entita entita komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Vynikající dílo. Má spád, vtip, moc dobře se čte, byla jsem v napětí, jak, kdo a v jakém pořadí podle černouškovské básničky skončí. Pozoruhodné bylo, když se postavy postupně seznamovaly a začaly mít společný zájem (= přežít), hledaly si mezi sebou své spojence, kterým jakoby měly potřebu odůvodnit svoje činy, přestože si samy snažily vsugerovat, že jsou úplně bez viny. Autorčina představivost a důvtip, to je paráda.

28.12.2013 5 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Sága rodu Forsytů mě příjemně překvapila. Obávala jsem se totiž nepřehlednosti kvůli množství postav (ale nakonec se v nich dalo docela dobře zorientovat) a toho, že by se mohlo vyprávění o tomto anglickém klanu postupně s přibývajícími stránkami změnit na nudu. Autor však drží úroveň pořád stejnou a vypráví výborně. Román skvěle líčí typické znaky příslušníků rodiny, jimž je posvátné vlastnictví. Na majetek kladou veliký důraz, stejně jako na pevnost vzájemných rodinných vztahů, byť se mezi sebou někteří více či méně snad i nesnášejí. Galsworthymu se povedlo dobře zachytit, jak se s dobou měnilo společenské klima a jak se společně s tím utvářely povahy nastupující generace, která trochu z upjatého forsytovství ztratila, ale dost rodinných rysů v ní zůstalo napevno usazeno. V průběhu celého románu bylo možno u mnoha postav sledovat jejich vlastní charakter, který u nikoho není jen tak plochý, knížka je čtivá díky různým zápletkám, osudovým setkáním, náhodám a nehodám.

27.12.2013 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kafkovo mistrovství se zde nejspíš ukázalo v plné parádě, ale na mě kniha působila tak stísněným dojmem, že mi nedovolila si ji užít. Z rodiny, která se zachovávala takto sobecky a nevěděla, jak jednat, jsem pociťovala až zoufalství s vědomím, že by se podobně chovali i při ne tak razantní proměně jejich Řehoře. Znamenalo to pro mě tedy jakousi alegorii jejich pokrytectví. Autorovi se skutečně podařilo vyvolat pocity, které asi zamýšlel navodit, a na mě to byla silná káva.

18.12.2013 2 z 5

Šitíčko Šitíčko Marjane Satrapi

Šitíčko jsem přečetla na jeden zátah a nejen proto, že je to kniha poměrně útlá. Pobavila mě "interní otevřenost" zde vystupujících íránských žen, zaujalo mě jejich sebevědomí a ráznost. A po výtvarné stránce knížka nemá chybu.

18.12.2013 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knížku jsem vlastně začala číst kvůli fascinaci krajinou Moravských Kopanic. Autorce se podařilo dobře vystihnout její ráz, atmosféru, specifické lidské charaktery ovlivněné právě touto lokalitou, kde vždy panovaly těžké životní podminky. Líbila se mi forma textu prokládaná dopisy, rozhodnutími a zprávami a čekala jsem s napětím na další překvapivá odkrývání starých událostí a osudů. Kniha pro mě má i informační hodnotu a tu beletristickou na vysoké úrovni.

18.12.2013 5 z 5