engai engai komentáře u knih

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

Moc krásná kniha o krásném člověku a jeho krásném životě. Přečtena jedním dechem. Přinesla mi mnoho odpovědí a zprostředkovala mnoho dramatických zkušenosti, které jsem si mohla prožít v klidu na papíře u šálku čaje a ne na vlastní kůži jako autorka. Přesně proto mám ráda nezkreslené příběhy podle skutečných událostí, člověk si z nich může spoustu odnést. Tato knížka je navíc poutavě napsaná, má spád, hlavu a patu. Nemám co bych vytkla. Autorce děkuji za sdílení svých zkušeností.

03.10.2023 5 z 5

O Červenáčkovi O Červenáčkovi Pavel Čech

Člověk musí znát Rychlé šípy, autor se na staré příhody neustále odkazuje. Ale kdo zná jejich příhody, toho knížka určitě potěší. Překrásné ilustrace (noční můry nemají chybu), děj je kouzelný. Jde o skutečně krásný kousek, který jakoby uzavírá všechna dobrodružství Šípáků. Dceru naštval jen otevřený konec, se kterým se setkala poprvé. Ale mě tam krásně sedl :)

11.12.2022 5 z 5

Kreslení Anime: Jak kreslit originální postavy podle jednoduchých předloh Kreslení Anime: Jak kreslit originální postavy podle jednoduchých předloh Christopher Hart

Komiksový náčrtník je lepší, co se týče užitečných informací, cvičení apod. Tato kniha mi příjde jen jako jakási galerie na téma "Jak jsem kreslila tuheltu postavu". Dcerku však zaujala více tato publikace než Náčrtník. A to protože Kreslíme anime je zaměřeno zejména na kreslení dívčích postav.

29.11.2021 3 z 5

Komiksový náčrtník Komiksový náčrtník Petr Kopl

Pěkně pojatý a obsáhlý kurz, plný zajímavých informací a cvičení. Dá se číst pěkně popořadě, ale také zde člověk rychle dohledá k informace které potřebuje (různé natočení hlavy, různé pohledy apod.). Pro mě je přínosná zejména obcná teorie, týkající se komiksu obecně (hrdina musí mít neutrální vyzáž - čtenář se primárně vžíjí do osoby, které kouká přes rameno, apod.).

29.11.2021 5 z 5

Tučniačik Pingu a jeho priatelia Tučniačik Pingu a jeho priatelia Sibylle von Flüe

Bezva knížka pro malé boboše (2-6let). Jako dítě mě tyhle večerníčky nikdy moc nebraly a tak jsem od knížky nic nečekala. Ale vybral si jí v knihovně droboš, tak se ocitla u nás doma. Velké příjemné ilustrace jsou nosným prvkem příběhu, tak se dájí zavřít oči nad textem. Ten se vážně nepoved. Jména hrdinů (Pingo, Pingu, Pinga) jsou k nerozeznání i pro dospělého. Celé mi to příjde jako nepovedený překlad.
Vysoké hodnocení však dávám za podstatu příběhů. Ta mi příjde skvělá. Není to taková ta výchovná klasika - když budeš dělat blbosti, dostaneš za vyučenou. Nikdo není špatný, nikdo není dobrý, prostě jen situace, která potřebuje řešit:
I když jel jeden tučňák rychle ze svahu a druhý opatrně, lyže si rozlámali oba. Byli smutní, ale poradili si - zapřeli se jeden o druhého a každý s jednou lyží dojeli domů. V jiném příběhu jde kamarádovi o život, neboť uvízne ve sněhulákovi. Ostatní kamarádi si i přes vypjatou situaci zachovají chladnou hlavu a celého sněhuláka odvezou do tepla kde roztaje.

19.11.2019 4 z 5

O čertovi O čertovi Pavel Čech

Pěkná knížečka, milý příběh o lásce, která i lumpy napraví. Jednou jsme ale přečetli a už nemáme potřebu se ke knížce vracet. Na rozdil třeba od Dědečků.
Nosné jsou ilustrace (moc pěkné), text je jen doplňkový, což je pro dětskou literaturu super. Překvapil mě vskutku titěrný formát. To je škoda, protože člověk skoro potřebuje na ty krásné obrázky lupu. Čekala bych že se takový úsporný formát promítne alespoň na ceně.

28.08.2019 4 z 5

Kniha radosti Kniha radosti Douglas Carlton Abrams

Pokud nejste šťastní a stále hledáte, co vašemu životu chybí, pak sáhněte po této knize. Jde o geniální a velmi srozumitelný výcuc toho podstatného z různých náboženství, fylosofií a vědeckých oborů. Pak už vás nepřekvapí, že jeden člověk nemá nic (peníze, rodinu, střechu nad hlavou, zdraví) a směje se od ucha a druhý jenž má vše nač si vzpomene se utápí v neštěstí.

Z knihy mě nejvíce zaujala myšlenka duchovní (psychické) imunity. Dalajlama tvrdí, že stejně tak jako můžeme posilovat fyzickou imunitu (omezením nezdravých jídel, pravidelným pohybem apod.), můžeme posilovat duševní imunitu (omezením nezdravých emocí, pravidelnou meditaci, apod.). A tak jako fyzická imunita chrání tělo před nemocí, tak psychická imunita chrání před nemocí mysl.

Knihu vřele všem doporučuji a děkuji Jiřímu Kolbabovi za bezva tip.

10.07.2019 5 z 5

Překousali jsme prvních několik stránek, ale ničím mě ani dcerku knížka nezaujala. Spíš znechutila. Očividně je pro jinou skupinu čtenářů. Pro mě je důležitá hlavně podstata příběhu a co si z něj čtenář do života odnese. A tady jsem žádné velké poselství neviděla. Navíc mě vytáčelo chování hlavních hrdinů, kteří se ani na okamžik nezamysleli nad svým jednáním: Maminka má zdravou dceru, která je spokojená a nic jí nechybí. Ale pan doktor usoudí, že tomu tak není, že dceři přece jen něco chybí - fantazie. Přestože dcera bez fantazie žila dlouhá léta, běží maminka přes celé město, aby stihla vyzvednout lék ještě před zavíračkou (jako by šlo o život)... Z lékárny si odvádí lék v podobě koně, tedy jednorožce, kterého nemá doma, kde ustájit, čím krmit,... Přestože to celé rodině komplikuje život, nikdo se ani na okamžik nezamyslí nad tím PROČ. Proč potřebuje dcera fantzii? Ona o ní nestojí. Je se svým životem spokojena a jednorožce nechce. Ale protože pan doktor řekl, nacpou Justýnce jednorožce... a Justýnka může zakusit extázi ve světě plném fantazie...
Možná jsem na tom podobně jako Justýnka a potřebovala bych jednorožce, abych dokázala ocenit tuto pohádku. Možná mám naopak příliš bujnou fantazii a vymýšlím si něco, co tam ve skutečnosti není. Možná vidím něco, co ostatní přehlíží.
A možná vás můj komentář rozčílil. Je-li tomu tak, zkuste se sami sebe zeptat PROČ? Proč se tak zlobíte? Proč tak špatně snášíte jiný názor? Možná pak odhalíte a vyléčíte něco, co vás už dlouho trápí... A nebo můžete běžet do lékarny pro něco na uklidnění. V tom případě se pak omlouvám.

10.07.2019 1 z 5

Himálajské pohádky Himálajské pohádky Miroslav Pošta

Některé pohádky překvapivě připomínají ty Evropské, ale většina je pro nás originální. Sympatické mi je především to, že nikdo zde nebojuje se zlem, ale hlavní hrdinové, kteří jsou zlem sužování to narafičí tak, aby se zlo ponaučilo, nebo zlikvidovalo samo.
Např.:
Aku Tampa nejde zabít zlého chamtivého správce, který ho dal utopit. Místo toho mu nakecá, že mlýnské kolo, které mu přivázal ke krku, vyměnil s vodníkem za hromadu zlata, protože v podvodním světě jsou mlýnské kola nedostatkové zboží. No a tak si správce přiváže tři mlýnské kola a skočí do jezera kšefovat...

08.04.2019 4 z 5

Nečekaná přátelství: Aneb jak si zvířata a rostliny pomáhají Nečekaná přátelství: Aneb jak si zvířata a rostliny pomáhají Pavla Hanáčková

Moc povedená knížká encyklopedického charakteru. Vhodná spíše pro školáky jako první čtení. Knížka je bohatě ilustrovaná. Text je formou krátkých, vtipných textů, z kterých děti rychle pochopí podstatu daného partnerství. Knížka popisuje různé druhy spolupráce v říši zvířat (jak kojot s jezevcem spolupracují při lovu, jak se mravenci starají o mšice, jak krevety čistí ryby,...). Malý školák tak snadno nabyde vědomosti, které mnohdy nezná ani dospělý a může machrovat :)

08.04.2019 5 z 5

Diamantová sekera – Baltské pohádky Diamantová sekera – Baltské pohádky Jaroslav Tichý

Překrásné pohádky s myšlenkou, čtivě psané, senzačně ilustrované. Nemám co vytknout.

07.04.2019 5 z 5

Královna motýlů a jiné pohádky Královna motýlů a jiné pohádky Dagmar Štětinová

Přijemne pohádky bez násilí.

07.04.2019 4 z 5

Luční kobylka Luční kobylka Ana María Matute

Krásná pointa obou pohádek. První pohádka je o potrestané chamtivosti. Druhá mi vzdáleně připomíná Malého prince. Vše psáno v duchu magického realismu. Obsahově skvělé, forma slabší, místy zdlouhavé. Pro starší děti 9+.

07.04.2019 4 z 5

Zahrada k nakousnutí Zahrada k nakousnutí Sepp Holzer

Úžasně inspirativní věc. Ještě tentýž rok, co jsem si jí přečetla jsem vybudovala permakulturní kopec s kameny a vznikla zajímavá jahodová skalka :)

05.03.2019 5 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Když jsem knižku vzala poprvé doruky, otevřela jsem na blbé stránce. Smrtka tam s kosou naháněla nebohého staříka. Znechuceně jsem ji zavřela a vrátila do regálu. Ale ta knížka mi lezla pod ruku i při další návštěvě knihovny, tak jsem si ji půjčila. Ani ne pro děti, ale abych prostudovala a překreslila zdařilé ilustrace. Nakonec musím přiznat, že jsem knize křivdila. Mezi milými, vtipnými i smutnými příběhy se našli dva kouzelné, které děcka velmi chytli a chtějí je teď každý den slyšet (o spadlé hvězdě a o dědečkov co na čtyřech stránkách bloudí městem).

31.01.2019 4 z 5

Jak si postavit auto Jak si postavit auto Martin Sodomka

"Jestliže četba nemá vliv na náš život, činy a myšlení, pak je škoda číst." Anton Pavlovič Čechov.
A tato kniha za čtení stojí. Jedna z mála dětských knížek, která je o něčem. Z které si děti odnesou více než jen "žil byl... a žili šťastně až do smrti." Překrásné inlustrace - názorné, srozumitelné a umělecky hodnoté. Napínavý příběh z myšího podsvětí s sebou nese hned několik poselství: nevnucuj se někam, kde o tebe nestojí - každý dokáže dělat velké věci (třeba i kulhavý myšák) - problémy je třeba řešit a ne to hned vzdát. Dle mého názoru jde o špičkovou knížku.
Dcerku (4,5 roků) nejprv kniha vůbec nezaujala - žádné princezny a auto. Jednou do toho však z dlouhé chvíle nakoukla a celé odpoledne jsme řešili, co která pružinka tahá, kterou trubkou jde benzín a kterou kouř,...

31.01.2019 5 z 5

Síla léčivých polévek a očistné návody pro domácnost Síla léčivých polévek a očistné návody pro domácnost Vladislava Mlada Jirásková

Přesně takovou kuchařku jsem hledala. Jednoduché recepty, vysvětlené léčivé účinky koření, bylinek, zeleniny. Za mě nadšení. Překrásné umělecké zpracování je pak už jen třešničkou na dortu.

23.01.2019 5 z 5