Enforcer Enforcer komentáře u knih

Život Život Keith Richards

Rockový dědeček vypravuje a je to velmi, velmi zajímavé. A o čem nám Keith Richards, kromě obligátního líčení své kariery u Stounů, vypravuje?
- nabádá všechny, aby nebrali drogy protože "už nejsou tak kvalitní jako v šedesátkách a sedmdesátkách"
- tvrdí, že Bob Marley byl pozér, kterého reggae začalo zajímat, až když z něj začal cítit vývar
- vyjadřuje se i k velikosti přirození Micka Jaggera.
Rozhodně se jedná o zajímavou a odvážnou autobiografii.

25.03.2024 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Hodně zajímavý pohled do jedné z nejuzavřenějších a nejtotalitnějších zemí na světě.
Zaujalo mě, jak někteří tázaní obdivují taktéž komunistickou Čínu jako bohatou zemi, kde je všechno k dostání - trochu podobná situace se západním Německem pro nás v 80. letech a doslova mi dech vyrazil poslední rozhovor se stařenkou, která sice utekla na jih před hladomorem, ale na KLDR a tamní způsob řízení společnosti do té doby, než propukl hladomor, přesto nedá dopustit.
Určitě doporučuji si tuto knihu přečíst.

02.10.2023 5 z 5

Belzebubové Belzebubové JP Ahonen

-Mami, kdyby o tátu stála jiná ženská, co bys dělala?
-Vyřízla bych jí žebra a udělala si z nich odkapávač.
Zábavné příhody jedné finské temné rodinky, které jsou plné toho nejčernějšího humoru.
Občas se vtip ztratí v překladu, ale tomu asi není možné nějak zabránit.

29.09.2023 4 z 5

Život Vernona Subutexe 1 Život Vernona Subutexe 1 Virginie Despentes

Tak jestli je Virginie Despentes Houellebecq v sukních, to nevím. Ty dvě věci, které jsem od něj četl (Podvolení a Serotonin) mi tedy přijdou hodně jiné a rozhodně nejdou až tak na kost.
Co mi Život Vernona Subutexe připomíná víc, je jakýsi současnější a místy i drsnější Irvine Welsh. Už v tom stylu vyprávění, kdy jednotlivé postavy promlouvají v jednotlivých kapitolách za sebe a čtenář se jim může podívat hluboko do hlavy, je určitá podobnost.
Autorka nám představuje současnou Paříž jako kupu hnoje, které je každý (ať je to nácek, muslimský imigrant, transka nebo byznysmen) součástí a nemůže s tím moc dělat.

15.09.2023 4 z 5

Bizarropolis Bizarropolis * antologie

Tato antologie mi docela sedla. Všechny povídky mají nápad a i ty slabší se dají v pohodě dočíst. Trochu zásahem vedle je Krev ve městě, která si asi utahuje ze seriálu Sex ve městě, jenže ten znám (a myslím si, že i valná část čtenářů této knihy) jen podle názvu, a tak jsem se moc nechytal.
Všechno je skvělé, závěrečná povídka od Mellicka ukázala jednu věc. Zdejší povídky jsou proti němu bizarní málo - co je třetí světová válka vedená kapustňáky či v důsledku globálního oteplování zaplavená Česká republika proti člověku, který má místo hlavy lízátko a musí se neustále bránit tomu, aby si z něj někdo ukusoval?

16.07.2023 5 z 5

Doznání rockera Doznání rockera Rob Halford

Velice upřímná autobiografie. Pravopisné i faktografické chyby tam jsou, ale upřímně jsem rád, že jsem se českého překladů vůbec dočkal - mnohé zajímavé knihy takové štěstí neměly a člověk je musí louskat v anglických originálech či překladech.

05.07.2023 5 z 5

Černá křídla Cthulhu 5 Černá křídla Cthulhu 5 * antologie

Určitě lepší kolekce než předešlý díl. Trochu však nechápu, jak je možné, že autoři jejich příspěvky v prvních dílech série patřily k tomu nejlepšímu, najednou sepíšou banalitu jakoby z pera školáka. Týká se to především Darrella Schweitzera a jeho Rudé čarodějky z Chorazinu.

17.06.2023 4 z 5

Všechny párty zejtřka Všechny párty zejtřka William Gibson

Za mě zatím nejlepší a nejčtivější Gibson. Na rozdíl od některých jiných jeho děl má tato kniha děj, který pochopí i lidé, kteří jsou v IT spíše na uživatelské úrovni.

05.06.2023 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Jeden z nejlepších Kingů. Lepší než Pan mercedes a Outsider, kde se také vyskytuje detektiv Bill Hodges. Velký podíl na tom má skvěle napsaný záporák, kterým je další šílený fanoušek číslo jedna, schopný pro svou literární zálibu i zabíjet.

19.04.2023 5 z 5

Černá křídla Cthulhu 4 Černá křídla Cthulhu 4 * antologie

Tři díly této antologie by bohatě stačily a kvalita klesá. Neodpustím si ještě jednu poznámku... explicitní sexualita do lovecraftovského světa tak nějak nepatří a překvapuje mě, že to autoři některých povídek (především Trofej, ale najdou se i jiné okamžiky) necítí.

05.04.2023 3 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Jedna z must read knih. Stoletý pan Winterberg a jeho český ošetřovatel Kraus cestují vlakem po dávno rozpadlé zemi a starý pán vypráví. Je tak trochu někým mezi Švejkem a Kopfrkinglem - s prvním ho spojuje potřeba vyprávět bez ohledu na zájem posluchače, s druhým posedlost spalovacím procesem. Kniha je většinou smutná, smutná, najdou se však i veselejší místa, třeba to, kde jakýsi bosenský autobusák nadává na Němce a na Čechy, kteří jsou z Němců ti vůbec nejhorší (umíte jenom pít a dělat hloupý vtipy - vím to, v Praze jsem byl). Každopádně jde o velice zajímavou knihu, která četnáře strhne a poutavým způsobem připomene doby dávno minulé.

21.01.2023 5 z 5

TMBOOK TMBOOK TMBK (p)

Na rozdíl od některých přispěvatelů jsem za knižní vydání TMBK koláží rád. Škoda jen, že není kompletní. Chybí třeba můj oblíbený vtip s rodinou Klausů na třídních schůzkách, a to, pokud si dobře pamatuji, je také už pár let starý a hodně povedený vtip.

06.12.2022 5 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Trochu podobný námět jako u Weirova Spasitele, s tím že tady se mají tři z různých světů pocházející civilizace vážný problém se domluvit. Vztahy mezi Illmatařany - v jakémsi feudálním systému žijícími domorodými korýši, pozemšťany a fašistickými, pomocí sexuálního nátlaku komunikujícími Šoleny se rychle vyhrocují a vše spěje k válce. Kniha má strhující tempo a hodně se mi líbila.

02.12.2022 4 z 5

New Weird: Trochu divná fantastika New Weird: Trochu divná fantastika * antologie

Některé povídky jsou slabší, ale líbí se mi ten koncept. Kromě samotných literárních ukázek i něco článků a diskusí o samotném pojmu new weird. A pak ta závěrečná autorská hra... Celkem novátorský a osvěžující přístup.

09.09.2022 4 z 5

Království Dutců Království Dutců Kira Jane Buxton

Popsat zombie apokalypsu z pohledu zvířat je hodně dobrý nápad na povídku. Delší prostor to ale moc neutáhne, a tak se původně hodně zajímavá a místy i vtipná věc zhruba od strany sto padesát mění na poměrně nudné čtení, které člověk dočte víceméně jen z povinnosti. Škoda.

11.08.2022 3 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Nejen první osoba jednotného čísla, ale také minulý čas. Murakami v této útlé osmikouskové sbírce vzpomíná na zašlé časy. Na lidi (většinou ženy), které potkal, na dobu, kdy se válel u baseballového hřiště a psal básně, na Beatles v roce 1965. Je to pěkné, ale něco tomu chybí - konkrétně důvod proč se autor rozhodl takto nevšedně bilancovat. Místo doslovu pana Bělíčka by se hodilo slovo samotného autora.

30.06.2022 4 z 5

Připraven sloužit Připraven sloužit Renata Kalenská

Mám rád knižní rozhovory. Člověk se z nich o zpovídaném dozví podstatně víc než z dvoustránkového rozhovoru v nějakém časopisu. Rozhovor s panem Schwarzenbergem je velice povedený, přibližuje tuto osobnost z mnoha úhlů a na konci knihy i z pohledu jejích přátel.

27.05.2022 5 z 5

Pohlavní životy siamských dvojčat Pohlavní životy siamských dvojčat Irvine Welsh

Zatím nejlepší kniha co jsem letos četl. Vypráví o Lucy, fitness trenérce z Miami, která ze srdce nenávidí ty obtlouslé bachyně bez sebeúcty, které ji vyhledávají, aby zhubly. Dává jim to najevo a zdá se to být součástí její role, jednoho dne ale Lucy překročí hranici...
Welsh se literárně stěhuje ze Skotska na Floridu a ukazuje, že psychopatické typy nenajdeme jen mezi narkomany, ale i mezi lidmi posedlými jídlem a zdravou výživou.

07.05.2022 5 z 5

Ukrajina, davaj, Ukrajina! Ukrajina, davaj, Ukrajina! * antologie

Rozsáhlá a žánrově pestrá antologie ukrajinských autorů. Zajímavý způsob, jak získat základní přehled o kultuře, kterou jsme bohužel častokrát považovali pouze za jakousi podmnožinu kultury ruské.

27.04.2022 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Na čtvrtém díle série mě nejvíce zaujalo s jakým klidem dokáže autorka přepínat mezi stále ještě dost dětskými tématy - hrátky s karamelkami a slizkou, temnou atmosférou za kterou by se nestyděli ani králové hororu typu Clive Barkera - zrození Voldemorta.
Tento zlom je asi tím nejzajímavějším z knihy, jinak ale poprvé při čtení Harryho Pottera cítím poněkud rozpaky
Ohnivý pohár je pořád hodně dobrou knihou, poprvé však u Harryho Pottera přemýšlím, zda autorka trochu nepřepálila stopáž a neučinila tak na úkor spádu knihy, který byl u prvních tří dílů série opravdu dechberoucí. Ohnivý pohár se oproti nim místy poněkud vleče.
Stále je to za pět hvězdiček, ale tentokrát jsem přemítal i nad tím, že bych kvůli té rozvleklosti dal hvězdičky pouze čtyři.

06.03.2022 5 z 5