endyamon

Boj o poklady AztékovBoj o poklady AztékovKarl A. Frank

Kniha zrejme určená pre mladých čitateľov, o to viac ma prekvapuje fakt, že viac sa zameriava na „statočnosť“ conquistadorov než na ich skutočné morálne vlastnosti, vďaka ktorým zdecimovali Aztékov.
Prečítal som viacero kníh, v ktorých som sa napriek omnoho menšiemu rozsahu dozvedel viac o strete Cortéza s Aztékmi než v tejto knihe. Priemer.

Až na vrchol světaAž na vrchol světaHans Albert Förster

Skvelý prehľad všetkých výstupov (od neúspešných po prvovýstup) na všetky osemtisícovky okrem Šiša Pangma (tá bola v čase vydania knihy ešte nezlezená). Kniha, v tom čase aktuálna, tak nie je žiadnym kompilátom, ale pôvodným zdrojom informácií.
Pútavo opísané príbehy prvých dobyvateľov, k niektorým vrcholom aj symbolická mapka, ktorá postačuje pre predstavu o cestách výstupu.
Kniha prastará, ale odporúčam.

06.09.2020

Atlantik Preteky a osudy osamelých jachtárovAtlantik Preteky a osudy osamelých jachtárovRichard Konkolski

Konkolski výborný ako vždy. Logicky viac priestoru venuje pretekom, ktorých sa sám zúčastnil (1972, 1976, 1980), ale ani predošlé ročníky neodflákol. Pekne spracoval všetky zaujímavé udalosti v jednotlivých pretekoch u väčšiny pretekárov.
Slovenské vydanie bude zrejme totožné s českou verziou Sólo přes Atlantik ( https://www.databazeknih.cz/knihy/solo-pres-atlantik-49035 ), ale obsahuje naviac preteky OSTAR 1980.

06.06.2020

Tajemství Velikonočního ostrovaTajemství Velikonočního ostrovaFrancis Mazière

Svojská kniha, archeológ chce byť poetom a … príliš mu to nejde. Zvláštny až archaicky jazyk, pomerne nesúvisle rozprávanie o vykopávkach a dumaní nad záhadami Rapa Nui.
Podaných informácií je dosť, ale autor často len špekuluje a aj knihu napísal prirýchlo (keď niektoré dokumenty či artefakty nemal ešte analyzované a uzavrel to štýlom, že sa uvidí...)
Nenaplneny potenciál, pre mňa trochu sklamanie. Heyerdahl to podal lepšie. Potešili však dobové fotky z ostrova. Tri a pol hviezdy.

29.05.2020

Sám cez oceánySám cez oceányRichard Konkolski

Dočítal som so sánkou dole. Konkolski je človek mnohých talentov. V ére, keď sa plavil po oceánoch, musel byť špičkový jachtár-pretekár nielen námorníkom, ale aj navigátorom, mechanikom, zváračom, elektrotechnikom, tesárom, lakýrnikom, potápačom, lovcom, rybárom, kuchárom, lingvistom, študentom, psychológom sebe samému a bohvie čím ešte. Konkolski zvláda všetko a ešte je k tomu aj pomerne dobrým spisovateľom. Obdivujem jeho húževnatosť, odolnosť (fyzickú aj psychickú) a energiu zanechať po sebe stopu v dejinách moreplavby. Je len škoda, že nie je tak známy, ako by si zaslúžil. Výborná kniha (samozrejme asi len pre priaznivcov cestopisov)!

29.04.2020

Hľadanie posledného rajaHľadanie posledného rajaViktor Krupa

Kniha postavená na ilustráciach (dobových rytinách) s pomerne stručným ale dostačujúcim sprievodným textom ku konkrétnym moreplavcom. Okrem Cooka ostatní bývajú menej spomínaní v ostatnej "objaviteľskej" literatúre, čo je výhoda knihy, lebo neomieľa tak bežne známe fakty. Zaujme čitateľa, ktorý má rád históriu v obrazoch.

31.03.2020

Extrémne vlastníctvoExtrémne vlastníctvoLeif Babin

Dve knihy v jednej. Stručný náhľad do bojových akcií SEALS v Ramádí v Iraku a zároveň funkčný prehľad ako využiť poznatky z vedenia ľudí v profesionálnom živote.
Markantný rozdiel v kvalite obsahu textu oproti zvyšnému balastu na trhu rozvojovej literatúry.
V knihe som nenašiel žiadnu vatu, detailne vysvetlené jednotlivé akcie, vytiahnutie pointy (princíp) a jej aplikácia v podnikovej sfére. Princípy su jednoduché, zrozumiteľné, použiteľné.
Jediná výtka - priebežne sa nám pripomína, že SEALS sú najlepší na svete, osobne by som sa však nechcel dožiť toho, byť 'oslobodzovaný' americkou armádou/námorníctvom.

18.02.2020

Matematický vesmírMatematický vesmírMax Tegmark

Rozporuplná kniha. Prvá časť ma bavila, pre mňa kopec nových poznatkov (o vesmíre som čítal iba zopár starších kníh); v druhej, kvantovej časti som sa začal strácať, ale rozšíril som si obzory. Žiaľ, tretia časť (samotný matematický vesmír) bola pre mňa ubíjajúca, nesúvisí to s kontroverznosťou témy, ale s komplikovaným a ťažko pochopiteľným teoretizovaním, ktoré som nevstrebal a nerozumiem ani autorovým záverom. Paradoxne, pre autora je to kľúčová časť knihy, pre mňa, pre laika však zúfalé tápanie a otázka, čo tým chcel autor povedať. Preto musím ubrať z úvodných, nadšených 5 hviezdičiek.

10.12.2019

Vojnové neboVojnové neboAlexandr Ivanovič Pokryškin

Nepoznám veľa memoárových leteckých kníh z ruskej strany (max. Skomorochov a Kožedub) a preto ich považujem za cenný pohľad na problematiku leteckého boja v 2. svetovej vojne z pohľadu ruskej strany (v porovnaní s tonami kníh zo západu).

Pokryškin je človek svojej doby s ruským pohľadom na svet. Bojový život vykresľuje zaujímavo. I keď, o čo je menej kritický k sebe, o to viac k ostatným súdruhom. Samozrejme, ten stranícky podtón tam je, ale dá sa odfiltrovať, základom knihy však ostávajú súboje a frontový život jednotky. Za mňa spokojnosť.

28.11.2019

Vojenské dejiny Slovenska IV.Vojenské dejiny Slovenska IV.Marián Hronský

Kniha, ktorá sa nečíta najľahšie (väčšina tabuliek s prehľadom počtov mužov, zbraní, techniky nudí), ale pasáže osvetľujúce politické, sociálne a národnostné aspekty na našom a susediacom území majú význam pre čitateľov, ktorých zaujíma dané historické obdobie a nerovnocenné postavenie Slovákov v spoločnom československom štáte (čo bola svadba z rozumu a nie z lásky medzi dvoma národmi).

27.11.2019

Psychológia peňazíPsychológia peňazíDan Ariely

Priemer, rozvláčne vysvetľovanie všetkého čo robíme s peniazmi zle (chápem, že americký čitateľ to takto potrebuje dostať do hlavy) a skutočné riešenia žiaľ len na zopár stranách a aj tie ma príliš nepresvedčili. Smutné, keď jedinými užitočnými radami (pre mňa) sú platenie cash namiesto platby kartou a sporenie na dôchodok. Premrhaný potenciál knihy.

20.10.2019

Expedice TigrisExpedice TigrisJurij Senkevič

Senkevičovú verziu expedície RA som čítal hneď po po Heyerdahlovej (https://www.databazeknih.cz/knihy/tigris-30194 ), aby som ich mohol porovnať.
Verdikt?
Nuž, Thorovej sa nevyrovná. Heyerdahl je objektívnejší, vedeckejší a hoci miestami nezáživný (keď príde na pamiatky a vykopávky), bavil ma viac než ruský autor, ktorý hoci pridal viac čtivého bulváru, viac kĺže po povrchu než aby šiel do hĺbky a niekedy mu uniká širšie pozadie.
Každopádne by som mu dal tých 5 hviezdičiek, nebyť tej nenápadnej a dnes úsmevnej propagandy kapitalistického západu proti Sovietskému zväzu a že len na ruského človeka sa možno spoľahnúť (aj keď je pravda, že expedícií pomohli najviac Rusi, neustálym pripomínaním to zhadzuje).
Tož jak pravil Karel Kryl: "Rudá je krev a tužka censora.."

06.08.2019

DunaDunaFrank Herbert

Kniha na celoživotné čítanie.

05.02.2019

Obchádza nás temnotaObchádza nás temnotaIvan Kučera

Autor ma veľmi príjemne prekvapil svojou vypísanosťou (dlhé roky som sa vyhýbal súčasným slovenským autorom s predsudkom, že sa to nebude dať čítať, potom som dal šancu Červenákovi a ... padla mi sánka, že kde vo vákuu som žil), štýl ako od dlhoročného harcovníka.
Aj dĺžka poviedok takmer ideálna, niekde by som ešte dlhšiu záverečnú agóniu obetí privítal. Forma poviedok teda solídna, čo sa týka obsahu, sadla mi väčšina poviedok až na Ovoniavača (nezahral mi na strunu) a Opatrovateľku (klišé). Inštinktívne som sa lepšie cítil so zimnými poviedkami (Obesenec, Mrznúci dážď, Padla hmla a Kamionista), ale užíval som si aj Bagrovisko s Prasaťom. Ivan s prehľadom mení taktiku, niekde desí atmosférou (Stádo, Obesenec, Padla hmla), inde dej ťaha uveriteľný a sympatický Enzechštejn.
Za mňa veľká spokojnosť, teším sa do budúcna, nevidíme sa poslednýkrát.

25.01.2019

PriepasťPriepasťJozef Karika

To čo som čakal, som dostal (biednu poviedku rozťahanú na román), čo som nečakal, že som knihu dostal ako darček, nuž sa na mňa bude naveky dívať z poličky, ale priznám sa, že o 10 rokov si ju rád prečítam, že či fakt to bolo také zlé v 2019-tom.

Karika pridal tam, kde to nikoho nebaví (psychologické analýzy, praskliny a trhliny duše, hm) a absentuje v tom, čo mu kedysi šlo - horror.

A vážení, som presvedčený, že bude horšie, v temných hlbinách duše totiž počujem hudbu...zvláštnu hudbu peňazí, ktorej cinkot je predzvesťou ďalších rýchlokvasených povied...pardon románov s iným prostredím, ale rovnakým nesympatickým hrdinom a rovnakým smrteľným koncom.

Nahneval ma Karika týmto dielom na dne literárnej priepasti, nahneval...

14.01.2019

TmaTmaJozef Karika

Prvá polovica vynikajúca (vravím si, prečo tak nízke hodnotenia), druhá polovica...tak typicky Karikovská...nevieme kam z konopí,tak to uzavrieme tak...ako v STRACHU,tak ako V TRHLINE a nech ostanem 5 dní v tme, keď to nedopadne rovnako aj v blížiacej sa PRIEPASTI.
Všetky tie nápady vyšumia do prázdna, keď chýba grandiózne finále a tak autor po 3-krát neprekonal imho najlepšiu knihu NA SMRŤ a 3-krát nenaplnil veľmi sľubný potenciál.

17.10.2018

Auta: objevuj s úsměvemAuta: objevuj s úsměvemMarcin Brykczynski

Skvelá kniha pre deti od 3 rokov a viac.

02.09.2018

Ticho v období hlukuTicho v období hlukuErling Kagge

Krásna komorná záležitosť, ktorá mi prehovára priamo do duše.
Viac ticha všetkým nám!

13.06.2018

Kolymské denníkyKolymské denníkyJacek Hugo-Bader

Veľmi hlboká sonda do duše ruského človeka napísana počas vyše 2000 km kráčania a stopovania po najdlhšom cintoríne sveta.
Kolymské denníky nie sú knihou, ktorú môže napísať hockto, niekto, kto sa rozhodne, že hurá...dobrodružstvo a ide si cestovať po Kolyme stopom, takto to nefunguje.
Preto si vážim autora, že nekĺže len po povrchu, ale pozná ruské dejiny a minulosť (ktoré, ako spomína jedna z postáv, keby Rusi odsúdili, neostalo by im nič) a reflektuje osudy ľudí a ich príbehy v omnoho širšom kontexte, než by to urobil bežný západný dobrodruh so spisovateľskými sklonmi.
Môžem len dúfať, že niekto preloží jeho ďalšie knihy do SK/CZ (hoci tá Absynt verzia zrejme korektúru textu nevidela!).

07.06.2018

Kde končí zeměKde končí zeměThayer Willis

Vynikajúce! Na to, že ide už o 41-ročnú knihu, morálne zastarala len posledná časť o objavovaní oceánov, prvým dvom častiam nie je čo vytknúť, úžasné a atmosférické čítanie.
Veľmi kvalitne spracované (textovo aj fotograficky). Prečo mám pocit, že v dnešnej dobe sa už na takejto úrovni náučné publikácie nerobia?
Cenný prírastok do mojej zbierky.

25.05.2018

Karl May - moc fantázieKarl May - moc fantázieHelmut Schmiedt

Prevedenie knihy je výborné, luxusná obálka, fajn fotky.
Trošku ma sklamal obsah, miestami príliš intelektuálne mlátenie slamy a najčtivejšie obdobie je až obdobie súdnych sporov.
Trochu ma vydesilo poznanie, že koľkokrát boli knihy upravované, či už autorom samotným, alebo neskôr rôznymi vydavateľstvami.
Otázkou je, či to našim kultovným príbehom, tak ako ich poznáme, pomohlo alebo uškodilo...
Pre Mayovych die-hard fanúšikov povinnosť.

16.05.2018

Erekce, Ejakulace, Exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenstvíErekce, Ejakulace, Exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenstvíCharles Bukowski

Ubíjajúce.
Únavné.
Uťahané.

09.04.2018

Všechny řitě světa i ta máVšechny řitě světa i ta máCharles Bukowski

Pomôžem si hudobnou metaforou: v slohe je to fajn (nápady) , žiaľ refrén je bezzubý (pointa).
Hviezda naviac za všetko objímajúcu depresívnosť.

16.03.2018

Souostroví Gulag: 1918–1956Souostroví Gulag: 1918–1956Alexandr Isajevič Solženicyn

Komentár k všetkým trom zväzkom:
Ako výpoveď o skutočnom živote v sovietských GULAGoch za plný počet.
Lenže Solženicyn to poňal ako kroniku politickej genocídy na miliónoch obyvateľstva a preto predkladá prípad za prípadom, rok za rokom, a tak cez veľkú časť diela sa ťažko prehrýza.
Rozoberá detailne všetky aspekty fungovania procesu odsudzovania obyvateľstva a života v táboroch cez mnohé príklady, ale tým slovanským bohatým vykresľovaním po čase nudí. Kniha je tak najsilnejšia v častiach, ked sa venuje konkrétnym ľudským osudom (hlavne tie úteky a vzbury!) a vyvažuje tak stovky strán suchého motania sa vo faktoch.
Najlepšie dopadol v tomto smere tretí diel.
Preto sumárne za štyri hviezdy vzhľadom na spomenuté nedostatky.

22.01.2018

Souostroví Gulag - 3. dílSouostroví Gulag - 3. dílAlexandr Isajevič Solženicyn

Komentár k všetkým trom zväzkom:
Ako výpoveď o skutočnom živote v sovietských GULAGoch za plný počet.
Najlepšie dopadol v tomto smere tretí diel.
Preto sumárne za štyri hviezdy vzhľadom na spomenuté nedostatky.

22.01.2018

Kulhavý osudKulhavý osudArkadij Strugackij

Výborné. Bohatý jazyk v dialógoch a kopec koňaku v oboch príbehových rovinách. Strugackí sa prezentujú ako vyspelí autori a aj to sci-fi tu využívajú už len okrajovo. Top ich tvorby mám iný (https://www.databazeknih.cz/knihy/les-je-tezke-byt-bohem-13177 , https://www.databazeknih.cz/knihy/piknik-u-cesty-9950 ), ake Kulhavý osud považujem za skrytý klenot ich tvorby.

22.12.2017

Velký šéf: Život a sláva Bruce SpringsteenaVelký šéf: Život a sláva Bruce SpringsteenaClinton Heylin

Obsahovo kvalitne spracovaná záležitosť. Detailný pohľad do Springsteenovej hudobnej kuchyne. Trochu mi padla sánka nad jeho pracovitosťou, ale aj nadprodukciou piesní. A tá jeho nerozhodnosť a neustále prerábky skladieb...zvláštny a tvrdohlavý človek.
Za jediné sklamanie považujem ukončenie knihy v rokoch 1985-86 (autor ešte spomína prípravu na Tunnel of Love album) s náhlym stručným skokom do roku 2009. Škoda, že sa nevenoval aj sólovej tvorbe od 90-tych rokov.

05.10.2017

Aku-akuAku-akuThor Heyerdahl

Aku-aku sa nečíta najľahšie, ale prináša fascinujúcu výpoveď o histórií a vtedajšej súčasnosti Veľkonočného ostrova.
Škoda, že väčšinu tajomstiev (ako to bolo s pôvodnými obyvateľmi, sochami, jaskyňami, atď.) sa už zrejme nikomu nepodarí odhaliť.
Heyerdahl - Mr. Kon-tiki je legenda!

23.09.2017

Vždy pripravený! - Socializmus, heavy metal a čučoVždy pripravený! - Socializmus, heavy metal a čučoP. Hirax Baričák (pseudonym)

Celú ideu knihy pre mňa dole zrážajú tri veci:

1. strašná nadprodukcia - v normálnom formáte by tá kniha asi mala 500 strán, kopec do podrobná rozobraných detailov, človek číta a číta a dlho sa nikam neposúva. Kebyže to má 200 strán, mohlo to byť výrazne údernejšie.

2. kopec vecí, ktoré si autor mal nechať pre seba (je fajn, že v rámci psychohygieny, sebareflexie a sebaodpustenia to chcel dostať zo seba von, ale aj tu treba vedieť, kedy je dosť.

3. autora vôbec nemusím, šiel som do toho len kvôli heavy metalu, žiaľ bolo ho tam menej ako som čakal.

Na druhej strane kniha pekne pripomína, ako sa tu žilo pred rokom 1989 (čosi som stihol), pravdou je, že aj tie spomienky máme subjektívne a po takmer 30 rokoch to všetci vnímame inak ako vtedy a preto aj Hiraxov pohľad beriem s rezervou.

Napriek tomu, že autora nemám rad, dávam tri slabé hviezdy.

27.05.2017

Ruce pryč od této knihy!Ruce pryč od této knihy!J. v. Helsing (pseudonym)

Ako beletria priemerné, ako pokus o serióznu prácu podpriemerné.
Autor svoje tvrdenia nijako nedokazuje, neoveruje, a tým pádom mu všetko do všetkého zapadá, to sa potom fabuluje s veľkou chuťou. Robí tak s dobrým úmyslom, ale zvolil úbohé prostriedky.
Nie je jediný dôvod siahnuť po jeho ďalších knihách.

20.05.2017