Endy17

Dva proti ŘíšiDva proti ŘíšiJiří Šulc

Vynikající!
Historické události v souvislostech, které jsem si nikdy neuvědomil, podané záživnou formou. Precizní literární zpracování skutečných událostí, objektivní a zároveň strhující.

02.04.2019

Dům na samotěDům na samotěMichaela Klevisová

Kvalitativní vývoj téhle série je neoddiskutovatelný - tentokrát se trochu posunul i autorčin styl, filmové prostředí nahradily dostihové stáje. Nabízí se srovnání s Dickem Francisem, jehož příběhy může Dům na samotě připomínat. Jen - Michaela Klevisová je lepší.

03.03.2020

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Syrové a mrazivé až do morku kostí, svědectví hrůzné doby a zničeného života mladých lidí bez ohledu na barvu uniformy. Nepochopitelné, jak pouhých dvacet let po takové hrůze mohla přijít další a ještě horší světová válka.

08.02.2018

Mramor a plátnoMramor a plátnoStephanie Storey

Originální styl vyprávění, atraktivní námět a precizní zpracování tématu daly vzniknout knize, která se jen těžko odkládá. Jakkoli se jedná o fiktivní příběh, je snadno uvěřitelné, že takhle nějak mohla rivalita italských renesančních géniů vypadat.

08.03.2019

Toulavý autobusToulavý autobusJohn Steinbeck

John Steinbeck je mistrný vypravěč a jeho knihy neztrácí nic ze své aktuálnosti ani po mnoha desetiletích.

16.02.2020

Zvuk slunečních hodinZvuk slunečních hodinHana Andronikova

Několik časových poloh, několik vypravěčů, několik silných lidských příběhů. Občas není lehké se hned v textu zorientovat a teprve po několika řádcích je zřejmé, kdo je protentokrát hlavní postavou a vypráví o svých osudech. Přesto se jedná o mimořádné čtení a pro čtenáře je velká škoda, že autorka už žádnou knihu nenapíše.

08.08.2020

O mé rodině a jiné zvířeněO mé rodině a jiné zvířeněGerald Durrell

Návštěvy Korfu a čtení Durrellových knížek mě nikdy neomrzí. V případě téhle publikace mi tak autor přináší dvě potěšení naráz.

08.01.2021

ZrádciZrádciJiří Šulc

Jiří Šulc se velmi rychle stal nejen mým oblíbeným autorem, ale také mým nejúspěšnějším učitelem dějepisu.

21.05.2019

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Kniha mě pohltila dnes stejně jako při prvním přečtení před více než třiceti lety. A také rozesmutnila. Vlastně - dnes mě rozesmutnila o hodně víc.

20.01.2020

Neználkovy příhodyNeználkovy příhodyNikolaj Nikolajevič Nosov

Krásný, trochu nostalgický, návrat do dětství. Roztomilé příhody jsou doplněné obrázky, které velmi věrně zobrazují popisované události. Bez Zápalových kreseb by Neználek ztratil hodně ze své poetiky.

26.01.2020

Tři kamarádiTři kamarádiErich Maria Remarque

Příběh se čte příjemně a rychle ubíhá, ale v jeho závěru mě čekal hluboký smutek. Ne snad lítost nebo dojetí, ale skutečný smutek.

05.02.2020

CejchCejchZdeněk Šmíd

Jediná kniha, kterou jsem hned po přečtení otevřel na první stránce a začal číst znovu.

14.11.2013

SpasitelSpasitelJo Nesbø

Zajímavá detektivka - v úvodu tak trochu jako filmový scénář plný střihů, kdy se čtenář musí hodně soustředit na to, kde vlastně probíhá děj. V polovině knížky je naprosto jasný další vývoj děje i rozuzlení - a v závěru najednou zjistíte, že všechno je úplně jinak! To všechno v tradičně čtivém podání, jak už to Nesbo umí. Jestli musíte ráno vstávat, raději knihu nezačínejte číst...

07.12.2014

ImpériumImpériumRoman Bureš

Impérium, jako třetí díl trilogie (alespoň zatím trilogie), by logicky mělo navazovat na předchozí Císařovnu. Autor šel ale o kousek dál, a tak se první kapitoly třetího dílu prolínají s dějem dílu druhého. Čtenář se tak v příběhu rychle zorientuje.
Často bývá pravidlem, že další pokračování úspěšného díla žijí především z kvality svého předobrazu a jsou jeho slabým odvarem. Ne tak v případě Impéria. Ačkoliv se jedná o nejobjemnější svazek Propasti času, kniha na kvalitě nijak neztrácí a s úspěchem celou sérii završuje.

19.02.2018

Mosty do Tel AvivuMosty do Tel AvivuJiří Šulc

Odpovědi na otázky, které mě nikdy nenapadlo položit. Autor mi už tradičně dává lekci z historie a překvapuje fakty, o nichž jsem neměl (nebo měl jen velmi mlhavé) tušení.

18.06.2019

Dallas 63Dallas 63Stephen King

Chronoklasmus není žádnou novinkou, psal o něm John Wyndham už v roce 1956 a zmiňuje se o něm Eduard Martin o třicet let později, ale Stephen King tohle riziko zpracoval v neobvykle širokém záběru. Výsledkem je strhující a často překvapivé čtení, místy snad jen trochu rozvleklé.

16.07.2020

Vánoce mám rádVánoce mám rádFrantišek Nepil

Úsměvné i dojímavé, neskutečně laskavé čtení. Rozhodně sáhnu i po audionahrávce s nezaměnitelným hlasem pana Nepila, který jeho řádkům dává další rozměr.

30.01.2016

Hrozny hněvuHrozny hněvuJohn Steinbeck

Mimořádně silný příběh, který zobrazuje život Američanů v takové podobě, jakou si dnes nedokážeme představit.

07.01.2017

ZelňačkaZelňačkaRené Fallet

Tak trochu Bouvard a Pécuchet, tak trochu Zvonokosy.
Leitmotivem příběhu není, jak by se dalo čekat, zelná polévka, ani, jak je nejčastěji uváděno, návštěva mimozemské civilizace, i když obojí tady má svou nezastupitelnou roli. Kniha je především o přátelství dvou starých venkovanů a o době, jejímuž tempu přestávají stačit. A protože Glód a Kastle nechtějí měnit své letité zvyky ani svůj zaběhlý způsob života, nezbývá jim než opustit Zemi...

16.03.2020

SonetySonetyWilliam Shakespeare

Očekávaná poetičnost a nečekaná aktuálnost z pera geniálního renesančního dramatika v překladu skvělého Martina Hilského.

26.12.2020

Zvěrolékař mezi nebem a zemíZvěrolékař mezi nebem a zemíJ. Herriot (pseudonym)

Smích i pláč čtenáře provázejí knihou podobně jako v životě. Smíchu, nebo možná úsměvů, je ale rozhodně víc. Autorův laskavý pohled na svět pohladí po duši a nutí porozhlédnout se po dalších jeho knihách, až nakonec budete mít jeden nekonečný zvěrolékařův životní příběh.
Nejsem moc velkým příznivcem povídkových knih, přesto má James Herriot v mé knihovně nezastupitelné místo.

06.01.2016

Bez šanceBez šanceNeal Shusterman

Trochu drsná, neotřelá a rozhodně zajímavá kniha, která donutí čtenáře k zamyšlení.

12.03.2018

Tajemný hrad SvojanovTajemný hrad SvojanovBohuslav Březovský

Pokud si myslíte, že strašidla jsou zlá, tahle knížka vás vyvede z omylu. Povětšinou jde o nešťastné bytosti nespravedlivě stíhané krutým osudem. A vlastně - ony vlastně strašidla vůbec neexistují... Jenomže Svojanov bez strašidel, to by ani nebyl Svojanov.
V rámci Čtenářské výzvy 2019 jsem bezmála po čtyřiceti letech přečetl oblíbenou knížku svého dětství. A s nemenším zájmem než tenkrát.

05.01.2019

Srpen s bejbinkouSrpen s bejbinkouFrantišek Nepil

Jednohubka - ovšem jednohubka mimořádně delikatesní.
Dost mě překvapilo, že komunisti tuhle knížku pustili do světa, kritika poměrů v socialistickém Československu je zjevná a poměrně častá.

15.01.2019

Báječná léta pod psaBáječná léta pod psaMichal Viewegh

Příběh silnější, než jsem čekal. Možná to způsobila trocha nostalgie v připomínce časů naštěstí dávno minulých, ale Báječná léta pro mě byla příjemným překvapením.

29.01.2019

Ještě to nebalím, vzkazuje babičkaJeště to nebalím, vzkazuje babičkaJudy Leigh

Tak trochu zklamání...
První třetina knihy v zásadě mé očekávání splnila. Obávaná paralela se Stoletým staříkem není nijak výrazná, děj má spád i trochu toho humoru. Rozhodně se čte velmi dobře.
Ve druhé třetině převládá naivita, průhlednost děje, místy fádnost. Fatální chyba, kdy na straně 194 Brandon od Maury "nikdy neslyšel" to, co mu řekla už na str.53, jen podtrhuje klesající úroveň.
No a závěr knihy? Ač úplně bez zkušeností, přesně takhle si představuji červenou knihovnu. Na pozadí hluboce tragické události se rodí všemi očekávaný happyend. Romanťák jako hrom.
Příjemné čtení na pláž nebo do vlaku, ale v mé knihovně místo pro tuhle knížku není.

13.02.2019

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světStojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světJonas Jonasson

Zatímco stoletý Alan zamotal hlavu řadě historických osob a dnes už bezpečně mrtvých politiků, ve sto a jednom roce se se stejným úspěchem vrhne na ty současné.
Absurdita díla se dá srovnávat snad jen s ostatními autorovými romány, jinak nemá konkurenci. Úroveň místy trochu kolísá, od vyloženě vtipných pasáží občas sklouzne do zdlouhavé nezáživnosti. Čte se ale výborně a pokud by se Alan vrátil i ve sto dvou letech, místo v mé knihovně už má připravené.

04.03.2019

DiktátorDiktátorRobert Harris

Závěr trilogie se stejně jako závěr Ciceronova života dá jistě považovat za nejbouřlivější část obojího. Ačkoliv příběh působí místy trochu encyklopedicky nebo možná učebnicově, jde o fascinující obraz doby, která utvářela podobu naší civilizace.

19.03.2019

Žízeň po životěŽízeň po životěI. Stone (pseudonym)

Některé van Goghovy obrazy mě fascinují a jiné mě nechávají naprosto chladným. Stejně rozpolcený byl malířův život, ale Stoneův román je naproti tomu strhující od první do poslední stránky.

12.01.2020

Dlouhý krok do tmyDlouhý krok do tmyTomáš Bandžuch

Kniha otevírá oči naivnímu názoru, že 28.října 1918 zavlály na budovách československé prapory a všichni byli ze vzniku nové republiky nadšení. V dozvucích končící první světové války bylo soužití Čechů a Němců náhle ještě komplikovanější a příznivci hroutící se c.k. monarchie toužili po návratu starých pořádků. První týdny a měsíce tedy nebyly pro nový stát vůbec jednoduché.
Trochu sladkobolný závěr příběhu je daní za beletristické zpracování a vítězství dobra nad zlem také možná symbolicky dává Československé republice naději v lepší zítřky.

15.11.2020