Endy17 Endy17 komentáře u knih

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Příběh se čte příjemně a rychle ubíhá, ale v jeho závěru mě čekal hluboký smutek. Ne snad lítost nebo dojetí, ale skutečný smutek.

05.02.2020 5 z 5

Mozek Mozek Robin Cook

Zajímavý námět, zpracovaný ale příliš odbornou a málo záživnou formou.

01.02.2020 3 z 5

Příběhy z korfských uliček Příběhy z korfských uliček Pavla Smetanová

Tradičně až neuvěřitelně otevřená zpověď o životě v Kerkyře. Tentokrát Pavla zapojila také dceru Ofélii a trošku i syna Janise - nemůžu se dočkat, že v příští knížce dostane příležitost i Adonis.

29.01.2020 5 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Místy zajímavé čtení o dovolené na Bali, o exotickém prostředí a nezvyklé mentalitě místních obyvatel. Ničím mě ale nepřesvědčila a rozhodně nijak neovlivní můj život.

27.01.2020 3 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Krásný, trochu nostalgický, návrat do dětství. Roztomilé příhody jsou doplněné obrázky, které velmi věrně zobrazují popisované události. Bez Zápalových kreseb by Neználek ztratil hodně ze své poetiky.

26.01.2020 5 z 5

Rodinná čest Rodinná čest Dick Francis (p)

Geniální žokej bez bázně a hany vcelku předpokládaně přelstí všechny zloduchy a dobro zvítězí nad zlem. Francis se asi nikdy nestane mým oblíbeným autorem. Příběhy mají spád a čtou se celkem dobře, ale jsou překombinované, místy příliš afektované, občas zbytečně popisné.

25.01.2020 3 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Kniha mě pohltila dnes stejně jako při prvním přečtení před více než třiceti lety. A také rozesmutnila. Vlastně - dnes mě rozesmutnila o hodně víc.

20.01.2020 5 z 5

Knížka aneb Co mne jen tak napadlo Knížka aneb Co mne jen tak napadlo Jiří Suchý

Génius českého jazyka (podobně jako třeba pánové Werich nebo Svěrák, jen tak namátkou) na sebe, zdánlivě bez ladu a skladu, navršil povídky, písničky, úvahy, básničky, fejetony a říkačky, doplnil množstvím fotografií a kreseb z dílny S& Š - a vznikla z toho úžasná knížka. Veselá a smutná, poetická a naturalistická, vždy však nesmírně lidská.

18.01.2020 5 z 5

Zrůdnost nacistického režimu v trochu jiné podobě.

16.01.2020 4 z 5

Vypravěč: Vlastní životopis Vypravěč: Vlastní životopis Frederick Forsyth

Nedokážu posoudit, nakolik je vlastní životopis autentický, ale vypravěčem je autor jedinečným a jeho kniha skvělou inspirací k přečtení dalších románů.

16.01.2020 5 z 5

Domov - obrázky Mikoláše Alše se slovy lidové poesie Domov - obrázky Mikoláše Alše se slovy lidové poesie Dobroslav Milan Pavlíček

Nenapodobitelné obrázky Mikoláše Alše doplňují říkanky z dnešního pohledu hodně naivní, možná dětské. Jsou však s Alšovou tvorbou pevně spojené, mnohdy vepsané přímo do obrázku Mistrovou rukou.

13.01.2020 4 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Některé van Goghovy obrazy mě fascinují a jiné mě nechávají naprosto chladným. Stejně rozpolcený byl malířův život, ale Stoneův román je naproti tomu strhující od první do poslední stránky.

12.01.2020 5 z 5

Soukromý život Jaroslava Marvana Soukromý život Jaroslava Marvana Jarmila Nová

Pohled pod pokličku, v tomto případě hodně odklopenou. V souladu s názvem knihy se jedná opravdu o pohled do nesčetných zákoutí soukromého života Jaroslava Marvana.
Poněkud iritující je opakovaně chybně uváděný název filmu Anděl na dovolené (správně Dovolená s Andělem).

07.01.2020 5 z 5

České tajemno České tajemno Arnošt Vašíček

Hodně hypotéz, spousta otázek a jen málo odpovědí - autor nevytváří senzační spekulace, spíš jen naznačuje. Nehraje si na českého Dänikena, přestože seznamuje čtenáře s mnohdy neuvěřitelnými skutečnostmi, které si přímo říkají o skandální odhalení.

03.01.2020 4 z 5

Sharpův meč Sharpův meč Bernard Cornwell

Trošku netradiční a trošku překvapivý Sharpe, který ovšem neztrácí nic na své obvyklé kvalitě.

28.12.2019 4 z 5

Sokolovsko - Umění, památky a umělci do roku 1945 Sokolovsko - Umění, památky a umělci do roku 1945 Vladimír Prokop

Exkluzivní publikace, názvem i anotací snad trošku zavádějící.

26.12.2019 5 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Detektivní komedie, která sice nedosahuje literární úrovně jiných autorových knih, ale čte se skoro sama a zaručeně pobaví.

26.12.2019 4 z 5

Nejkontroverznější kniha, kterou jsem četl, alespoň podle rozporuplných komentářů a hodnocení určitě.
Neberte ten příběh zas tak doslova, pan Vondruška chtěl nepochybně upozornit a trochu provokovat. Nebo alespoň přimět k zamyšlení.

23.12.2019 4 z 5

Benátská zrada Benátská zrada Steve Berry

Kniha se dobře čte, ale špatně hodnotí.... Příliš mnoho náhod, stěží uvěřitelných konspirací a situací přitažených za vlasy. Závěr nijak překvapivý (snad až na Viktora...) Naproti tomu čtivý příběh a zajímavé historické souvislosti, které autor v závěrečné poznámce uvádí na pravou míru.

12.12.2019 4 z 5

Kynšperk nad Ohří 750 let Kynšperk nad Ohří 750 let kolektiv autorů

Nepříliš významná brožura o budování socialismu a míru. Pár zajímavých fotek alespoň trochu pozvedá úroveň agitačního textu, ale hodnotu má jen pro patrioty města.

06.12.2019 2 z 5