Endy17 Endy17 komentáře u knih

Poselství z věčnosti Poselství z věčnosti Marlo Morgan

Mám pocit, že jsem četl jinou knihu než ostatní komentující. Dočíst knihu pro mě byla zkouška silné vůle - zvládl jsem to, ale radost to pro mě nebyla.

25.08.2020 2 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Šestý svazek o dobrodružstvích Oldřicha z Chlumu chronologicky nezapadá, autor nás vrací do hrdinova mládí a tahle kniha by tak mohla celou sérii zahajovat. Na kvalitě jí to ale nijak neubírá a Oldřichovi příznivci se jistě rádi dozví něco o tom, jak to bylo před jeho působením na Bezdězu.

15.08.2020 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Několik časových poloh, několik vypravěčů, několik silných lidských příběhů. Občas není lehké se hned v textu zorientovat a teprve po několika řádcích je zřejmé, kdo je protentokrát hlavní postavou a vypráví o svých osudech. Přesto se jedná o mimořádné čtení a pro čtenáře je velká škoda, že autorka už žádnou knihu nenapíše.

08.08.2020 5 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Nadšení ostatních čtenářů nesdílím, mě tenhle příběh nijak zvlášť nepohltil.

01.08.2020 3 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Hodně přeslazená telenovela.
Autor je výborný vypravěč a příběh se tak čte skoro sám, ale červená knihovna nikdy nebyla můj šálek kávy.

27.07.2020 3 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Chronoklasmus není žádnou novinkou, psal o něm John Wyndham už v roce 1956 a zmiňuje se o něm Eduard Martin o třicet let později, ale Stephen King tohle riziko zpracoval v neobvykle širokém záběru. Výsledkem je strhující a často překvapivé čtení, místy snad jen trochu rozvleklé.

16.07.2020 5 z 5

Poselství od protinožců Poselství od protinožců Marlo Morgan

Nabízí se srovnání s Mužem, který chtěl být šťastný. Zajímavé jako cestopis či jako sonda do odlišné kultury, ovšem s většinou názorů a závěrů autorky se ztotožnit nedokážu.

06.07.2020 3 z 5

Ulička hanby Ulička hanby Vlastimil Vondruška

Petr s Rozárkou odjeli z Prahy a tak je urozený pan Jiří Adam z Dobronína na vyšetřování sám - ale překvapivým vývojem dlouho sám nezůstane...

06.07.2020 4 z 5

Mladý muž & bílá velryba Mladý muž & bílá velryba Vladimír Páral

Před pětatřiceti lety jsme Párala hltali - dnešní nostalgické ohlédnutí mě přesvědčilo o tom, že autor má co říct i dnešnímu čtenáři.

04.07.2020 4 z 5

Dvě mrtvé holčičky Dvě mrtvé holčičky Stephen King

Způsob vydávání Zelené míle mi připadal přinejmenším podivný - po přečtení celé série ho hodnotím jako geniální! Při dočítání jednoho dílu už jsem měl připravený další sešitek, do kterého jsem se okamžitě vnořil a který mě opět zcela pohltil. Čekání na vydání dalšího dílu muselo být pro první čtenáře hodně náročné, ale napětí děje se tím určitě ještě stupňovalo.

20.06.2020 5 z 5

Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský Václav Hanka

Po přečtení rukopisů jsem natolik rozpačitý, že si netroufám hodnotit. Bez ohledu na jejich (ne)pravost uznávám jejich přínos a ve své době velký význam, jejich čtení pro mě ale velkou radostí nebylo.

20.06.2020

Cantervillské strašidlo a jiné prózy Cantervillské strašidlo a jiné prózy Oscar Wilde

Čím jsem starší, tím víc oceňuji literární klasiku a ani tahle sbírka povídek není výjimkou.

20.06.2020 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Zmatečné, nejasné a nepřehledné pasáže střídá napětí a spád děje - občas jsem měl pocit, jako kdyby se při psaní střídali dva autoři.

20.06.2020 3 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Z hlavních protagonistů se pomalu stávají takřka superhrdinové - ale co jiného také od rytířů bez bázně a hany čekat?

20.06.2020 5 z 5

Řecký poklad Řecký poklad Irving Stone (p)

Ačkoliv se kniha prezentuje jako životopisný román o Heinrichu Schliemannovi, hlavní hrdinkou je jeho druhá žena Sofie, jeho skutečný řecký poklad.
Příběh je přímo nabitý zajímavostmi z práce amatérského archeologa Schielmanna, dobrodruha, mecenáše, ale také rozporuplného člověka. Některá další Stoneova díla jsou čtivější, Řecký poklad naproti tomu přináší více faktů a překvapivých zjištění.

31.05.2020 4 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Z románů o Michelangelovi ten nejméně záživný.

27.05.2020 3 z 5

Osmanský tábor Osmanský tábor Vlastimil Vondruška

Vlastimila Vondrušku mám rád jako člověka i jako autora. Jeho knihy jsou sázkou na jistotu a z jeho literárních postav se pozvolna stávají mí staří známí.

16.05.2020 4 z 5

Roseanna Roseanna Per Wahlöö

Studentské nadšení z Románů o zločinu švédské autorské (a partnerské) dvojice je víc než třicetiletou historií a při mém návratu ke kdysi oblíbené literatuře už jsem tak okouzlený nebyl.

10.05.2020 3 z 5

Makbeth Makbeth William Shakespeare

Nebylo to úplně lehké čtení, jazyk (alespoň v překladu z roku 1947) trošku těžkopádný. Přesto jsem s velkou chutí "objevil" Shakespeara a nesmírně mě překvapilo, jak je i po několika staletích aktuální.

01.05.2020 4 z 5

Hotel Herbich Hotel Herbich Petr Zikmund

Příběh o tom, že velké dědictví nemusí být vždycky požehnáním. Jen ten konec není tak úplně uvěřitelný.

13.04.2020 4 z 5