-Endy- -Endy- komentáře u knih

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Splněno.
Mezera ve vzdělání ucpána.
Teda skoro.
Do Itálie jezdím hodně a ráda. Dante je tam na každém kroku – vydání Božské komedie v kdejakém muzeu, kdejaké náměstí se po něm jmenuje, kdejaký kus mramoru je jeho sochou, na kdejakém domě je deska s vyrytým veršem z Božské komedie, ve Veroně si dokonce můžete dočasně projít celé město jakožto pekelné kruhy…tak jsem si říkala „není boha, že jsem to ještě nečetla!“
A tak jsem se do toho pustila.
Peklo – 5* - Rozhodně nejzajímavější interaktivní exkurze s průvodcem a komentovaným výkladem.
Očistec – 2* - Už tomu horko těžko rozumím, ale ještě to má nějaký řád. To musím dočíst!
Ráj – nějaké to teologické bla bla bla a zástupy veselících se duší italských poníků…
Je mi líto, ale Ráj jsem nedočetla. Nešlo to. Nerozuměla jsem tomu.
Odnáším si to, že v Pekle mi bylo jako v Ráji a že umíráte-li, měli byste se ještě honem rychle stihnout naučit italsky.

10.10.2021 3 z 5

Orange. Kniha šestá Orange. Kniha šestá Ičigo Takano (p)

Nejlepší díl.
Jednoznačně.
Nejprve jsem byla skeptická k jeho obsahu - přeci jen bylo v Orange 5 avizováno, že děj tam končí. Ale tento díl je psán z pohledu mé oblíbené postavy, která je, dle mého názoru, skutečným protagonistou celé série.
Bylo to trochu bolavé, hodně emotivní, hořkosladké a vůbec ne tak naivní jako předchozí díly. Ba naopak.

27.09.2021 4 z 5

Prázdnota (light novel) Prázdnota (light novel) Sui Išida (p)

Název knihy poměrně přesně vystihuje obsah a přínos povídek - prázdnota.
Tím, že sbírám prakticky cokoliv, co se týká Tokijského ghúla (anglicky i česky), musím samozřejmě vlastnit i tohle. Oproti předchozí light novele "Dny" je tady pokus o propojení postav a jejich spin-off příběhů, přesto byla ta předchozí kniha příběhově lepší.
Zajímalo by mě, jak probíhá proces "které-postavy-vyberu" + "jak-jejich-příběhy-zaujmu-čtenáře".
Můj milovaný Džúzó zůstává i nadále opomíjen...ale i kromě něj je tam hromada dalších zajímavých postav, jejichž příběhy bychom chtěli znát více než tyto.

11.07.2021 3 z 5

Vincent van Gogh – Život, osobnost a dílo Vincent van Gogh – Život, osobnost a dílo Cristina Sirigatti

Kniha má všechno, co by si laik požitkář mohl přát - životopis umělce, výňatky z dopisů s bratrem, nemoc i ono uřezané ucho. Navíc spoustu krásných velkých fotografií maleb (i pozadí jejich vzniku) a pro fajnšmekry také výřezy pláten s detaily van Goghových "upatlaných" tahů štětcem.
Občas si otočíte více než jednu stranu, abyste dočetli větu, ale v tom se snadno rozientujete.

08.07.2021 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Jó, ovce, na ty já slyším - Shaun, Dolly, Orwellovo tupé stádo, elektrické ovečky z Blade Runnera...a co pak teprve svatá trojice ovce-Hokkaido-Murakami! Splněný sen :)
Jasně, že je to trochu divné - a kdy nebylo?
S úsměvem zaklapnu knihu a pomyslím si - "to jsem z toho ovce".

12.06.2021 4 z 5

Orange. Kniha druhá Orange. Kniha druhá Ichigo Takano

Vypadá to roztomile, ale když jsem dnes vyprávěla obsah příteli, přistihla jsem se, že mě z toho děsivě mrazí...

28.05.2021 3 z 5

Tokijský ghúl:re 8 Tokijský ghúl:re 8 Sui Išida (p)

Už je to hrozně roztříštěné. Objevují se tam postavy naprosto nedůležité pro děj. U těch dalších si nejsem jistá, jak se na to či ono místo zrovna dostaly a proč jsou v takovém stavu...a tak nějak mi tam většina z nich přijde úplně nepodstatná.
..a těch nastavovaných oslích můstků...ach jo...
Raději bych si místo toho přečetla nějaký pořádný Cukijamův spin-off na téma "Co jsem dělal o prázdninách, když mě vykopli z dějové linky Tokijského ghúla" (ano, pár rámečků mezi kapitolami dostal...ne dost).

25.04.2021 3 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

To si tak čtu jednu povídku za druhou, průměr, nic zvláštního na nich není, nemají vcelku nic moc společného, Žabák je sice slušný bizár, ale známe svého autora.
A pak přijde Doslov.
PROBOHA! No vždyť jo! Vždyť přece sakra jo! Jaký jsem to hloupý čtenář!
Ještě žádný doslov ve mně nevyvolal tak znepokojivé citové pohnutí.
Všechny povídky si potřebuji přečíst znovu a pořádně je prozkoumat a procítit.

24.04.2021 4 z 5

Královská hra 5 Královská hra 5 Nobuaki Kanazawa

Je mi jasné, že ukončovat v knihách/filmech/seriálech tyhle nevysvětlitelné jevy něčím smysluplným a/nebo uspokojivým je práce těžká a nevděčná. Ráda jsem si celou sérii přečetla, ale ještě raději bych byla, kdyby to mělo klidně dalších 10 dílů, ve kterých by autor šel více do historie, do hloubky, ke zdroji, k počátku. Nedal tomu prostor.
Pro hlubší pochopení konce knihy bych asi doporučila Městečko South Park S09E08, konkrétně crab people...funguje to zhruba na stejném principu :/

29.03.2021 2 z 5

Endymionův vzestup Endymionův vzestup Dan Simmons

Ach, tyhle velké ságy...mají pro mě neodolatelnou přitažlivost. Představují adrenalin jako pro horolezce zdolávání 14 osmitisícovek. Miluju je a zároveň se u nich často mentálně morduju. Po jejich dokončení se cítím jako největší knihomolský king, ale zároveň bych si pak nejraději tak na měsíc zalezla do postele a četla obrázkové skopičiny duhových poníků.
První tři díly byly skvostné, 5hvězdičkové, poslední díl bylo právě to výše zmíněné mordování. Aeneino učení mi není blízké, není pro mě zcela pochopitelné a většina toho, co říkala/učila, šla úplně mimo mě. Její postavu jsem si více oblíbila jako malou holku a Raulovu chráněnku než jako "mesiášku" a Raulovu milenku.
Ano, celý Kantos byla rozhodně jedna z nejlepších sérií, jaké jsem kdy v životě četla. Ne, nebudu ho číst znovu (možná Hyperion).

28.03.2021 4 z 5

Batman / Želvy nindža (limitovaná edice) Batman / Želvy nindža (limitovaná edice) James Tynion IV

Batman je v naší domácnosti povinnost, želvy protěžuju spíše já a zejména Leonardo je můj animální favorit. Až s touto knihou však vyplynulo na povrch, jak bude vypadat naše společná, "totálně božanská" (a jednoznačně imaginární) dovolená. Pojedeme s Leem na arkhamské safari v Batmanově káře tažené Mikeyho závodními poníky. Mám v plánu opatřit nám také Trhačovu roušku a Baneův respirátor, protože hygiena je základ zdraví.

11.03.2021 4 z 5

Endymion Endymion Dan Simmons

Není to jako Hyperion, ze kterého jsem byla úplně hotová (hlavně asi vlivem wow-efektu z objevení úchvatného universa), ale pořád je to Dan Simmons a jeho skvělé psaní, pořád je tam tajemný Štír a pořád se můžete kochat rozmanitými planetami.
Tři hlavní postavy prožívají multiplanetární sightseeing, který jim v současnosti, kdy se z nás v době lockdownové stávají hikikomori z donucení, fakt závidím :)

10.03.2021 5 z 5

Balónky oběšenců a další hororové příběhy Balónky oběšenců a další hororové příběhy Džundži Itó

Itóovy odporné kresbičky narušují moje sny, moje pokusy o meditaci i noční pochůzky na WC...dobře on!
Příběhy jsou ovšem poněkud slabší, nedotažené, spíše jako výňatky nočních můr - byl to záměr?
A nakonec - něco tak nechutného jako Tuk (a zcela konkrétně jeho vymačkávání) jsem graficky zpracováno rozhodně nikdy neviděla.

13.02.2021 4 z 5

Jidáš zbavený pout – Poslední hlídka Jidáš zbavený pout – Poslední hlídka Peter F. Hamilton

Bylo mi ctí.
Zároveň jsem vyděšená z toho, že ten grafoman už má zas napsané další volné pokračování...bere mi peníze, čas i klid. Jenže já ho prostě musím číst!
(už jsme si pořídili i jeho starší sérii Úsvit noci, pánbůh s námi)

14.12.2020 4 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Tak jsem začala číst Lovecrafta hezky od začátku...
...poté, co jsem celá zmatená dočetla Providence...
...poté, co jsem roky zamilovaně hrála Arkham a Eldritch Horror

No, nic moc :-D Ty jeho úmorné popisky snových světů, ta jeho úporná snaha o doslovnou pointu, žádné ženy, skoro žádný dialog...ale prý Lovecraft zraje jako víno a já od něj hodlám přečíst všechno, takže challenge accepted.

28.11.2020 3 z 5

Tajemství mechanické mrtvoly (limitovaná edice) Tajemství mechanické mrtvoly (limitovaná edice) Joe Benitez (p)

Není to ten nejhlubokomyslnější příběh ever made. A co? Mně se líbí a myslím, že obsahuje dostatek zajímavých postav, jejichž vývoj (nebo naopak flashback) může překvapit.
Hned se jdu pustit do dalšího dílu.

18.11.2020 5 z 5

Jidáš zbavený pout – Pronásledování Jidáš zbavený pout – Pronásledování Peter F. Hamilton

I přestože by kniha mohla mít méně stran (=méně celkem zbytečných popisných pasáží), já jsem se rozhodně nenudila...ale přijde mi, že překladatel ano :/ ...těch chyb, ach jo...

17.11.2020 4 z 5

Caravaggio – Život, osobnost a dílo Caravaggio – Život, osobnost a dílo Alessandro Guasti

Krásná kniha. Vizuálně lichotivě zpracovaná.
Více než na Caravaggiův život se však zaměřuje na rozbor jeho obrazů a výčet zakázek. Kdo by hledal malířův dramatický soukromý život, jeho anděly a démony, tady to nenajde.
Dejte si také pozor na sled textu - občas bývá přerušen několika stránkami popisu některého z významnějších obrazů.

05.11.2020 4 z 5

Synové impéria Synové impéria Bill Willingham

Vedlejší příběhy tentokrát vedou nad tím hlavním, rozsahem i obsahem. Tři myšky, tři prasátka, delikátní dikobraz - úplně zlatí :-D Taktéž i barvité zodpovězení některých palčivých otázek zvídavých čtenářů (v závěru svazku).
...ale nejvíc se nad všemi tyčí božský inkvizitor Jeníček (kresba Jeníčka se dvěma dívkami ve vodě mě bude ve snech provázet ještě hodně dlouho...)

28.10.2020 4 z 5

Královská hra 4 Královská hra 4 Nobuaki Kanazawa

Tento díl byl možná až moc rychlý. Tahle manga sama o sobě nemá tolik stran jako jiné, navíc stránky překotně otáčíte a hltáte hyperčtivý obsah. Je to škoda, jelikož pak není čas všimnout si pěkné kresby...takže jsem to potom vzala hezky znova s důrazem na obrázky - jeden celostránkový art s postavou Mami mě obzvláště potěšil :-D a vizuál v závěru mi připomněl psycho(pa)tickou Kakizakiho Skrýš.
Nu, do března 2021, kdy má vyjít pětka, je daleko. Těsně před vydáním budu muset předchozí díly pročíst znovu.

13.10.2020 3 z 5