Emily82 Emily82 komentáře u knih

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Audioverze mě bavila, detektivky jinak nečtu. Jen mě iritovala zásadní nepřesnost - přelom milénia byl 2000/2001.

15.04.2024 4 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Čekala jsem nějak víc, po přečtení U severní zdi jsem se na tuto knihu z oblíbených mist na Šumavě těšila. Možná proto nesdílím obecné nadšení, děj byl takový plytký. O podzemní továrně u Františkova vím, ale jediné co mi kniha dala, je touha opět na Šumavu vyrazit. Nijak nenadchla.

10.04.2024 4 z 5

Tajemství jeskyně pokladů Tajemství jeskyně pokladů Petr Hugo Šlik

Četli jsme se synem. Mám radost, že vycházejí takové knihy, které děti motivují ke čtení.

27.03.2024 5 z 5

Po čem kočky touží Po čem kočky touží Júki Hattori

Kniha je boží. Vybral si ji náš syn k narozeninám, aby lépe rozuměl naší kočce z útulku (která je starší než on). A i nám se knížka líbila. Krásné a poučné čtení i ilustrace.

25.03.2024 5 z 5

Jakub Krčín z Jelčan Jakub Krčín z Jelčan Jaroslav Čechura

Jsem místní, tak mě knížka nalákala. Asi jsem ale měla velká očekávání, čekala jsem populárně naučný exkurz do doby posledních Rožmberků a to louskání knihou bylo náročné. Navíc mi vadila i redakční úprava, kdy obrazový materiál byl beze smyslu vhozen do textu. Čekala bych to u vložených listů z křídového papíru, ale tady to byly jen černobílé listiny. Celkově na mě kniha působila rozpačitě, což je škoda, potenciál by byl velký a autor prostudoval ohromné množství materiálu, ze kterého se dalo vytěžit něco čtenářsky přívětivějšího.

25.03.2024 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Nejprve jsem viděla minisérii na Netflixu a podle ní pak přečetla knihu. Je to úplně něco jiného a já byla ve finále zklamaná, že konec není otevřený. Bylo mi líto, že se životy postav nepropojily více. Ale i tak skvěle napsáno, dojemné čtení.

11.03.2024 4 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Kniha se četla skvěle, oddechová rychlovka, i když tento žánr úplně nevyhledavam.

11.03.2024 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Dojemný příběh dvou náhodně se setkajicich lidí, kteří si nesou v srdci bolest. Smutné, úchvatně napsané.

27.02.2024 5 z 5

Zítra přijde Olah Zítra přijde Olah Martin Sichinger

Moc se mi to líbilo, ještě jsem čekala možná nějaké dokončení. Myslím, že by se tato kniha mohla zařadit do povinné četby - děti by si alespoň více vážily učitelů, které dnes mají.
Tyhle časy jsem nezažila, ale když jsem zmínila manželovi tu ruskou píseň, prý ji také zpívali :).

15.02.2024 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Četla jsem v originále kvůli zlepšení mé angličtiny - a dobře jsem udělala. V češtině by mě to asi moc nebavilo, děj byl od začátku očekávatelný. Takhle jsem si zapsala pár vtipných frází současného jazyka.
Dávám průměr.

15.02.2024 3 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Knihu jsem četla až po autobiografii Dity Krausové Odložený život, která mě nadchla. První půlku jsem si pak říkala, že proti autobiografii je tato mnohem slabší. Ve druhé půlce jsem se pak začetla natolik, že jsem se neodtrhla. Fascinovali mě hlavně okolní více či méně známé příběhy. Přestože autobiografie je podle mě lepší, i tato kniha patří mezi výborné a hodné čtení, co se tématu holokaustu týče. Doporučuji.

31.01.2024 5 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Přemýšlela jsem, jestli se mi to líbí nebo ne. Ale neodtrhla jsem se, dokud jsem nedocetla. Dávám tedy plný počet, i za autorčin jedinečný styl.

15.01.2024 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Od autorky jsem přečetla tři knihy. Tatér byl nejlepší, Tři sestry nejhorší. Cilku jsem hltala, bavila mě retrospektiva, ale stejně jako u Tří sester mi u ní vadilo idealizování a patos. Jako by Cilka byla nadlidské stvoření bez jediné vady. Nijak nezlehcuji to, že si prošla peklem, o tom žádná, spíš mi vadí autorčin až moc nereálný popis a styl. Z témata holocaustu i gulagu jsem četla podstatně kvalitnější knihy.

06.01.2024 2 z 5

Angličtina na rovinu III Angličtina na rovinu III Darren Crown

Skvělé shrnutí i pro ty, co anglicky obstojně umí a chtějí jazyk předávat dál. Jen větu "If I kill my boss, I'll be happy jsem si musela upravit, abych udržela své zaměstnání.

04.01.2024 5 z 5

Skvělý pohled do života přeživší. Cením si hlavně popisu dalších osudů, kterým se většina knih už nevěnuje, přestože jsou také zásadní. Jak holokaust ovlivnil nejen přítomnost, ale i budoucnost, s čím se ti lidé museli naučit žít... To je poselství, kterému bychom se měli věnovat. Že s koncem války pro tyto lidi problémy neskončily.

27.12.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Hodně silné vyprávění, až se nám nechtělo věřit, čeho je lidská krutost schopna. Bohužel zločiny tohoto režimu jsou z většiny nepotrestány. Na rozdíl od těch nacistických. Přitom si v krutosti nezadají.

07.12.2023 5 z 5

Náčelník Náčelník Aleš Palán

Nádhera. Životní filozofie pana Nevrlého mě dojímá a inspiruje. Dokázala bych jeho myšlenky číst stále dokola.
Skvělý počin pana Palána.

12.11.2023 5 z 5

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Dávám čtyři hvezdy. První díl byl dost složitý, v komplikovaných vztazích jsem se ztrácela, do dalších jsem se zacetla lépe.

04.11.2023 4 z 5

Chlapec s kamínky Chlapec s kamínky Sophie Loubière

Překvapení na konci knihy jsem nečekala. Dlouho jsem se prokousavala knihou, ale až konec mě dostal. Dobře napsané, dalšími knihami autorky asi nepohrdnu.

04.11.2023 4 z 5

Temno: Stručná historie Temno: Stručná historie Ivana Čornejová

Skvělá kniha, útlá, čtivá a poučná.

28.10.2023 5 z 5