Emilie1906

Sto roků samotySto roků samotyG. García Márquez

Moje nejoblíbenější kniha. Vůbec jsem z ní nevnímala samotu. Naopak jsem si užívala barvitě popsané kolumbijské městečko a vztahy mezi lidmi.
Je pravda, že postav je tam tolik a jejich osudy jsou tak propletené, že se mi vyplatilo načrtnout si rodokmen. Obzvlášť když je to jedna z mála knih, ke které se vracím již po několikáté.
Od Márqueze jsem přečtla vše dostupné v češtině, ale Sto roků samoty a Kronika ohlášené smrti jsou pro mě na prvním místě.

23.02.2017

Říkali mi LeniŘíkali mi LeniZ. Bezděková

Četla jsem ji jako malá v rámci povinné školní četby a dodnes ve mně zanechala hlubokou stopu jako asi žádná jiná kniha z povinné školní četby na základní škole.

Pilíře zeměPilíře zeměK. Follett

Překvapilo mě, kolik toho autor nastudoval o stavbách katedrál v Anglii, kolik jich osobně navštívil, prostudoval stavebních plánů a kolik času strávil v místech katedrál. A současně knihu napsal lehce a čtivě.

1Q84: Kniha 1 a 21Q84: Kniha 1 a 2H. Murakami

Úžasná kniha. I po týdnu, co jsem ji dočetla, stále ve mně doznívá a už se těším až si z knihovny půjčím i třetí díl. Murakamiho knihy se mi líbí, ale nečekala jsem, že zrovna tato ve mně zanechá tak hluboký dojem.

07.05.2017

Zlodějka knihZlodějka knihM. Zusak

Nejvíc mě na knize zaujalo, že jako vypravěč vystupuje smrt, a to z jiného pohledu než je obvyklé. Kniha se tím pro mě stala naotřelou a poskytla mi nové podněty k přemýšlení.

14.05.2017

BroučciBroučciJ. Karafiát

Tuto knížku mi dali prarodiče k přečtení až po revoluci, ačkoliv ji děda měl ještě ze svého dětství. Zhltla jsem ji jedním dechem ve 12 letech.

Božská komedieBožská komedieD. Alighieri

Byl to pro mě velmi silný zážitek. Chvílemi se mi zvedal žaludek. Ovšem nelituji toho, že jsem knihu neodložila, ale naopak ji dočetla až do konce.

Sběratelka parfémůSběratelka parfémůK. Tessaro

Nádherná atmosféra Paříže a tajemství výroby parfémů.

09.11.2017

Malý princMalý princA. d. Saint-Exupéry

Jako dítě jsem tuto knihu vůbec nechápala. V dospělosti se k ní ráda občas vrátím.

25.02.2017

Žluté oči krokodýlůŽluté oči krokodýlůK. Pancol

Knihu jsem si moc užila, především přerod Jo v sebevědomou ženu.

14.03.2017

Norské dřevoNorské dřevoH. Murakami

Kniha byla pro mě tak silná cca v 1/3, kdy šlo o popis prostředí psychiatrické léčebny, že jsem ji musela proložit jinou odlehčující četbou, ale pak jsem knihu dočetla jedním dechem. Oslovilo mě několik citátů. Těším se na další autorovi knihy. Norské dřevo byla pro mě v pořadí druhá kniha, kterou jsem četla.

SpánekSpánekH. Murakami

Podle anotace jsem čekala jen imaginární představy hlavní hrdinky. Ale povídka mě mile překvapila, jak reflektuje život současné ženy střední třídy v Japonsku.

RanhojičkaRanhojičkaR. Jordan (pseudonym)

Užívala jsem si knihu jak z hlediska historie lékařství, tak i popisu života židovské komunity. Nádherná kniha. Asi se k ní v budoucnu ještě vrátím.

Tracyho tygrTracyho tygrW. Saroyan

Kniha je prostě úžasná. Užívala jsem si její poetiku už po druhé na plno.

Tlumočník nemocíTlumočník nemocíJ. Lahiri

Nádherné povídky, nemám co dodat.

03.04.2017

Stařec a mořeStařec a mořeE. Hemingway

Jako povinnou četbu jsem knihu vůbec nepochopila. Ovšem s odstupem 1/4 století jsem v ní objevila nádhernou poetiku.

07.05.2017

Tracyho tygrTracyho tygrW. Saroyan

Četla jsem knihu po druhé a opět nezklamala, jen jsem ji s odstupem času viděla jinýma očima.

20.05.2017

Skryto v PařížiSkryto v PařížiC. Gantz

Po knize jsem sáhla, protože mám ráda Paříž. Na štěstí to není romantická slaďárna, kterou nemusím. Osudy postav jsou zajímavé, v něčem mě oslovily. Samozřejmě je to jen beletrie, ale užívala jsem si popis starobylého domu uprostřed Paříže a všedního života v Paříži.

31.05.2017

Kronika ptáčka na klíčekKronika ptáčka na klíčekH. Murakami

Toto je moje devátá kniha, kterou jsem od Murakamiho přečetla. I když se ve svých knihách opakuje, tak mě stále baví. Samozřejmě ho prokládám jinými autory, protože číst ho non-stop se nedá. Jsem ráda, že něco vím o válce v Mandžusku, ale na druhou stranu detailní popisy týrání byly pro mě až moc. Zajímavé a překvapující byly pro mě informace v doslovu o tom, jak se Japonsko staví k 2. sv. válce.

20.09.2017

Nezdálo se mi nic (Andante Cantabile)Nezdálo se mi nic (Andante Cantabile)E. Černošová

Prvotina autorky byla vydaná pod dívčím jménem Eva Kulhánková.

20.02.2017

Láska za časů choleryLáska za časů choleryG. García Márquez

Přečetla jsem všechny knihy od Márqueze, ale tato mi přišla nejslabší. Možná mě ovlivnilo to, že byl natočen a v té době hodně propagován film na motivy této knihy a já jsem od knihy čekala víc než by bylo na místě.

Děti z BullerbynuDěti z BullerbynuA. Lindgren

Jedna z nejkrásnějších knih z povinné četby na prvním stupni základní školy. Do dnes na ni ráda vzpomínám.

Světlem oděná a Kamenný mostSvětlem oděná a Kamenný mostJ. Seifert

Po letech jsem se v rámci "Čtenářské výzvy" vrátila ke klasické poezii a nelituji toho. Líbila se mi.

16.03.2017

KrysařKrysařV. Dyk

Nikdy jsem toto klasické dílo nečetla, ale naprosto mě uchvátilo. Metafory ve mně stále ještě doznívají.

24.03.2017

Pařížské dominoPařížské dominoJ. Andrzejewski

1/3 kniha je psána bez odstavců a bez označení přímé řeči, proto se mi začátek knihy četl hůře, ale jinak satira na umělce, jak propagovali svá díla v 60. letech v Paříži, se mi líbila.

26.03.2017

Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloněPříběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloněP. Smetanová

Od knihy jsem čekala více propracovanou stylistiku, ale když jsem v půlce knihy své očekávání opustila, tak jsem si užila popis každodenního života na Korfu, kde jsem kdysi dávno byla na dovolené.

29.03.2017

Zvuk slunečních hodinZvuk slunečních hodinH. Andronikova

První část knihy mě nadchla, bavilo mě číst o tom, jak se zakládaly baťovské továrny v Indii. Druhá část z války už byla pro mě náročnější.

Ženy bez mužůŽeny bez mužůH. Krogh Hansen

Vztahy mezi Dánskem a Německem zachycené (jen nástinem, ale přesto ...) očima obyčejných dvou žen pracujících na trajektu mě zaujaly, doposud jsem o tom nic nevěděla.

31.03.2017

Na jih od hranic, na západ od slunceNa jih od hranic, na západ od slunceH. Murakami

Bavilo mě nahlédnout do života běžných Japonců na konci 20. století.

Fiktivní deník Oscara WildeaFiktivní deník Oscara WildeaP. Ackroyd

Z počátku byly pro mě kapitoly tak na střídačku: něco méně zajímavé, chvílemi jsem se ani moc neorientovala v osobách, odkazech na jiné spisovatele, a jiné kapitoly byly naopak velmi inspirativní a zajímavé. Druhá polovina kniha se četla sama. Přesto, že je to "fiktivní" deník, tak mě obohatil.
A jako už u několika předešlých knih mě nepřestává překvapovat rivalita mezi Anglií a Francií, která je popsána i zde.

02.04.2017

1 2