Elvien Elvien komentáře u knih

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Muriel Spark

Kniha, která svým příběhem a stylem psaní pohladí po duši. Víc takových knih, které jsou velmi dobře napsané, výrazně vám vylepší smutné odpoledne a přitom si na nich nezavaříte mozek.

31.01.2020 4 z 5

Drak Jeho Veličenstva Drak Jeho Veličenstva Naomi Novik

Výborná kniha, četla jsem ji už před lety, když byla novinkou, ale nějak jsem se tehdy nedostala ke všem dílů, tak se k ní teď s chutí vracím. Svět téhle knihy je vlastně postaven dosti jednoduše, ale to jí neubírá na kráse. Milovníci draků si užijí především pestrost druhů a povah, celý koncept dračích plemen, jejich přizpůsobení podmínkám přirozeného prostředí, různé inteligenci i vztah mezi jezdcedm a drakem jsou krásně promyšlené a funkční. A hlavně je to oddechovka, která každého milovníka fantasy a draků nesmí minout.

21.07.2016 4 z 5

Neobyčejný čtenář Neobyčejný čtenář Alan Bennett

Tahle kniha je prostě skrz naskrz britská. Víc není třeba dodávat :)

12.07.2016 4 z 5

Jdi a přines hlavu krále Jdi a přines hlavu krále Jaroslav Mostecký

Nemohla jsem se rozhodnout, zda dát tři nebo čtyři hvězdičky, ale tři jsem dávala horším.Nevím proč, ale čekala jsem, že to bude fantasy, ale on je to spíš historický román s nějakými mytologicko-fantastickými prvky. Každopádně rozhodně dobře napsaný a těším se, až se dostanu k dalším dílům. Četlo se to skoro samo :)

19.06.2016 4 z 5

Nalezenec Nalezenec D.M. Cornish

U téhle knihy mě docela mrzí tak rozporuplná hodnocení, protože rozhodně stojí za přečtení. Ale ono to bývá dost často dáno zklamaným očekáváním. Protože pro koho je kniha vlastně určená? Nakladatel na obálce uvádí, že jde o žánr young adults. Přičemž věk "young adults" je definován různě v rozmezí od 10 do 20 let. Já bych tuhle knihu zařadila tak někde v rozmezí 12 až 14 let.

A teď klady knihy. Nejdřív krásné ilustrace. Dokreslují celou atmosféru, ale zároveň jsou v knize umístěny tak, že ilustrace postavy se objeví až několik stran po jejím popisu. Takže si můžete nejdřív vytvořit vlastní představu, aniž by se vám vtírala autorova skrze obrázek. Dále poznámkový aparát. Dokresluje promyšlenost celého světa i zvídavost hlavního hrdiny. Hlavní hrdina. Ano, poměrně dost naivní chlapec s dívčím jménem. Ale skrze jeho naivní pohled krásně odhalujete krajinu a fungování celého jeho světa. A to, že čtenář spoustu věcí odhalí dřív, než Rosamunda jen zvyšuje napětí, protože máte potřebu křičet Copak to nevidíš?! a napjatě čekat, kdy na to to trdlo konečně přijde. Každá postava má něco do sebe, ani ta nejmenší není v příběhu zbytečně nebo náhodou, ale doplňuje drobnokresbu příběhu. A děj? Autor staví na léty osvědčených základech novou stavbu svých nápadů. Nejlepší možná kombinace.

28.01.2016 4 z 5

Pěkné, hororově a goticky laděné příběhy pro děti, které rozhodně uspokojí jejich potřebu se bát. (Kdo v dětství rád neposlouchal strašidelné historky, že?) Na druhou stranu mi přijde, že nejlepší příběhy jsou na začátku a pak už se z nich nějak vytrácí to správné napětí. Závěrečný příběh, který uzavíral rámec všech příběhů taky postrádal tu správnou jiskru. Rozhodně si nemyslím, že by byl nějak moc předvídatelný, ale...

Za přečtení ale rozhodně stojí, děti potěší a určitě se podívám na další díly, i když je asi nebudu číst celé.

08.09.2015 3 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Asi chápu, jakému typu čtenářů je tato kniha určená, ale i tak je dost špatná.

Děj je rozvleklý, nenapínavý. V místech, u kterých by se měl člověku tajit dech, jsem se skoro tloukla do hlavy, aby už se přešlo k jiné scéně. Postavy jsou povrchní a strašlivě nepřesvědčivé. Přes veškerou snahu charakterizovat Celaenu a neustále připomínat, jaká je, se postava chová úplně jinak, než by podle toho stále omílaného popisu měla.

Ve své podstatě je to románek pro mladistvé a ani z téhle stránky to není dobře napsané. A pokud tohle někdo považuje za fantasy jen proto, že tam vládne král a má to v sobě náznaky magie a nějaké elfí říše...

Od téhle knihy jsem nic nečekala a stejně zklamala...

04.09.2015 1 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Už dlouho se mi žádná kniha nečetla takhle dobře. Nebudu tu slovně hodnotit její klady a zápory, protože to bych ji musela přečíst ještě jednou (a možná to udělám, až vyjde druhý díl), teď jsem ji moc zhltla. Rozhodně doporučuji k přečtení.

27.08.2015 4 z 5

Pan Blahoš Pan Blahoš J. R. R. Tolkien

Uznávám, že moje hodnocení je ovlivněno tím, že autorem je Tolkien. Ale skutečný důvod, proč jsem se rozhodla dát čtyři a ne tři hvězdičky je zpracování.

Tahle pohádka je jednoduchá, milá a neumělá. Má několik momentů, u kterých jsem se velmi dobře bavila, i když byly spíše na začátku. Děj místy trochu pokulhává a konec je takový rozvleklý.

Kniha má nádherné vizuální zpracování. Těžko se to popisuje, tohle je přesně jedna z knih, kterou potřebujete vidět naživo a mít v papírové podobě, ne jen ve čtečce. A rozhodně patří do knihovny každého milovníka Tolkiena.

26.06.2015 4 z 5

Ada a myší strašidlo Ada a myší strašidlo Chris Riddell

Kvalitní kniha pro děti není jen o příběhu, jeho tématu a stylu vyprávění. Důležité jsou také ilustrace a celkové vizuální zpracování knihy. Tato kniha má vše, co potřebuje opravdu dobrá kniha pro děti.

Krásný příběh o osamocené dívce, která si najde přátele i cestu k srdci svého otce je zasazený do prostředí obrovského, z větší části neobydleného, sídla. Zahrady, střechy a místnosti, které přímo vybízejí k prozkoumání a objevování podivných rostlin a bytostí. Odkazy na celou řadu známých postav (chůvy, upíři atd.), které potěší vyspělé čtenáře i rodiče a zároveň příliš "nezavazejí" neznalým čtenářům.

To vše se snoubí s překrásnými ilustracemi, které jsou vhodně zasazené na jednotlivé stránky. I velikost písma a rozvržení textu jsou velmi promyšlené. A celá kniha tak nějak prostě sedne do ruky.

Za mě velké doporučení mladým dámám kolem deseti let.

25.06.2015 4 z 5

Mike’s Place - Pravdivý příběh o lásce, blues a teroru v Tel Avivu Mike’s Place - Pravdivý příběh o lásce, blues a teroru v Tel Avivu Jack Baxter

Styl kresby mi osobně nesedí (i když plus za to, že je kreslený černobíle, umocňuje to atmosféru), ale jinak skvělý komiks. I když uznávám, že trochu sentimentální. Jeho největší síla však spočívá v kontrastu. Každá kapitola je uvedena citátem z Koránu, a právě tyto citáty silně kontrastují s celým teroristickým útokem a s islámským terorismem jako takovým.

Tenhle komiks rozhodně stojí za přečtení, ale nesmíte od něj čekat, že bude akční a "military". Je spíše o lidech a jejich osudech.

24.06.2015 3 z 5

Stůj při mně Stůj při mně Daniela Sacerdoti

Tuhle knihu jsem četla na doporučení, ale mě osobně příliš nezaujala. Nebudu mluvit o tom, že bylo předvídatelné, jak to dopadne, tak se tyhle knihy píšou, to ničemu nevadí, problém byl v tom, že byly předvídatelné veškeré zápletky. Navíc mi připadalo, že díky neustálému střídání pohledu jednotlivých postav děj není plynulý, často se vrací zpět a celé je to tak roztrhané. Asi jsem příliš rozmazlená Jane Austenovou.

23.06.2015 2 z 5

Černá kniha tajemství Černá kniha tajemství Fiona E. Higgins

Tuto knihu mi dal přečíst dobrý přítel a jsem mu za to dodnes velmi vděčná. Je to jedna z mála knih, kterou jsem četla několikrát. Pokud na ni někdy narazíte, nenechte se odradit jednoduchým nevýrazným obalem a určitě ji svým dětem dejte přečíst (ideálně tak kolem dvanácti let).

Příběh a jeho samotné vyvrcholení se může zdát poněkud drsné, ale způsob vyprávění vyšlape cestu postavám přímo do vašeho srdce i mysli. Netradiční kouzelný příběh plný naděje, který vám pokaždé dá víc, než byste čekali a než si vůbec uvědomíte a je jedno, kolikrát ho přečtete.

15.06.2015 5 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Detektivky normálně nečtu, nejsem úplně fanoušek tohohle žánru, ale Ledovou princeznu jsem si přečetla na doporučení a musím říct, že příjemná oddechovka. I když v některých ohledech předvídatelný děj a trochu překomplikované vztahy mezi lidmi spojenými s vraždou, jde o příjemné čtení s milou romantickou zápletkou mezi Erikou a Patrikem.

Určitě se k této sérii ještě vrátím.

11.06.2015 3 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Příběh je podán velmi čtivým způsobem, a přestože to není kniha, od které bych se nedokázala odtrhnout, přečetla jsem ji za jeden den.

Dvě hlavní postavy si celou dobu nesou svůj kříž a vlastně se ani nesnaží ho zbavit. Vlastně se svým způsobem neposouvají, jen se učí přežívat, mechanicky. Chyba, kterou udělali v dětství se s nimi táhne celý život, pokřiví jejich psychiku a poznamenává jejich vztahy, pocity a zdraví. Přesto nacházejí a volí vlastní cestu bez ohledu na to, zda je dobrá nebo ne.

06.06.2015 3 z 5

Lazarovy ženy Lazarovy ženy Marina Lvovna Stěpnova

Tahle kniha má velmi těžký a dlouhý rozjezd, ale když se jím probojujete a naladíte se na správnou vlnu, rozhodně stojí za to.

Brilantní charakteristika tří žen, jejich osudů, které jsou provázány nejen osobou Lazara Lindta, ale především velkým životním zklamáním. Každá z nich se svým osudem bojuje jinak a na pozadí jejich životů se zdánlivě skoro nevýznamně odehrávají velké dějinné zvraty 20. století.

Rozhodně to není oddechové čtení na víkend, ale i právě proto stojí za přečtení.

06.06.2015 4 z 5

Artemis Fowl a poslední strážce Artemis Fowl a poslední strážce Eoin Colfer

Celá série má co se kvality týče klesavou tendenci, ale nejde ji nedočíst. Celý příběh mi přijde takový nezajímavý, zbytečný. Nepřišlo mi, že by plnil funkci ukončení série. Nejvíc mě mrzelo, že ze začátku šlo o to, že se situace řešily geniálními plány s kapkou štěstí. Teď se vše řeší hromadou štěstí a náhod. Ale pokud jste četli předchozí díly, nejde nepřečíst i ten poslední.

19.05.2015 2 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Po knize jsem sáhla, protože jsem hledala něco nenáročného na víkend a protože jsem si chtěla přečíst něco ze žánru young adult. A musím říct, že jsem byla spokojená. Tahle knížka mě udržela vzhůru až do rána, a to se mi dlouho nestalo.

Celá kniha je velmi čtivá a má poměrně zajímavé charaktery. Líbilo se mi, jakým způsobem byla do příběhu zakomponována témata jako odchod matky, psychické problémy otce a alkoholismus. Vážná témata se plynule prolínala a proplétala s těmi lehčími a tvořily vyvážený celek.

Přijde mi, že knížka čtenáři ukazuje, že to, že je člověk hodný introvert ještě neznamená, že je nezajímavý a odsouzený k samotě. Ukazuje obrovský a pestrý svět mnoha šedých myší sedících v koutě, plných talentu, vášně a nespoutanosti a čekajících na někoho, komu budou věřit natolik, aby mu mohli ukázat svět tak, jak ho nikdy neviděl.

17.05.2015 4 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Krásný historický román, který není jen o lásce nebo o politice nebo o krvi, i když má z každého něco. Je to příběh, který je především o putování. O klasickém hledání sebe sama, svého místa na světě i o hledání odpuštění, přátelství, lásky. Ale také o nalézání. Příběh prohlubujících se přátelství i nepřátelství, cesta plná překážek a vyšších cílů a hodnot. Potkáte se zde s idejemi, které se krutě střetávají s realitou života.

Do toho všeho se můžete ponořit do krásy přírody a prostředí a věrně vylíčené doby, ve které se děj odehrává. Líbila se mi nenucenost, s jakou byly podávány dobové reálie, které krásně dokreslovaly atmosféru knihy a zároveň nepůsobily dojmem, že jsou v knize je proto, aby autor dokázal, že o tom něco ví. Už se těším na Císařský oheň.

13.05.2015 4 z 5

Boxer: Pravdivý příběh Hercka Hafta Boxer: Pravdivý příběh Hercka Hafta Reinhard Kleist

Velmi dobře napsaný a nakreslený komiks. Přestože obvykle nemám ráda téma druhé světové války a koncentračních táborů (přijde mi, že se příliš využívá pro zisk), tento příběh má své kvality sám o sobě. Ve své podstatě je to psychologický román, kde prostředí koncentračního tábora a poválečné Ameriky je jen součástí pozadí. Zádumčivost příběhu je skvěle zobrazena nádhernou černobílou kresbou, ze které běhá mráz po zádech a která vytváří dojem vzpomínání.

Za mě určitě komiks, který si ráda přečtu znovu.

13.05.2015 4 z 5