Ellis

Tajuplný ostrovTajuplný ostrovJules Verne

Jednoznačně moje nejoblíbenější dobrodružná knížka mého dětství a nejlepší od Verna. Četla jsem už na základce a to opakovaně a ráda jsem si to zopakovala i později po letech jako dospělá. Začátek je pravda trošku nezáživný, ale od okamžiku ztroskotání na ostrově se rozvíjí parádní dobrodružství. Obdivovala jsem Cyruse Smithe za to, jak si dokázal se vším poradit, vše vyrobit a postavit. Bylo to i velmi poučné, např. z této knihy vím co je to pekari. Vždycky mi vadilo, že to bydlení na ostrově skončí. Letopočty jsem jako dítě neřešila.
Doporučuji i dnešním dětem, které milují dobrodružství, živočišstvo a rostlinstvo a vydrží číst.

25.08.2011

Rybaříci na Modré zátoceRybaříci na Modré zátoceK. Nový (pseudonym)

Tahle kouzelná knížečka asi způsobila, že mám ledňáčky vůbec nejradši ze všech ptáků :). Byla to taky moje nejoblíbenější knížka v dětství, určitě jsem ji četla vícekrát (někdy ve druhé,třetí třídě), pak jsem na ni pozapomněla. A ted nedávno jsem zatoužila si příběh Kik a Ora znovu připomenout, musela jsem si ji sehnat v knihovně, bohužel ji nemám vlastní. Určitě velmi doporučuji přečíst či dát dětem. Příběh ledňáčků je psán nádherným jazykem a stylem, doprovázejí ho kouzelné akvarely Mirko Hanáka a pro děti je poučný - dozví se pravdivá fakta o přírodě.
Taky si vzpomínám, že jsem si pobrečela (když byl Or zraněn) jak píše i Petra8619, ale nemusíte se bát, že by to děti nezvládly, vše nakonec dopadne dobře. A potom si vždy, když tento létající drahokam zahlédnou někde u vody, na příběh ledňáčků vzpomenou. Já už je několikrát potkala :).

EDIT 2015: Už mám svoje vlastní Rybaříky :)) Knihu jsem sehnala přes zdejší bazar, a dokonce od paní ze stejného města a v krásném stavu. Jsem spokojená :)) Databáze je nej :)

03.05.2013

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Výborný počin, tahle kniha! Ač větší a tlustější, přečtena za 2 dny, protože kniha je psána formou rozhovorů, tudíž stránky jsou vzdušnější. Takřka v každém příběhu bylo něco, co mě zaujalo či přimělo se více zamyslet. Ovšem nejvíce při zemi byly jednoznačně obě ženy, tyto příběhy jsem taky četla jako první. Obdivuji jejich vytrvalost a sílu. U mužských osudů bylo někdy až moc těch potíží (alkohol, duševní poruchy aj.), ale nejen, i tu jsou zajímavé myšlenky i příběhy. Taky bych potřebovala bydlet v tichu přírody, městský hluk mi nesvědčí, ovšem takto sparťánsky bych to rozhodně nezvládla...
Takovéto knihy by rozhodně měly vznikat, a těším se na případnou knihu o podobným způsobem žijících rodinách s dětmi.
Rozhodně doporučuji.

15.09.2018

SedmičkaSedmičkaMiloš Zapletal

Tato knížka a její pokračování Ostrov přátelství rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější knížky dětství. Když jsem ji už jako dospělá asi v roce 1994 objevila i se Sedmičkou na pultu knihkupectví, vůbec jsem neváhala oba díly ihned koupit a znovu přečíst :-). A dobře jsem udělala, protože od té doby knížky znovu vůbec nevyšly!
Je to báječné čtení pro kluky i holky. Doufala jsem , že ji pak mému dítku "vnutím" ke čtení. Syn později chytil od 1. třídy éru Harryho Pottera, takže bylo težké mu doporučit něco jiného než fantasy. Ale s touto knihou se to povedlo a dnes patří mezi jeho oblíbené a opakovaně čtené. Rozhodně doporučuji dětem a mládeži.

03.05.2011

Mělké sibiřské hrobyMělké sibiřské hrobyMichael Krupa

Nevím jak to, že tato kniha nemá víc komentářů...Je to děsivé a dechberoucí čtení, výborně vypravěčsky psané. Jsem moc ráda, že jsem knížku díky této databázi objevila, protože jsem se mohla dozvědět jak to probíhalo v ruských táborech za 2.světové. Je spousta knih o utrpení Židů v KT, ale o ruských lágrech ne - ted znám aspoň tento příběh.
Určitě doporučuji.

04.11.2011

Dívka, která kopla do vosího hnízdaDívka, která kopla do vosího hnízdaStieg Larsson

Uf, konečně mám milénium dočteno. Poslední díl jsem přelouskala jen proto, abych se dozvěděla, jak to dopadne s Lisbeth. Budu se opakovat, když řeknu, že mě bavily pasáže pouze s Lisbeth, ale je to tak. Ostatní výplň - redakční problémy, personální změny, spousta nových osob v pátrání kolem aféry Zalaščenka apod. mě nijak nebavily a nebylo to fajn počtení. Akorát soudní proces na konci je opravdu zajímavý. Velmi moc mě otravovalo číst, jak se někdo osprchoval a dal si kávu, ona stále jen káva k snídani, káva k obědu, káva po koupeli a káva nevím už po čem všem a skoro na každé straně je děs. Nikdy si nikdo nedal např, čaj. To ve Švédsku nemají nic jiného na pití??
Jsem ráda, že jsem ten "bestseller" přečetla, ale nadšená jsem vůbec nebyla. Jsou mnohem lepší knihy....

23.12.2011

Z neznámých důvodůZ neznámých důvodůZdena Frýbová

Jedna z mých absolutně nejoblíbenějších knih od Frýbové a i vůbec. Koupila jsem ji asi před 15 lety ve výprodeji před knihkupectvím za 30 kč na základě popisu na zadní straně. Tehdy jsem ještě autorku neznala. Byl to nejlepší kup knihy:-) Četla jsem několikrát a stále se k ní ráda vracím. Velmi poutavým způsobem popisuje svět biochemických laboratoří a výzkumu, i odborné části se dají normálně přečíst a člověk se velmi poučí. Vypravěčský styl je velmi čtivý, osoby jsou originální a rozpracované. Nechybí ani humor, dr. Rosický jako roztržitý vědec je neodolatelný, taktéž skrblík dr. Forejt a jeho protějšek - luxusu chtivý dr. Zámiš.
Rozhodně doporučuji.

02.05.2011

Harry Potter a Kámen mudrcůHarry Potter a Kámen mudrcůJ. K. Rowling (pseudonym)

Fenomén HP nás nemohl minout. 1. díl jsem koupila tehdy 6ti letému synovi po tom, co jsme ho viděli v kině. Film byl naprosto něco jiného než ostatní filmy pro děti, prostě nás to uchvátilo:-) Následovaly knihy hned jak postupně vycházely a na každou (hlavně tak do 5.dílu) jsme se moc těšili. Kámen mudrců jsem ještě synovi předčítala, ale po pár kapitolách se na to vrhnul sám. Pravda je, že jsme si ale museli zvyknout na veledlouhá souvětí.
Těšili jsme se i na každou novou videokazetu a na Vánoce, kdy u nás několikrát běžel HP se nedá zapomenout, byla to prostě pěkná atmosféra. S dalšími díly už to nebylo tak ono. Za nejlepší díly považuji knihy 1 - 4, pak už si je tolik nepamatuji. A úplně nejoblíbenější je u nás Vězeň z Azkabanu a Ohnivý pohár.
Syna ovšem ale nepřivedla ke čtení až Rowlingová, ale já dávno předtím:-)) Vztah ke knihám se buduje totiž od raného věku.

08.09.2011

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Právě jsem dočetla...Knížku jsem ale musela 2-3x odložit. Poprvé po pár stránkách, když jsem si nemohla hned zvyknout na jiný nezvyklý styl vyprávění a krátké holé věty. No a potom na konci, závěr jsem pro slzy četla asi na 2x. Prostě to nešlo, tak moc mne to vzalo. Ano, četla jsem i jiné smutné příběhy na tohle téma, ale zde je ta hrůza a nespravedlnost napsána tak hluboce...Není moc knih, které mne donutí po dočtení nad nimi déle přemýšlet a nemoct dočíst konec pro slzy, ale Zlodějka knih to dokázala. Oblíbila jsem si jak Liesel, tak Rudyho, Hanse i Rozu a ano, i vypravěčku Smrt.
Když knihu srovnám se Sophiinou volbou (kterou jsem četla v červenci a která se také týká války a Židů) tak se to srovnat nedá. Sophiina volba není až tak o té "volbě", obsahuje spoustu zbytečností a Sofiin příběh začíná až tak od stránky 400, no a ta "volba" je shrnuta na půl strany...to je velmi slabé.
To Zlodějka knih chytí za srdce mnohem a mnohem více. Rozhodně ji řadím k těm nejlépe napsaným a doporučuji.

12.09.2011

Ostrov přátelstvíOstrov přátelstvíMiloš Zapletal

Toto pokračování Sedmičky je snad ještě lepší, vynikající dobrodružné počtení pro děti a mládež. Patří k mým nejoblíbenějším knihám dětství a proto mám oba díly v domácí knihovně :-)
Rozhodně doporučuji dětem a mládeži.

Schindlerův seznamSchindlerův seznamThomas Michael Keneally

Tak film jsem zatím bohužel neviděla, ale kniha je tedy hodně dobrá. Schindler projevil obrovskou lidskost a zájem na osudu Židů. Je nesporné, že měl obrovský talent obstarat témeř nemožné a pokud něco slíbil, tak to dodržel. Já bych mu ty výše uvedené špatné vlastnosti (byly vůbec špatné, když je nasměroval správným směrem?) odpustila.
Výborné čtení, určitě doporučuji.

30.01.2012

Samurajova zahradaSamurajova zahradaGail Tsukiyama

Velmi příjemné čtení, krásný sloh a atmosféra japonského venkova. Poklidné vyprávění vás vtáhne do nelehkých osudů několika lidí kolem hlavního hrdiny Stephena. Právě tím, že jde o vhled do tak jiné kultury, je knížka poutavá.
Určitě doporučuji.

29.12.2013

Ptáci Evropy, Severní Afriky a Blízkého východuPtáci Evropy, Severní Afriky a Blízkého východuLars Svensson

Rozhodně nejkvalitnější určovací příručka na českém trhu! Velmi pěkné věrné ilustrace a zobrazení podobných druhů na jedné straně, důraz je kladen i na zdůraznění určovacích a typických znaků.
Pro všechny, kteří se chtějí naučit poznávat ptáky je naprostou nutností :).

24.03.2014

Ztracená manželkaZtracená manželkaAlyson Richman

Velmi zajímavě a skvěle vyprávěný příběh. Nemohla jsem přestat a přečetla na jeden zátah, skoro na konci každé kapitoly se mi chtělo brečet. Od americké autorky jsem tak výborné dílo nečekala, po špatné zkušenosti se Sophiinou volbou od Styrona (tady se mi styl a spousta zbytečné omáčky vůbec nelíbil). Zde jde navíc o příběh podle skutečných událostí a i některé postavy jsou autentické, o to víc je to zajímavé. To, co tihle lidé museli vydržet a vytrpět za holocaustu, je strašné. Navíc žít s takovými krutými vzpomínkami musí být potom také těžké.
Doporučuji velice a samozřejmě hodnotím nejvyšším počtem *.

07.07.2014

Dva krůčky po mokrém pískuDva krůčky po mokrém pískuAnne-Dauphine Julliand

Asi nejemotivnější skutečný příběh, který jsem kdy četla (a že jich nebylo málo). Velmi těžké čtení, to co tuhle rodinu postihlo je opravdu síla. Musela jsem se podívat dozadu na "jak dlouho ještě a kdy...", potřebovala jsem vědět, kdy to přijde. Před koncem doporučuju si dát pauzu a dočíst později, je to opravdu náročné.
Nechápu jak mohli ten rok vydržet se dívat na tak nemocné dítě...to udržování na konci mi přišlo vůči té holčičce kruté, ať to vyzní jak chce...Sice psali jak se kolem ní všichni motali, pořádali večírek "aby si i ona užila", ale jak, když matka napsala, že dcerka už nevidí,neslyší, nehýbe se, prostě nic? Naštěstí jsem nic takového neprožila, takže nemůžu žádným způsobem soudit, co dělali či nedělali. Starali se jak nejlíp mohli, velmi těžké to bylo i pro staršího syna. Celkem by mě zajímalo, jak to dopadlo s Azylis a další osud rodiny vůbec. V každém případě má rodina můj velký obdiv, dostali na sebe naloženo opravdu maximálně.
Nehodnotím, protože dávat tady hvězdičky za to, jak se mi to líbilo, tady nelze....Doporučuji odvážným.

17.09.2014

Les - Návod k použitíLes - Návod k použitíPeter Wohlleben

S autorovými knihami se po vydání velmi úspěšného Tajného života stromů roztrhl pytel. Žádná další ovšem "Stromy" nepřekoná, autor se opakuje...Les nebyl tak špatný, po opravdu nudném začátku (jak překračovat potoky) jsem nakonec dočetla a pár informací bylo i zajímavých. Do domácí knihovny netřeba ale pořizovat.

06.01.2018

Učinný lékUčinný lékArthur Hailey

Tak tohle je moje nejoblíbenější z Hailyovek, mám ji v knihovně už velmi dlouho. Společně s Cookovými knihami mě tehdy přivedla k zájmu o knížky z lékařského prostředí. Pěkně vypravěčsky napsané, kromě důkladného proniknutí do praktik obchodování s léky se tu celou knihou prolíná i osobní život hlavní hrdinky a její rodiny. Je tu zachycena i hrozná aféra s Talidomidem (lék potlačující nevolnost těhotných a zbůsobující strašné postižení pak narozených dětí). Opravdu zajímavá knížka, určitě doporučuji.

23.08.2011

Dívka, která si hrála s ohněmDívka, která si hrála s ohněmStieg Larsson

Tak pro tento díl opět nemám žádné superlativy, je to jen normální čtení. Kniha je zbytečně tlustá, kolikrát je tam takové omáčky...Dá se to jakžtakž číst i dočíst, ale to už se těšíte až to konečně nějak skončí. Nejvíce zajímavá je postava Lisbeth, zde se alespoň odkrývají nějaké události kolem ní. Myslím, že 2/3 knihy by ale na tento příběh stačily. A nejhorší jsou trapné věty zdůrazňující značku nějaké hrdiny používané věci např."....lehla si do postele značky Ikea...." Stačí snad jen do postele ne? A to tam bylo víckrát u různých věcí. Navíč čtenář si jistě zapamatuje Lisbethin velký nákup v Ikea, takže znovu na to upozorňovat je trapné.

Bohužel je to už dost běžné, že když je kolem knihy obrovský humbuk, tak není nic moc. A kniha, která opravdu hodně stojí za to, je někde na okraji zájmu.

20.11.2011

Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápiskyVelitelem v Osvětimi : autobiografické zápiskyRudolf Höss

Dávám sice 5*, ale ne proto, že by to byla skvělá kniha, spíše proto, aby zaujala a přečetlo si ji co nejvíce čtenářů.
Nejdříve jsem četla knihu Merleho - Smrt je mým řemeslem a příběh Hösse mě zaujal. Proto jsem sáhla přímo po jeho autobiografii, která je velmi "působivá". Knížka je dost hutná, obsahuje spoustu faktů, událostí a jmen pod normálním textem. Nejhrůznější jsou popisy spalování a potíže kolem toho....Je strašné, že i přes páchání těchto zvěrstev se Höss stále považuje za v podstatě hodného člověka, dobrého a milujícího otce, člověka milujícího přírodu a příkladného člena SS. A že on za nic nemůže, že on jen vykonával příkazy nadřízených. Také tvrdí, že on vždy zacházel s vězni humánně a že smrt plynem není vůbec bolestivá. Stačí si přečíst upřesnění a výpověď v doslovu a člověku se udělá špatně.
Pokud se někdo chce dozvědět podrobné informace o budování Osvětimi a procesu spalování, tak zde je najde...

23.12.2011

Hrdý BudžesHrdý BudžesIrena Dousková

Tak nejdříve jsem viděla skvělou Báru Hrzánovou v podání Helenky a ta se mi při čtení vkrádala do ucha svou intonací, protože zážitek to byl nezapomenutelný. Přestože je to už dávno:-) Přečíst se to dá, pobavíte se hodně, ale v tomto případě je vyjímečně lepší to divadlo:-)

18.07.2012

Noc jako stvořená pro nevěruNoc jako stvořená pro nevěruZdena Frýbová

Tak mně zase specifický ironický humor Frýbové sedí hodně. Tento humorný román rozhodně patří k jejím několika nejlepším a dost jsem se nasmála.

05.08.2012

Malinkatý kreténMalinkatý kreténZdena Frýbová

Knihy od Frýbové čítávám ráda, takže občas po delším čase si některé přečtu opakovaně. Měla jsem chuť zase na nějaké ty lotroviny s pejsky. Na rozdíl od prvního čtení kdysi dávno jsem se ted bavila mnohem víc. Autorka má ve svých knihách často za hlavní hrdinku velmi chytrou, velmi samostatnou, emocionálně silnou, zvířata milující, muže využívající, ženu. To se čte dobře:-). Bavilo mě, s jakou lehkostí se rozvedla se svým mužem, jak jí zatápí její Andrýsek, jaké trable si užívá bývalý manžel s novou přítelkyní a psem atd. Nasmějete se fakt dost, protože nechybí známý sarkastický humor.

Jediné co mi moc nesedělo, byly rozhovory pejsků a politika (i když ve všem má autorka v podstatě pravdu). Jinak je to prima kniha.

04.11.2012

Připravte operační sálPřipravte operační sálZdena Frýbová

Paní Frýbová opět nezklamala. Opět nechyběl skvělý vypravěčský styl, výborná psychologie postav, jistý humor a jako třešnička poučení o tom, jak to chodí na vysoce specializovaném pracovišti, tentokrát šlo o kardiochirurgii. Tyhle profesní romány jsou skvělé, nejradši mám ovšem "Z neznámých důvodů". Velká škoda, že paní Frýbová už nic nenapíše...

09.05.2014

Analfabetka, která uměla počítatAnalfabetka, která uměla počítatJonas Jonasson

Zase poučení pro mě: knihám označovaným jako bestseller a majícím v knihovně více jak 10 rezervací je lépe se vyhnout :). Proč jsem ji teda četla? Zaujalo mě téma, poté několik prvních stran. Nemůžu říct, že bych se nebavila, ale pouze asi tak max do první třetiny. Kniha se čte lehce, je nenáročná, semtam vtipná....ale posléze mě začaly ty úžasné náhody a absurdní situace unavovat. V podstatě jsou to šílené fantasmagorie, asi jsem čekala vážnější téma (autora jsem neznala a komentáře zde nečetla), doporučuji pouze nenáročnému čtenáři. "Staříkovi" se už vyhnu :).

06.09.2014

Deník japonské manželkyDeník japonské manželkyVeronika Ageiwa

Ac me japonska rodina a vse okolo zajima, tato kniha prilis nebavila. Nedocteno. Na me jaksi zkratkovite a mali do hloubky.

18.10.2018

Jako v nebi, jenže jinakJako v nebi, jenže jinakAleš Palán

Vyborne cteni, zadne vymysly, ale pekna realita. Prvni dil byl vynikajici, u druheho uz clovek vi, co to bude. Opet jsem cetla jako prvni pribehy zen, ty v prvni knize zaujaly mnohem vic. Nejvice me bavil pan s velkymi vedomostmi ohledne genetiky a slechteni, ten, co choval psy. Velice rozumny pohled na zivot. Vubec me neoslovil frantiskan (taky proto, ze na cirkev mam vyhraneny nazor), clovek neustale se modlici, ctouci jen a pouze bibli. Odpovidat na otazky dokazal pouze citacemi a prirovnavanim k pribehum z bible. Velmi omezeny zpusob zivota...
Jinak kniha bavila, libi se mi, ze pan Palan necha rozhovor nenasilne plynout. Ale vice ve mne zanechal dil prvni. Nicmene doporucuji, tyhle sondy do nevsednich zivotu jsou vzdy zajimave a prinosne.

08.02.2020

Trosečníci z VlaštovkyTrosečníci z VlaštovkyArthur Ransome

Druhá moje nejoblíbenější Ransomovka. Nádherné dobrodružství a příjemné čtení v dětství. Možná by mě zaujaly i Foglarovky, ale tehdy vůbec nebyly a já o něm(Foglarovi) nic nevěděla.

03.05.2011

Záludný vesmír Johna WyndhamaZáludný vesmír Johna WyndhamaJ. Wyndham (pseudonym)

Knížku jsem právě dočetla a jsem překvapená jak dobře se četla. Den trifidů znám, četla jsem ho už na základce. Povídky jsou výborné, psáno příjemným slohem, děj má spád. Vesměs všechny se mi líbily kromě jedné. Určitě doporučuji.
Rozhodně se pokusím sehnat další Wyndhamovy knížky.

04.06.2011

Léčba koněmLéčba koněmRupert Isaacson

Výborně napsaný velmi čtivý příběh! Rozhodně doporučuji jak rodičům dětí s autistickými poruchami a nejen jim. Kéž by byl u nás ke shlédnutí i jejich film alespoň s titulky....

15.08.2011

Žila jsem již před staletímiŽila jsem již před staletímiBarbara Erskine

Moje první Erskinová, která mne navnadila na přečtení dalších jejích knih. Originální děj, kdy se prolíná přítomnost a minulost, mě strašně zaujal a chytil. Jsou to takové 2 knihy v jedné. Po této knize jsem přečetla všechny Erskinovky v knihovně a 2 si pořídila do knihovny vlastní:-)

28.08.2011