Ellis Ellis komentáře u knih

Čistá duše Čistá duše Sylvia Nasar

Nejprve jsem už 2x viděla film, je vynikající. Zatoužila jsem si přečíst i knížku. A tady jsem trochu narazila, proti naprosto srozumitelnému filmu je kniha velmi velmi obsažná a vůbec není lehké ji celou přečíst. Je hutná a náročná, protože je v ní rozpitvána dopodrobna rodina Johna i Alicie, jsou přidány příběhy dalších osob kolem Nashe, široká matematická společnost a její problémy a objevy. A samozřejmě osobnost a nemoc Nashe. Kdo vydrží do konce, dozví se i vše okolo předání Nobelovy ceny za ekonomii a jak to s Johnem a jeho rodinou dopadlo. Trvalo mi to sice déle než je u mě obvyklé, ale dočetla jsem a jsem ráda.
Určitě doporučuji.

01.07.2013 5 z 5

Maléry s mazlíčky Maléry s mazlíčky Isabel Wolff

Lehké oddychové čtení na dovolenou.

21.06.2013 4 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Asi budu jedna z mála, kterou příběh Chrise nijak neoslnil. Ted nemyslím způsob, jak je kniha psána. Krakauer vše kolem Chrise zmapoval velmi pečlivě, přidal dokonce svůj příběh a dalších dobrodruhů, což bylo velmi zajímavé. I když maličko to narušovalo dějovou linii. Chyběly mi akorát nějaké fotografie, no ale pohled na na kost vyhublého kluka by nebyl zrovna nejlepší. Nějak nemůžu pochopit, co je tak úžasného na tom, že poměrně bystrý, mladý zdravý kluk odejde do divočiny a tam v podstatě dobrovolně vyhladoví (i když nakonec zemřel na otravu semeny). Rozumím tomu snu - žít sám v krásné divoké přírodě a mít ode všeho klid, ale proboha na to se přece člověk musí připravit a vybavit, nakonec bylo to i zmíněno v knize. Zvlášť, když jde o Aljašku a pokud tedy tam člověk chce přežít. Příběh naivního Chrise, kterého nevyřešené problémy s rodiči a další dovedly až ke smrti je tragický, určitě ne úžasný.

21.06.2013 4 z 5

Zvířata – zrcadla lidí Zvířata – zrcadla lidí Rolf Kamphausen

Příliš chaotické a stručné, nicmoc se tu čtenář nedozví. Tohle velmi zajímavé téma určitě není materiál na pouhých 130 malých stran....kniha mě nalákala tématem a obálkou, před půjčením v knihovně jsem ji ale nemohla prolistovat, jinak bych si ji ani nepůjčila. Velmi slabé. Už jsem četla lepší.

21.06.2013 2 z 5

Pes v posteli Pes v posteli Miroslava Moučková

Od knížky určitě nečekejte nic víc, než lehké, zábavné a místy hodně vtipné vyprávění o rodině a jejich jezevčíkovi. Je to milé a na dovolenkové oddychové čtení jako dělané. Milovníkům pejsků nebo zvířat se bude číst příjemně. Já ji zhltla na dovče za 2 večery.

09.06.2013 4 z 5

Život s jezevčíkem Život s jezevčíkem Miroslava Moučková

Od knížky určitě nečekejte nic víc, než lehké, zábavné a místy hodně vtipné vyprávění o rodině a jejich jezevčíkovi. Je to milé a na dovolenkové oddychové čtení jako dělané. Akorát jsem ji četla po jiné knize autorky: "Pes v posteli"(která byla lepší) a trochu mi vadilo opakování již jednou napsaného.

09.06.2013 4 z 5

Kdo je bez viny Kdo je bez viny Lisa Ballantyne

Dobře napsaný příběh, bavil mě až do konce. Malý Seb mi nebyl jaksi od začátku sympatický, i když byl nejdříve zdánlivě mírný a bystrý. Musím říct, že mě mnohem víc bavil a zajímal příběh Davida (Sebova advokáta), jeho dětství, pěstounka a vůbec to, jak se vypracoval, když měl nakročeno dost špatným směrem.
Jinak nad dítětem, jako byl Seb, se nejde na konci nezamyslet...dost děsivé.

06.05.2013 5 z 5

Rybaříci na Modré zátoce Rybaříci na Modré zátoce Karel Nový (p)

Tahle kouzelná knížečka asi způsobila, že mám ledňáčky vůbec nejradši ze všech ptáků :). Byla to taky moje nejoblíbenější knížka v dětství, určitě jsem ji četla vícekrát (někdy ve druhé,třetí třídě), pak jsem na ni pozapomněla. A ted nedávno jsem zatoužila si příběh Kik a Ora znovu připomenout, musela jsem si ji sehnat v knihovně, bohužel ji nemám vlastní. Určitě velmi doporučuji přečíst či dát dětem. Příběh ledňáčků je psán nádherným jazykem a stylem, doprovázejí ho kouzelné akvarely Mirko Hanáka a pro děti je poučný - dozví se pravdivá fakta o přírodě.
Taky si vzpomínám, že jsem si pobrečela (když byl Or zraněn) jak píše i Petra8619, ale nemusíte se bát, že by to děti nezvládly, vše nakonec dopadne dobře. A potom si vždy, když tento létající drahokam zahlédnou někde u vody, na příběh ledňáčků vzpomenou. Já už je několikrát potkala :).

EDIT 2015: Už mám svoje vlastní Rybaříky :)) Knihu jsem sehnala přes zdejší bazar, a dokonce od paní ze stejného města a v krásném stavu. Jsem spokojená :)) Databáze je nej :)

03.05.2013 5 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Zajímavý a čtivý román z kategorie post-apo. Příběh zaujme hned od prvních stránek a během čtení vám později začne běhat mráz po zádech. Návrat lidí do středověku kvůli "výpadku" elektřiny a s tím spojenými strašnými problémy, je děsivý. O to více, že by se to skutečně mohlo stát. Je to velmi drsné a nechtěla bych to zažít. Měli bychom být všichni spokojení s tím, co vlastně máme...

26.04.2013 5 z 5

Protentokrát aneb Česká každodennost 1939–1945 Protentokrát aneb Česká každodennost 1939–1945 Marie Michlová

Sice útlá, ale zajímavými informacemi nabitá knížečka. Vždycky je lepší se historická data a důležité informace dozvědět poutavou formou a ne z učebnic. Konečně vím podrobněji, jak to probíhalo v naší zemi za protektorátu. To člověk občas zaslechl jen za protektorátu tohle a za protektorátu tamto, ale v téhle knížce se dozvíte celkem dopodrobna o všech aspektech života lidí, ať už je to doprava, školství, kultura, výchova dětí, sport, zdravotní péče a vůbec o vztahu Čechů a Němců. Židovská otázka je probrána samozřejmě také.Překvapilo mě mládí autorky a přestože to vypadá, že sepsat díky hromadě jiné literatury a zdrojů dílo další je nic, tak vypíchnout a utřídit to všechno do pouhých 110 stránek muselo být náročné. Myslím, že se to autorce hodně povedlo a knížka je určitě vhodná i pro děti a mládež.Bonusem je spousta dobových fotografií a dokumentů.

24.03.2013 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Velmi zajímavá a čtivá exkurze do světa genetiky a duše fiktivního příbuzného J.G. Mendela, navíc napsána tak mistrně, že máte pocit, že Benedict opravdu existoval. Musela jsem si párkrát připomenout, že je to smyšlené:). Genetika je složitá a mně se líbí, že se i v beletrii dají získat kvalitní informace a to ještě čtivou a poutavou formou.
Byla to moje první kniha od Mawera a příjemně překvapila, určitě doporučuji.

23.03.2013 4 z 5

Steve & já Steve & já Terri Irwin

Výborný a dobře čtivý příběh o neuvěřitelně pracovitém a divokou přírodu milujícím člověku psaný jeho milovanou ženou Terri. Knížka je psána svižně a zajímavě, dá se přečíst za 2 večery. Pokud znáte televizní dokumenty s krokodýly se Stevem Irwinem, určitě si příběh přečtěte. Dozvíte se, proč to všechno Steve dělal, z jaké rodiny pocházel, jak se seznámil se svou ženou, o jeho dětech, které miloval a nikdy by je neohrozil (v knize je zmíněna i causa, ve které jim australská sociálka hrozila odebráním dětí) a o jeho neuvěřitelných předtuchách. Svůj život žil více než naplno a je ho velká škoda. Opravdu obdivuhodný člověk.

20.03.2013 5 z 5

Já a tropy Já a tropy Ludmila Vítovcová

Knížka je strašně zhuštěná a to je dost špatné. Autorka chtěla do knihy nacpat všechna zážitky z tropů, líp by udělala, kdyby jich bylo míň a lépe je rozepsala. Takhle to bylo pořád liják, vedro, havěť, hlídání dětí, večírek, liják, havěť, večírek...Na obale se píše, že je to taková česká Betty McDonaldová a přirovnání k Vejce a já. Tak Vejce je mnohem a mnohem lepší, tam ten vtip není tak nuceně napasovaný, jako v tomto příběhu. Nepůsobilo to na mě dobře. I když jinak samozřejmě má Vítovcová můj obdiv, že do tropů vůbec jela, vzala tam 2 malinké děti! a vydržela tam.

26.02.2013 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Kdybych hodnotila před 20 lety, tak dám 5*, tehdy jsem celou sérii zhltala, už ani nevím kdo mi ji půjčil, ale byla úžasná. Ovšem tehdy. To tady zdaleka nebylo tolik různé literatury jako teď. Chtěla jsem si ten zážitek připomenout a k Asimovovi se vrátila, ale bohužel. Nadace mě tentokrát trochu zklamala, jako první jsem přečetla loni v létě Přdehru k nadaci a ta byla skvělá a úžasná, bavila mě každá stránka. No za tu dobu jsem se asi někam posunula a přečetla spoustu knih, takže nic nenadělám. Příležitostně zkusím další díly, pokud budu mít chuť.

26.02.2013 3 z 5

Tygřice Tygřice Torey L. Hayden (p)

Jde o pokračování příběhu o Sheile. Je zajímavé se dozvědět, co se s ní stalo a jak to probíhalo. Torey opět nezklamala a knížka se čte na jeden zátah:). Sheila to rozhodně neměla jednoduché, i ted má spoustu problémů a je nevyzpytatelná.
Ovšem to co je uvedeno zde v záhlaví, není pravda, Sheilu do letního programu naverbuje právě Torey(ne že se tam náhodou potkají), domnívá se, že práce s problémovými dětmi by jí mohla trochu pomoct. Jak to dopadne a jestli to Sheila všechno zvládla, si musíte přečíst sami, nechci "spoilovat":)
Rozhodně doporučuji!

26.02.2013 5 z 5

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

Protože jsem se s Heinleinem ještě nepotkala, byla jsem velmi zvědavá. Svého času jsem sci-fi čítávala ráda a kdysi dávno mě nadchly třeba Asimovovy Nadace (zkusila jsem je ted nedávno znovu a už ten zážitek rozhodně není takový...).Zas tak moc mě to nenadchlo. Tedy nebylo to špatné, to ne, místy jsem se hodně bavila a nasmála, ale některé úseky byly slabší. Závěr mě nebavil vůbec.

26.02.2013 4 z 5

Královnina guvernantka Královnina guvernantka Karen Harper

Pěkně napsaný příběh. Vůbec bych nechtěla být ženou v 16. století a u královského dvora už vůbec. Když se královna králi po čase znelíbila (přestože ji původně strašně chtěl a miloval), tak ji prostě popravil.

10.12.2012 5 z 5

Třeskutá kniha o Teorii velkého třesku Třeskutá kniha o Teorii velkého třesku George Beahm

Tak seriál je skvělý a já se nasměju a bavím se i při reprízách. Knížku jsem si přečetla hlavně ze zvědavosti. Nejzajímavější jsou životopisy herců a okolnosti vzniku seriálu. Ostatní kapitoly jsem přečetla také, ale pro mě osobně už zajímavé moc nebyly. Naprosto zbytečná mi přišla kapitola se seznamem epizod.
Jinak pro fanoušky určitě doporučuju.

08.11.2012 3 z 5

Malinkatý kretén Malinkatý kretén Zdena Frýbová

Knihy od Frýbové čítávám ráda, takže občas po delším čase si některé přečtu opakovaně. Měla jsem chuť zase na nějaké ty lotroviny s pejsky. Na rozdíl od prvního čtení kdysi dávno jsem se ted bavila mnohem víc. Autorka má ve svých knihách často za hlavní hrdinku velmi chytrou, velmi samostatnou, emocionálně silnou, zvířata milující, muže využívající, ženu. To se čte dobře:-). Bavilo mě, s jakou lehkostí se rozvedla se svým mužem, jak jí zatápí její Andrýsek, jaké trable si užívá bývalý manžel s novou přítelkyní a psem atd. Nasmějete se fakt dost, protože nechybí známý sarkastický humor.

Jediné co mi moc nesedělo, byly rozhovory pejsků a politika (i když ve všem má autorka v podstatě pravdu). Jinak je to prima kniha.

04.11.2012 5 z 5

Zamrzlá evoluce Zamrzlá evoluce Jaroslav Flegr

Velice zajímavá kniha, kterou jsem ovšem jako laik, byť zainteresovaný, louskala po částech víc než měsíc. Myslím, že je napsána dobře, autor je i vtipný a snaží se o srozumitelnost. Nicméně i tak to bylo velmi těžké a odbornými informacemi nabité čtení. Určitě mi přinesla poučení a nový pohled na Darwinovu evoluční teorii. Jako plus beru i to, že jde o českého odborníka:)

04.11.2012 5 z 5