Elixirzivota Elixirzivota komentáře u knih

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Po dlhom boji človek vs. kniha je bilancia 310.s. vs. 580s . Skončila som na 310. strane, kedy sa Oski chystá zdúchnuť z domu (BTW zatiaľ čo v knihe je to cca v polke príbehu, vo filme je to na cca 5/6 dĺžky...). Kedysi som videla film a to bolo motiváciou k zdolaniu originálneho diela. Išla som do toho s vedomím, že ide o magický realizmus, čo samo o sebe je pre ľudí ako ja trest. Fyzický zjav "buchly" to iba potvrdil. Človek prehral. Nekonečné rozvláčne rozpisovanie zvládajú iba silné povahy, ozajstní intelektuáli :-), čo asi nie je môj prípad. Preto priemerný čitateľ udeľuje priemerné hodnotenie, tri zo 6 hviezd. Ten neskutočný balast okolo bol z času na čas čitateľný. Autor zvolil zaujímavý štýl rozprávania preskakujúc z prvej do tretej osoby, dialógov absolútne minimum. Skvelá časť o Oskarkovi alá rušičke nedeľných stretnutí náckov. Jej filmový ekvivalent je rovnako vynikajúci. Pre o krok intelektuálnejších ľudí s veľkou dávkou trpezlivosti je to super čítanie.

11.06.2019 2 z 5

Búrlivé výšiny Búrlivé výšiny Emily Brontë

Ako decko som ju bez problémov prečítala aj 2x. Aj keď ma iritovalo, že celý dej je iba o bezhraničnej nenávisti, dala sa prelúskať. Paradoxne teraz, po rokoch sa môj pokus zastavil prakticky na začiatku, kedy som už nevládala a nevydržala som ani do smrti Cathy. Čistá nuda. Prepáč Emily!

17.05.2019 1 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Prečítala som ju niekoľko krát, aj v detstve aj v dospelosti. Vždy som cítila veľké pohoršenie za nespravodlivosť, ktorá sa deje voči Robinsonke. Príbeh je pekne a citlivo napísaný. Asi by ju mali čítať všetky "feministky" a byť rady, že časy, kedy ženy boli servisný dobrovoľnícky personál sú už preč. Odporúčam.

17.05.2019 5 z 5

Pokojík v podkroví Pokojík v podkroví Wanda Wasilewska

Počas čítania tohto diela realistického socializmu som si vygooglila autorku. Hviezda proletariátu:-) Súbor poviedok mi veľmi pripomenul Čenkovej deti, len tu je príbeh mestských detí. Pekné. Áno aj tak sa žilo. Ďalšia výchovná do počtu.

17.05.2019 1 z 5

Autobus velký jako svět Autobus velký jako svět Johannes Mario Simmel

Po rokoch som ju znova vyhrabala a počas uhorkovej plážovej sezóny znova prečítala. Ohviezdičkovanie beriem čisto ako posudzovanie detskej knihy bez vyšších ambícií. Chýba v tom šťava (humor, duch, čokoľvek), dielko je akurát tak stráviteľné pre introvertné deti so sklonom k prílišnému premýšľaniu. Potom áno, vyčerpávajúco výchovná moralistická poviedka. Aplikovaný socializmus:-) Možno všetci raz budeme dobrí, pomáhajúci, pekní a najkrajší a bude svetový mier. Rozhodne ma však nemotivuje siahnuť na čokoľvek od Simmela pre dospelého čitateľa.

17.05.2019 3 z 5

Raúl Castro: Blecha, která si osedlala tygra Raúl Castro: Blecha, která si osedlala tygra Vicente Botín

Prečítané počas dovolenky a pri 40C pred 3 rokmi. Tak neviem, či to bolo pôsobením tropického horka, ale na podiv celkom dobré čítanie, úroveň tendenčnosti neviem posúdiť. V knižnici mi tróni aj Maximo líder - Fidel Castro, ale do nej sa mi veľmi nechce, aj keď som sa pokúšala túto knihu načať, ale proste to nejede. A práve u Raula Castra, "Blechy" to bolo v poho. Odporúčam.

17.05.2019 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Prečítané na jeden šup od podvečera do 0,20. Som na rozpakoch, ako hodnotiť a byť aspoň trocha spravodlivá. Karika je šoumen a nezaprel sa ani tu. A ja mám humor rada. Stačí to ale?? Ide o triler, mysteriózny element je tu iba chvíľu a veľmi letmo do cca tretiny. Karika je dobre čítavý, má krátke, presné a trefné formulácie. To je ale iba formálna stránka. Zasa otázka: stačí to ale?? V príbehu ide v princípe o to, koľko toho znesie fyzická schránka hlavného hrdinu počas nerozvážnej špacírky slovenskými lazmi. Čo mi však príšerne vadilo, sú kecy o šamanizme či čarodejizme, to teda ja nemusím. Ale to je už asi môj problém, pravda....

17.05.2019 2 z 5

Tak pravil hlemýžď Tak pravil hlemýžď Stephen Clarke

Kto pozná Francúzov, ten pochopí. Tak ako uvádza Alouch.

14.05.2019 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Klasika. Sama som si ju v dospelosti znova kúpila, lebo tú pôvodnú som zapatrošila. Mala by byť Bibliou slniečkárov - krásny príbeh, kedy dve nesúrodé bytosti absolútne odlišného nielen etnika, ale aj rasy, spolu nažívajú a prežívajú. Vždy ma fascinovala kapitola o pečení torty a o olomouckom syrečku alá kvargle a praní a proste všetko je tak krásne nelogicky logické! A ako sa dajú vychutnať gramatické chyby na liste, ktorý písali....Pre dospelého čitateľa, ktorý sa vracia opakovane k rozprávkam (kvôli psychohygiene a istému resetu osobnosti:-), je tiež balzamom na dušu bezprostrednosť rozdelenia rolí na dámsku a pánsku, kde sa úplne iná DNA zvieracieho druhu zrkadlí v odlišnosti "gender" rolí medzi pejskem a kočičkou. Ak by som bola pánsky čitateľ, pekne by ma to s***o, že na pôde domácnosti vyzeráme ako blbci. Kočička vie pekne peskovať :-) Áno, áno, áno. O pejskovi a kočičcke - filozofia života:-)

14.05.2019 5 z 5

12 stoličiek 12 stoličiek Ilja Ilf (p)

Čítala som ju už dávno, 10 rokov dozadu. Je dôkaz, že klasika môže byť v spojení s humorom satirou. Asi jediná kniha, kde som nevedela, ako sa príbeh skončí a koniec ma prekvapil.

14.05.2019 4 z 5

Nemecký svinský pes Nemecký svinský pes Daniel Katz

Čo si skutočne myslím, nemožno sem uviesť :-) nakoľko mi tomu bráni "politická korektnosť". Ale áno, prečítajte si, prečo nie.

14.05.2019 1 z 5

Dějiny Anglie. Tudorovci Dějiny Anglie. Tudorovci Peter Ackroyd

Veľmi dobré, veľmi náročné. Troška som sa prekúsavala pasážami o rebéliach, no skvelé čo do koreňov legislatívy Británie, postoja ku kontinentálnej Európe, vynikajúca príručka histórie ekonómie. Veľmi odporúčam, hodnotná kniha.

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Ešte že je už nejaký čas, čo som to čítala a moje hodnotenie je ovplyvnené melanchóliou za prvými dielmi, KA+AB. Iba sa mi potvrdilo, čo som si celý čas myslela: z vody iba vodu navaríš. Z (takmer) hluchého obdobia (takmer) 400(!!!!) strán? Keď AW začala s touto sériou, pýtala som sa, ako môže postaviť aspoň relatívne rovnocenné diela? A máme to tu. Zatiaľ čo predchádzajúce diely išli jedným dychom, tu som sa nevedela dočítať, dni plynuli, medzitým som regulérne dala dve iné knihy. Prisahám, do 300. strany to bolo trápenie (kým Aničku skrátili o hlavu), potom sa to "rozjelo" a proste si nemôžem pomôcť, nebolo to ani mastne, ani slané....Absencia historických podkladov urobila gro knihy čistou beletriou, kedy skupina historických postáv spolu niečo rieši. Osobne si myslím, že keby ju napísala v tretinovom rozsahu, hanbu by si neurobila. Ale to viete, treba, aby mali všetky rovnaký rozsah, lebo predsa ako by to vyzeralo v poličke :-) Pre nezainteresovaných: na boku je vždy vyobrazenie hlavnej hrdinky. Tak znie objednávka vydavateľa, tak to tak bude. Nakoľko mám v obľube AW a dala som si pionersky záväzok, že túto sériu proste budem mať, som ochotná investovať 14 EUR ročne:-) Nechám sa prekvapiť, čo vydá Anna Klévska a o lady Parr radšej ani nehovorím.

26.04.2019 2 z 5

Výborná. Bez ohľadu na sympatie či antipatie voči tejto osobe AW naozaj výborne vystavala román, je veľmi vyvážený a ukázala to, že v živote je iba málo vecí čierno-bielych. Tak ako u prvého dielu, aj tu je výhoda bohatých historických zdrojov a udalostí. Faktom je tiež to, že AW je jedna z najlepších životopiscov A. Boleyn. Veľmi knihu odporúčam, výborná psychológia a samozrejme pokračovanie učebnice z histórie diplomacie.

26.04.2019 5 z 5

Mám rada AW a preveľmi dávno som čítala 6 žien H8, ktoré ma priviedli k záujmu o toto obdobie. Príbeh prvej kráľovnej je vynikajúci a dovolím si tvrdiť, že môže byť učebnicou z histórie diplomacie. Všetky knihy série Tudorovských kráľovien majú (aspoň pre mňa) odpudzujúci objem, no pri pravej kráľovnej to má zmysel. O treťom diele tu pomlčím. Autorka má výnimočný dar využiť svoje odborné poznatky z histórie. Je tu kus histórie, kus psychológie (kedy sa Henrich transformuje z očarujúceho princa na citovo plytkého a paranoidného tyranského kráľa) a naozaj veľký kus diplomacie. Pre ozajstnú bohatosť historických zdrojov je preto kniha naozaj "výživná". Naozaj plný obraz toho, prečo sa s Anglickom stalo, čo sa stalo dávajú Dejiny Anglie od Petra Ackroyda. To je už ale holt dosť náročný oriešok, pre fanatikov do tudorovského obdobia však odporúčam. Katarína Aragónska je brilantne napísaná, je potrebné ale čítať všetky vrstvy textu, nesmie sa k nej pristupovať iba ako k beletrii.

Šest žen Jindřicha VIII. Šest žen Jindřicha VIII. Alison Weir

Áno, je to už desať rokov, čo vyšla prvý krát. A otvorila mi dvere do 16. storočia v Anglicku. AW je historička, preto jej diela majú dobrú kvalitu. Škoda, že túto knihu dostať je v podstate nemožné. Odporúčam.

Deti palisandra Deti palisandra Sahar Delijani

Jediná kniha, ktorú som nedočítala. Nebola som schopná. Každú knihu čítame v istej etape svojho života a podľa toho sa nám otvára jej svet. Mám rada knihy východných autorov, sú iné. Veľa negatívnych recenzií bolo za zdĺhavosť či nepekné slovo, nudnosť. Toto je ale, myslím si, zámer autorky. Ide o iné pojatie času a rozprávania. Nebola som schopná ju dočítať, dostala som sa do cca polovice. Je tak pod kožu idúca, nechcem napísať depresívna, no je fakt zvláštnou kombináciou rozprávania ženy, veľmi emotívneho a zároveň tak fatalistického, vecného, racionálneho. V podstate je o pomalom strácaní toho, čo milujeme, možno až toho, čo sme ešte ani nestačili mať. Neviem, či knihu niekedy prečítam. V každom prípade jej dávam plný počet bodov.

Strach Strach Jozef Karika

Často čítam vyjadrenia, že je to skopírovaný King vsadený do lokálnych reálií. Nikdy som nijakého nečítala. Dajme preto bokom kingovský argument. Musím povedať, že na rozdiel od humoristickej knihy Trhlina toto bol naozaj výborné a hororové. Ja som sa proste nemohla odtrhnúť a neustále som si o 2 nad ránom hovorila: po túto kapitolu a potom spať. Výborné, výborné, koniec troška hororovo klišoidný s nádychom snáď aj paródie. Ale naozaj odporúčam, atmosféra výborná.

25.04.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Pozor všetkým čitateľom, toto nie je horor, možno ani triler (závisí to ale na indivindi prahu), ale humoristický román. Také bububu pasáže/strany by som narátala max na jednej ruke. Strašne, ale strašne mi vadila póza rozprávača, ktorá mala byť akože "zlý chlapec". Tomu sa nedalo veriť ani náhodou. Ako voľnočasová kniha na zasmiatie je to fajn.

25.04.2019 3 z 5

Zvířetovi lidé Zvířetovi lidé Indra Sinha

To najlepšie čo som čítala. Nie každému sadne štýl, no je tam irónia hraničiaca s cynizmom. Aj keď posledných pár strán, t.j. finále, je ako z mainstreamového filmu z Ameriky, hlúpe klišé. Nič to nemení na tom, že kniha je skvelá! Medzi moje obľúbené časti patrí, ako hlavný hrdina padá zo stromu a pritom.....neprezradím! Slzy od smiechu, odporúčam. To, že autor napísal aj Tantra - kult extáze aj chápem....

25.04.2019 5 z 5