Elifuck Elifuck komentáře u knih

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Tahle knížka přišla přesně, když měla: chtěla jsem velký román, aniž bych to brala žánrově nebo tematicky. A přišla Hvězdné hodina. A já dva týdny neměla stání, protože jsem to prostě musela dočíst. Působí to jako detektivka, ale je to studie (geniální studie) charakterů. Vřele doporučuju úplně všem, neb jsem nadšená!

16.09.2021 5 z 5

Jak nepsat hru Jak nepsat hru Walter Kerr

Skvělá, skvělá kniha. Nečtu mnoho knih týkajících se divadelní teorie (/kritiky), ale tato mi byla doporučena a jaj, kéž by všechny pop-učné knihy byly takto skvěle napsány.
Jediná věc, která mě malinko děsí je ta, že je problematika nastíněná v této knize stále z velké části stále aktuální, a to je rozdíl mezi rokem vydání originálu a dneškem víc než 60 let - a my se stále neposunuli od těch doopravdy palčivých problémů "současné" dramatiky. Oj. Přeju současným dramatikům, aby na tom byli lépe než ti předešlí a přeživší.

16.03.2020 5 z 5

Sbírka milostných dásní Sbírka milostných dásní Pavel Sobek

Varování: Vnímání poezie je ukrutně osobní a špatně aplikovatelné na ostatní.
Na tenhle komentář se chystám stejně tak dlouho, jako mi tahle sbírka leží v žaludku (dlouho). Knihy jsem si všimla skrz (za mě) geniální název: parodující, přímý, vtipný, břitký. Kéž by i básně byly takové. Resp. ony asi takové i jsou, ale! Nejdou nikam dál. Ony vlastně často nejdou ani ke své vlastní pointě, natož významu, natož vtipu. Což mě hodně mrzí, protože humoru si v poezii cením snad i víc než humoru v beletrii.
Ze sbírky mám dva výrazné dojmy: a) snaha o přehnaně současný přístup a b) Mrs. "nice guy" postoj.
K a): vyznívá to pro mě často jaksi nadbytečně. Pokud si to někdo přečtě za dvacet let, bude z toho podle mě mít asi podobný dojem, jako člověk, který si dneska pustí Wham! z kazeťáku. Nikoho prostě nezajímá, z jakého archaického zařízení člověk posílá své milé zprávu o své zoufalosti. Ni-ko-ho.Tahle sbírka zestárla rychlostí tištění slov na stránky.
K b) Mrs. niceguy. Tohle je největší poslání téhle sbírky: nebuďte Mrs. nice guy. Nebuďtě, nikdo vám nedá - očividně. Zamilovaní můžete být jakkoliv chcete být, ale pokud byste psali básně tohohle typu, nedivte se, že vám časem přijde spíš předvolání k soudu.

17.12.2019 2 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Všechno podstatný už tady někdo napsal, ale: ten překlad je podle mě fakt doprasenej. Resp! význam (snad) zůstává zachován, ale ta stavba vět je občas víc než prapodivná. A myslím, že to má i svou roli v odrazování potenciálních čtenářů.
A všichni si přečtěte doslov, ten je za mě skvostnej. Fakt.

07.11.2019 4 z 5

Anaïs Ninová s maskou a bez ní Anaïs Ninová s maskou a bez ní Elisabeth Barillé

Dlouho jsem se u knížky nerozčilovala jako u této.
Avizovaná famme fatal nikde, jen jakási (dlouho) nedoceněná hysterka utápící se ve své exaltovanosti a rozdvojenosti. Marnivá, nízká a paradoxně jaksi bezcitná.
Abych nehanila jen postavu: styl podobně rozdvojený jako hlavní postava, chvílemi se opájí vzletými, otřepanými vyjádřeními, aby se za chvíli (nepochopitelně) zkrátil na úsčné věty; asi vášeň(??). A ten překlad... nijak časté, ale přece smutné stylistické chyby.
Pokud ale vydržíte přes polovinu, konec knihy i života se zdá být trochu snesitelnějším; hrany se zaoblily. Anaïs s tiskařskou černí na rukou je mnohem sympatičtější než všechny její předchůdkyně. Biografičtější ráz tomu taky více sluší.

28.04.2018 2 z 5

Smích ve tmě Smích ve tmě Vladimir Nabokov

Proboha, cožpak opravdu nejste schopni se alespoň trochu oprostit od kultu Lolity velebené i těmi, co ji četli jen proto, aby si ve svém seznamu mohli odškrtnout další z veleděl?! Ano, Lolita je skvělá, ale proč musíte neustále srovnávat? Nechcete si prostě jen přečíst skvělou novelu? Pochopitelně, není tu taková psychologie, bohatost jazyka a úvah, ale Smích ve tmě není jenom pouhou (a třeba snad chabou) náhradou Lolity! Je to skvěle vygradováno, postavy nejsou totožné, jsou u nich některé velice zajímavé polohy, kterých si ale nejspíše nevšimnete, pokud budete neustále myslet na to, že "Lolita je lepší..." Zkuste si to přečíst s čistou hlavou nezatíženou naprosto nepodstatnými úvahami, užijte si ten příběh...

07.04.2014 5 z 5

Love! Love! Milan Ohnisko

Nemůžu jinak, než doporučit, krásná sbírka.

Kolik nízkosti je třeba
k průměrnému štěstí

08.08.2011 5 z 5

Tam kde žijí divočiny Tam kde žijí divočiny Maurice Sendak

Ne Děti z Bullerbynu, ale Tam kde Žijí divočiny je knížka mého dětství.

10.02.2011 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Skvělá kniha s krásně morbidním panem Kopfrkinglem, černým humorem a několika nadoblačnými přívlastky. Každopádně i tak mám mnohem radši filmové zpracování, které se může pochlubit skvělou atmosférou a výkonem pana Hrušínského.

30.11.-0001 5 z 5