elcapitano elcapitano komentáře u knih

Noční brána Noční brána Peter May

Jo, dobrý. Tím vztahem mezi současností a minulostí mi to přípomělo Mayovu Ostrovní trilogii (která je podle mne daleko před Enzem, ten je takový odpočinkový). Slyšeno jako audiokniha načtená Davidem Matáskem a musím pochválit provedení.

04.04.2024 4 z 5

Matematické principy přírodní filozofie Matematické principy přírodní filozofie Isaac Newton

Klidně bych dal plný počet hvězdiček, ale vzhledem k tomu, jak jsem se s tím pral, tedy se mi to subjektivně těžko četlo, prostě dám 4. A četlo se to těžko, protože to je prostě těžká látka. Tedy pro mne.
Dovolím si pár poznámek: je to fascinující vhled do dějin vědy! Jsem bohatší o spoustu poznatků, především co se samotného Newtona týká. Všichni známe historku o padajícím jablku, ale tak to tedy opravdu není :)
Na knize se mi vlastně nejvíc líbily úvodní části (cca polovina knihy), které zasazovaly IN do celkového intelektuálního obrazu doby + závěrečné dopisy, z nichž je patrný způsob argumentace a logiky IN.
Samotné "Principy" se četly opravdu špatně - vlastně je to fyzika, tak jak jí známe, jen podaná tehdejším způsobem, v tehdejších jednotkách, celkově vztažená k Bohu a oponentům.
Kniha na dlouhé zimní večery.

23.03.2024 4 z 5

Těžké duše Těžké duše Iva Hadj Moussa

Tak to bylo asi o mě nebo tak něco, stárnoucí muž s kytarou. Snad jen toho heavy metalu, ač jsem ho celkem poslouchal, tam i na mne bylo až moc. Na druhou stranu dojemné a trefné. Na to že to psala žena, tak toho pana Šoupu trefila dokonale :)

14.03.2024 5 z 5

Loď v nebezpečí Loď v nebezpečí Antonín Jaroslav Urban

Prvoplánová moralita o zkaženosti a prohnilosti západní kapitalistické společnosti. Maskuje se to jako dobrodružná literatura, snad pro děti, ale je to tendenční barvotisk.

09.03.2024 1 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

(SPOILER) Poutavé, napínavé, místy vedoucí k zamyšlení.
Asi nejvíc mne zaujala vlastně úvaha o tom, co tvoří naší osobnost, co je její definicí, kdy jsme to ještě my a kdy už ne.

Úvaha o paralelních vesmírech má trhlinu (souhlas s risha03), ale nemyslÍm, že to vadí. Prostě si autor nadefinuje svůj svět a v něm rozehraje příběh. To je legitimní autorova volba.

Kniha super graduje, od okamžiku, kdy se objeví více Jasonů je to fakt mazec.
Měl jsem trochu potíž s tím, že člověk tak nějak automaticky drží palce hlavnímu hrdinovi, jenže tady právoplatných hlavních hrdinů byly desítky :)

Jedna hvězda dolů za jasnou literární nedokonalost: To jako Amandu necháme jen tak zmizet, really?

Slyšeno jako audiokniha. Lukáš Hlavica jako interpret je prostě dokonalý.

29.02.2024 4 z 5

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

To je panečku dílo! Všichni to máme zafixované jako dobrodružnou literaturu, ale on je to především zeměpis a přírodopis.
Kniha hodně zestárla a pro současného čtenáře je to spíš otrava se tím prokousávat. Stejně jako v některých dalších Verneovkách jsou postavy ploché, až úsměvně superkladné nebo superzáporné. Děj je vlastně strašně jednoduchý a lineárně plyne ke zdárnému konci. Co je na tom ovšem zajímavé a proč jsem to tedy četl? Je to totiž dnes už takový historický pramen, kniha byla vydána 1867 a můžeme jasně vidět, jak se svět za 150 let posunul. Vnímání divochů, samozřejmá nadřazenost kolonistů, neustálá potřeba něco lovit.. Zajímavé je postavení dvou žen ve výpravě, autor o nich píše víceméně jako o bytostech zcela nesamostatných, na které je třeba neustále brát ohledy až komické.
Ještě bych se pozastavil nad tou spoustou přírodovědných a zeměpisných údajů, které v knize zazní - za tím je asi nepředstavitelná rešeršní práce (v době bez googlu), a JV místa popisuje jako kdyby je sám prošel. Vtipná je neexistence ostrova Tabor, který je ovšem na mnoha mapách zakreslen. A ještě taková úvaha: JV ten zeměpis do knihy dal proto, že v té době byl mnohem větší hlad po exotických krajích, vlastě teprve před cca 70 lety před vydáním obeplul první člověk celou Australii, .. prostě tehdy to bylo téma, které mělo mnohem větší odezvu. Číst dnes Verneovky je jako otevírat okno do minulosti a úrovně tehdejšího poznání.

11.02.2024 3 z 5

Alchymista Alchymista Vladislav Vančura

Slyšeno jako dramatizace na CRO (nahrávka snad ze 60. let), takže nehodnotím knihu, jen si to sem píšu jako do čtenářského (posluchačského) deníku. Strašně se mi líbily vášnivé dialogy o lásce. Jazyk, přednes. Vlastně zajímavý a nejednoznačný příběh. To se dnes již nevidí.

20.01.2024

Brambora byla pomeranč mého dětství Brambora byla pomeranč mého dětství Bohuslav Vaněk-Úvalský

(SPOILER) Dávám docela vysoké hodnocení, protože mne kniha bavila - z několika důvodů: Záběhlice ranných osmdesátých let bylo i moje dětské rejdiště a měl jsem dojem, že vzpomínám na svá školácká léta. Bylo to přesné a vtipné. Dále mne bavila určitá patafyzika a nadreálno (dvouhlavý žák?.. jakože cože?..), ačkoliv dvouhlavost jsem vnímal jako symbol rozpolcenosti doby (někdo názor, prosím?). Jako další bonus vnímám moc hezkou práci s jazykem, přirozenost, lehkost a vtip vyprávění.
Nu, a abych to nepřechválil, to prezidentství, celý příběh Piolinovo dospělosti (když už o tom mluvíme celou knihu) a doba "současná", kde už není pivo a Evropa jaksi skomírá z blíže neudaných důvodů - to jsou věci, které bych rád viděl domyšlené, dopsané a přečtené - působí to jako pověstná puška v dekoraci v divadle, ovšem jako kdyby se z ní nevystřelilo.
Slyšeno jako poměrně stará audiokniha, která je ovšem báječně zpracovaná.

15.01.2024 4 z 5

Třicetiletá válka: Stručná historie Třicetiletá válka: Stručná historie Jan Kilián

Inu, jak je psáno v názvu série - Stručná historie. Na mne snad až příliš stručná. Velkou část knihy - min 1/3 - zaujímá popis pohybů armád: kde se kdo s kým utkal, kdo zvítězil a kam se přesunul, kdo tomu velel a kde kdo zemřel. Jenže těch armád a bitev je nějak moc a skutečně se zde jedná víceméně o soupis s jen stručným minimem souvislostí, že se v tom amatér jako já nutně ztratí. To je ovšem způsobeno spíše tím, že ta válka byla skutečně dlouhá :)
Co naopak na knize oceňuji, je zasazení třicetileté války do evropských souvislostí, podobný souhrnný popis situace v Českých zemích a v závěru knihy popis každodenního života s válkou v zádech a popis organizace války a armád.
To, co kniha nabízí, tedy stručnou historii, to se čtenáři dostane.

07.01.2024 3 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Asi před třemi lety jsem knihu četl, nyní znovu slyšel na Vltavě brilantně načtenou Alešem Procházkou. Líbila se mi, i když jsem ji četl, na poslech je ale ještě o třídu lepší.
..Ano, ta kniha je přes čáru, je to svým způsobem brak, ale to přece nevadí, ne?.. podle mne je okouzlujicí.

04.01.2024 4 z 5

Poručík Hornblower Poručík Hornblower C.S. Forester (p)

Tak nějak se stalo, že to nečtu ani v chronologii, jak to autor psal, ani v chronologii děje. Nicméně nevadí, je to nádherná literatura. Tedy místy poněkud barvotisková - myslím tím jednoznačnou kladnost Hornblowera, i když je často sžírán kdejakými pochybnostmi.
Těžko říci, jak to autor myslel, ale místy mi přijde autorův důraz na služební postupy a hierarchii až přílišný, někdy to působí možná až parodicky.
Autorovo obeznámení se a důraz na námořnické řemeslo, ovládání lodi apod je neskutečný (ehm, sám jsem na takové lodi plul, vím, že je to naprosto přesné).
Četl jsem nové vydání (2022) v překladu Leonida Křížka (přeložil i některé knihy Patricka O'Briana - Jack Aubrey a Maturin - s podobnou tematikou) a je potřeba říct, že to je velmi dobrá práce a pan LK je skutečný mistr - měl tu práci o to těžší, že jsme národ bez moře a nemáme vžitou terminologii popisující kdeco na plnoplachetníku z napoleonských válek.

27.12.2023 5 z 5

Hypersenzitivní lidé mezi námi Hypersenzitivní lidé mezi námi Rolf Sellin

Přišlo mi to především strašně manipulativní. Víceméně z knihy trčí snaha o přesvědčení čtenáře, že je také "hypersenzitivní" a že je tím pádem více než ostatní, normálně-senzitivní lidé. Neustálé opakování pár tezí dokola, manipulace, příliš obecné, jazyková úroveň překladu nízká (četl jsem nějaké jiné vydání, než zde zobrazené).. no, nic pro mne. Nedočetl jsem to.

12.12.2023 1 z 5

Měsíc nad řekou Tejo Měsíc nad řekou Tejo Igor Malijevský

Líbilo se mi to, celkem hodně. Moje první setkání s IM a určitě si přečtu i něco dalšího. Líbí se mi určitá jednotící poetika povídek a současně mám takový pocit, že jsem s autorem naladěn na dost podobnou vlnu při vnímání světa.

12.12.2023 4 z 5

Andělí vejce Andělí vejce Petr Stančík

Petr Stančík se stal rychle mým velmi oblíbeným autorem. Toto je jeho 4. kniha, co jsem četl / poslouchal.
Mám rád jeho češtinu, to je opravdová rozkoš, hravost, smysl pro nad-reálno a obrovský rozhled.
K samotné knize se moc ani vyjadřovat nechci, prostě mi udělala radost a způsobila celkem hluboký zážitek, nechám si ho v sobě uzrát.
Co však zmínit chci: knihu jsem poslouchal načtenou Lukášem Hlavicou - parádně načtenou, LH je opravdový mistr mluveného slova a jako takový ten čtenářsko / posluchačský zážitek ještě umocňuje. To bych si dovolil doporučit.

05.12.2023 5 z 5

Moc geografie v 21. století Moc geografie v 21. století Tim Marshall

Já jsem, narozdíl od některých zde diskutujících, naprostý amatér v oboru. Mě se kniha opravdu líbila, otevřela mi obzory, protože o některých regionech jsem dosud prakticky nic nevěděl, teď vím aspoň něco :) Nečetlo se mi to snadno, protože jsem si z pilnosti dohledával další věci na mapách a webu. Mám rád, když se historie a geografie ukazuje v souvislostech a širším kontextu a toto přesně Marshallova kniha splňuje.
Je to vhodná četba pro všechny, kteří chtějí lépe porozumět současnému světu, případně budoucím tendencím.

03.11.2023 5 z 5

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

To bylo báječné. A taky mrazivé, dojemné, strašlivé, byly tam momenty, kdy jsem se bavil a byla místa, kde jsem slzel..
Měl jsem spoustu bodů, co jsem zde chtěl napsat, ale ne, kašlu na to. Tahle kniha prostě další komentář nepotřebuje. Je skvělá po všech stránkách a autorovi gratuluju.

27.09.2023 5 z 5

Zimní královna Zimní královna Hana Parkánová-Whitton

Těšil jsem se na zajímavou část historie viděnou ženskou optikou.
Inu, ano, jsou tam momenty které mne bavily, především intriky na anglickém dvoře, to pro mne bylo nové. A to je všechno. bohužel. Celé je to o horoucí lásce, která je zmíněna na každé druhé straně a o kráse Alžběty - což byl nejspíš její nejdůležitější atribut, jak to z textu vyplývá. V zásadě zamilovaná knížka na pláž, která se shodou okolností odehrává na počátku třicetileté války. Horký dech, ruměnné líce, kaštanové vlasy, .. no, tak co tam máme dál, že. Všiml jsem si, že v diskuzi není mnoho mužů, co knihu hodnotí.

09.08.2023 2 z 5

Hory šílenství Hory šílenství Howard Phillips Lovecraft

Slyšeno jako audiokniha, kterou natočil Igor Bareš v ČR 2023. Igora Bareše mám moc rád, k této knize se nesmírně hodil. .. občas jsem měl výhrady k tomu, jak byly slyšet střihy - určitá divná nerytmičnost mluvy, občas jsem cítil, že se s textem IB trochu pere (v textu jsou neskutečně dlouhá souvětí těžká na čtení), ale to je moje hnidopišství, podtržené profesionální deformací.
Ano, kniha buduje napětí, graduje, atd, .. pro mne to bylo bohužel nějaké předvídatelné - i když poslední twist v zásadě překvapil - a hlavně nějak repetitivní, pomalé a opakující se. A to kýžené napětí se v mém případě nedostavilo. Ocenil jsem sci-fi stránku díla, promyšlenou prehistorii a její vývoj a zákonitosti.
Za mne tedy tak napůl.

07.08.2023 3 z 5

Bludná pouť Excelsioru II. díl Bludná pouť Excelsioru II. díl Francis Bret Harte

Četba této knihy byla naprostým utrpením, dočetl jsem to do konce jen díky určitému masochismu. Budu konkrétní: strašlivý a v dnešní době nečitelný jazyk, nepřehledný děj splácaný podle nějakého prapodivného vkusu, který nejspíš panoval v době vzniku knihy. Jde pravděpodobně o nějakou verzi "šestákového" románu střiženého mexickou "telenovelou". Proč jsem to četl? Zajímalo mne to z historického hlediska, co lidé před sto lety četli jako oddechovou (ježišmarjá, doufám, že je to míněno jako oddechová) literaturu, co je zajímalo (nejvíc asi zardělé líce slečny Keenové případně co měl kdo na sobě a jak dodržoval společenskou etiketu) a případně pár historických reálií. Další zajímavý moment pro mne byl, pozorovat, jak tehdejší doba nahlížela svrchu na divochy - indiány (jako na nesvéprávný dobytek - doslova) případně jakou měla automatickou autoritu katolická církev. .. přečetl jsem oba dva díly, stejné hodnocení píšu i k prvnímu dílu.

25.07.2023 1 z 5

Bludná pouť Excelsioru I. díl Bludná pouť Excelsioru I. díl Francis Bret Harte

Četba této knihy byla naprostým utrpením, dočetl jsem to do konce jen díky určitému masochismu. Budu konkrétní: strašlivý a v dnešní době nečitelný jazyk, nepřehledný děj splácaný podle nějakého prapodivného vkusu, který nejspíš panoval v době vzniku knihy. Jde pravděpodobně o nějakou verzi "šestákového" románu střiženého mexickou "telenovelou". Proč jsem to četl? Zajímalo mne to z historického hlediska, co lidé před sto lety četli jako oddechovou (ježišmarjá, doufám, že je to míněno jako oddechová) literaturu, co je zajímalo (nejvíc asi zardělé líce slečny Keenové případně co měl kdo na sobě a jak dodržoval společenskou etiketu) a případně pár historických reálií. Další zajímavý moment pro mne byl, pozorovat, jak tehdejší doba nahlížela svrchu na divochy - indiány (jako na nesvéprávný dobytek - doslova) případně jakou měla automatickou autoritu katolická církev. .. přečetl jsem oba dva díly, stejné hodnocení píšu i k druhému dílu.

25.07.2023 1 z 5