Elapheg Elapheg komentáře u knih

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Knihu jsem měl doma už od roku vydání, ale děkuji zde svým kamarádkam, které mne na knihu znovu upozornily, že si ji chtějí samy přečíst, tak jsem si řekl, musím ochutnat, co mám doma. No a byl to znamenitý výběr. Je to vynikající román z prostředí druhé světové války v Itálii, moje první kniha z Itálie ve válečných časech. Autor navíc vycházel ze skutečnosti, jak to opravdu bylo a sám také ke knize přispěl nemalým dílem, co vyhledal sám. Je to skutečná a znamenitá výpověď Pina Lelly, který se v roce 1943-1945 podílel zprvu na převádění židů do Švýcarska přes Alpy, mimochodem znamenité a velmi odvážné i náročné a poté druhá část se věnuje Pinově špehování v roli osobního řidiče generálmajora Hanse Leyerse, který měl v Itálii značnou moc a spadal přímo pod Adolfa Hitlera. Je to kniha, která se zcela věnuje Pinovi a jeho účasti ve válce. Setkáváme se zde s jeho rodinou, příbuznými, kamarády, ale především s jeho osobními prožitky a odbojem ve druhé světové válce. Válka v této knize je spíše z pohledu obyčejných lidí a lidí v odboji, méně tak v části koncentračních táborů. Přesto je to kniha znamenitá a četl jsem ji s velkým zájmem, naprosto mě upoutala, jen bylo méně času na četbu. K mé radosti zde nechyběla ani velká láska, ovšem pod rouškou války, žádná červená knihovna. Obdivuji Pina Lellu za jeho odvahu a statečnost a skutky, které vykonal pro dobro vlasti. Kniha je to podle skutečné události a nevyhýbá se ani památce hrdinů knihy, kterým není dáno válku přežít. Dávám jednoznačně pět hvězd a doporučení. Je to skvělý román a drama v jednom a určitě vás nezklame.

25.06.2022 5 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

V knize Pohřběte své mrtvé, je dopsáno vyřešení případu mrtvého Poustevníka, se kterým jsme se seznámili v pátém díle. Tudíž po pokračování jsem chtěl sáhnout, dokud jsem měl vše v živé paměti z dílu Hladový duch. K mé spokojenosti zde byl dořešen případ s Poustevníkem a navíc jako bonus zde máme prožitou Gamachovu tragédii, se kterou se těžko vyrovnává a hledá svůj vnitřní klid v Québecké knihovně, kde se shodou okolností taky vraždí. A kdo jiný by tuto vraždu měl vyřešit než slavný Armand Gamache s hodně jiným týmem. Od knihy jsem dostal vše, co jsem očekával, i když to nebylo ve Three Pines, kvalitní nekrvavou detektivku, která je skvělá hlavně svou opět složitou zápletkou, ale i bonusem, soukromým životem jejích hlavních hrdinů, kde se vždy nachází motiv k vraždě. Pět hvězd a doporučení. Paní autorce děkuji. :-)

16.06.2022 5 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Na Cestu sněžných ptáků jsem byl moc zvědavý. Je to dobrodružný historický román, který pojednává o cestě žoldnéře Vallona a jeho přátel z Anglie přes mnoho zemí až do Anatolie. V Anatolii je zajatý anglický voják, jehož otec v Anglii zaplatil Vallonovi, aby jeho syna ze zajetí vykoupil od sultána. Sultán jako výkupné požaduje 2 páry sněhobílých sokolů. Cesta za sokoly, jejich odchyt, stejně jako pouť až do Anatolie je náročná a plná nástrah. Podaří se Vallonovi a jeho přátelům splnit tak náročný úkol? Je tady navíc ještě ve hře existence svitku, který má vést k odhalení pátého evangelia. Knihu jsem četl dlouho. Neměl jsem na čtení tolik času. Místy je příběh zdlouhavý, ale mi se velmi líbil a určitě si brzy přečtu pokračování. Dávám pět hvězd a doporučuji. Konec je otevřený právě pro druhý díl. :-)

07.06.2022 5 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

S každou další knihou paní Pennyová dokazuje, že je královnou nekrvavé krimi s brilantní zápletkou. Ani u této knihy tomu není jinak. Hladový duch se mi četl velmi dobře. Zápletka brilantní, jen ten konec mě trochu zklamal, ale přijde mi i trochu otevřený, možná se dozvím více v šestém díle. Ten konec nebyl takový wau efekt jako u knihy Nejkrutější měsíc, či ještě lépe, Oživlý kámen. Přesto je za mne Hladový duch na plný počet hvězd. V bistru Oliviera a Gabriho je nalezeno mrtvé tělo neznámého muže. Vrchní inspektor Gamache i jeho tým si budou muset pořádně lámat hlavu, než vraždě a identitě mrtvého přijdou na kloub. Jako obvykle je kniha proložena dobrým pitím i jídlem, krásnými popisnými scénami přírody, charaktery postav perfektně vykreslené a s každým dalším dílem se více jednotlivé postavy rozvíjí a my se o všech více a více dovídáme. Zápletka je v tomto případě opět složitá a překvapující. Tato detektivka si zaslouží pozornost a doporučení každému fandovi nekrvavých detektivek. Až na malou výhradu, kniha splnila, co jsem od ní očekával. Za mne velká spokojenost a doporučení. :-)

24.05.2022 5 z 5

Krycí jméno Helena Krycí jméno Helena Ariel Lawhon

Tak tohle je knižní klenot. Smekám před autorkou, jak umně popsala život jedné z největších osobností makistického odboje ve Francii, Nancy Wakeové Fioccové, která má kódová jména: Helena, Madam André, Lucciene Carlierová a přezdívku Bílá myš. Kniha je to opravdu vyjímečná a navíc podle skutečných událostí, spojených s fikcí. Nancy Wakeová se provdá za svou lásku Henriho Fioccu. Když vypukne válka, Nancy se rozhodne přidat na stranu odboje ve Francii. Její činy nezůstanou nepovšimnuty. Když je jasné, že Němci a francouzští kolaboranti začínají Nancy mít v hledáčku, musí Nancy utéct. Válka Henriho a Nancy rozdělí. Nancy se nakonec stane agentkou SOE v Británii a je znovu poslána do Francie, aby přpravila makistický odpor na spojeneckou invazi do Francie. Setkají se Henri a Nancy ještě někdy? Podaří se Nancy splnit tak obtížný úkol? S přibývajícími stránkami rostl můj obdiv vůči této ženě, její lásce k Henrimu, Francii, kde žila a k jejímu boji za svobodu, kterému obětovala vše, co mohla. Četl jsem skvělé knihy o agentech: Alicina síť a Lovkyně od Kate Quinn, Vážku od Leily Meachamové, Slavíka od Kristin Hannahové, ale tato kniha: Krycí jméno Helena se jim směle vyrovná, né-li je ještě předčí. Krycí jméno Helena mě naprosto uchvátila a jen tak na ni nezapomenu. Tady není nad čím plesat. Jenoznačně pět hvězd a doporučení. Autorku dávám do oblíbených a doufám, že od ní u nás vyjdou i jiné knihy. Vzdávám hold autorce za práci, kterou jí napsat tento klenot stála. Jsem nadšen. :-)

16.05.2022 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Další případ s Kim Stoneovou a další výborná detektivka. Kim bude tentokrát muset řešit vraždu, kdy oběť má rozbitý obličej k nepoznání a v ústech hlínu. Když se objeví další tělo, je jasné, že se jedná o sériového vraha. Paní autorka ale dává hlavním knižním postavám zabrat. Jejich dětství je vždy posraným navrch, ale i taková bývá realita. Vraha se mi tentokrát podařilo z poloviny dobře tipnout, což mě těší, neboť to nebývá tak často. Líbí se mi taky, že zde nejsou rozřezaná lidská těla, uřezané hlavy a jednání pachatele/lky je svým způsobem pochopitelné, když se dozvíme proč. Míra brutality je velmi únosná, Kim je velmi sypmatická a na sebe tvrdá a každý případ je pro ni osobní záležitostí, kdy se snaží v mezích zákona vždy zabránit zlu, nebo nechat potrestat viníka soudním systémem. Jako vždy patří můj dík mým knižním přátelům, že mě k autorce přivedli. Děkuji vám všem. Vrah je tentokrát odhalen až na posledních stránkách, kniha nepostrádá správné napětí, zápletka je velmi dobrá. Takže dávám pět hvězd a doporučení všem detektivkářům. :-) Paní autorce děkuji za velmi dobrou detektivku. Na další díly s Kim přijde řada také. :-)

10.05.2022 5 z 5

Nové království Nové království Wilbur Smith

Možný spoiler:
Toto je kniha, která je asi posledním rozloučením s autorem Wilburem Smithem. Na knihu jsem se velmi těšil a jako velký fanda Wilbura, který od něj četl téměř vše, musím konstatovat, že to na pět hvězdiček stačí, ale už to není zcela ono. Na rozdíl od ostatních knih, je zde celá kniha věnována hlavní postavě Huimu a ostatním postavám, které Hui na své životní pouti potká. Žádný spletenec třeba tří osob, který na konci vygraduje ve střet hlavních postav. Další rozdíl je, že hlavní postavou zde není Taita, i když se zde krátce vyskytuje, ale Hui syn guvernéra Láhúnu. Hui je také velký sympaťák a vyskytuje se zde magie, tentokrát však ztělesněna postavou nevlastní Huiho matky. Velký prostor je v knize věnován střetu Egypťanů a Hyksósů. Kniha se četla dobře, ale za mne musím říci, že je pro mne nejslabším dílem série Řeky Bohů. Přesto však autorovi děkuji za jeho přínos literatuře se vzkazem: Pane Smithi, zůstanete pro mne vždy mistrem spisovatelem a děkuji Vám za krásné chvíle s Vašimi knihami. Pět hvězd a doporučení. Jsem velmi zvědav na hodnocení ostatních fanoušků Wilbura. :-)

05.05.2022 5 z 5

Dlouhý let domů Dlouhý let domů Alan Hlad

Byla to pěkná romance, očekával jsem drobátko více napětí, ale i tak to na plný počet stačí. Zvláště ten konec byl dle mého gusta. Susan Sheperdová a její dědeček Bertie chovají poštovní holuby v Anglii za druhé světové války. Cestou osudu se k nim do tria přidá Oliver Evans původem s Ameriky, který se chce přidat k RAF. Mezi Olliem a Susan zažehne jiskra lásky a pak přijde operace COLUMBA na využití poštovních holubů v Němci okupované Francii. Tato operace osudovým zásahem spustí lavinu událostí, které Ollieho a Susan rozdělí. Spojnicí mezi Susan a Olliem se stane Susanina holubice Vévodkyně, která bude mezi nimi zajišťovat kontakt. Podaří se Olliemu a Susan ještě se setkat? To si přečtěte sami. Je to poutavá romance z druhé světové války a až na pár drobností se mi velmi líbila a mohu ji doporučit ostatním k přečtení. Sympatické bylo rovněž to, že tato romance vychází ze skutečných historických událostí.

29.04.2022 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Nejdříve bych zde rád poděkoval všem svým knižním přátelům a kamarádkám, zejména uživatelce moudivlacek, kteří mě k autorce přivedli. Děkuji vám všem. Je to mé první setkání s Helen Fieldsovou a dopadlo to na jedničku. V knize Dokonalé stopy je objeveno tělo. Toto je patologem identifikováno jako Elaine Buxtonová, která byla pohřešována. Detektivové Luc Callanach a Ava Turnerová se na případ dívají jako na vraždu Elaine, ale přibudou další těla. Jenže, co když je všechno jinak? Je možné, že Elaine je stále na živu? Vrah a únosce byl dost psycho, ale i přesto se mi to líbilo. Míra brutality únosná, hodně prostoru věnováno i soukromí vyšetřovatelů a únosci žen, napětí v každé kapitole, tohle se moc povedlo. :-) Dávám pět hvězd a doporučení. :-)

15.04.2022 5 z 5

Oživlý kámen Oživlý kámen Louise Penny

Paní Pennyová je záruka kvality. :-) V tomto dílu Oživlý kámen se rovněž stane vražda, ale ne přímo ve Three Pines, nýbrž v hotelu Manoir Bellechasse, kde přijeli Armand a jeho žena oslavit výročí svatby, hotelu, který je nedaleko od známe vesničky. Armand Gamache zde vystupuje nejdříve jako host a po vraždě jako vyšetřovatel. Atmosféra je letní i bouřková a právě za bouře se stane neobvyklá vražda. V hotelu jsou také ubytováni Finneyovi, početná rodinka, kde každý člen rodiny má mnoho před okolím co skrývat. Zápletka opět brilantní, pointa, kdo vraždil a jak a proč opět až na konec a mezitím spousta dobrého jídla a pití. Detektivky paní Pennyové čtu s velkým soustředěním, poněvadž motiv k vraždě je skryt za maličkostí, která je nenápadně naznačena v průběhu knihy mezi vztahy všech lidí. Líbí se mi taky, že s každým dílem so dozvídám něco ze soukromí vrchního inspektora Gamache. Opět bravurní, pět hvězd a doporučení. :-) Panní Pennyová, smekám před Vámi a Vašimi zápletkami.

08.04.2022 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Po více než roční pauze jsem se pustil do druhého dílu série Než jsem Tě poznala a sice do knihy Život po tobě. Opět se tu setkáváme s Louisou Clarkovou, která pečovala o kvadruplegika Willa Traynora, který se rozhodnul svůj život ukončit asistovanou sebevraždou. Louisa se těžko prokousává životem, poněvadž život bez její lásky Willa ji netěší. Nakonec se po delší době seznámí se sympatickým záchranářem Samem a s dívkou jménem Lily, která se ukáže být Willovou dcerou. Louisin život tak dostává nový směr, ale nic nebude tak jednoduché. Druhý díl je opět předstupněm ke knize Sama sebou a i když to nebylo náročné čtení, místy trochu nudné, byl to start do nového začátku, takže prvních 200 stran je celkem rozjezd, pak je to dramatičtější a zajímavé. Druhý díl hodnotím na poctivé čtyři hvězdičky a budu se zase těšit na třetí díl, který bude mít opět ty správné grády. :-) Paní autorce děkuji, že napsala pokračování Louisy a rodiny Traynorových, dobře se to četlo a často to bylo dojemné. :-) Doporučuji všem, kdo mají rádi romány s dramatickými prvky a ponoukám všechny, aby měli s knihou první půlku trpělivost, pak se to rozjede. :-)

03.04.2022 4 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Možný spoiler:
Přijal jsem na jaře pozvání od paní Pennyové na detektivku, která se odehrává na jaře a udělal jsem moc dobře. Nejkrutější měsíc se mi jako 3. díl líbil nejvíce. Ty krásné popisy krajiny, vesničky Three Pines, láskyplných i nenávistných vztahů, ale především ta zápletka. Obyvatelé vesničky se rozhodnou, že uspořádají seanci na vyvolávání duchů a někdo při této seanci zemře. Inspektor Armand Gamache, bude muset nejen dopadnout vraha, ale navíc bude muset čelit hrozbě některých kolegů ze Sureté, kteří ho nenávidí, což činilu knihu krom vraždy ještě poutavější. Tato kniha mě velice příjemně překvapila a tentokrát jsem konečně podlehl kouzlu této série a budu se těšit na další díly. Vychutnával jsem si každý kousek knihy a místy si i představoval třeba u popíjení kávy, že jsem ve Three Pines u Gabriho a Olivera v bistru. :-) Pokud hledáte klasickou detektivku s velmi inteligentní zápletkou a bez zbytečných drastičností, neměli by jste tuto knihu minout. Pět hvězd a doporučení. :-) Atmosféru knihy stále cítím v sobě a je to nádhera. :-)

28.03.2022 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Tohle bylo důstojné zakončení série s Erikou Fosterovou, i když vlastně, co to kecám. Četl jsem v roce 2021 rozhovor s panem Bryndzou, že další díly s Erikou ještě budou, tak snad ano. :-) Smrtící tajnosti na rozdíl od Chladnokrevně je méně brutální, ale stejně bravurní jako všechny ostatní díly. Smrtící tajnosti: Matka nalezne svou zavražděnou dceru před domem. Vraždu provedl pachatel, který měl na hlavě nasazenou plynovou masku. Podobné útoky s pachatelem s plynovou maskou se v Londýně odehrály vícekrát. Najde Erika maskovaného vraha? O tom si přečtěte sami. Krátké kapitoly, žádná zbytečná omáčka, inteligentní zápletka, vrah tentokrát odkryt až na konci knihy, napětí a do toho staří známí Erika, Peterson, Mossová, to jsou substance, které tvoří báječnou chemii této detektivky. Opět maximální spokojenost. Je mi líto, že série zatím končí, docela jsem si na protagonisty zvyknul a budou mi chybět. Pět hvězd a doporučení + poděkování panu Bryndzovi za skvělou sérii. Doufám, že ta nová s Kate Marshallovou bude co se týče ostrosti čitelná, o její bravurnosti ani na okamžik nepochybuji. Ještě jednou děkuji panu autorovi.

22.03.2022 5 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Kniha Falknovská huť je me první setkání s Vlastimilem Vondruškou, přidávám ho mezi své oblíbené. Ignác Heřman je sklář a naučí se tavit křišťálové sklo. Se svou manželkou Aničkou putuje nejříve do Křížové a pak do Falknovské huti, kde se se svou rodinou usadí. Své tajemství výroby křišťálu si Ignác chrání. Je to kniha, která se nenáročně čte. Dozvídáme se hodně o sklářství té doby, ale hodně i ze života v době v 17. století v Čechách, ale i jinde ve světě, kde se se sklem obchoduje. Je to první díl tetralogie. V knize je hodně postav, ale to mi nevadilo. Kniha se mi dost líbila, dost popisný náhled na cechy té doby, život chudých poddaných, ale i maloměšťáků, především však do života celé rodiny Heřmanů a Reilichů, majitelů Falknovské huti. Místy děj nicméně trochu ztrácel na dramatičnosti. Věřím ale, že další díly to vynahradí. Jsem zvědav, jakým směrem bude rodina Heřmanů pokračovat v druhém díle, ale ten si nechám na jindy. Knihu doporučuji a dávám pět hvězd. :-)

18.03.2022 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Nejprve poděkuji znovu knižním kamarádkám a kamarádům za recenze, díky nimž jsem se s Kim Stoneovou seznámil. Děkuji vám všem. Tento třetí díl se mi zatím líbil nejvíce. Téma je sice smutné, únos dvou holčiček, ale jinak je to velmi inteligentní detektivka, kde netečou potoky krve. Kim bude řešit případ únosu dvou holčiček. Amy a Charlie. Únosce bude hrát zvrácenou hru, postaví rodiče obou děvčátek proti sobě. Je tu ještě hodně podobný případ, který se stal před rokem. Jedná se o téhož pachatele, nebo spolu oba případy nesouvisí? Kim si dává za vnitřní úkol, že unesené holčičky přivede k jejich rodičům za každou cenu. Podaří se jí to? Téma je sice smutné, ale bylo to bez zbytečných potoků krve a pro mne to byl zatím díl s nejrafinovanější zápletkou, takže se mi to dobře četlo a velmi to oceňuji. Musel jsem se dozvědět, jak to dopadne a kdo je šedá eminence ve hře únosu. Bylo to skvělé, dávám pět hvězd a doporučuji všem fandům dobré krimi. Třetí díl byl pro mne jednoznačně nejlepší a budu se těšit na setkání s paní autorkou zase napříště. :-)

13.03.2022 5 z 5

Motýlí pokoj Motýlí pokoj Lucinda Riley

Po dlouhé době jsem chtěl vyzkoušet druhou knihu od Lucindy Riley. První byla: Milostný dopis - to byl spíše thriller řiznutý romantikou, který v Anglii nesměl dlouho vyjít. Motýlí pokoj je krásná kniha, dost romantická, kde se láska rozjíždí hned u třech párů. Nejdůležitější postavy jsou Posy Montagueová, jejíž život je v knize popisován jak v minulé, tak v přítomné lince. Posy měla v mládí velkou lásku Freddieho Lennoxe. Ti se po 50 letech opět setkají a zdá se, že je jim konečně osud nakloněn, jenže je tady jedno temné tajemství, o kterém ví Freddie, ale jeho láska Posy stále ještě ne. Admirálův dům nakonec vydá tajemství motýlího pokoje, ale unese Posy jeho tíhu, nebo bude tak temné, že Freddieho a Posy znovu rozdělí? Mezi hlavní postavy knihy patří také Posyini synové Nick a Sam, Amy, Evie, Tammy, Sebastian a Posyina vnoučata. Byla to poutavá kniha s různými druhy dramat. Takové spojení lásky, naděje, ale i životních útrap, okořeněných rodinným tajemstvím, což já mohu. Jen je škoda, ža tak krásná a slibná autorka odešla předčasně do hvězdného nebe. Dávám pět hvězd a doporučuji. :-)

09.03.2022 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tak tohle byla hodně peckoidní záležitost. Chci na začátku poděkovat všem svým knižním kamarádkám a kamarádům, že mě přivedli k této sérii. Zejména dík patří uživatelce moudivlacek a uživateli klokan.1905. Sayer Altairová je agentkou FBI. Její výzkum se specializuje na zkoumání mozků sériových vrahů. Zároveň do toho se objeví vražda dívky, která zemřela v kleci na dehydrataci a na umoření hladem. Pachatel je zvrácený, ale nezabíjí své oběti hned, nýbrž něco sleduje. Bylo tady dost mrtvých, ale žádné extra brutální scény a co mě ještě zaujalo, je to podpořeno věděckým výzkumem. Je vidět, že autorka je rovněž študovaná persóna, takže jsem hltal nejen, kdo bude pachatel, ale hlavně proč to provádí, což kniha jasně vysvětluje. Pachatele jsem částečně tipnul správně. Vynikající thriller, mohu jen doporučit a ještě jednou poděkovat za recenze na tuto knihu všem, co mi odpověděli. Tenhle thriller by neměl uniknout žádnému thrillerovému fandovi/fanynce. :-) Bál jsem se, že to bude hodně ostré, ale bylo to pro mne dost únosné, takže na další díly určitě dojde. Ještě, že je mám doma :-)

04.03.2022 5 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Tak nakonec i na Lovkyni přišla řada. Dlouho jsem si ji schovával a letos přišel čas na ni. Jelikož jsem četl Alicinu síť, očekával jsem od autorky opět skvělý výkon. Ano, paní autorka nezklamala, bylo to výborné, ale Alicina síť nezůstává pozadu. Lovkyně je přezdívka nacistické vražedkyně Lorelei Vogtové, kterou si nevědomky přivede otec Jordan domů do Bostonu a představí jí své dceři Jordan. Lorelei vystupuje pod jiným jménem, přesto Jordaninému oku, zvyklému fotit ty nejlepší okamžiky, neujde jeden zvláště chladný pohled otcovy snoubenky a zapátrá v minulosti neznámé ženy a taky že na něco důležitého narazí. Kniha je vyprávěna z pohledů tří hlavních osob: Niny Markovové, pilotky za války, která se s Lovkyní setkala, Iana Grahama, který také po Lovkyni pátrá jako hledač válečných zločinců a Jordan, která se snaží odhalit, kdo vlastně snoubenka jejího otce ve skutečnosti je. Jak Jordan, tak Ian a Nina pátrájí současně po Lovkyni, protože zvláště Nina a Ian s ní mají nevyřízené účty. Byla to skvělá kniha a už se těším na to, až vyjde třetí kniha: Kód růže. Dávám plný počet a doporučuji.

27.02.2022 5 z 5

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Tak jsem se konečně dostal ke knize, kterou jsem dostal dárkem. Dlouhou dobu jsem kolem ní chodil s obavou, že to bude brutální, jak jsem četl v anotaci a komentářích, mýlil jsem se. Je to velmi povedený thriller, kde pravda máme více mrtvol, ale žádné brutální, popisné scény zde nejsou. Vraždy jsou jen zmíněny. V žádném případě se Vám nebude dělat nevolno při čtení. Ve městě dojde po dvaceti letech k novým rituálním vraždám, které jsou nachlup podobné těm, které se udály kdysi a za něž byl vrah Tasio odsouzen. Je to možné? Vždyť pachatel je přeci ve vězení. Může vraždit odtamaď, nebo má komplice, či je tu někdo, kdo chce kopírovat Tasiův styl? Na tyto otázky bude muset najít odpovědi inspektor Ayala a jeho parťačka. Zápletka je velmi inteligentní. Navíc zde sledujeme linku minulou, před Tasiovým narozením a linku přítomnou, kdy se dějí další vraždy. Vše se pak nakonec propojí a autorka nám umně nastíní odpověď, nejen na otázku, kdo, ale také proč. Kniha se mi velmi líbila. Hodně prostoru je zde věnováno osobnímu životu vyšetřovatelů a to bylo příjemné zpestření knihy. Určitě si přečtu další díly. Doporučji všem thrillerovým fandům a zvláště čtenářům, kteří u vražd nemusí mít samé krvavé scény.

19.02.2022 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Tak tohle byla dost náročná kniha svým obsahem. Kniha má 928 stran a každá strana je plně využita, téměř žádné mezery, takže se to četlo i pomaleji. Je to na jednu stranu krásný, ale zároveň náročný historický román, kde se sice od začátku něco děje, ale než to dostane grády, tak to chvíli trvá. V knize se střídají napínavá místa s místy rozvláčnými. První kniha od Folletta, byla Večer a Jitro, tady byl děj maximálně napínavý. Pilíře země, tak napínavé pro mne nebyly, přesto mě zvláště ten konec dostal a hodnotím jednoznačně pět hvězd.
Možný spoiler:
Převor Philip se setká v Kingsbridgi s Tomem stavitelem, který mu udělá nákres výstavby katedrály. Ze začátku se to jeví jako dost realistický čin, jenže jsou zde intriky církve, šlechtických hodnostářů, kteří usilují a válčí o anglický trůn, přívrženců krále, přívrženců papeže a hlavně chudoba a krutost té doby. Ne každý si přeje, aby se katedrála v Kingsbridgi dostavěla. Převor Philip bude mít co dělat, aby své plány mohl realizovat. Místy to bude dokonce téměř nemožné. Může ale kingsbridgeský převor Philip svůj šlechetný záměr dovést do konce, když vojna o trůn podporuje v zemi bezpráví a intrikáni sledují jen své cíle i za cenu zabíjení svých nepřátel a bezmocných poddaných? Jsou zde hrdinové jako Philip, Aliena a Richard, Tom Stavitel a Ellen, Jack, Marta, Jonathan a další, kteří vás budou po celou knihu provázet, stejně jako Alfred, syn Toma Stavitele, William, Percy a Ragna Hamleighovi, Waleran Bigot a spousta mnichů. Kniha na konci ale zodpoví i mnohá jiná tajemství, která se táhnou celou knihou a zakončení je věru ušlechtilé. Pokud se rozhodnete číst tuto knihu, nečekejte samé napětí od začátku až do konce, jak to umí Rebecca Gablé a která je pro mne i nad Follettem. Místy je děj trochu nudný, stavitelské metody a život mnichů není pro každého. Nicméně přesto smekám před Follettem, jak dokázal vystavět příběh na téměř 1000 stranách a příběh o zdánlivě obyčejné výstavbě katedrály rozvíjí stále dál a dál, že je z toho velmi povedená výpověď o náročném životě ve 12. století té doby ze všech možných pohledů. Nikdo zde nemá nic jisté, ani chudý rolník, ani král, či arcibiskup. Naštestí je v knize vystavěn i příběh lásky, který celou knihu činí poutavější.
Na druhý díl určitě dojde, ale ne hned. Dávám pět hvězd, příběh v sobě nechám ještě doznít a doporučuji všem milovníkům historických románů.

11.02.2022 5 z 5