Elapheg Elapheg komentáře u knih

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Za mě je tohle nejpovedenější díl ze všech tří dílů, co jsem zatím četl. Napětí zde je, zápletka originální, nechybí dějové zvraty, brutalita je oproti druhému dílu daleko mírnější. Nestříkají v tomto díle potoky krve, oběť nemá zlámané všechny kosti a přesto způsob vraždění je originální. Na konci nechybí logické vysvětlení, proč k vraždám docházelo, pachatel je odhalen ca v polovině knihy a tentokrát se mi ho podařilo tipnout. Ava Turnerová nastupuje na místo svého bývalého šéfa George Begbieho a stává se nadřízenou Luca Callanacha. Hned na začátku je nalezeno tělo dívky, která umrzla a tělo George Begbieho. Oba mrtví projdou pitvou, ale jsou označeni za zemřelé bez cizího přičinění. U Begbieho se jedná dokonce o sebevraždu. To se ovšem nezdá ani Avě ani Lucovi a začnou pátrat. Podaří se jim oběma odhalit vraha, který za sebou nenechává stopy a když i pitva je uzavřena jako sebevražda? Přibydou další mrtví, ale ze začátku se nejeví žadný zjevný důkaz, který by jasně označil úmrtí za vraždu. Pachatel je opravdu rafinovaný. No dobře jsem si početl, autorce děkuji za skvělou detektivku a knižním přátelům za čas mi věnovaný, že mě k této sérii přivedli. Děkuji vám všem. Jednoznačně pět hvězd a doporučení. :-) Hlášky seržanta Livelyho, jak už bylo zmíněno jinde, jsou opravdu originální a mnohým jsem se musel zasmát nahlas. Velice je mi sympatické, že samotné vyšetřování je proloženo i soukromým životem vyšetřovatelů, což knize přidává na lidskosti. Tohle se mi moc líbilo a jsem zvědavý na Dokonalé ticho. :-)

20.04.2023 5 z 5

Nacistova snoubenka Nacistova snoubenka Barbara Wysoczańska

Nacistova snoubenka je naprosto úžasná kniha. Nakladatelství Kontrast vydává samé výborné knihy z války a já ho mám v merku. Vážení přátelé, zbystřete pozornost, toto je knižní perla, která by vás neměla minout, máte-li rádi příběhy z války. Hania Wolińska je studentka germanistiky a v Mnichově si přivydělává tím, že dělá společnost hraběnce Irene von Richter. Hania má snoubence v Polsku, avšak setkává se před odjezdem do Polska s hrabětem Johannem von Richterem, Ireniným vnukem a vypukne mezi nimi vášnivá láska. V Mnichově to vře, Hitler nabírá na moci, jsou zde odsuny i vraždění Židů a začíná válka. Přestože Hanie a Johannovi v jejich vztahu nepřeje ani polská ani německá strana, krom babičky Irene, vráží mezi ně klín ještě válka. Hania i Johann se milují, ale válka jejich světy rozdělí a obrátí totálně naruby. Hania jako snoubenka Johanna je zverbována polskými úřady, které od Hany chtějí, aby Johanna doprovázela na večírky s bohatými a vlivnými politiky a vysokými německými státními činiteli a pracovala jako špión pro Polsko. Na čí stranu se Hania přidá? A jak to ovlivní její vztah s Johannem? A co Johann, který dostane povolávácí rozkaz? Čím vším si budou muset oba dva projít? A má jejich vztah v této šílené době vůbec šanci? To si přečtěte sami. Tato kniha je knihou o velké lásce, která bude muset podstoupit mnohé oběti, o rodinných vztazích, fanatismu Třetí říše, válce samotné, odboji a špionáži, ale i o cenném přátelství a o naději, že snad válka skončí a s ní i utrpení. Já jsem knihou doslova nadšen, autorce děkuji za skvělý počin a kniha má i krásnou obálku. Jednoznačně pět hvězd a dopručení všem, kdo mají rádi lidské příběhy zvláště z války.

15.04.2023 5 z 5

Císařský oheň Císařský oheň Robert Lyndon

Možný spoiler:
I pokračování Cesty sněžných ptáků v knize Císařský oheň se mi velmi líbilo. Kniha má sice slabá místa, třeba v třetí čtvrtině, ale i tak se mi zdá, že autor nastavenou laťku v prvním díle celkem obstojně udržel. Vallonova první cesta až na Rus zaznamenána Herem se dostane do rukou ministra císaře Byzance a Vallon je opět pověřen, ministrem císaře, aby podniknul pouť až do Číny, která k ničení nepřátel používá střelný prach a ten Byzancie potřebuje získat. Opět se k Vallonovi přidají Hero, Wayland a nově je zde také mladík Lucas, který rovněž touží následovat Vallona, jako vojenského velitele. Jak Lucas, tak Hero i Wayland mají i svá soukromá tajemství, proč se na další cestu s Vallonem, chtějí přidružit. Příběh je to poutavý i napínavý, v ději jsou zvraty a nechybí i poutavý popis přírody a cest, jsou zde boje, které jsou poutavě vylíčené. Konec je otevřený a stejně jako většina jiných čtenářů, kteří tuto knihu četli, doufám, že autor napíše pokračování, jak to celé nakonec dopadne. Kdyby ne, i tak to pro mě byla poutavá kniha, protože středověk já mohu. :-) Kniha se mi líbila, dávám pět hvězd a doporučuji milovníkům historických a zde i dobrodružných románů.

10.04.2023 5 z 5

Kudy vchází světlo Kudy vchází světlo Louise Penny

Tak za mne je tento devátý díl prozatím nejlepší ze všech devíti knih, co jsem četl. Tým Armanda Gamache z quebecké Sureté je radikálně obměněn a Gamache se v této knize musí postavit svým démonům čelem, aby je mohl porazit. Krom toho proti Armandovi však stojí velice vlivní lidé, a to ještě neví, jaké spiknutí navíc ještě odhalí, kde půjde doslova o život mnoha lidem. Současně s tímto spiknutím musí Gamache řešit případ Constance Pineaultové, která se před příjezdem do vesničky Three Pines stane obětí vraha a Armand Gamache je pověřen vyšetřováním tohoto případu. V tomto díle, jak píše správně uživatel čef, se toho oproti minulým dílům děje mnohonásobně více a mě kniha přímo pohltila. Čekal jsem jako vždy perfektní detektivku, ale u toho dílu smekám před autorkou, protože jistá zápletka z 6. dílu se zde konečně taky kompletně vyřeší a já smekám jen před způsobem, jakým paní autorka zápletku dokončila. Posledních 120 stran už jsem jen četl, abych věděl, jak to dopadne. Za mě maximální spokojenost, pět hvězd a maximální doporučení. Díly nepřeskakujte a čtěte je postupně, jinak vám bude spousta souvislostí unikat. Knihy Louisy Pennyové vyhledávám pro její um, vytvořit detektivku bez brutalit s geniální zápletkou, provoněnou nezaměnitelnou atmosférou. Dokáže Gamache v tomto díle konečně odhalit, kdo proti němu všechno stojí a odhalit, kdo zabil Constance Pineaultovou a krom toho zastavit obrovskou rychlostí rozjetý vlak možné katastrofy? To už si přečtěte sami.

03.04.2023 5 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Na tenhle román jsem byl moc zvědavý. S ohledem na to, že se jedná o prvotinu, je to dost povedené dílko. V knize sledujeme osudy mladé ženy, která se v roce 1945 vrací do Československa z koncentačního tábora přes Německo přes Dráždany, kde se setká s němou holčičkou, která nikoho nemá a tak se ji havní hrdinka ujme. Společně dorazí do Prahy, kde mladá žena předtím žila a následně se s holčičkou odstěhuje do pohraničí, kde probíhá odsun Němců a je zde třeba osídlit pohraničí Čechy. Před válkou hlavní hrdinka pracovala jako zdravotní sestra a nachází si zde rovněž práci v začínající nemocnici. V anotaci není zmíněno jméno obou protagonistek záměrně a proto ho ani neprozrazuji zde, protože od jejich jmen se odvíjí další příběh. Sledujeme v knize hlavní vývoj po válce, nástup komunistů a jejic praktiky, je zde i láska, ale není to žádná červená knihovna, protože osud hlavním hrdinům knihy každému nadělí dost velký kříž, jakoby válka sama o sobě nestačila. Hlavní hrdinka si holčičku nechá, to prozradím, takže spolu žijí jako matka a dcera. Vyvíjí se mezi nimi láskyplný vztah. Je to příběh, který je trochu předvídatelný, dramatický, ale místy je to zaběhnutý standard v životech hlavních hrdinů knihy. Mně osobně se kniha líbila. Konec je dle mého gusta, ale vůbec bych se nebránil pokračování, protože knha končí rokem 1955. Kniha se mi hodí i do ČV. Hodnotím plným počtem a rozhodně doporučuji. Kniha je však spíše pro Husákovy děti a starší ročníky, protože mladší, co nezažili komunismus, nemusí knihu plně pochopit a může se jim zdát nudná, nebo naopak se mohou stát horlivými odsuzovači všeho, co mělo a má nálepku komunismu, což taky nepovažuji za správné. Bylo to poutavé čtení a autorce děkuji. :-)

28.03.2023 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Dlouho jsem kolem této knihy chodil, kde se chuť číst tuto knihu střídala s obavou, co vše na mě auorka za hrůzy vybalí. Zvědavost zvítězila a jsem za to rád. Musím se pochválit, zvládnul jsem to, místy jsem trnul, protože vraždy jsou až bestiální a první polovinou knihy si čtenář projde drastickými obsáhlými popisy. Střídalo se zde mrazení s překvapením a nakonec se na řadu dostala i spokojenost a uznání kvalit tohoto thrilleru. Divím se trochu, že jsem to dal, ale taky se mi to i líbilo. Nebyl to jen popis brutálních scén bez přidané hodnoty. Naopak zápletka je velmi povedená a zvláště ke konci jsem byl napjatý, jak to vlastně dopadne a často jsem si knihu užíval. Další přidanou hodnotou je věrohodnost této detektivky, na kterou se autorka snaží obecenstvo i upozornit. Jedná se o úskalí temného netu, který existuje. Takže sečteno, podtrženo, jedná se o velice brutální, ale povedený thriller, který s upozorněním, pozor drastické scény, mohu jen doporučit. Když jsem to zvládnul já, dáte to určitě taky. Ještě bych chtěl poděkovat všem uživatelům, kteří mě k této sérii přivedli, zvlástě uživatelce moudivlacek. Hodnotím pět hvězd a doporučení všem thrillerovým fandům. Ještě bych snad podotknul, že toto je jedna z nejostřejších knih, které jsem dosud četl, ale pevně doufám, že v dalších dílech už alespoň nebude autorka přiostřovat. Druhý díl je oproti prvnímu o sto procent ostřejší. Na třetí díl jsem zvědavý a doufám, že ho dám.

22.03.2023 5 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Paní Pennyová, nevím jak to děláte, ale Vaše knihy jsou perly a ani Krásné tajemství není výjimkou a já před Vámi hluboce smekám. V tomto díle se přesuneme ze Three Pines do kláštěra Saint-Gilbert-Entre-les-Loups, kde je zavražděn sbormistr, který má na starost zpěv Gregoriánských chorálů, zvaných "Krásné tajemství". Armand Gamache a jeho pobočník jsou nuceni přebývat v klášteře, dokud neodhalí vraha. Je to propracovaná detektivka se skvělou zápletkou, vztahy mezi mnichy i v Surete du Quebec jsou napjaté, je zde stupňované napětí a vrah je odhalen až na konci. Knihy Louisy Pennyové jsou vztahové detektivky bez brutalit, kde vztahy mezi lidmi hrají klíčovou roli a vyvíjejí se. Je nutné číst tuto sérii od začátku, protože jinak nám mnohé věci, které se mezi policisty i obyvateli Three Pines, či kláštěra v tomto případě, uletí, nebo naopak je nám poodhaleno něco z předchozího dílu. Pokud vydržíte první dva díly, od třetího dílu je to již vždy detektivka s perfektní zápletkou a nenapodobitelnou atmosférou. Pro tuto atmosféru a pro tyto zápletky tuto sérii doslova žeru. Kniha mě uchvátila a je to jedna z nejlepších detektivek od prvního dílu počínaje. Vraha se mi přesto nepodařilo dobře tipnout, či poodhalit. Na devátý díl dojde velmi brzy. Ještě, že mám všech patnáct dílů, takže se mám ještě na co těšit. Dávám jasných pět hvězd a doporučení.

18.03.2023 5 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Přiznám se, že po druhém dílu, který kolísal za prvním dílem, se mi do třetí části moc nechtělo, ale jsem rád, že jsem si poslední díl: Sama sebou přečetl. Opět se setkáváme s Louisou Clarkovou tentokráte v New Yorku, kde má Louisa práci. Její partner Sam zůstal v Anglii a občas se spolu schází a volají si. Vztah Louisy se Samem bude podroben zkoušce a i Louisa se v tomto závěrečném díle bude muset popasovat s další várkou osudem nadělených ran, nebo možná lépe, zkoušek a příležitostí. Od knihy jsem ze začátku čekal trochu více, ale myslím, že po dočtení knihy mohu konstatovat, že se opět jedná o kvalitní příběh z pera Jojo Moyesové a že teprve teď chápu, proč autorka přiběh koncipovala, jak jej koncipovala. Za mne spokojenost a určitě pět hvězd a doporučení. Ještě bych snad podotknul, že pokračování bych se vůbec nebránil, ale i tak Louise děkuji a ostatním z této série rovněž za duševní obohacení. Jistě si s chutí přečtu od autorky i další knihy. :-)

13.03.2023 5 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Vzít thriller od Tima Weavera s Davidem Rakerem, to je sázka na jistotu. Dokonce bych řekl, že Zlomené srdce, sedmé v pořadí, se mi líbilo nejvíce. Na Davida Rakera se obrátí z Ameriky Wendy, jejíž sestra záhadně a beze stopy zmizela. David případ ztracené Lyndy Korinové vezme. To ještě netuší, jak složitými spletenci lží a davných zločinů se bude muset probírat. Je to díl, který se tentokráte odehrává na americké půdě v prostředí filmových studiíí, filmů a hororů. Thriller je to výborný, s každou další rozpletenou lží, či pravdou, odkrýváme dávné zločiny a přicházíme na to, co se stalo. Napětí zde nechybí, kniha, není nijak brutální, ale přesto si udrží čtenářovu pozornost. Pachatel je odhalen již v třetí čtvrtině knihy, ale to níc neubírá na čtivosti, je tam jako vždy ještě finální zvrat. Já byl maximálně spokojen. Můj dík patří autorovi za skvělý počin a mým knižním přátelům, kteří mě k němu přivedli. Moc vám všem děkuji. Na osmý díl sáhnu brzy. :-) Dávám pět hvězd a doporučuji všem thrillerovým fandům. Tim Weaver by vás neměl minout. :-)

08.03.2023 5 z 5

Kód růže Kód růže Kate Quinn

Tak tohle byla bomba. Měl jsem vysoká očekávání od knihy a ta také byla naplněna. Kniha je o to více krásná, že vychází ze skutečných událostí, na kterou navazuje fikce. Mab, Osla a Beth jsou tři kamarádky, které pracují v Bletschley Parku, kde dešifrují kódované zprávy Němců. Ani mezi sebou nesmějí o své práci mluvit, protože je mimořádně tajná. Všechny tři dívky pracují pro Británii neúnavně na prolomování šifer, překládání zpráv, kde leckdy prolomí opravdu mimořádné zprávy, které zachrání mnoho životů. Ovšem i mezi tyto dívky vtrhne tragédie, která se navíc objeví v čase, kdy je Bethany křivě obviněna zrádcem a umístěna v psychiatrické léčebně, o čemž téměř nikdo neví, jen zrádce, Osla a Mab. Bethanii se podaří kontaktovat své dávné kamarádky s prosbou o pomoc, která má navíc dopomoci odhalení zrádce, který s nimi všemi v Bletschley Parku pracoval a předával tajné dekódované zprávy jiným a který za Bethininým uvězněním stojí. Knihu jsem četl s velkým napětím, zvláště dnes, kde jsem to prostě musel dorazit, abych věděl, jak tento úžasný příběh o lásce, přátelství, zradě, cti, tajných šifrách skončí. Konec je jako celý příběh přímo famózní a nevadí mi, že není zcela vše dle reality. Tato kniha je ještě lepší než Alicina síť a já si ji dokonale užil. Je to opravdu neobyčejná kniha a já na ni mohu pět jen chválu. Před autorkou smekám, protože tohle je perla z její tvorby a tuto perlu doporučuji všem čtenářům, kteří se zajímají o příběhy z války. Jednoznačných pět hvězd. :-)

03.03.2023 5 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Před lety se Colm Healy vyhříval na výslunní, coby špičkový policista Metropolitní policie, dokud na stůl nedostal případ vraždy jedné matky a jejich dvou dcer. Colmovi se případ nepodařilo nikdy vyřešit a to ho zničilo. Proto požádal svého přítele Davida Rakera, aby mu pomohl davný případ vyřešit. A tak začíná velká jízda, jak správně píší uživatelky: 85098211 a martineknatasa, je to opravdu povedený thriller a autorovi se podařilo čtenáře pěkně zmást, tedy alespoň mě, protože v knize je hned několik zvratů, ale ten finální je doslova hubuotevírající. :-) Colm s Davidem se budou muset pořádně snažit, aby vyřešili dávný případ a zároveň v průběhů vyšetřování dojde k několika dalším vraždám, protože skutečný pachatel nechce nechat Davida s Colmem vyřešit jeho temné tajemství a svádí je na cestu falešných indícií. Davidovi a jeho parťákovi půjde doslova o život. Tenhle díl je opravdu zatím nejlepší, který jsem od počátku série četl. Případ zavražděných holčiček a matky, byl zmiňován již v minulých dílech, proto jsem byl velmi zvědavý na konečné vyřešení celého případu a byla to thrillerová lahůdka, kterou nelze jinak ohodnotit, než pěti hvězdami a s velkým doporučením. Děkuji zde všem svým knižním přátelům, kteří mě k autorovi přivedli. Tisíceré díky vám všem. :-) :-) :-)

25.02.2023 5 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Kniha dvou cest je mojí 6. knihou od Jodi Picoultové. Velmi jsem se na ni těšil, ale čekal jsem trochu větší drama. Dawn Edelsteinová cestuje letadlem, které havaruje a ona přežije, jako jedna z mála. V myšlenkách těsně před dopadem se jí však v hlavě vynořila vzpomínka na muže jménem Wyatt Armstrong, se kterým kdysi pracovala jako archeoložka v Egyptě. Její vzpomínka se netýkala její dcery, ani manžela. Proto se rozhodne, že po havárii zkuzí Wyatta najít. Doma na ni čeká manžel s dcerou, ona se však rozhodla zjistit, co se stalo s její dávnou láskou, kterou tak náhle opustila před patnácti lety. Kniha dvou cest skutečně existuje a pojednává o posmrtném životě Egypťanů. Doma Dawn pracuje jako dula smrti, to jest, tráví svou přítomnost s umírajícími a snaží se jim jejich přechod na druhý břeh co nejvíce ulehčit. Dawn bude nucena přehodnotit svá životní rozhodnutí a nejen to, bude si muset zvolit, s kým vlastně bude chtít strávit svůj další život. Je to kniha hodně vztahová, zvláště v americkém stylu. Knihu jsem četl se zájmem, ale i když je v knize mnoho moudrých myšlenek a stejně tak autorka nechává na nás jako v jiných jejích knihách, abychom se sami u sebe rozhodli, jakým směrem bychom se v Dawnině případě rozhodli jít, nezaujala mě tak, jako naprosto famózní: Je to i můj život, či Nejsem jako vy. Přesto jsem knihu četl s velkým zájmem. Pokud se rozhodnete tuto knihu číst, připravte se i na přednášku z egyptologie. Já egyptskou kultůru velmi obdivuji, takže pro mě to bylo příjemné zpestření. Dávám pět hvězd a doporučení. :-)

19.02.2023 5 z 5

Divoké vody Divoké vody Elizabeth Haran

Po delší společnosti mrtvých, zavražděných a úchyláků, jsem dostal chuť na romantický příběh od: Elizabeth Haran, které jsou prodchnuty dramatičností a ani kniha Divoké vody není výjimkou. Aby Francesca vysvobodila otce z dluhů, přestože je zamilována do někoho jiného, rozhodne se přijmout nabídku k sňatku od bohatého obchodníka, aby otce zachránila před bankrotem. Je to román o lásce, intrikách, životu na parnících, nevěstkách, zhýřelém životě bohatých, ale i náročném probíjení se životem chudými v Austrálii, nechybí ani zabití a jak již bylo zmíněno, připomíná seriál: Co přináší řeka, který jsem viděl v mém mládí a moc se mi líbil. Líbily se mi zatím všechny knihy od autorky, možná pět, co jsem jich zatím četl, ale Divoké vody se řadí na špici spolu s Pod karmínovým nebem a Zrádnými útesy od této autorky. Autorka umí krásně vylíčit život prostých lidí, který se mění v drama, takže to není jen červená knihovna. Je škoda, že tato autorka není tak známa čtenářům, i když se hravě vyrovná mnohým jiným opěvovaným autorkám zvláště ženských románů. Kniha splnila svůj účel a bylo to velmi příjemné čtení. Pět hvězd a doporučení. :-)

13.02.2023 5 z 5

Bez slitování Bez slitování Tim Weaver

Bez slitování je opět povedený díl s Davidem Rakerem. Tentokráte bude David pátrat po Leonardu Franksovi, který jednoho večera vyjde ze srubu pro dřevo a už se nevrátí. Jeho manželka Ellie doufá, že ho policie najde, ale nestane se tak a je tím pádem nucena se obrátit na Davida Rakera, aby se pokusil jejího 9 měsíců nezvěstného manžela najít. Pro rodinu je Leonard Franks vzorný otec i manžel, jenže co rodina neví, je, že Leonarda obestírá tajemství, které bude muset David rozplést, aby zjistil, co se s Leonardem stalo a kam mohl zmizet. Najde ho David i po devíti měsících a bude ještě živý? A co mohlo zapříčinit, že zmizel, aniž by se o tom komu zmínil. Jako obvykle si s námi čtenáři pan autor pohraje, napětí zde čiší od druhé čtvrtiny knihy již daleko více a my budeme s Davidem společně odhalovat každý střípek důkazu, který nás přivede až k finále. Jako vždy jsou v knize dějové zvraty a to i na posledních stranách, jak je u autora zvykem a vše je ještě vždy jinak, než tomu bylo prvně a to se mi moc líbí. Je to skvělý thriller. Sérii je ale nutno číst postupně, jinak mnohé věci čtenáři utečou, nebo se naopak setká s postavami, které zde nevystupují jako hlavní, ale je tu s nimi souvislost v přítomnosti. Jasných pět hvězd a doporučení. :-)

09.02.2023 5 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Kniha Není cesty zpět je zatím moje nejlepší kniha, co jsem ze série s Davidem Rakerem četl. Na Davida se obrátí jeho bývalá partnerka Emily, protože její setra Carrie, manžel a dvě neteře se jednoho dne beze stopy ztratili a policie nemá tucha, kde by mohli být a co se vlastně stalo. David začne rozplétat klubko pavučin a lží, jež obestírá zmizení Carriiny rodiny. Tajemství je to opravdu temné a stojí za ním mocné síly, které si přejí, aby nikdy nevyplynulo na světlo. Davidovi půjde doslova o hubu. Thriller to je opravdu povedený s brilantní zápletkou, co se ostrosti týče, ménší než v Údolí mrtvých, ale autor si s čtenářem zahrává a napíná ho s každou kapitolou více a více a na konci je opět tak typicky další zvrat, který celou minulost a návaznost staví ještě do jiného světla. Vše je vysvětleno, nic není nadbytečné. Pět hvězd a doporučení a na pátý díl brzy dojde. Pro mne zatím nejlepší díl. :-)

03.02.2023 5 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Knihá Pád titánů je velmi dobrý historický román, kde autor klade hodně důraz na autentičnost a menší důraz na fiktivní příběhy k mnoha historickým postavám, které se mohly stát. Postav skutečných i fiktivních je tu opravdu hodně a politika je také na denním pořádku. Často zatlačuje fiktivní příběhy do ústraní, takže je to vlastně taková učebnice o tom, jak diplomatická a tajná služba spolu s vládami zemí v Evropě a v Americe začaly a skončily první světovou válku až do roku 1923. Na rozdíl od knih: Večer a Jitro, Pilířů země, Na věky věků, kde hlavní roli hraje dramatický příběh fiktivních postav, který je vždy velmi poutavý, v knize Pád titánů hraje prim skutečná událost, která může místy nudit a taky mě trochu i občas nudila. Láska tu je, ale ne tolik jako v jeho jiných knihách. Na druhou stranu jsem se díky této knize mnoho nového pro mne dozvěděl, věci, které jsem neznal ani ze škol. Jsou zde postavy z Ruska: Katěrina, Grigorij, Lev, Car, Anglie: Maud, hrabě Fitherbert, princezna Bea, Billy Williams, Ethel Williamsová, Německa: Walter, Otto, Robert von Ulrichovi, Ameriky: Gus Dewar, Rosa a mnoho jiných dalších. Tyto postavy natolik vzdálených zemí se nakonec střetnou i v samotném závěru a vygradují v závěru knihy. Konec je otevřený a pokračuje dílem Zima světa, který si s chutí přečtu. Pád titánů je poutavá kniha, ale sága Pilíře země u mě hraje prim právě tím, jak poutavě jsou vylíčeny osudy fiktivních postav na pozadí historických reálií a zbývá mi poslední nedočtený díl: Ohnivý sloup. Knihu Pád titánů doporučuji všem zájemcům o historii a trpělivým čtenářům. Jsem velmi zvědavý na pokračování, na které se těším. :-) Pět hvězd a doporučení :-)

26.01.2023 5 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Po prvním díle Oběť bez tváře jsem zvolil Ahnhema druhý díl, abych viděl, zda i druhá kniha bude pro mne únosná jako první. No musím říci, že v první chvíli u Devátého hrobu jsem myslel, že autor zkusí soutěž s jinými autory, kdo napíše větší krvák. Začátek je dost drastický a musím přiznat, že mě potěšilo, že taková nebyla celá kniha. Ze začátku tedy jsem měl problém. Pak se objevily teorie Fabiana a Dunji, proč došlo k tolika vraždám a hlavně z jakého motivu a hle od druhé poloviny knihy autor velmi příjemně překvapil, protože se na světě objevily nové důkazy, které vraždy i jejich brutalitu stavěly do jiného světla. Ne tedy jen soutěž o větší krvák, ale důležitý motiv vražd. Nemám rád zbytečnou brutalitu, která tady místy byla, ale aby došlo k zvratu ve vyšetřování, musely se ty vraždy vlastně tak udát, aby zakrývaly prvotní mylný motiv. Takže jsem vlastně musel uznat, že ty vraždy a jejich provedení tam prostě tak musely být. No dívím se, že jsem to dal a mám z toho i radost, že jsem to dal a mám na pár dní potoků krve dost. Přesto autor pro mne vystavěl uvěřitelný příběh a i vysvětlení brutálních vražd mě přimělo na knihu pohlížet z lepšího světla. V knize bylo i mnoho dějových zvratů, což pro mne detektivku učinilo lidštější i osobní život Fabiana a Dunji mi byl sypmatickým zpestřením. Souhlasím s mými kamarádkami, které knihu četly a to jsou otrlé čtenářky, že kniha byla brutální a u mne také na míře únosnosti ze začátku. Devátý hrob je pro mne zatím nejostřejší knihou, co jsem četl. Nicméně celkově knihu hodnotím pěti hvězdami a i se mi líbila, podle toho, jakou zápletku autor vymyslel. Dokonce jsem si knihu i užíval. Devátý hrob předchází Oběti bez tváře. No budu pevně doufat, že další knihy autora už ostřejší alespoň nebudou a to je pak i dám. Celkově ale musím vyzdvihnout téma a motiv vražd, které z knihy pro mne učinilo velmi ostrou, ale inteligentní detektivku, za čož připisuji body Stefanu Ahnhemovi. Devátý hrob je o 100% ostřejší než Oběť bez tváře, tak doufám, že další díly se ostrostí přiblíží Oběti bez tváře. Děkuji. :-) Na druhou stranu se ne nadarmo říká severská krimi. Ano, knihu doporučuji a hodnotím pěti hvězdami.

14.01.2023 5 z 5

Čas odpouštět Čas odpouštět John Grisham

Knihy od Johna Grishama s Jakem Brigancem jsou vždy skvosty, co se právnických thrillerů týče. I tato kniha je další autorovou knižní perlou a já jsem si ji náramně užíval. Jake Brigance bude v této knize obhajovat mladíka, Drewa, který zastřelil policistu a je mu teprve 16 let. Obžaloba bude chtít pro Drewa jasný rozsudek smrti, ale smrti policisty, předcházely mnohé jiné události, které smrt policisty staví do zcela jiného světla. Tím, že Jake přijme obhajobu Drewa, si to rozháže v celém městě a dokonce i u policejního sboru. Jakeovi i jeho rodině je vyhrožováno, protože jeho obhajoby jsou vždy kontroverzní, ale Jake se případu nevzdá. Dokáže Jake Drewa obhájit a zachránit ho před plynovou komorou? A pakliže ano, na čem případ postaví a jakou cenu za obhajobu Drewa bude muset zaplatit? To už si přečtěte sami. Myslím, že série s Jakem Brigancem je tím nejlepším, co autor napsal, ale je to je jen můj skromný názor. Tady není nad čím váhat. Jednoznačně pět hvězd a doporučení. Pokud můžete, čtěte sérii postupně.

08.01.2023 5 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Na začátku komentáře bych rád poděkoval svým knižním přátelům, kteří mě k autorovi přivedli, zvláštní dík patří uživatelce: moudivlacek. Moje první setkání s autorem s hlavní postavou vyšetřovatele Harryho Bosche dopadlo velmi dobře. Je to detektivka bez brutalit, ale s výbornou zápletkou a Connellymu se podařilo v knize vytvořit dvojí zvrat, čímž se podobá Cobenovi. Harry Bosch je povolán k mrtvému tělu u přehrady a Harry po ohledání těla zjistí, že mrtvým je Billy Meadows, člověk, se kterým sloužil ve Vietnamu jako tzv. tunelové krysy. Případ se jeví z počátku velmi banálně, ale Bosch nevěří, že se jeho spolubojovník sám odpravil a bude se snažit dokázat, že se jedná o vraždu. Klíč k vyřešení jedné zdánlivě banální smrti bude spočívat v tunelování. Harry bude muset velmi pečlivě prošťárat minulost spolubojovníka i tu svou, na kterou by raději zapomněl, kde ho pátrání zavede až k případům FBI. Zápletka je velmi dobrá, konec má obrat o 180°, je to detektivka bez brutalit, Conellyho styl psaní je velmi čtivý a určitě mě budou zajímat další případy Harryho Bosche. Dávám pět hvězd, doporučení a autora přidávám do oblíbených. :-)

30.12.2022 5 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Na začátku komentáře bych chtěl zmínit, že tohle byla náročná kniha. Místy neobyčejná, místy nudná, ale ten konec to vše vylepšil a zanechal ve mně dost hlubokou stopu na tuto knihu, proto pět hvězd. Je to příběh rodu Džašiů v Gruzii od roku 1900 až do roku 2007. Často se pohybujeme v Rusku, nebo spíše Rusko v Gruzii, politiky je tu velmi hodně, ale je to výpověď o tom, jak 100 let dokázalo ovlivnit všechny tehdejší lidi, zvláště po nástupu komunismu a zvláště pak rod Džašiů. Setkáváme se zde s historickými postavami: Lenin, Stalin, Brežněv, Gorbačov, s KGB, tajnými agenty, ale hlavně se všemi protagonisty rodu Džašiů. O čokoládě se ale v knize píše na začátku a pak jen místy v souvislosti s mnoha tragédiemi v rodu Džašiů. Znovu podotýkám, že to pro mne nebyla zvláště ze začátku lehká kniha, kde stránky jenom lítají. Tady člověk musí pozorně vnímat, co se snaží autorka svým příběhem vypovědět. Jako celek to ale je místy až obdivné dílo. Je tu mnoho postav, příběh je vyprávěn z pohledu Nicy, která popisuje jednotlivé události v rodině pro svou neteř Brilku, která hraje hlavní roli na konci knihy. Není to žádná červená knihovna, naopak je to dramatický příběh rodu Džašiů, jak jim systém ublížil, či komu naopak dopomohl k vysokým postům a také, jak systém ovlivnil historii mnoha národů, které tenkrát byly v SSSR. Kniha se mi jinak ale líbila, Džašiům jsem držel palce a i přátelům a známým tohoto rodu. Nad knihou budu ještě místy přemýšlet. Není to typ knihy, po jejímž přečtení člověk na ni za pár dní zapomene. Dávám pět hvězd a knihu doporučuji špíše Husákovým dětěm a starším. :-)

17.12.2022 5 z 5