el.peee el.peee komentáře u knih

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Knihu jsem začala poslouchat jako audio a hodně dlouho jsem se nemohla přenést přes první část, která se odehrává v Africe.

Pak se to zlomilo, příběh mě vtáhl a poslední čtvrtinu jsem nakonec dočetla jedním dechem.
Byla to má druhá kniha od Kotlety a určitě ne poslední.

11.02.2024 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

(SPOILER) Ke knize jsem se dostala náhodou poté, co bylo z několika stran docela doporučována.
Četla jsem velmi pěkně, jelikož obsahuje krátké kapitoly, čtení rychle utíká a není to žádné náročné čtivo.
I když takové to příběhy jsem nikdy neměla ráda a nečetla, tak tohle byla docela příjemná oddechovka. Poslední dobou hodně a často vstupuji že své komfortní zóny a hledám v jiných žánrech.

Původně jsem chtěla hodnotit pouze třemi hvězdičkami, jelikož mě docela překvapilo a anotace nesedělo posmrtné vyprávění babičky z nebe. Trvalo mi docela dlouho, než jsem si zvykla a to bylo asi to jediné, se mi na knize fakt vadilo.

Ale jak už jsem psala, četla jsem moc pěkné díky krátkým kapitolám, příběh byl nenáročný, místy trochu vtipný, takže můžu hodnotit jedině kladně.

12.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Na tuto knížku jsem se hodně těšila. Docela dlouho by trvalo než jsem se k ní dostala a výsledné pocity jsou docela rozporuplné.
Magický realismus, kam je kniha zařazována, nebude úplně můj oblíbený žánr.
I když jsem ho vzala pouze tři hvězdičky, tak si určitě nemyslím že kniha by byla špatná - spíš naopak. O přízeň si nezískala ale věřím že má svoje fanoušky zcela oprávněně.

Já s ní bojovala celé dva měsíce a do čtení jsem se musela chvílemi hodně nutit.
Ačkoliv je napsaná pěkně a plynule tak nebudu úplně cílová skupina tohoto žánru.

*SPOILER*
Mystično s nádechem detektivky, do jehož příběhu jsem si nemohla půl knihy pořádně začíst a první dvě kapitoly jsem četla snad třikrát, mě svým s koncem velmi zklamalo, čekala jsem i rozuzlení kam vlastně Laura zmizela.
Naopak překvapivá pravda o Oskarovi na mě působila vlastně velmi pozitivně a je tak krásným koncem, jak se zachovalo kouzlo a kvalita celého spolku.

Vlastně dlouho jsem byla přesvědčená že nakonec dám i 4 hvězdičky, ale ten závěr byl pro mě opravdu zklamáním proto jsem se vrátila k původnímu pocitu.

02.04.2023 3 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

POSLECHNUTO JAKO AUDIOKNIHA.
Namluvil Jan Kačer.

Když kniha loni vyšla, byla hodně skloňována a chválena v mém okolí.
Nicméně mě dlouho míjela, jelikož biografie - jak jsem si myslela - nejsou úplně můj šálek kávy.

Na konci jak jsem narazila na akci a po přečtení anotace zakoupila audioknihu.

Válečné příběhy mám v poslední době moc ráda, přednes pana Kačera opravdu působil uvěřitelně a celému příběhu dodal správný směr.

Další silný příběh o válce a muži, který to nevzdal. O muži, který byl Žid. O Němci, který měl smůlu a byl v nesprávnou chvíli na nesprávném místě.
I přesto přežil nejeden koncentrační tábor, vychoval dva syny, několik vnoučat a pravnoučat a zemřel jako Nejšťastnější muž na Zemi.
Určitě stojí za přečtení.

22.02.2023 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Na knihu jsem se dlouho chystala a po zveřejnění témat Čtenářské výzvy 2019 jsem měla důvod po ni konečně sáhnout a ihned jsem věděla, kam ji použiji.
I přes příběh a styl psaní, který tu komentovat nechci, jelikož je o tom napsáno vše v komentářích pode mnou, jsem se nakonec rozhodla jsem pro tři hvězdy:

Za prvé jsem od knihy dle ohlasů čekala asi trochu více (možná je to dáno i tím, že před tím jsem dočetla Vyhnání Gerty Schnirch, které mě naprosto dostalo).
Zadruhé některé pasáže mne bavily méně a mnohdy to nebylo lehké čtení, které ještě ztížilo husté a drobné písmo.
Zatřetí, v závislosti na vydání (husté, malé písmo) se mi kniha četla špatně, pomalu a tím příběh postupně ztrácel na intenzitě. Mít jiné vydání, více rozvolněné, tak pravděpodobně hodnotím lépe.

(Hodnoceno vydání z r. 2000, ISBN 80-7257-208-3)

10.04.2019

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Uf, přemýšlím, co napsat. Jestli jsem celé roky četla knihy špatných žánrů, jestli jsem nyní změnila své záliby na literaturu z období války nebo jestli jen kniha byl tak poutavě napsaná... 3/4 knihy jsou úžasné, určitě i na 6/5. Ale trochu mě mrzí ten závěr, který je uspěchaný a působí na mne tak, že za každou cenu musel skončit na konci života Gerty. Je to škoda, možná by úplně stačilo nechat konec více otevřený.
I tak mě kniha zasáhla, zejména i proto, že v oblasti Gertiného bydliště pracuji a pohybuji se velmi často, a tudíž i představivost a znalost prostředí udělala své.
Nakonec knihu hodnotím plným počtem i proto, že jsem nečekala, že mne bude tolik bavit i tato problematika a bude se tak dobře číst.

07.03.2019 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Nevěděla jsem, co od knihy očekávat. Možná jsem si ji trochu i bála, jelikož "vesmírné sci-fi" zrovna nečtu. Pravdou je, že po prvních stránkách mi bylo jasné, že mě bude bavit. Je vtipně a čtivě napsaná, rozhodně zaujme i jiné čtenáře, než jen fanoušky sci-fi.
Nakonec hvězdičku strhávám za to, že kniha (autor) se snažil stále Markovi škodit. Trochu mi vadilo, že ve chvíli, kdy se vše vyřešilo, tak bum - a znovu. Jak v akčním filmu, kde se vše stihne vteřinu před vybuchnutím bomby. Nicméně i přesto mohu knihu rozhodně doporučit.

26.02.2019 4 z 5

Z kostí a inkoustu Z kostí a inkoustu Rachel Caine (p)

Po dlouhé době kniha, kterou jsem "zatím odložila" a kdo ví, jestli ji vůbec dočtu.
Chápu, že je mířena asi na mladší čtenáře, ale srovnám-li například s poutavostí Harry Pottera (jehož první díly jsou mířeny na stejnou věkovou skupinu), tak knížka hodně zaostává. Ani mě asi nezajímá, jak to vše dopadne.
Bohužel nemohu jinak než hvězdičku. Netvrdím, že někoho nezaujme, ale já to nejsem.
Tady platí, že celá anotace je z knížky to nejzajímavější.

EDIT: Neměla jsem touhu knihu dočíst, zůstala nedočtená... A nejspíš se k ní ani nevrátím.

21.01.2019 1 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Pořád přemýšlím, jak knihu ohodnotit.
Vlastně až do letošní výzvy jsem detektivky nečetla.
Nicméně děj i příběh byl zajímavý, pořád mě lákalo číst dál... Na druhou stranu si myslím, že 440 stránek je zbytečně moc, děj by se dal rozhodně zmáčknout. Občas mi vadily myšlenkové pochody, chápu, že v životě je to běžné, ale tady mi přišly trošku navíc... Co ovšem musím knize nechat, je to, že díky krátkým kapitolám a větám se četla opravdu rychle.
Celkově to tedy hodnotím jako průměr, kdyby byla možnost, tak dám 3,5 hvězdičky. :)

22.11.2018 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Moje první kniha od Kotlety. Sáhla jsem po ní díky čtenářské výzvě a není jednoduché ji ohodnotit, jelikož z poslední doby nemám srovnání s podobnou.
Nicméně jsem byla velmi příjemně překvapena! Četla se pěkně, napsaná je jednoduše, ovšem pointa příběhu je taky jednoduchá. Jenže to knize neubralo. Příjemná "oddechovka", pokud se tak dá hovořit o knize, kde se zabíjí ve velkém. :D

Na závěr si nemohu odpustit srovnání s Kulhánek, ke kterému je stylově hodně blízko. Což určitě nevadí, Kulhánka mám ráda a jen to zaručilo, že určitě sáhnu i po dalších dílech i dalších knihách. :)

08.11.2018 4 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Asi moje první detektivka. Přečteno v rámci čtenářské výzvy 2018. Nevím, jestli to bylo příběhem anebo jsou všechny knihy od Dominika takové... Nedalo se přestat, člověk teprve přečetl úvodní příběhy a byl za půlkou knihy...
Děj svižný, četlo se to pěkně.

Líbí se mi, jak autor propojil text:
Jak se prolíná příběh z vězení s deníkem, tak vždy se opakuje poslední odstavec.
Navíc si autor krásně pohrál s tím, že odstavcem, kterým deník začíná, celá kniha téměř končí.
Jsem určitě ráda, že jsem knihu přečetla a už teď vím, že nezůstane jen u jedné.

Na závěr jen přemýšlím - nebo raději ne - co vše bylo z knihy založené na pravdě a co už ne... Hlavně pasáže s panem (bývalým) starostou... Fuj.

17.10.2018 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Moje první setkání s K. Čapkem. Přemýšlela jsem, jestli dám 3* nebo 4*.
Pro mě byla druhá kniha neskutečně zdlouhavá, nudná a špatně se mi četla. Nicméně nakonec díky konci, který se četl sám, jsem hodnocení navýšila.
Závěr byl strhující, v té době jakoby snad i nadčasový a hlavně vůbec bych neřekla, že v rukou držím knihu českého autora, navíc "klasika", jakým K. Čapek bezpochyby je.

10.10.2018 4 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Knihu jsem četla sice před delší dobou, nicméně z Brownových považuji rozhodně za tu nejslabší.
Příběh se mi zdál takový nijaký a o ničem. :)

05.10.2018 3 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

I přes trochu negativní reakce a počáteční obavy jsem se do knížky začetla. A hned po první stránce mi bylo jasné, že se mi bude moc líbit.
Na Browna mi příběh přišel mnohem méně zamotaný, než je zvykem, nicméně mě to nevadilo.
Plusem a mínusem celé knížky byl pro mě fakt, že vás autor "nutí" číst hlavně proto, aby byl odhalen ten zázračný objev.
Na druhou stranu hvězda dolů jde kvůli závěru, který mi přišel trochu ošizený.
Ale jinak Brown nezklamal, jsem ráda, že jsem si knížku přečetla a určitě jsem nebyla zklamaná, jak jiní.
P.S. Jsi-li agnostik či ateista, pak je to knížka právě pro tebe. Možná právě proto se mi líbila. :)

05.10.2018 4 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Knížka přečtena jedním dechem - ostatně vzhledem k délce to ani jinak nejde!
Ač chápu trable v překladu, občas mi přišel trochu krkolomný, nicméně i tak jsem z ní unešená a rozhodně vím, co si letos pořídím za knihu k Vánocům. ♥
Naopak mi přijde zbytečně krátká, je to trochu škoda.
P.S. Nejvíc se mi líbil verš s dárek pro Zuzku a Josku. Dokonalé! Je tam krásně vidět ta "nevinnost", která se mísí s mírnou morbidností, a tak skvěle vykreslí celý příběh.

27.09.2018 4 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

První kniha od Bukowského, kterou jsem přečetla. Po knížce jsem sáhla díky Čtenářské výzvě jako po poslední knížce již nežijícího autora a musím říct, že i když jsem ji díky času přečetla za den, tak asi zůstane nepochopena.
Četla se mi pěkně, nicméně pointa celého příběhu mi asi unikla. Možná je to právě i tím, že neznám jeho předchozí tvorbu.
Rozhodně tímto nechci na Bukowského zanevřít, naopak. Je to autor, který mne zajímá a dám mu určitě někdy později šanci.

19.07.2018 3 z 5

Vášeň, co do rána zchladne Vášeň, co do rána zchladne František Gellner

Básně nečtu. Ale Gellner je skvělý, chytla jsem se ho už na střední škole a ráda se k němu vracím.
Většinou se jen usměji, když slyším, kolik hudebníků našlo v gellnerových básních vzor pro své písně a převedlo je do hudební formy. ♥

28.06.2018 5 z 5

Jednou za Modrý měsíc Jednou za Modrý měsíc Simon R. Green

Green umí lepší knížky. Vztahy mezi postavami mi přišly zbytečně složité a někdy až komické, děj možná příliš zdlouhavý.
Knihu jsem od ostatních ze série četla poměrně s velkým, několikaletých, odstupem, tedy hodnocení může být poněkud zkreslené.
Celá série o Jestřábovi a Rybářce mě neskutečně bavila, tento díl bych spíše přirovnala kvalitou k sérii o Droodech.
Pohodové průměrné čtení, které neurazí, kdo má rád knížky od Greena, asi zklamán nebude.

20.06.2018 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

ČTENO V RÁMCI ČTENÁŘSKÉ VÝZVY 2018:
Kniha absolutně mimo můj styl. Nicméně i když jsem k tomu přihlédla, nenašla jsem bohužel nic, co by mne zaujalo. Moje vydání mělo sice jen 80 stránek, ale asi nikdy jsem nečetla tak roztažený příběh. Možná jsem nepochopila gró knihy, možná nejsem tak náročný čtenář, abych obsah správně pochopila... Ale zdlouhavý popis mladé lásky není nic pro mě. Musela jsem se donutit jo dočíst.

15.05.2018 2 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Válečnou literaturu nečtu. Knížku jsem se rozhodla přečíst z několika důvodů.
Zaprvé mě zaujal film, zadruhé v rámci výzvy 2018 a zatřetí jsem se chtěla dozvědět něco o této době.
Původně jsem se rozhodovala, jestli dám 3 nebo 4 hvězdičky. Vlastně doteď nevím, jestli jsem ohodnotila správně podle pocitů po dočtení.
Pro tři jsem se nakonec rozhodla asi proto, že jsem od knížky čekala něco víc. Možná jsem čekala drastičtější, surovější a více šokující popis událostí. Při sledování filmu je tento pocit mnohem silnější než při čtení knihy. Také jsem čekala více propojení s válkou... Knížka si žije vlastním světem hlavně kolem postavy Oskara Schindlera. Asi to tak mělo být. Nevím. Ale nejvíc mě nejspíš zklamalo, že události, jména i věci jsou čtenáři předkládány s jistotou, že o této době něco ví - což nemusí být pravda...
Čekala bych nějaké bližší osvětlení a úvod ke všem událostem.
Na druhou stranu je psaná zajímavým stylem - mnohdy vlastně autor naznačí a prozradí, jak něco dopadne. Kde se kdo ocitne, co se stane. S tím jsem se snad ještě nesetkala. V jedné větě je najednou změna formy, ale celkově to tam sedí a nevadí mi to.
Nicméně i tak je děj silný, knížka je zajímavá a určitě ji doporučuju.
Nemůžu říct, že by byla špatná, jen úplně nesplnila má očekávání, která - uznávám - možná byla příliš vysoká.

26.03.2018 3 z 5