Eifka Eifka komentáře u knih

Trny v čase Trny v čase Jan Tomeš

Píšu to sice ve svých komentářích poměrně často:-), ale tohle je pro mě další milé překvapení v české literatuře.
Příběh je romantický a filozoficko snový... a hlavně krásně odpočinkový. Vlastně nečtete nic náročného, ale zároveň se dozvídáte spoustu zajímavých věcí. Poprvé jsem měla pocit, že trochu začínám filozofii rozumět.
Možná to vyzní hloupě, ale autor tak dobře popsal "svět" očima hlavní postavy Karoliny, že jsem občas zapomínala, že knihu napsal autor muž a ne žena (myšleno jako kompliment:-).
Kniha si na nic nehraje, autor tam necpe zbytečné drama; podařilo se mu vytvořit zajímavou a hlavně napínavou zápletku o hlední sebe sama.
Moc se mi líbilo i grafické zpracování (dobrá práce nakladatelství Paseka) a způsob oddělení jednotlivých kapitol.

14.05.2020 5 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Autor je geniální, to se mu nedá upřít...dlouho jsem nečetla takhle náročnou knihu. Střídavě jsem se bavila a ztrácela:-)
Škoda, že až když jsem byla skoro na konci knihy, mi jedna kamarádka říká, že ji napadlo si během čtení kreslit rodokmen, hodně by mi to podle mě pomohlo...
Takže vy, co jste se do čtení ještě nepustili, doporučuju; pomůže vám to zorientovat se v celé rodině a příběhu.

08.05.2020 4 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Zajímavé téma, Praha 90. let a celý text psaný ve 2. osobě, dávají knize šmrnc a autenticitu. Čeština je pěkně surová a přeskakování mezi jednotlivými časovými linkami ve vás způsobí občas chaoz, který ale do celého konceptu skvěle zapadá.
Hodnotu knize přidalo i krásné nakladatelské zpracování, kdy prvních pár stránek je taková fotokoláž, která ve vás už v úvodu vytváří ten správný depresivní nádech, který se line celým příběhem.

Kniha určitě způsobí i pár rozporuplných pocitů, jestli není přehnaná, a tak... Každopádně za mě to je zas nový vítr do české literatury, a důkaz, že tu u nás máme další skvělou a nadanou spisovatelku.

12.04.2020 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Thrillery už nějkou dobu nemůžu moc číst, ale teď jsem měla chuť na trochu napětí a napadlo mě, že zkusím nového autora. Vzhledem k tomu, že se podle Adlerových knih točí filmy/seriály a navíc ho vydává moje oblíbené nakladatelsví Host, nad výběrem jsem dlouho neváhala.

Kniha byla příjemně odpočinková, napětí tak akorát, hlavní postavy sympatické - ne přehnaní outsideři, jak bývá zvykem, konec nepínavý. Až zas přijde nálada na krimi, určitě zvolím další díl v sérii oddělení Q.

11.04.2020 4 z 5

Borovicové ostrovy Borovicové ostrovy Marion Poschmann

Poetické čtení, kde byly zajímavé pasáže i pasáže, kdy jsem přečetla odstavec a zjistila jsem, že se nesoustředím.

3 hvězdy dávám hlavně kvůli tématu "studium vousů":) a části s lesem sebevrahů (hodně jsem si v tu chvíli vzpomněla na pohádku od Mijazakiho Cesta do fantazie, a tak nějak si ho i představila - zarostlé auto...) + se mi moc líbily haiku a náhled do japonské kultury.

Jinak se obávám, že tuto knížku nedokážu plnohodnotně ocenit, protože nespadá do klasické beletrie nebo toho, co běžně čtu, a přece jen mi tam chybělo víc děje nebo zkrátka "něco"...

06.04.2020 3 z 5

Rodinné povídky Rodinné povídky * antologie

Musím říct, že pod názvem Rodinné povídky jsem si představila odpočinkové pohodové příběhy, ideální do tohoto stresujícího období...ale zrada, většina povídek má poměrné silná témata.
Celkem v knížce najdete 8 povídek (mezi autory jsou moje oblíbené autorky jako Petra Soukupová nebo Alena Morštajnová), ale +- se mi líbila tak polovina, proto 3*.
Velmi mě svým stylem psaní mile překvapila Aňa Geislerová.

02.04.2020 3 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Druhá kniha, co jsem od autorky četla (nejdřív Sedmilhářky)...a jsem spokojená. Má ráda její styl, umí vtáhnout do děje hned od začátku, knížka byla napínavá a celkově se četla velmi dobře.
Napětí bylo příjmně umírněné:), takže je to odpočinkovka.

02.04.2020 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Výborná kniha o rodinných a celkově mezilidských vztazích. Jednoduchý děj odehrávající se v 90.letech 20.století, občas protknutý retrospektivou + postavy "outsiderů", kterým fandíte + spravedlnost a pocit zadostiučinění + napětí + lehce otevřený konec = jako čtenář jsem nadšená!
Kniha si tzv. na nic nehraje, příjemně plyne a vy si jen užíváte ten čtenářský zážitek.

Autorka má velké nadání, těším se i na její prvotinu!

02.04.2020 5 z 5

Skřítek: Cesta do tmy Skřítek: Cesta do tmy Antti Leikas

Mám ráda finské podivno; a ještě větším lákadlem bylo, že se část příběhu odehrává v Praze, takže jsme se na knížku hodně těšila...každopádně celý příběh je vlastně hrozná blbost :-) ale protože byla knížka oddechová a v něčem i velmi sympatická, dávám 3 hvězdy.

13.12.2019 3 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Kniha se jako ty předchozí ze série četla sama...to že je Lars Kepler skvělý vypravěč vědí všichni, co ho čtou.

Ale na rozdíl od předchozích knížek byl Lazar na můj vkus hrozně překombinovaný, zbytečně se tam stalo tolik "zla", že jsem se upřímně těšila, až kniha skončí, i kdyby půlku vražd ubrali, ještě pořád by to bylo hodně. Za mě nejslabší Joonův příběh!

Jak je vidět ve Svědkyních ohně nebo ve Stalkerovi, které jsou za mě top, méně je někdy více .

21.11.2019 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Téma rasismu, které je hodně vážné, zasazené do vyprávění malé holky, jakoby se změnilo hlavně v téma lidství a spravedlnosti...kniha vás svým způsobem pohladí po duši, a to hlavně díky velké otcovské a sourozencké lásce, důležitou roli hraje také přátelství a boj o spravedlnost.

A občas musíte použít velkou fantazii, když si knihu koupíte v antikvariátu, tak jako já, a zjistíte ve 3/4, že vydání ze 60. let má tiskovou vadu a cca 7 stránek sem tam se neotisklo, a zrovna v části výpovědi svědků u soudu... :-)))

02.11.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Alena Morštajnová je skvělá vypravěčka a má krásnou češtinu. Hotýlek se četl dobře, ale ubírám hvězdy za překombinovanost událostí, které se tam odehrávají...kniha by se místo Hotýlek totiž mohla jmenovat Řada nešťastných příhod.

Pro mě zatím zůstává od autorky top kniha Slepá mapa.

05.10.2019 3 z 5

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

Jsem nadšená, dlouho mi žádná kniha nesedla jako Teorie podivnosti. Ve spoustě věcech si s hlavní postavou rozumím, líbí se mi, jak přemýšlí, vytváří "podivné" teorie, každou noc se jí něco zdá...Koho by napadlo, že na snech se dá založit business?!:-)

Skvělá oddechovka a zároveň kniha, která vám buď fakt sedne, jako mně, nebo bude budit rozpačité pocity ve stylu "jakože příjemný, ale fakt divný a nikdy víc".
Bez zaváhání ji řadím do top ten mých oblíbených knih, ke kterým se budu vracet!

20.09.2019 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

První kniha, co jsem od autora četla, a moc se mi líbila. Zaujalo mě téma, které si vybral a zajímalo mě, jak anglický spisovatel může zpracovat významnou událost české historie. A překvapením bylo, že velmi dobře a citlivě.
Příběh se od začátku vyvíjí na dvou dějových linkách, které se přirozeně spojí.
Nejvíce na knize oceňuju to, že jsem cítila lehké napětí, protože vlastně dlouho nepoznáte, kolikátého je a jak moc už se hlavní hrdinové přiblížili k osudnému 21.srpnu, to podle mě v příběhu udělá hodně (stačilo málo, třeba kdyby autor místo očíslování kapitol použil data, a už by to sklouzávala k myšlenkám, už je 19.8., chudáci nevědí, co se blíží...) Takže jsem vnímala čas společně s hlavními hrdiny; na konci jsem byla překvapená, kolik dnů v Čechách James s Ellie vlastně strávili.
Autor je skvělý vypravěč, určitě si od něj ještě něco přečtu.

06.07.2019 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Tohle mě fakt bavilo! Zajímavé prostředí, prolínání několika příběhů, sympatické postavy...kniha měla spád, četla se sama. Ja vidět, že nemusíte mít spoustu let zkušeností ani nějaké superzajímavé zažitky, ale je to o talentu a fantazii, aby někdo napsal skvělou knížku...a Anně se to opravdu povedlo. :-)

15.06.2019 5 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Velmi silná kniha...poetický příběh o síle přátelství, který se chvíli odvíjel rychle, chvíli zas hrozně pomalu.
Autorka perfektně ukázala na důležitý fakt; není zas tak důležité, jak je člověk vnímán okolím, ale jak se vnímá on sám: Jude, kterého si všichni váží a mají ho rádi, je sám v sobě nešťasný a osamělý člověk, protože se rozhodl, že hrůzy, kterými si prošel ho navždy ocejchovaly. Takže jestli budeme v životě šťastní nebo nešťastní, to si můžeme ovlivnit jen my sami.
Líbilo se mi, jak autorka jednotlivé postavy vykreslila.
Kniha se četla sama, i když je to asi jedna z nejsmutnějších knih, co znám. Vzhledem k tíze tématu by mě vážně zajímalo, co autorku vedlo k takto smutnému příběhu; v podstatě všechny hlavní postavy byly muži, tak je otázka, do jaké míry šlo o fikci, protože příběh byl vymyšlený do posledního detailu...

03.06.2019 5 z 5

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Muriel Spark

Knížka byla v něčem plochá a jiném zase hluboká, tak nějak harmonicky...příběh mě bavil, i když se v něm vlastně nic zásadního neodehrálo. Bylo to oddychové čtení, kde ústy slečny Brodieové bylo řečeno spoustu chytrého (když nepočítam řeči o fašismu:-)
Líbil se mi ten klid, kterým na mě kniha působila, a taky autorky styl, který nutí čtenáře se spoustředit, protože neustále kličkuje mezi různými časovými linkami.

28.04.2019 4 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Myslim, že to byla zatím nejnechutnější knížka, co jsem kdy četla...jako vážně...ale vzhledem k tématu ty nechutnosti do ní patřily. :-) Po první "fuj pasáži" jsem si dávala dobrý pozor, abych u čtení nejedla :-)))
Chvíli jsem si nemohla zvyknout na tu totální roztříštěnost textu a slang, nadávky, zkrátka celkový způsob, jakým je kniha psaná. Ale zas, stejně jako s těma nechutnostma, to tak nějak do sebe zapadlo a vytvořilo výborný celek.
Hodně se mi líbilo, jak kniha končí + nejsilnější je rozhodně pasáž, kterou bych nazvala "pomsta za nakažení HIV" (ta byla boží)
Drogová tematika mě vždycky trochu fascinovala, a toto je další zajímavý pohled nejen na téma závislosti, ale i 90. léta...
Dávám 4 hvězdy už proto, že si autor jede svoji linku a odlišuje se od klasické beletrie...a zároveň můžu s klidem prohlásit, že podruhý už to číst nebudu :-)

25.02.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Mám z knihy smíšené pocity...teprve v půlce mě začala bavit, protože první polovina byla dost zmatečná kvůli prolínání současnosti s minulostí... Mám ráda knihy, kde autor využívá retrospektivu, ale tady autorka přeskakovala nejen ze současnosti do minulosti, ale navíc z minulosti do víc vzdálené minulosti, a to bez upozornění, takže jsem se občas ztrácela.
Na to, že ji autorka napsala v roce 1985, klobouk dolů, protože ústřední téma je velmi zajímavé...utopie, ale ne zas tak vzdálená od toho, co by se mohlo odehrát, ale co se v některých částech světa třeba v trochu jiné podobě vlastně děje.
Líbilo se, že poukázala na to, co se dá schovat za hrozbu islámského státu...dávno před 11.9.2001.
Ale když to vezmu z celkového hlediska, nepodařilo se mi úplně začíst, proto dávam 3 hvězdy.

09.02.2019 3 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Úžasný, úžasný, úžasný!...jsem nadšená a vděčná, že jsem si něco takového jako je Geniální přítelkyně, mohla přečíst. Na všech čtyřech knihách oceňuju nejvíc to, že svým stylem jakoby patřily spíš do 19. století...a to hlavně proto, že se nesnaží čtenáře šokovat, tak jako velká část současné literatury. A rozhodně se nejedná o mainstream, protože jazyk je květnatý a složitý, ale nádherný (italsky neumím, takže smekám před paní překladatelkou!:-))
"Genialita":) tkví hodně v tom, že hlavní hrdinky máte střídavě rádi a střídavě je nesnášíte...Tleskám autource hlavně za vystavění charekteru Lily, protože to je tak rozporuplná postava, že nad ní musíte pořád přemýšlet.
Úplný závěr mě dostal, byl tak jednoduchý, ale má takovou sílu (četla jsem to ráno, než jsem šla do práce, a trochu jsem litovala, že už jsem měla namalované oči:-)))
Asi se na celou tetralogii vrhnu brzo znovu...
Jinak doporučuju i seriál, mám za sebou 4 díly a je udělaný výborně!

19.01.2019 5 z 5