Eicherik Eicherik komentáře u knih

Sedmá svatyně Sedmá svatyně Daniel Easterman (p)

(SPOILER) Román, který začíná několika vraždami předkládá na počátku několik záhad. Jaký cíl měla nacistická předválečná expedice na Sinaj? Co ukrývá jedna prastará kniha? Jaká tajemství se skrývají ve starověkém městě Iram proslulém svými sloupy? Tohle a ještě mnohem více, jako třeba putování krutou pouští se nalézá v tomto tematicky originálním thrilleru.
Citace: "Já tomu vůbec nerozumím," řekl Scholem. "Poznávám to letadlo, je to BV 144, osobní a nákladní letadlo vyvinuté Blohmem a Vossem v... někdy kolem roku 1943. Sestrojili pár prototypů v okupované Francii, ale nakonec z toho nic nebylo, protože Němci museli továrnu v roce 1944 opustit. Nedává smysl, aby tu takové letadlo bylo. Naprosto žádný. Tady se vůbec nebojovalo. Dokonce ani nikde blízko, kromě Iráku během převratu Rašida Aliho - tohle letadlo bylo tehdy ještě teprve na rýsovacím prkně."

30.10.2022 4 z 5

Zlé lásky Zlé lásky Vlastimil Šubrt

Tři detektivní příběhy z dob socialismu, jež jsou řazeny chronologicky a které spojují určité postavy. Nejvíc se mi líbil první, s názvem Konec královny, odehrávající se v čtenářsky zajímavém prostředí horské chaty, protože měl nejlepší atmosféru a působivý konec. Na druhé místo bych obsadil příběh poslední, pojmenovaný Slib, jelikož byl nejblíže schématu staré anglické detektivky. Jako drobnou výtku bych vypíchl, na můj vkus, přílišný výskyt tzv. tuzexovek. Kniha vznikala v letech 1970 až 1983, ale byla vydána až v roce 1987.

23.10.2022 4 z 5

Případ profesora Rocha Případ profesora Rocha Jiří Štefl

Případ profesora Rocha je taková milá, téměř braková detektivní povídka.

15.10.2022 3 z 5

Na prahu neznámých světů Na prahu neznámých světů Milan Bauman

Zajímavá je koncepce knihy. Každá kapitola začíná vědeckofantastickou povídkou, následuje podrobný rozbor daného tématu autorem knihy a vše je ukončeno názorem odborníka. Nejvíce mě zajímala témata, která se věnovala minulosti nebo vesmíru. Některé kapitoly byli příliš vědecké a nudnější a některé byli čtivější, ale Ludvík Souček to bohužel není.
Citace: Velká překvapení, i když nepůjde vždy o přirozené mumie, mohou však přichystat i oblasti hustě osídlené a zdánlivě detailně probádané. Uveďme jeden, dnes už historický příklad: V létě 1853 se u Opatova nedaleko České Třebové zhroutila stěna zářezu železniční trati a pod sesutým materiálem se objevila kompletní kostra slonovitého savce rodu Deinotheria. Byla to první kompletní kostra tohoto živočicha, kterou věda dostala do rukou. A přitom řadu let tam denně projížděly vlaky, na pravidelných obchůzkách trati procházeli železniční zaměstnanci - a nikdo netušil, že nález světového významu leží jen několik decimetrů pod travnatým svahem zářezu. Kdo ví, kolem kolika takových nálezů denně chodíme, aniž to kdo tuší.

15.10.2022 4 z 5

K vybájeným pevninám K vybájeným pevninám Raymond H. Ramsay

Kniha začíná zajímavou kapitolou o El Doradu, kterou jsem si přečetl s chutí, protože se týká mé oblíbené Jižní Ameriky. Většina dalších míst však pro mě tolik lákavá nebyla. Z mého pohledu zajímavé byly ještě části knihy, které se zabývali Grónskem nebo Vinlandií.
Citace: Zdá se, že jihoamerická víra v Tajné město dosahuje vrcholu v současném brazilském kultu týkajícím se města Matatu - Araracuanga. Tato víra nemá však žádný vztah ani k zeměpisu, ani k historii El Dorada. Fiktivní město prý leží ukryto v podzemí někde v Mato Grossu a je sídlem skrytých vládců světa a základnou létajících talířů vysílaných na průzkumné lety k udržení řádu ve světě. A tak se zde spojují staletí staré legendy s ultramoderními.

08.10.2022 3 z 5

The best horror - povídky. IV The best horror - povídky. IV * antologie

Z počátku to vypadalo, že je tahle hororová sbírka nadprůměrná, ale v druhé polovině knihy kvalita prudce klesla. Za nejlepší povídky považuji Chloe a Camera Obscura.

04.10.2022 3 z 5

180 000 kilometrů dobrodružství 180 000 kilometrů dobrodružství Antonio Halik (p)

Nejzajímavějším z tohoto cestopisu byl pro mě popis života místních Indiánů. Navíc se ještě velká část odehrává v tajemné oblasti Mato Grosso. Z některých mikro příběhů na mě dýchla atmosféra tvorby Otakara Batličky. A na závěr jedna malá spekulace. Nemohou být Chívarové potomci Atlanťanů?
Citace: Chívarové se problémy svého původu příliš nezatěžují. Jedna z jejich legend vypráví, že sem přišli podzemní chodbou pod horami provázeni jaguárem. Jejich názory na vlastní původ, stejně tak jako jejich náboženství, se točí kolem sopky Sangay. V ní ctí své nejmocnější božstvo.

02.10.2022 4 z 5

Tušení souvislosti Tušení souvislosti Ludvík Souček

Při čtení téhle knihy převládá, alespoň u mě tomu tak je, rochnění si v Součkových textech nad nějakou snahou dopátrat se rozluštění předložených záhad. Miluji ten pocit, venku prší a já se probírám stránkami, které spekulují nad náhlým zmizením mamutů z naší planety. Tematicky mě nejvíce zaujala poslední kapitola nazvaná Od zmizelých lodí k jiným vesmírům a v ní část, která se zaobírá zmizením některých letadel, zejména amerických vojenských a zvláště ta, která se udála nedlouho po skončení druhé světové války v oblasti tzv. Bermudského trojúhelníku. Velmi překvapivé je, že v této kapitole není zmínka o jevu zvaném foo figther, protože některé záznamy s členy posádek letu Flight 19 naznačují i možnost, že došlo k setkání s německými diskovitými letouny a nebo fiktivní Himmlerovou zbraní Thorovo kladivo.
Citace: Oficiální vojenská místa to nepopřela, právě tak jako nepopřela několika svědky potvrzená poslední slova kapitána Mantella, první oběti střetnutí s čímsi, co se později proslavilo pod názvem UFO: "Proboha ... vždyť v tom jsou lidé ..."

28.09.2022 4 z 5

The best horror - povídky. III The best horror - povídky. III * antologie

Celkem povedený soubor hororových povídek. Za nejlepší považuji příběh s názvem Lovec a dvojici, která už je dnes hororovou klasikou, Mandl a Oranžová muka, modré šílenství.

27.09.2022 4 z 5

Amazonka Amazonka Robin Furneaux

Robin Furneaux Amazonku navštívil, ale tato kniha tuto výpravu obšírně nerozebírá, obsahem je historie tohoto regionu. Ve třinácti kapitolách nás autor, který čerpal z rozsáhlého pramenného materiálu, z deníků, dokumentů a vyprávění očitých svědků informuje o objevitelích, dobyvatelích, kolonistech, jezuitech, přírodovědcích, zvířeně, kaučuku, stavbě železnice, nesmírné krutosti vůči indiánskému obyvatelstvu a výpravách Theodora Roosevelta a plukovníka Percy Harrisona Fawcetta. Nejvíce mě zaujala kapitola o zvířeně a z té zejména mravenci Atta a dále kapitola o plukovníku Fawcettovi, jehož záhadné zmizení vyvolává dodnes spekulace. Fawcett byl mystik, spiritista a romantik a tak nepřekvapuje jeho teorie, že by snad bylo možné vypátrat potomky atlantské civilizace na místě označeném "Z" v neprobádaných končinách Mato Grossa.
Citace: Jak jsme uvedli, jsou amazonské opice poměrně malé. De Castlenau, puntičkářský francouzský vědec, se však domníval, že našel výjimku, která potvrzuje pravidlo: "Když jsem se plavil po proudu Amazonky, uviděl jsem blízko Fonteboy černého chápana obrovských rozměrů. Patřil indiánské ženě, jíž jsem za ten zvláštní exemplář nabídl velkou sumu, ona mi však odpověděla hlasitým smíchem. 'Zbytečně se namáháte,' řekl mi Indián, který byl v chatě,' to je její muž'."

25.09.2022 4 z 5

Nemocnice Nemocnice Jan de Hartog

(SPOILER) Kniha popisuje skutečnou realitu chudinské nemocnice v texaském Houstonu roku 1963. V Houstonu se nenacházelo toho roku jen americké středisko řízení pro pilotované vesmírné lety a jeden a půl miliónu obyvatel, ale také dvě stě tisíc nuzáků v chudých čtvrtích a šedesát tisíc analfabetů. První třetina knihy popisuje otřesné podmínky v nemocnici J. D. a po zbytek knihy se autor Jan de Hartog, který do nemocnice nastoupil jako dobrovolník snaží tento stav zvrátit, ať už třeba zvýšením finančního rozpočtu, nebo finanční sbírkou a po nejvíce náborem nových a profesionálně vyškolených dobrovolníků. Ač nebyla kniha po celou svou dobu vždy záživná obsahuje několik zajímavých postav, které se zdají být neporazitelné, ale tlak a podmínky v nemocnici je dostanou do kolapsu a nebo je donutí k odchodu. A že se to stalo před šedesáti lety a dnes už by se to stát nemohlo? Ale mohlo.
Citace: Ještě přesně vím, jak tam stál ve dveřích u zábradlí, kde se zapisovali pacienti: hala byla plná vozíků a nosítek, vzduch prosáklý nemocemi a sténání zatracených znělo jako truchlivá litanie této ranní hodiny vánoční. Na okamžik se mě zmocnil hrozný pocit, že všechno je beznadějné, že se to nikdy nezmění. A tehdy jsem pocítil na svých ramenou ruku, vzhlédl jsem a poprvé jsem viděl Johna Riverse, jak se usmívá.
"Pojďte," řekl a otevřel dveře. "Vzdejte se na chvíli tohoto pozemského štěstí."

18.09.2022 4 z 5

Malostranské povídky Malostranské povídky Jan Neruda

Malou Stranu považuji za nejmagičtější pražskou čtvrť, proto jsem byl zvědavý, jestli nějaký magický pel ulpěl i na téhle staročeské klasice. Povídky jsou to kvalitativně různorodé a za nejlepší považuji tyto dvě: Pan Ryšánek a pan Schlegl a Hastrman. A jak je to s tím magickým dotykem? Nějaký jsem tam také našel.

11.09.2022 4 z 5

Příběhy z třetího času Příběhy z třetího času Jaromír Šavrda

Kniha má lákavou obálku a velmi pěkné ilustrace. Samotné povídky jsou však spíše průměrné. Nejvíce se mi líbila poslední, pojmenovaná Smysl života a za zmínku ještě stojí pátá, nazvaná Saugerbubbi, která pojednává o tajném experimentu německých generálů, jenž pochází ještě z dob nacistického Německa. Potenciál tohoto námětu ke škodě čtenáře nebyl ale zcela využit.

10.09.2022 3 z 5

K pramenům Orinoka K pramenům Orinoka Joseph Grelier

Kniha, jak již název napovídá, je o francouzsko venezuelské výpravě z roku 1951, která si dala za cíl objevit pramen významné venezuelské řeky Orinoko. Mimo samotné reportáže z roku 1951 nám autor knihy předkládá velmi bohatou historickou exkurzi do dějin objevování tohoto významného veletoku. Samotná cesta, zvláště poslední část předkládá velmi houževnaté úsilí dostat se k cíli. V celku početnou výpravu sužuje veliká námaha, nemoci, ale často i nedostatečná zásoba potravin, přestože měla výprava leteckou podporu. Milovníkům pralesa, ke kterým se také počítám, se dostane hodně informací o mravencích, termitech, komárech, rostlinstvu, plazech, indiánech, kajmanech, piraních, rybolovu a mnohém dalším. Kniha obsahuje také veliké množství fotografií, ilustrací a map. Jako perličku na závěr bych uvedl, že velmi důležité bylo, aby výpravu početně nepřevýšili místní indiáni, protože potom by mohlo být velmi zle.

10.09.2022 4 z 5

Vlak do Istanbulu / Tajný kurýr Vlak do Istanbulu / Tajný kurýr Graham Greene

Kniha obsahuje dvojici románů. První nazvaný Vlak do Istanbulu se mi líbil více. Převážná většina děje se odehrává v proslulém Orient Expresu a projedeme se v něm z belgického Ostende až do Cařihradu. Ve vlaku se protnou osudy několika lidí a poslední dvě kapitoly byli hodně napínavé. Ze všech postav mi byla nejsympatičtější tanečnice Coral. Druhý román s názvem Tajný kurýr přináší příběh tajného vyslance, z občanskou válkou zmítaného Španělska, který má za úkol pro jednu z bojujících stran zajistit uhlí z Anglie. Jeho snahy se snaží překazit druhá strana a panu D., profesoru v časech míru, jenž nalezl Bernský rukopis, který obsahuje hrdinský epos Píseň o Rolandovi, jde o život.

04.09.2022 4 z 5

Klinika Klinika Jonathan Kellerman

(SPOILER) Už trochu starší detektivka, devadesátá léta, ale povedená a vcelku napínavá. Z počátku se vyšetřovatelé nemají čeho chytit, ale postupně začíná mít případ spád. Psycholog Alex Delaware umí pokládat ty správné otázky a je to takovej klidnej sympaťák. Hlavní oběť, profesorka Hope Devanová má temnou minulost a motiv byl pro mě nečekaný. Pokud se mi do rukou dostane jiný díl téhle série, tak si jej přečtu.
Citace: Den odvozu odpadků. Všude přetékající popelnice, kontejnery a nadité igelitové pytle, svědčící o trestuhodném plýtvání spotřebními statky. Mezi nimi nervózně poskakující veverky, které v noci dozajista vystřídají jejich bratránci potkani.

28.08.2022 5 z 5

Na vodách Amazonky – Toulky tropickou Amerikou II Na vodách Amazonky – Toulky tropickou Amerikou II Josef Ladislav Erben

Mám v oblibě jihoamerické pralesy, proto si rád přečtu cestopis, nebo román z tohoto prostředí. Jádro této knihy přináší svědectví o povodí Amazonky z let 1930 až 1931. Světoběžník J. L. Erben se nepouštěl do hlubin pralesa, ale i tak je jeho vypravování velmi zajímavé a poučné. Kniha obsahuje spoustu informací o Indiánech, o historii tohoto rozlehlého regionu, o těžbě kaučuku, o osadách a městech kolem řeky, o dopravě na řece, o obchodu a mimo jiného hojně rozebírá i sociální témata. Autor mimo jiné přináší i osobní zkušenost z práce ve Fordlandii. Nedoceněný český cestovatel J. L. Erben procestoval povodí Amazonky od Peru, přes Brazílii až k jejímu ústí do Atlantského oceánu a o tomto dobrodružství pojednává tento cestopis.

21.08.2022 4 z 5

The year's best horror: Povídky 2 The year's best horror: Povídky 2 Karl Edward Wagner

Devadesátková sbírka hororových povídek, která mě moc nenadchla. Nejlépe hodnotím nehororovou, alespoň já ji tak pochopil, s názvem Sněžný muž a částečně lovecraftovskou, pojmenovanou Procitnutí.

18.08.2022 3 z 5

Znamení bestie Znamení bestie Tim Wallace Murphy

Znamení bestie má být pokračováním knihy Kopí osudu. Já bych ale tyto dvě knihy nikterak nespojoval a případným zájemcům, kteří se zajímají o kopí osudu bych tento spis ani nedoporučil. V této, z větší části esoterické knize mimo jiné naleznete některé informace z knihy Kopí osudu, spoustu citátů a myšlenek ze Zjevení sv. Jana neboli Apokalypsy, řadu informací ohledně zasvěcení a reinkarnace z křesťanského pohledu, zajímavé názory na použití atomových bomb z druhé světové války, hodně myšlenek o ekologii a globálním oteplování a v neposlední řadě o příchodu Antikrista a Velkého Diktátora. Nejvíce se mi líbila kapitola nazvaná Kopí a karma atomové bomby a nejvíce nesouhlasně se stavím k pojetí reinkarnace zde uvedeném.
Citace: Napoleon pokládal dobytí světa za svůj životní úkol a zamýšlel nahradit evropské korunované hlavy příslušníky vlastní rodiny a svými oblíbenci. Aby se tomuto cíli přiblížil, snažil se zmocnit kopí, které bylo tehdy vystaveno v norimberském chrámu svaté Kateřiny. Ale okultní lóže Germanenorden rozpoznala síly skryté v kopí a odstranila posvátnou zbraň z chrámu dříve, než na ni mohl Napoleon vztáhnout ruku. Chtěla ji využít pro vlastní účely. Jeden ze členů řádu se dokonce pokusil při přehlídce gardy v Schönbrunnu Napoleona zavraždit, Kopí pak bylo předáno habsburské dynastii, která je však na konci napoleonských válek odmítla Německu vrátit.

14.08.2022 3 z 5

Kopí osudu Kopí osudu Trevor Ravenscroft

Pokud někoho zajímá pouze samotné kopí osudu, tak bych mu spíše doporučil knihu Záhada Longinova kopí, kterou napsal Alec Maclellan, protože kniha Kopí osudu má širší záběr, zaobírá se spíše osobou Adolfa Hitlera a je psána v duchu esotericko okultistickém. Nejproblematičtější na tomto spisu je způsob, jakým byl stvořen. Autorem měl být původně Dr. Walter Johannes Stein, který údajně sledoval Hitlerovu životní dráhu od jeho vídeňských studentských let, až do okamžiku, kdy osobně usiloval o získání kopí. Opravdu znal Stein Hitlera tak dobře? Než se Stein do sepsání díla o kopí pustil, tak bohužel zemřel. Do práce na knize se tedy pustil Steinův přítel Trevor Ravenscroft, který čerpal z rozhovorů se Steinem a z poznámek, které si při tom pořizoval. V některých pasážích bohužel zaznívá, že lidé kolem Hitlera byli satanisté a jejich ideoví protivníci byli označováni za ochránce grálu, to považuji za značně přehnané. Knihu doporučuji jako jeden z pramenů a jeden z úhlů pohledu, pro ty, kteří se o kopí osudu a o nacistický okultismus zajímají. Na závěr ještě dodám, že tato kniha o záměně kopí na konci války nic nepíše a podle ní je tak to pravé kopí uloženo ve Vídni.

12.08.2022 4 z 5