Eicherik Eicherik komentáře u knih

Arvéd Arvéd Jan Poláček

Velice čtivý, biografický román, mapující část života kontroverzního českoněmeckého okultisty a velmi dobře vystihující dobu protektorátu, poválečná léta a dusivá léta padesátá. Kniha je bohatě ilustrovaná a vydání z roku 2022 zdobí velmi povedená filmová obálka. Mimo jiné kniha popisuje i magický útok, který se konal roku 1938 v Padrťském údolí mezi hlubokými brdskými lesy, kdy se skupina hermetiků, vedená Janem Keferem pokusila vyslat kletbu proti Hitlerovu astrálnímu tělu. Na závěr ještě zmíním dům U Zlaté lodě, který stále ještě stojí v Letenské ulici a zájemci jej mohou navštívit. Proslulá knihovna je ďáblužel dávno odvezena a tajemný sklep je přestavěn.
Citace: Já ale neztrácím naději. Pořád doufám, že někde ve spáře mezi dlaždicemi je prasklina pronikající až k původním základům stavby a v nich zůstal otisk minulosti. Že pod stírkou a vrstvou betonu na podlaze je stále stará studna s černou vltavskou vodou a že potom, co zhasnou v celém domě U Zlaté lodě světla a lidé odejdou, prochází sklepením duch zavražděného muže, který se tu po léta zjevoval.

15.01.2023 5 z 5

Připravte operační sál Připravte operační sál Zdena Frýbová

Profesní román z kardiochirurgie s detektivní zápletkou a s konečným pojednáním o vině a trestu. Jelikož mi na závěr chybělo nějaké to lehce šokující překvapení, na které jsem si u Zdeny Frýbové už zvykl, tak jednu hvězdu ubírám.

08.01.2023 4 z 5

Bojová letadla Luftwaffe Bojová letadla Luftwaffe David Donald

Když jsem vybíral knihu o letounech Luftwaffe, rozhodoval jsem se mezi Donaldem, Bishopem a Murawskim. Nakonec dostal přednost anglický autor. Publikace je na kvalitním křídovém papíře a mimo samotného textu nabízí spoustu fotografií, technických nákresů a barevných kreseb. Kniha obsahuje všechny běžné stroje a několik prototypů, seřazených v abecedním pořadí. Jelikož mě v poslední době zajímají dálkové letouny, tak jsem největší čas věnoval modelům Focke-Wulf Fw 200 Condor a Junkers Ju 290.

07.01.2023 5 z 5

Štěkot uvázaných psů Štěkot uvázaných psů Jakub Dušek

Komiksem jsem téměř nepolíben, takže jsem se občas v textu a v řazení obrázků ztrácel. Bylo to pěkně nakreslené a příběh byl celkem zajímavý. Protektorátní Praha v tomto formátu mě zaujala. Nadále zůstávám věrný klasickým knihám, ale pokud se zase objeví nějaký zajímavý komiks tak nezaváhám.

01.01.2023 4 z 5

Alfred Hitchcock 3 – Strašidla nejstrašnější Alfred Hitchcock 3 – Strašidla nejstrašnější * antologie

V celku povedená, makabrózní bonboniéra hororových povídek. Za nejlepší považuji působivou Camera Obscura a morbidní Smrt v rodině.

31.12.2022 4 z 5

Z neznámých důvodů Z neznámých důvodů Zdena Frýbová

Ke knize mám dvě výhrady. Mám rád dlouhé knihy, ale tady bych nějakou tu stovku stran ubral. Druhá výhrada se týká té atmosféry minulého režimu, kterou je tento román prostoupen. Nešlo o nějaké soudruhování, ale o to dobře popsané klima tehdejšího socialistického Československa. Nějak ho na mě bylo moc. V průběhu čtení byl román na čtyři hvězdy, ale poslední strana mě v dobrém odrovnala a já dávám hvězd pět. Ty poslední řádky tohoto dílka ukazují, jací jsme my muži v milostných otázkách občas pitomci. Občas?
Citace z autorčiny předmluvy: Na moje naléhání, že potřebuji, aby mi vymyslel derivát x kvalit, říkal "nemožné" a "neexistuje". A zatímco já jsem úpěla, že tenhle derivát mít musím, Helena říkala: "Samozřejmě, Jene, že ho vymyslíš. Přece vidíš, že ho Zdena do téhle kapitoly potřebuje." Profesor Škoda pak strávil slunný víkend v ústavní knihovně a v pondělí ráno mi nevrle zatelefonoval: "Tak jsem v Biochimica et Biophysica Acta objevil látku, kterou bych snad mohl modifikovat tak, aby splňovala váš příšerný požadavek - aniž bych se odborně úplně znemožnil."

31.12.2022 5 z 5

Světy v plamenech Světy v plamenech Tomáš Bandžuch

(SPOILER) Druhý díl drží nastavenou laťku. Komu se líbil ten první, bude nejspíš spokojen i s tímhle. Já bych uvítal méně fantasy žánru, takže bych se obešel bez kapitol ze Snové říše nebo třeba bez pasáže, kdy se utkají Junkersy Ju 52 s letkou drakodlaků. Naopak mě potěšily části, které se odehrávají v pražské, oblíbené čtvrti Nový Svět. Jsem zvědavý na třetí díl. Jen si nedovedu představit, že bude poslední, protože je toho ještě hodně, o čem lze psát.

16.12.2022 4 z 5

Potichu Potichu Jaroslav Rudiš

Tohle mě bavilo a klidně to mohlo bejt i delší. Příběhy několika různých lidí, kdy se některé začnou navzájem protínat. Většina postav mi byla nesympatická, snad až na tramvajáka Petra. To ale vůbec nevadilo. V románu se vyskytuje i pár zvířat. Rybí samec Nestor, bezejmenný hlubinný platýz a fenka Malmö. Na závěr nesmím zapomenout ani na Letnou, která si tu zahrála svoji statickou roli. Je fajn, že Jaroslav Rudiš toho napsal víc, než jen Aloise Nebela a Národní třídu.
Citace: "Přes den nemůžeš město vůbec slyšet. Jediná chvíle, kdy slyšíš, jaký město doopravdy je, přijde nad ránem. Nikdy jindy není úplně potichu jako právě teď."
Město bylo neskutečně tiché. Slyšet byl jen vítr, který od Severního moře přinášel podzim.

14.12.2022 5 z 5

Opilé banány Opilé banány Petr Šabach

Trochu jiná verze Pupenda. Honza Břečka byl pěkný éro a nejlepší epizoda byla s rádiovkou. V příběhu bylo pár hluchých míst, ale většinou jsem se bavil a někdy se i smál nahlas. V knize je i zmínka o legendárních céčkách. Určitě se podívám i po další tvorbě Petra Šabacha.
Citace: "Posuďte sami!" volal jasným a pevným hlasem Břečka a pak si tu usmolenou čepici narazil na hlavu. "Teď sem buran!" zahulákal a náhle rádiovku smekl a na všechny se andělsky usmál: "A teď jsem z Prahy!" A to všechno eště několikrát: "Teď sem buran! Teď jsem z Prahy! Teď sem buran! Teď jsem z Prahy!"

12.12.2022 5 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Čtivá kniha ze života německých parašutistů, odehrávající se ke konci války na východní frontě. Příběh mě bavil. Zima, mráz, sníh, hřmění dělostřelectva a smrt všude kolem. Jedinou výhradu mám k nekritickému popisu Rudé armády. Tomu ale nemohlo být jinak, protože Harry Thürk byl komunista a román psal v totalitní DDR.
Citace: Podíval se na strop a rozstřílenou střechou uviděl hvězdy. V kostele bylo stále ještě cítit kadidlo. Už několik týdnů se kostela nepoužívalo a díra ve střeše byla rovněž už týdny stará. Ale vůně kadidla ještě nevyprchala.

11.12.2022 4 z 5

Black Metal. III, Kult nikdy nezemře Black Metal. III, Kult nikdy nezemře Dayal Patterson

V tomto aktuálním díle nás čekají norské kapely, speciální kapitola věnovaná tvorbě Theodora Kittelsena, jež k tomuto žánru neodmyslitelně patří, polské kapely a na závěr squadry hrající depresivní black metal. Z oblíbenějších představitelů bych tentokrát jmenoval SATYRICON, KAMPFAR, polské ARKONA, EVILFEAST a MGLA. Kniha je pěkně ilustrovaná a jediným negativem, je díky chybě nedokončená kapitola o Forgotten Tomb.
Na závěr zbývá pouze dodat: black metal nikdy nezemře.

09.12.2022 5 z 5

Expedice badatele Věnceslava Brábka do Svrchní Křídy pod Černými lesy Expedice badatele Věnceslava Brábka do Svrchní Křídy pod Černými lesy Jan Sovák

Parádní, dobrodružná cesta do pravěku pro mladší čtenáře. Příběh začíná při rekonstrukci budovy Národního muzea v Praze, kdy byla ve sklepě nalezena značně opotřebovaná cestovní bedna označená nápisem BRÁBEK. Zbytek už si přečtete sami. Já už jen doplním, že kniha je velmi pěkně ilustrovaná, včetně závěrečné galerie dinosaurů, obsahující deset exemplářů.
Citace: S těžkým srdcem jsem se rozloučil s krajinou, kde jsem strávil tolik měsíců, Mamlas s rodinkou však nepřiběhl ani na pískání a Béďu za chvíli přestalo loučení bavit a rozběhl se za sarančetem.

08.12.2022 5 z 5

Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Bohumil Hrabal

Útlá sbírka sedmi povídek. Nejvíce se mi líbí pasáže v Hrabalově stylu dělnické poezie a části, které byly použity ve filmu Skřivánci na niti.
Citace z povídky Ingot a ingoti: Tu chvíli se vylila na haldě struska, rozzářilo se nebe, růžové světlo, v dálce na konci se tyčilo zsinalé město s předjitřní náladou, zelenými střechami a vykostěnou kostelní břidlicovou věží. Komíny martinských pecí trčely proti městu a z prostředního komínu vytékal něžný modrý plamínek s jantarovým třepením na okraji. Pak na stráni haldy zůstala pouze rozšklebená jizva žhavé strusky jak pohlaví téhle krajiny.

07.12.2022 4 z 5

Rituál stínu Rituál stínu Eric Giacometti

Thriller, v kterém se utkají záporáci z Thule s Mirky Dušíny od zednářů. Začátek je bombastický, ale nastavené tempo dlouho nevydrží a román brzy spadne do průměru. Velké části knihy působí jako náborový materiál do zednářské lóže. Některé pasáže jsou neuvěřitelné, text nejspíš neprošel korekturou, konec nepřináší uspokojivé vyvrcholení, ale kniha se přečíst dá.
Citace: Při zimním slunovratu roku 1944 přijal za přítomnosti generálových lidí pravý křest SS. Na mýtině osvětlené pochodněmi, tváří obrácený k provizornímu oltáři potaženému antracitovou pokrývkou, na které byly vyšity dvě runy barvy měsíce, byl zasvěcen do ritů temného řádu, před zasmušilým pohledem přítomných vojáků, kteří potichu odříkávali starodávné germánské vzývání.
Halgadom, Halgadom, Halgadom...

04.12.2022 4 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Balada z prostředí loupeživých rytířů. Nejzajímavějším na této knize je Vančurův jazyk, který tento příběh činí autentickým. Ovšem něco za něco. Místy je příběh hůře stravitelný. Z knihy přímo vane atmosféra drsného středověku a z některých obrazů až zalézá mráz za nehty. Na závěr pochválím překrásný obal, kterým se pyšní vydání z roku 2015.

27.11.2022 4 z 5

Black Metal. II, Předehra ke kultu Black Metal. II, Předehra ke kultu Dayal Patterson

Spousta zajímavých rozhovorů, osobností, postřehů a zajímavostí z hudebního žánru, kterým je ten náš black metal. Z oblíbenějších kapel bych jmenoval MAYHEM, GORGOROTH, MARDUK, BEHERIT a TAAKE. Obrazová část knihy je dostačující. Dočteno, je čas na další díl s názvem Black Metal - kult nikdy nezemře.
Citace, slova Morgana z kapely MARDUK: "Tohle je ve skutečnosti po dlouhé době první album, na kterém nejsou žádné texty o druhé světové (usmívá se). I tak ale o tom hodně čtu nebo se dívám na dokumenty. Vidět 70 tun oceli, kterak se valí po bitevním poli, je zkrátka skvělá inspirace. Rozhodně lepší než deprese, nebo čučení do jezera, nebo čím vším se tak lidi nechávají inspirovat. U nás tohle prostě nefunguje. Krveprolití je... zajímavější."

20.11.2022 5 z 5

Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky Zdena Frýbová

Mafie po česku je vcelku podrobný průvodce jistým druhem kriminality v období socialismu. Nutno napsat, že tento román je velmi reálný. Z počátku jsem uvažoval, jestli knihu vůbec dočtu, ale později mě příběh zaujal a závěr mě nadchnul. Určitě to nebyl ztracený čas. Barryho a Karryho lze skutečně považovat za mafiány, ale ti co přišli po nich, v devadesátých letech, to byl jiný level.

19.11.2022 5 z 5

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

(SPOILER) Asi nejzajímavější na tomto románu je, že mimo jiné předkládá vlastní verzi o původu mýtického, nacistického zvonu obecně nazývaného Die Glocke. Mimo jiné se příběh odehrává v kulisách Antarktidy, Tibetu a na palubě mimozemského plavidla. Kromě sympatické dvojice hlavních hrdinů vystupují v knize příslušníci Orloje, immariové, tibetští mniši, dobře ukrytí mimozemšťané a nacisté, ale ti jen jako nezbytné křoví. Stylem mi tohle dílko připomíná trochu tvorbu Jamese Rollinse, zejména jeho sérii Sigma Force. Četba mě bavila, ale do dalších dílů se zřejmě pouštět nebudu.
Citace: Ponorka, pakliže to skutečně byla ponorka, trčela z dalšího kovového objektu, který byl šedivý a mnohem větší. Šedivý předmět na rozdíl od ponorky neodrážel světlo; připomínal spíš vlny, jaké se tetelí nad obzorem rozpálené dálnice nebo delšího úseku pouště. Nebyl však teplý, rozhodně ne natolik, aby kolem něj roztával led. Těsně nad ním Karl zahlédl útržek nápisu na ponorce - U-977 a Kriegsmarine. Nacistická ponorka. Vyčnívající z... nějaké stavby.

16.11.2022 4 z 5

Alfred Hitchcock 2 – Strašidla na dobrou noc Alfred Hitchcock 2 – Strašidla na dobrou noc Alfred Hitchcock

Strašidla na dobrou noc jsou antologií různorodých hororových povídek. Najdeme tady třeba velice realistickou s názvem Přepadení, téměř dojemnou, nazvanou Vysoká sázka, potom také nesmrtelnou klasiku jakou je Moucha, dále také Celé město spí od legendárního Raye Bradburyho a nemohu vynechat Jasan, od mého oblíbence M. R. Jamese.
Citace z povídky Neuvěřitelný příběh: Tak mi vyprávěl o mnoha divných případech, kdy si příroda krutě pohrávala s lidským tělem. Vyprávěl klidně. Připomínal mého starého profesora biologie, který se podobně choval nad studentským mikroskopem. "...Jsou to divné věci. Velmi podivné. Některé jsou tak zvláštní, že se o nich v knihách skoro nepíše. Myslel jsem si, že o tom lékaři musí vědět, ale zřejmě se v lidech vytváří druh studu. Ponechávají se v tajnosti... Majitelé pohřebních ústavů musí vidět neuvěřitelné bytosti... Víte, když člověk narazí na případ, který učebnice jen naznačují, je otřesen."

14.11.2022 4 z 5

Unavený Bůh Unavený Bůh Ivan Kříž

Zajímavějším obsahem tohoto románu byla manželská krize Vojtěcha a Heleny, než středověce fanatický akt náboženského poblouznění v podobě dobrovolného zazdění se před domnělou apokalypsou. Mimo sympatické Heleny a protivně užvatlaného Vojtěcha za zmínku ještě stojí vedlejší postavy spálenozhořského faráře, předsedy MNV Pilaře a lesmistra Růžka. Kniha vyšlá v roce 1966 dává najevo, který světonázor je ten "správný", ale děje se tak v míře snesitelné.
Citace: "Ty polykáš žížaly?"
Cyrilek žasne nad otázkou a má co dělat, aby nedal najevo, jak dospělé ženě zazlívá její nechápavost.
"Žížaly jsou měkké, dobře se polykají," říká smířlivě.
"Muchy trochu škrabou v krku."

13.11.2022 4 z 5