Eicherik Eicherik komentáře u knih

Einsteinovo proroctví Einsteinovo proroctví Robert Masello

(SPOILER) Einsteinovo proroctví je docela dobrý thriller. Začátek byl bombastický, ale ke konci ubylo invence a závěr mohl být trochu propracovanější. Na jedné straně bylo starověké osárium, jež obsahovalo strašlivé tajemství, a na druhé právě vrcholil souboj o to, kdo dříve dokončí první jadernou pumu, to vše v době končící druhé světové války, nejprve na půdě nacistického Německa a posléze v ulicích ospalého amerického univerzitního městečka. Potenciál příběhu nebyl stoprocentně využit, ale děj pěkně odsýpal. Na závěr dodám, že v příběhu vidím pár styčných bodů s Wilsonovým hororem Pevnost.
Citace I: "Ať si jdou!" vybuchl Führer. "Ať si prodávají to svoje svinské učení, komu chtějí. Kašlu na ně. My je nepotřebujeme. Máme německé vědce, nejlepší na světě, ti jsou schopní plnit všechna naše přání a nepotřebují žádnou pomoc od zrádců a táhle havěti."
Citace II: "Jakmile porazíme nácky - a spolehněte se, že je porazíme - vyřídíme si to se Sověty." Odmlčel se, aby zavrčel nějaký příkaz do interkomu, a pak hladce pokračoval. "A taky si to vyřídíme s jejich sympatizanty tady ve Spojených státech. Mám už jejich seznam a je deset yardů dlouhý."

23.07.2023 4 z 5

Měsíční šachta Měsíční šachta Martin Lavay

Měsíční šachta je nejzajímavější slovenskou záhadou. Navíc světově známou záhadou o které se zmiňovala ta největší jména záhadologického světa a samozřejmě i ta česká a slovenská. Mnozí z těch tuzemských po ní i pátrali. Samotné prvotní objevení té tajemné jeskyně je velmi atraktivní. Slovensko roku 1944, v okolí probíhají boje mezi Němci a povstalci a vypravěčem je záhadná postava kapitána Antonína Horáka. Byl skutečně jedním z povstalců a nebo patřil k druhé straně? Kniha je velmi pěkně a pečlivě zpracována a je plná ilustračních obrázků. Mimo hlavního tématu se široce zaobírá i příbuzným oblastem, jako je podzemí a podsvětí naší planety. Velmi se mi líbí i obálka. Ač tohle dílko rozebírá danou problematiku ze všech stran, tak jednoznačný výsledek nepřináší. Já jen dodám. Jestli je Měsíční šachta pouhou legendou, pak je to legenda velmi pěkná a přitažlivá.
Citace: Americký badatel Alec Maclellan vyslovil v roce 1982 hypotézu, že je Měsíční šachta vchodem do rozsáhlých podzemních prostor. V knize Agartha, ztracená podzemní říše spekuluje, že o Měsíční šachtě věděl už v roce 1939 speciální oddíl nacistického Ahnenerbe, pátrající v tehdejším Československu po dutinách, které by mohly být branami do jiných světů obývaných neznámými bytostmi uvnitř Země.

19.07.2023 5 z 5

Smrt v Breslau Smrt v Breslau Marek Krajewski

V celku povedená noirovka odehrávající se v Breslau, krátce po vzniku nacistického Německa. Knize dominují šílené vztahy, absence kladných hrdinů a hromady kompromitujícího materiálu. Rčení člověk člověku vlkem je pro tuto krimi příznačné. Vzájemné vydírání, vynucené službičky, soupeření různých služeben, účelová spojenectví, to vše je zde na denním pořádku. Motiv byl trochu fantastický, ale příběh je velmi čtivý a už se těším na druhý díl.
Citace: Veterána přestali zajímat dva muži, kteří si právě podávali ruce. Uviděl totiž blížící se skupinu podnapilých výrostků s gumovými obušky. Když ho míjeli, zahrál Horst-Wessel-Lied. Nic z toho nebylo. Do čapky proděravělé francouzskými kulkami nespadl jediný fenik.

16.07.2023 4 z 5

Čtyři hodiny do středověku Čtyři hodiny do středověku Miloš Jesenský

Čtyři hodiny do středověku jsou cestou za poznáním fantastického středověku. V jedenácti kapitolách nalezneme některé zajímavé fenomény tohoto zajímavého období. Namátkou uvedu: magickou metalurgii, rytířský stav, Johanku z Arku, Templáře, svatý Grál, krále Artuše, hraběte Saint-Germaina, Leonarda da Vinciho, automaty, golemy, alchymisty, Fulcanelliho a tajemství katedrál a mnohé další. Pro ty, kdo se o tyhle témata zajímají, bude spousta věcí už známých, ale v každé knize se vždy najdou i střípky nového poznání.
Citace I: Některé úvahy, publikované čas od času ve skromné literatuře na toto téma přivádějí k závěru, že nacisté svatý Grál skutečně našli. Podle nich zazdili někteří vysocí důstojníci SS 2. května 1945 v úplné tajnosti do ledovce Schleigest tajemný předmět, který by mohl být tolik hledaným Grálem.
Citace II: Aby zobrazil obsah tohoto boje o seberealizaci používá Fulcanelli k vysvětlení tuto krásnou alegorii:
"Lev představuje tuhou zemitou sílu a orel vzdušnou pohyblivou. Tito dva soupeři se potýkají tak dlouho, až orel ztratí křídla a lev hlavu a tak oba soupeři vytvoří jedno tělo oživené rtutí. Lev je sklonem mysli ke světu a orel k duchovnu. Když orel ztratí křídla a lev hlavu, to jest když se tato dvě "Já" tvořená myslí sloučí v jedinou uklidněnou mysl, je tu nové tělo pravdy, vědomé si sebe sama."

09.07.2023 4 z 5

Černé slzy paní Moschelesové Černé slzy paní Moschelesové Hana Zlínská

Tak tohle se mi líbilo. Dva kriminální příběhy zatím neznámé autorky mě oslovily. Motivy, nebo zápletka nejsou nikterak světoborné, ale způsob vyprávění byl velmi čtivý. Zajímavé postavy v kulisách staré Prahy, to mě přitahuje jako můru plamen svíčky. Snad se od zatím tajemné paní Zlínské dočkáme i dalších pěkných knížek. Na závěr ještě pochválím nádhernou, temnou obálku.
Citace: Popisoval, co všechno viděli v chodbách, které zaprášil čas. Nevěřila jsem všemu, nevěřila jsem tomu, jak si hráli s meči, které prý dodnes odpočívají někde dole. Nalezli tam zkumavky a skleněné baňky se zbytky obsahu, které neměli odvahu zkoumat. Prapory s vyšitými znaky rodů a církví, nepřeberné množství tmavých komůrek s bednami prázdnými i plnými starých hadrů a nádobí. Lidské kostry, které prý patřily mnichům z nějakého řádu. Bylo tam prý pohřbeno mnohé.

09.07.2023 5 z 5

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Devět vánočních povídek, v kterých převládala spíše smutná realita nad magičnem. Za nejlepší považuji Bolesti Petry Dvořákové, Dopis pro Ježíška Ondřeje Neffa a Tenkrát o Vánocích Ireny Hejdové.

05.07.2023 4 z 5

Démon ze sídliště Démon ze sídliště Iva Hadj Moussa

Nečekejte Vládce chaosu, Národního satanistu nebo Krev černých vran, tady jde spíše o humorně dobrodružný příběh ala Žáci Kopyto a Mňouk hrají black metal. Tím nechci knihu shazovat. Byť je děj poměrně banální, tak příběh pěkně odsejpá, jen bych uvítal trochu větší exkurz do nadpřirozena. U čtení jsem se bavil a to je hlavní.
Citace: Mimino se mi líbilo, připomínalo scvrklou ještěrku nebo živočicha, kterej bude Zemi obývat po jaderný apokalypse.

02.07.2023 4 z 5

Satanovo sousto Satanovo sousto Mons Kallentoft

Švédská detektivka je stále pojem. V tomhle dílu je samotný případ trochu slabší a překombinovaný, ale ta omáčka kolem to vynahradí. A ikdyž to tentokrát nebylo stoprocentní, tak se určitě pustím do dalšího pokračování.
Citace: Ale tohle je Linköping, a za dveřmi na ně možná potom budou čekat farmáři z Motaly nebo z Mjölby, příznivci nacionalistické strany Švédští demokraté, kteří se nemůžou dočkat, až zmlátí nějakého teplouše, až všem ukážou, co si o těchhle deviantech myslí.

25.06.2023 4 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Zatím nejslabší díl téhle série. Přišlo mi to takové nedopilované a příběh neběžel jako dobře naolejovaný stroj. Někdy musí autor řešit problém, třeba jak vysvětlit, že kladný hrdina má doma předmět, který by u něj jeho věrný čtenář nečekal. Někdy se to podaří lépe a jindy ne. Tady šlo o to, že hrdina typu Mirka Dušína vlastnil část oblečení spíše z šatníku Dlouhého bidla. Zde konkrétně musel autor podšoupnout Tomáši Volfovi do šatníku tričko Burzum. Kriminalista si ho koupil, protože bylo ve slevě. To se zrovna moc nepovedlo, ale alespoň to pobavilo. Na světě je už další díl pojmenovaný Nalezení, ale s přečtením nebudu pospíchat.
Citace: Pak si vzpomněl, že si kdysi v jakémsi záchvatu šetrnosti pořídil ve slevě tričko projektu Burzum, tvořeného, jak si později uvědomil, usvědčeným vrahem a přesvědčeným rasistou.
Nikdy ho na sobě neměl a trochu se za jeho koupi styděl, teď mu ale poslouží dobře. Udělá z něj rasistického metaláka.

18.06.2023 4 z 5

Bez krve Bez krve Lincoln Child

Dvacátý případ svérázného agenta FBI Aloysia Pendergasta je ověšený tilandsiemi, jelikož se většinu času odehrává v Georgii, na jihovýchodě USA. Tentokrát šlo o jeden nový případ, v kterém pachatel zanechával oběti bez kapky krve a druhý, hodně starý, v kterém šlo o únos Boeingu 727. V tomto dílu se autoři dostali v některých pasážích až k žánru stařičkého sci - fi a nápaditého braku. Chvílemi to bylo až přes čáru, ale fanoušci této nevšední série některé přehnané momenty této americké dvojici autorů určitě odpustí. Závěr byl částečně předvídatelný a jsem zvědavý, kam se děj příště posune.
Citace: "To si tedy přeji. V mém věku je samoléčba prakticky jediná neřest, co mi zbývá." S námahou vstala, pak přistoupila k příborníku zarovnanému četnými lahvemi. "Dáte si se mnou, ehm, zelenou vílu?"

11.06.2023 5 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Co vím o Švédech? Asi by se toho našlo víc, ale to nejdůležitější je, že během třicetileté války obléhali Prahu, hrají neskutečně působivý black metal a píšou fantastické detektivky. Knihy z téhle série patří mezi moje nejoblíbenější a vždycky si u nich odpočinu. Těším se na další případ a tenhle přečtený doporučuji.

04.06.2023 5 z 5

Případ dávno mrtvých kanonýrů Případ dávno mrtvých kanonýrů Břetislav Hodek

V celku povedená krimi s příchutí bitvy u Hradce Králové, s atmosférou jihomoravského vinného sklípku a s textem na typicky zelených, smaragdovských stránkách. Motiv byl trochu kostrbatý, ale co, detektivky jsou většinou pohádkami pro dospělé. Jen ten nápoj, který major Kočka s oblibou popíjel, slabý čaj se čtyřmi kostkami cukru. No fuj!

28.05.2023 4 z 5

Sága sudetské rodiny a kronika soužití Němců a Čechů, to vše od pádu habsburské monarchie až po Třetí republiku. Líbilo se mi pojmenování kapitol a oddělení jednotlivých celků dobovými fotografiemi. Velice zajímavé mi přišlo zařazení Liny Heydrichové jako jedné z vedlejších postav. Román je velmi čtivý, hodnověrný a povedený. Doporučuji.

21.05.2023 5 z 5

Všechny duše Všechny duše Javier Marías

Na knihu jsem se hodně těšil, ale spíš mě zklamala. Text se nečetl lehce, takže jsem byl rád, že měl román pouhých 200 stran. Jako zpestření jsem uvítal zmínku o Arthuru Machenovi. Na závěr pochválím vkusný obal.

14.05.2023 3 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Velmi emocionální cesta do hlubin lékařovi duše. Od dětského hraní si na doktory, přes obtíže studií až po lékařskou praxi a budování si kariéry. Román je velmi rozsáhlý a obsahuje hodně témat. Z těch vážnějších zmíním třeba eutanazii, nebo přisvojování si výsledků vědecké práce vedoucími pracovníky. Z těch humorných mě pobavila třeba epidemie hypochondrie, vypuknuvší mezi studenty, z které jsem vybral i níže uvedenou citaci. Kniha nás provede částí americké historie a je napínavá až do samotného konce. Doporučuji.
Citace: "Podívej, Grete, hned ráno bys měla zajít k doktorovi. Jestli chceš, půjdu s tebou."
"Já nemůžu," odpověděla. "Já mám fakt hrozně důležitý cvičení v laborce."
"Důležitější než maligní nádor?"
"Sama říkáš, že může být jen benigní. Možná bych měla chvíli počkat, abych viděla, jestli to poroste."
Laura zuřila. To si ta kozatá čubka jedna sobecká neuvědomuje, že mluví s někým, kdo má sám vážné problémy s vaječníky?

13.05.2023 5 z 5

Milenci & vrazi Milenci & vrazi Vladimír Páral

Román o věčném draní se za lepším, a nebyl by to Páral, kdyby nebyl také o sexu a milostných vztazích. Červení nemilosrdně útočí na modré a ti úspěšní z nich se stávají modrými. Neméně urputně válčí červení sami mezi sebou. Zejména boj o lepší bydlení je velmi militantní, protože jsou dva druhy lidí, s kvartýrem a bez něho, a mezi nima ostnatej drát. Tentokrát se tak děje v kulisách reálného socialismu. Nové generace postupně nahrazují ty staré a boj o lepší místo na slunci pokračuje dál. Kniha je to nesmírně čtivá a obsahuje také spoustu, často vtipných, vsuvek ze světového tisku. Postavy z domu čp. 2000 byly velmi zajímavé a těm klíčovým byly věnovány samostatné kapitoly ve formě životopisu. Nejsympatičtější mi byla Zita Gráfová a jen mě mrzelo, že jsem se nedozvěděl, jak to bylo dál s jejím synem Romanem. Čtení jsem si užil.
(Pokračování příště)
Citace: Jdu se ještě podívat na tu fabriku. Tyhle procházky - mezi námi - jsou poslední léta už jen zdravotní. Jdu pod svými věžemi, stanicemi a halami... Dívám se raději na zem. Náhle se lekám: proti mně se po betonu hýbe jakési pohádkové zvíře, báječný šupinatý netvor třpytně modrý, zelený a zlatý... Udělám ještě dva kroky... čtyřicet much s lesklými zadky se vzneslo do vzduchu a na betonu zbylo hovno.

01.05.2023 5 z 5

Srdce v kamenném kruhu Srdce v kamenném kruhu Anna Bauerová

Hlavním dějištěm tohoto historického románu, tvořeného pěti povídkami, je Boiohaemum, území ověnčené horami, ležící uprostřed prastarého Hercynského lesa. Území, jež je naší domovinou. Autorka s pomocí dobových spisů, znalostí historie a vlastní fantazie stvořila podobu, jak mohl vypadat tehdejší svět. Velmi zajímavé a poučné jsou i doplňující odborné texty. Dvě z povídek se věnují mému oblíbenému panovníkovi, markomanskému králi Marobudovi. Část, kdy se Marobud vrací do Římany zpustošené vlasti a odvádí svůj vyčerpaný lid do Boiohaemu byla velmi dojemná. Knihu si přidávám do doporučených.
Citace: Odpor byl potlačen a osady vzbouřenců vypáleny. Žádný z potomků Venetů neprozradil, odkud pocházely jejich zbraně, a to ani při nejkrutějších způsobech obětování, při nichž je nikdo neslyšel žadonit o smrt. Boiorix podezíral z dodávky zbraní cizí kmeny, přicházející pozvolna od severu přes pohoří Kanců, kterému říkáme Sudety.

23.04.2023 5 z 5

Let duchů Let duchů Bear Grylls (p)

Letoun Junkers Ju 390 na obalu, byl dokonalou vábničkou, slibující temný thriller s kořeny v druhé světové válce. Základním motivem příběhu je nález vraku letadla, zřejmě pocházejícího právě z druhé světové války, hluboko v pralesích Amazonie. Kniha se četla dobře, zejména část odehrávající se v pralese byla povedená, ale samotné vyústění bylo slabší. Román má pokračování, ale nejspíš se do něj pouštět nebudu.
Citace: Jaeger si občas říkal, jestli se dědeček nesblížil až příliš s nacistickým režimem, když zjevně nashromáždil takové množství suvenýrů. Ať už dělal za války cokoliv, nedostal se nebezpečně blízko k zlu a temnotě? Neprosákla do něj, aby z něj učinila jednoho ze svých sluhů?

16.04.2023 4 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Samotná kniha byla velmi čtivá. Prostředí archeologie bylo velmi atraktivní, doktor Soudek a ostatní postavy byly zajímavé a příběh si příjemně plynul. Jen některé části rozuzlení mně nepřipadaly příliš věrohodné, tak jednu hvězdu ubírám.
Citace: "Já jsem Exner," řekl mladý muž.
"Německo?"
"Spíš..." prohlásil Exner a měl najednou radost, že ještě nezapomněl všechno, co se naučil ve škole, "spíš Hercynský les..."

10.04.2023 4 z 5

Zákon krve: Myslet a jednat jako nacista Zákon krve: Myslet a jednat jako nacista Johann Chapoutot

Naprosto dokonalý rozbor ideologie nacionálního socialismu. Velmi chválím, že u každého složitějšího pojmu nebo slovního spojení je uveden původní německý výraz. Čtení to bylo někdy nelehké, ale na každé stránce hodně poučné.
Citace: "Buk, tento navýsost germánský strom, najdeme na západě, na východě se nevyskytuje. Na západ od ní (= od výše zmíněné linie) se rozprostírá středoevropský prostor, přátelský, otevřený, pestrý a snadno vymezitelný, těžící z požehnání často proměnlivého oceánského klimatu. Na východ od ní se táhne nehostinná země se svým kontinentálním klimatem." A tuto klimatickou hranici, kterou příroda určila německému stromu i německému člověku, je třeba přísně respektovat. Vždyť víme, že člověk a strom jsou tak trochu totéž, oba žijí zakořeněni v úrodné a zúrodňované půdě.

09.04.2023 5 z 5