Eicherik Eicherik komentáře u knih

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Sametová revoluce ve světě, kde neproběhl odsun Němců? Tak to je naprosto geniální nápad. Navíc se děj odehrává v Bruntále, který patří k mým hlubším kořenům. Žánrově bych knihu označil za takový plíživý thriller. Děj se posouvá poklidně, do toho staré fotografie, zřícenina hradu Wildstein, poklady, tajemství z války a hlavně žádné bláznivé honičky a přestřelky v každé druhé kapitole. To mi naprosto vyhovovalo. Nutno ale podotknout, že skutečnost by tak temná rozhodně nebyla, tady se prostě pohybujeme v žánru thrilleru. V knize nebyla nouze ani o humor. Na závěr pochválím povedený obal a návštěvu Sudet a Freudenthalu hodnotím kladně.
Citace: "Přitom Sudéta bylo keltské slovo a první, kdo jej použil, byl alexandrijský geograf Ptolemaios ve druhém století našeho letopočtu. To keltské slovo znamenalo Les kanců," mrkla na mě, jako by to snad měl být vtip.

03.12.2023 5 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Autorka si nastudovala historické údaje a fakta, zapojila svou fantazii a stvořila úžasně čtivý historický román. Jak to ale tenkrát bylo doopravdy to ví jen Bohové a tehdejší účastníci, protože ani tehdejším kronikám nelze úplně věřit. Hlavní postava, kníže Tugumír, je zajímavá také tím, že je vzhledem podobná našemu Václavu I. (svatému Václavovi), protože je to jeho bratranec. Náš Václav I. se v románu také párkrát mihne pod jménem Václav Český. Jedinou výhradu mám k některým dialogům a jednáním, která jsou až moc současná. Srovnání Rebeccy Gablé s Kenem Folletem není vůbec od věci. Román doporučuji všem zájemcům o historii střední Evropy, protože většina děje se odehrává na západním břehu Labe na dohled od pohoří Harz.
Citace: Sevřel její zápěstí a přitáhl si ji ještě trochu blíž, stále s pohledem na řeku. "Jestlipak tady stál Irminsul, tady, co právě stojíme, co myslíš?"
Zvedla hlavu z jeho ramene. "Jestli co?"
Nevrle mlaskl. "Ubohé, nic netušící dítě. Irminsul. Ten sloup, který nesl oblohu. Největší svatyně našich pohanských předků, kterou zbořil císař Karel Veliký, když dobyl Sasko a přinesl nám pravou víru." Otův velký vzor, pomyslel si.
"To jsem nikdy neslyšela," přiznala dívka. "Ale nemohl nést oblohu, protože jinak by se asi zřítila, ne?"
"To souhlasí."
"Jak vypadal?"
"Nevím," musel přiznat. "Možná jako ohromný strom, rovný jako svíce a hodně vysoký."

26.11.2023 5 z 5

Tahle útlá brožurka je bestiářem pro malé čarodějky a malé kouzelníky. Výhradu mám snad jen ke klasifikaci Ghúla. Označit ho jako XX (neškodný / lze ochočit)? To musel Mlok Scamander napsat pod vlivem nějakého potměšilého lektvaru.
Citace: K poslednímu případu takového podvodu došlo roku 1973, když zmizel kouzelník Janus Thickey a zanechal na nočním stolku pouze spěšně načmáraný vzkaz tohoto znění: "Ach ne - dostal mě smrtiplášť - dusím se!" Jsouc přesvědčena nedotčenou a prázdnou postelí, že tento netvor skutečně Januse zabil, zahájila jeho manželka i s dětmi období přísného smutku, které však nenadále přerušila, když byl Janus objeven, jak pět mil od domova žije s hostinskou od Zeleného draka.

26.11.2023 4 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Pád titánů je takovou zábavnou a poutavou učebnicí dějepisu. Po pravdě jsem první světovou válku znal pouze z fragmentů. Tenhle rozsáhlý román mi je umožnil poskládat dohromady a hlavně pochopit. Velmi se těším na druhý díl, který nás posune do války druhé a odhalí další osudy oblíbených i neoblíbených postav.
Citace: "Co se to událo zajímavýho?"
"Ale jen zprávy ze zahraničí," mávla rukou. "Nějaká vražda. Princeznu to strašně rozrušilo. Rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda zavraždili někde v Sarajevu."
"To musí vyděsit každou princeznu."
"To ano," přitakala Nina. "Ale stejně bych řekla, že takových, jako jste vy a já, se to nijak nedotkne."
"Jistě," souhlasil Lev, "taky si myslím."

12.11.2023 5 z 5

Osudná zima Osudná zima G.M. Malliet

Hrad plný potencionálních dědiců, kteří se navíc díky svému aristokratickému původu cítí nadřazeni nad zbytkem populace, to je výborné prostředí pro anglickou detektivku. Román je plný pohody anglického venkova a předvánoční atmosféry, ale vyskytují se vněm i hlušší místa. Co se týká detektivní linky, tak je tu drobná překombinovanost, ale i tak mohu knihu, přes její drobné nedostatky, doporučit.
Citace: Pečlivě si prostudoval výběr jídel, aby našel něco s alespoň trochu vyšší nutriční hodnotou, ale zrovna tento konkrétní stánek britské železniční společnosti nabízel pouze takový druh sendvičů po jejichž konzumaci jste se začali strachovat, jestli si sanitka dokáže včas prorazit cestu ucpanými londýnskými ulicemi, aby vám zachránila život.

29.10.2023 4 z 5

Obrázky z lesů a polí Obrázky z lesů a polí Jaroslav Hubálek

Nádherná kniha o lesní zvěři. Jako první mě zaujal obal na kterém stojí strážce lesa, který se opírá o starou sosnu a shlíží na svůj kopcovitý revír. V pěti kapitolách se setkáme s rodinkou divočáků, tchořem, mladým zajícem, prohnanou kunou a starým moudrým havranem, ale též i s pytlákem. Kniha je psána mysliveckou rukou a zkušenostmi a na konci je slovníček mysliveckých, lidových a odborných výrazů. Všechno chování zvěře je reálné a ukazuje jeho každodenní boj o přežití, přesto to není čtení depresivní. Autor je také ke své profesi myslivce velmi otevřený, upřímný, nic neskrývá a nedělá se lepším. Doporučuji všem milovníkům lesa, zvěře a rostlinstva.
Citace: Toho roku měl zase vlastní rodinu. Neřekli byste, že jsou havraňata krásná nebo aspoň hezká, daleko spíše byste hlasovali, že jsou dokonce ošklivá. Není na nich nic jiného než ty drápy a ohromné zobáky. Rodičům se však líbí a mají je rádi.

22.10.2023 5 z 5

Malý vetřelec Malý vetřelec Sarah Waters

(SPOILER) Úžasný román, odehrávající se po druhé světové válce v čtenářsky atraktivním prostředí rozpadajícího se anglického venkovského panství Hundreds Hall. V knize vystupují členové rodiny Ayresových, doktor Faraday, služebné, přízrak, pes Gyp a další. Začátek je téměř idylický, ale atmosféra začíná postupně houstnout. Konec se dá vykládat různě, včetně toho, kdo je ten nejhorší vetřelec. Nádherný čtenářský zážitek s atmosférou starých časů.

15.10.2023 5 z 5

Historička Historička Elizabeth Kostova

Mistrné spojení historie, okultismu a vampýří legendy. Ústřední historickou postavou tohoto dobrodružného pátrání je valašský kníže Vlad III. Dracula zvaný Vlad Tepes. V příběhu ve kterém navštívíme mnoho zajímavých míst je cítit ženský rukopis. Velmi oceňuji minimum akčních scén, pečlivou popisnost, skvělou atmosféru a hlavně žádný velký spěch. Jako zajímavé hodnotím popis moderní likvidace upíra a setkání s rumunskou Železnou gardou. Román mě příjemně překvapil.
Citace: Drakula už stojí na svém oblíbeném místě, hledí přes vodu, ruce založené za zády v charakteristickém zamyšleném gestu, a něco plánuje. Opat ho viděl takhle stát před jeho bojovníky a vysvětlovat jim strategii zítřejšího nájezdu. Vůbec nevypadal jako člověk, který je v neustálém nebezpečí - vůdce, kterého může každou hodinou stihnout smrt, který by měl každým okamžikem uvažovat o své spáse. Naopak, pomyslí si opat, vypadá jako člověk, který má celý svět před sebou.

01.10.2023 5 z 5

Zlověstný podzim Zlověstný podzim G.M. Malliet

Je mi naprosto jasné, proč má tahle krimi pouhých 62%. Pro mnohé čtenáře bude totiž zdlouhavá a rozvláčná. Já tenhle zdánlivý handicap naopak uvítal. Kniha se odehrává v ospalé idylické anglické vesničce a děj se tak příjemně líně vleče. Atmosférou mi tahle detektivka připomíná seriál Vraždy v Midsomeru a dvojicí vyšetřovatelů Grantchester. Chválím pěkně vykreslené postavy a výhradu mám pouze k velkému množství překlepů. Zlověstný podzim doporučuji čtenářům, kteří nikam nepospíchají.
Citace: Krátce před blížící se dožínkovou slavností dovedla Wanda své všetečné schopnosti k dokonalosti. Její postava byla pro válčení jak dělaná - malá vzrůstem, se širokými boky a rameny - celkově působila jako německý tank za druhé světové války, který si razil cestu přes francouzskou vesnici, zatímco ho venkovský lid zbavený všech iluzí a v němém úžasu pozoroval.

24.09.2023 5 z 5

Otazníky nad hroby Otazníky nad hroby Ludvík Souček

Otazníky nad hroby jsou záhadologickou knihou, zabývající se exponovanými osobnostmi, jejichž smrt skrývá nějaké tajemství. Autor si nedává za cíl tyto záhady vyřešit, ale předkládá ty nejpravděpodobnější varianty. Četl jsem první vydání, které neobsahuje kapitolu s názvem Ochránce císařských lamp, která pojednává o G. J. Rasputinovi. To je škoda, protože bych si ji rád přečetl a v budoucnu se po ní poohlédnu. Z osmi zajímavých částí se mi nejvíce líbila asi ta o králi Holci, který je spíše znám jako Ladislav Pohrobek a současně i o Jiříku z Poděbrad. Kniha by mohla mít klidně nekonečně dalších pokračování, protože záhadných úmrtí je v historii plno. Já bych třeba uvítal kapitolu věnovanou Rudolfu Hessovi. Nespáchal sebevraždu, nebo nebyl snad ve vězení ve Špandavě zavražděn Hessův dvojník? Nebo třeba Reinhardu Heydrichovi. Nepomohl snad do germánské Valhaly zastupujícímu říšskému protektoru, pomocí svého osobního lékaře, jeho šéf Heinrich Himmler? No ona ani smrt samotného Ludvíka Součka také není bez nějakého toho otazníku. Jak jsem uvedl na začátku. Kniha si nedává za cíl nastolené otázky vyřešit, ono to u některých historických postav asi ani nejde. Dám příklad ze současnosti. Zemřel skutečně Jevgenij Prigožin v sestřeleném letadle, nebo je někde uklizený? Jediný nedostatek této publikace vidím v absenci ilustrací, sem by se hodily. Otazníky nad hroby doporučuji čtenářům, kteří si na čtení udělají čas a rádi se přehrabují a rochní v minulosti, protože je to čtení poutavé a detektivní.
Citace z kapitoly Dobře utajený Jago: O Billym Kidovi, bezohledném lumpovi a násilníkovi, zachoval americký mýtus zvěst, připisující mu takřka démonický půvab a ďábelskou neodolatelnost. Jediný zachovaný snímek ukazuje však Billyho Kida jako křupana s tak idiotským výrazem, že by se průměrný obecní blb proti němu vyjímal jako antická plastika mudrce...

17.09.2023 5 z 5

Kapitán Kloss - Kompletní vydání 20 sešitů Kapitán Kloss - Kompletní vydání 20 sešitů Zbigniew Safjan

S Kapitánem Klossem jsem se poprvé setkal jako dítě o prázdninách a to ještě jen s pár sešity. Jakmile jsem zahlédl toto souhrnné vydání, tak jsem neodolal. Příběhy jsou to většinou hodně naivní, nastrčený důstojník abwehru Kloss měl více životů než kočka, v reálu by s velkým štěstím zvládl tak jednu akci. Asi největším nedostatkem těch dvaceti příběhů je jednotvárnost, což je dáno tím, že hlavní hrdina je agent. Stále musí zjišťovat, kdo je na které straně a kdo je taky agent. Chválím pěkné kresby a povedenou atmosféru. Za nejlepší díly považuji Setkání s Ingrid a Noc v nemocnici.

10.09.2023 4 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Arthur Conan Doyle

(SPOILER) Ke Ztracenému světu jsem se vrátil téměř po čtyřiceti letech. Důvodem bylo porovnat reálie tohoto románu s cestopisem Kurupira Jaroslava Mareše. Výsledek předčil moje očekávání. Těch nezpochybnitelných detailů a spojnic bylo tolik, že si myslím, že pan Mareš skutečně objevil tu správnou horu. A. C. Doyle měl s určitostí velmi dobrého informátora, kterým byl nejspíše P. H. Fawcett, jenž mu Amazonii a okolí stolové hory popsal do nejmenších podrobností. Samotný příběh byl dobrý, jen bych vypustil zalidnění Země Maple Whitea humanoidními bytostmi. V kapitole, kde indiáni, s drobnou pomocí Angličanů, vyhubí bojovníky kmene opolidí a přeživší uvrhnou do otroctví jsem si představoval vyděšené tváře liberálů. Sám jsem se při četbě přihlouple uhihňával. Ta myšlenka, že se na zastrčené stolové hoře udržely jinde vyhynulé formy života je prostě geniální.
Citace: Budete se tomu smát, mladý příteli, ale na mou čest, mohl to být jeho příbuzný. Nevěřil bych tomu, kdybych to neviděl na vlastní oči. Starý opočlověk, zřejmě náčelník, vypadal jako rudohnědý Challenger. Co má profesor, měl v trochu větším i on - stejně krátké tělo, široká ramena, vypouklá prsa, žádný krk a na bradě husté vousy, které se mu valily přes prsa. Huňaté obočí a stejný pohled v očích, jako když profesor říká: "Co vlastně chcete?"

10.09.2023 4 z 5

Hrůzy lásky a nenávisti Hrůzy lásky a nenávisti Zdena Frýbová

Dva neobvyklé případy z manželské poradny. V obou příbězích vystupují zrůdy, které zplodil minulý režim a jejich bezmocné oběti. V prvním nazvaném Zrůdička účinkuje zakomplexovaný sanitář, který terorizuje svoje okolí a v druhém zase ředitel dětského domova pro problémové dívky, který zneužívá svoje svěřenkyně. Kniha vyšla poprvé v roce 1991 a autorka skrze některé postavy promítla do textu svoji frustraci z polistopadového vývoje. Nutno ale podotknout, že paní Frýbová v doslovu zdůrazňuje, že změny režimu nelituje a sama si i ekonomicky polepšila. Líto jí bylo obyčejných lidí, kteří museli čelit prudkému nárůstu cen a brutální kriminalitě způsobené neuváženou amnestií. Netřeba dodávat, že za pár let se situace ve společnosti zkonsolidovala. Na závěr stručné shrnutí. Obě novely jsou obsahově nelehké, ale čtivě sepsané.

04.09.2023 4 z 5

Vidím širou a krásnou zemi Vidím širou a krásnou zemi Gudmundur Kamban

Román z doby, kdy muži byli ještě muži a kdy pouštní bůh pomocí germánských mečů dobýval severské germánské ostrovy. Kniha je poskládána z převyprávěných islandských ság, jen poslední kapitola je pouhou autorovou fikcí. Z bohatého děje vyzdvihnu osidlování Grónska, přijetí křesťanství na Islandu a hlavně objevení Vinlandu (Ameriky). Na své si přijdou i čtenáři vztahových a milostných příběhů. Za zmínku stojí třeba pohnutý osud Thorgunny z Tirey. Nechápu, že tenhle literární skvost nebyl od roku 1972 opětovně vydán.
Citace: Krátce po Thjodhildině křtu se dali pokřtíti také oba mladší Erikovi synové. Celá Erikova rodina - kromě Erika samého - byla pokřtěna.
Takovým vývojem věcí byl donucen k tomu, aby mlčel. Jeho myšlenky však byly svobodné.
Thor v něm vypěstoval osamělý strom. Byl to strom, který rostl sice pomalu, ale nedal se ničím ohnout.

27.08.2023

Znamení lyry Znamení lyry Václav Erben

Exnerovka z vojenského prostředí. Nejdřív se ztratí náboje, no prostě normální bordel na vojně. Pak se ale objeví pár mrtvol a to už se musí zavolat kapitán Exner. Určitou sounáležitost jsem pociťoval s četařem Svobodou. Na vojně jsem byl taky písař, do civilu jsem šel taky jako četař a také jsem přespával v kanceláři na gauči. Samotný motiv téhle krimi nebyl kdovíjaký, ale to vojenské prostředí bylo zajímavé. Po čase si o tom snad každý muž občas rád pokecá, ale v době, kdy to prožíval se těšil na to, až už bude v civilu. Jako zajímavé hodnotím, že na samotném konci knihy je takový drobný úvod do dalšího případu, nazvaného Bláznova smrt.
Citace: Četař přeskočil příkop a kráčel přes trávu ke vchodu do štábu praporu, kde v kanceláři spal. To se nesmí, aby písař spal v kanceláři, ale Kylar si velmi dobře uvědomoval, že dobré podmínky jsou předpokladem kvalitní práce. I písaře.

25.08.2023 4 z 5

Samotářky Samotářky Barbora Šťastná

(SPOILER) Mám rád ságy a tahle se mimořádně povedla. Zajímavé a věrohodné postavy, padesátá léta, kolektivizace zemědělství, zákeřné a zločinné praktiky StB, ale také chvíle štěstí. Z vedlejších postav musím zmínit Matyldu. V životě to měla hodně těžké, ale život nevzdala. Jako zajímavý nápad hodnotím zapojení soch svatého Prokopa a Jana Nepomuckého do děje. Román Samotářky je hodně smutný, ale také pestrý a čtivý. Je neuvěřitelné, kolik se toho vešlo do pouhých tři sta stran. Jedna z nejlepších knih vůbec. Doporučuji.
Citace: Měla ráda zvuky, které letní louka vydávala, chrastění klasů vysušené trávy ve větru, temné zabzučení mouchy, která chvílemi proletěla zblízka okolo jejího ucha, a vysoko nad tím vším jiskřivý zpěv neviditelného skřivánka. Nevěděla, jestli je to doopravdy skřivan, kytky a ptáky nikdy moc neuměla, ale to jméno se k tomu zvuku hodilo.
Co když právě tohle je nejšťastnější okamžik v mém životě, uvažovala Amy, co když nic lepšího už nebude?

22.08.2023 5 z 5

Přízraky Breslau Přízraky Breslau Marek Krajewski

Třetí díl téhle série byl nejslabší. Začátek knihy se docela vlekl a motiv nepůsobil věrohodně. Přitom základní myšlenka příběhu nebyla tak špatná, ale autorovi se nezdařila zpracovat do podoby čtivého románu. Pokud se dostanu k poslednímu dílu nazvaném Pevnost Breslau, tak se do něj určitě s velikou chutí pustím.

20.08.2023 3 z 5

Kurupira: Zlověstné tajemství Kurupira: Zlověstné tajemství Jaroslav Mareš

Kurupira je nejzajímavější cestopis, jaký jsem kdy četl a zároveň velmi poutavá záhadologická kniha, která jde po stopách Ztraceného světa A. C. Doyla. První ze tří částí popisuje výpravu k hoře Kurupira z roku 1978. Škoda, že se tehdy nepodařilo nalézt cestu k vrcholu. Některé příběhy mi upomínaly tvorbu Otakara Batličky. Z velkého množství tvorů zde popisovaných mě nejvíce zaujal prokazatelně existující pták hoacin chocholatý. Kniha přináší spoustu zajímavých informací o pralese obecně a o ústředním tématu, tj. stolových hor. Například jsem vůbec netušil, jak významnou roli v tomto tématu sehrál britský koloniální důstojník, archeolog, výzkumník a badatel P. H. Fawcett. Na závěr pochválím veliké množství krásných kreseb a fotografií a Kurupiru si přidávám do doporučených.
Citace: Tvrdí se, že uštkne-li někoho had, má se ho postižený pokusit zabít a přinést s sebou, aby bylo možno podle druhu vybrat odpovídající sérum. V praxi to však není tak jednoduché. Znám případ, kdy byl postižený, poctivě se snažící o vyplnění této rady, uštknut ještě třikrát, než se nakonec svého úsilí vzdal.

17.08.2023 5 z 5

Konec světa v Breslau Konec světa v Breslau Marek Krajewski

Tak tohle byla jízda. V druhém dílu se vracíme v čase do období Výmarské republiky. Hodně mi to atmosférou připomínalo Babylon Berlín, s tím největším rozdílem, že Eberhard Mock není Gereon Rath. Mocka si totiž není snadné oblíbit. Tenhle díl se mi líbil víc, než ten první a těším se na další pokračování, v kterém se posuneme v minulosti ještě o kousek zpět.

13.08.2023 5 z 5

Operace Hess Operace Hess Leo Kessler (p)

Velmi povedený válečný příběh, popisující osm květnových dnů roku 1941, který beletristicky zpracovává jednu z velkých záhad druhé světové války. Autor předkládá svoji představu, jak to mohlo tenkrát být s vysoce postaveným nacistickým představitelem Rudolfem Hessem. Jak moc se kniha blíží realitě netuším, ale spojení válečného běsnění a tajné historie 2. světové války funguje dokonale. Doporučuji.
Citace: Von Dodenburgův mozek se rozjel na plné obrátky. Zvláštní úkol... Zeebrugge... První němečtí vojáci na anglické půdě. Tyhle divoké myšlenky mu nedávaly žádný smysl. Všichni věděli, že invaze do Británie byla odvolána. Teď bylo na Göringově bombardérech, aby dostaly ty proradné Angličany na kolena.

06.08.2023 5 z 5