Edona Edona komentáře u knih

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Pokračování detektivní série s Josefem Bergmanem opět nezklamalo. Napínavá detektivka přináší atraktivní prostředí, zajímavé charaktery, napětí, spoustu podezřelých a nečekaného vraha. Doporučuji všem! A nyní přichází dlouhé čekání na další díl. :-)

06.04.2024 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Je to asi deset let, co jsem poprvé četla Stmívání a tento návrat z jiného pohledu byl rozhodně nostalgický a zajímavý. Vždycky jsem byla team Edward a jeho pohled mě bavil, ale celkový dojem mi docela zkazil český překlad. Proto je mé hodnocení nižší.

30.03.2024 3 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Dojemný příběh o lásce, ztrátě, vině a odpuštění. Kniha je velmi čtivá, v závěru emotivní. Doporučuji.

11.01.2024 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Ke knize jsem se sice dostala až po shlédnutí filmové adaptace, ale vůbec to ničemu nevadilo. Naopak jsem mohla srovnávat.. Díky tomuto spin-offu můžeme vidět, jak se proměňuje Snowova povaha směrem k charakteru, který známe z Hunger games. Ačkoliv se zpočátku může zdát Snow líbivý, vše dělá jen na oko. Vše dělá ve svůj prospěch, ve svém nitru je zlý a zákeřný od začátku. Postava Lucy Gray nedostala mnoho prostoru a to mě trochu mrzí. Závěr mě nenechává chladnou, škoda, že se asi nedovíme, co se stalo dál.

Doporučuji!

03.01.2024 4 z 5

Witch Komiks 1-3 Witch Komiks 1-3 Elisabetta Gnone

Komiks jsem si přečetla z nostalgie a rozhodně nezklamal. Kde jsou ty časy, kdy mi mamka časopis kupovala. :-) Doporučuji nejenom nám "starým čtenářkám". Teď můžeme komiks předat našim dětem.

29.11.2023 4 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Uf, asi jsem ráda, že jsem knihu konečně dočetla.. Jednak mi zpočátku dlouho trvalo, než jsem se do knihy začetla a za druhé mi přišlo, že úplně nechápu, co čtu. Velmi zvláštní kniha, vyprávění se vleče jako nějaká filozofická bichle, žádné akce nečekejte. Právě naopak. Hlavní hrdinové hodně čtou, polemizují, filozofují, intrikují. Od knihy jsem asi čekala něco jiného, byť se mi líbilo prostředí (dark academia) i tajemství halící Alexandrijskou společnost a originální hrdinové, tak jsem vlastně taková zmatená/zklamaná.

Tato kniha rozhodně není pro každého. Máte-li rádi rychlý spád děje, akci, zápletky.. tak tady nic z toho nenajdete.

20.11.2023 3 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Již sedmé setkání s Josefem Bergmanem, tentokrát v malé jihočeské vesničce, kde samozřejmě dojde k vraždě. Autorka skvěle vykreslila místní obyvatele, samotnou historii vesnice i její okolí. Michaela Klevisová je sázka na jistotu, doporučuji a těším se na další díly!

18.11.2023 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Je pro mě velká škoda, že jsem se k Narnii dostala až jako dospělá. Jako dítě bych si tento fantasy svět oblíbila mnohem víc. Styl vyprávění mi přijde spíše pohádkový, než fantastický. Příběh je jednoduchý, srozumitelný, lehce uspěchaný.. Ideální pro dětského čtenáře.

19.10.2023 4 z 5

Úžasné memoáry významných českých hrdinek. Škoda, že tato kniha nebyla v době, kdy jsem studovala na střední škole. Člověk se dozvěděl o ženách, o kterých neslyšel ani v hodinách dějepisu či literatury. A jaká to je škoda! Každé hrdince je věnována dvojstrana - krátký medailonek a osobitý portrét. Tyto nádherné a působivé ilustrace vytvořili studenti ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Jde o opravdu nápadité a neobvyklé ilustrace, proto bych doporučila spíše tištěnou knihu, nežli audioknihu.

13.10.2023 5 z 5

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Na anglický venkov přijíždí pilot Jerry Burton se svou sestrou, aby se zde zotavil ze svého zranění. Nedlouho poté mu přijde anonymní dopis, který je velmi pobuřující. Zjišťuje však, že není jediný, kdo takový dopis dostal. V Lymstocku dojde k sebevraždě spojené s anonymním dopisem a brzo nato i k vraždě. Místní detektivové i Jerry rozjíždí pátrání a až na úplný závěr se objevuje slečna Marplová, která případ samozřejmě vyřeší.

Někde jsem četla, že tato kniha byla jedna z oblíbených A. Christie. A já se ani nedivím. Velmi poklidná, avšak poutavá detektivka s nepředvídatelným vrahem. Moc se mi líbila, vraha jsem jako vždy neuhádla. :-)

25.09.2023 4 z 5

Průvodce kubánské dívky čajem a budoucností Průvodce kubánské dívky čajem a budoucností Laura Taylor Namey

Bueno, Mi estrellita, También.. tahle knížka kombinuje španělštinu, horké Miami, kubánskou dívku a pošmournou Anglii. A překvapivě to funguje, je to taková feel good oddechovka (pozor, i tak obsahuje vážná témata).

Hlavní hrdinka Lila je svými rodiči odeslána na tři měsíce do Anglie, kde rozhodně být nechce. V Miami totiž mají rodinnou pekárnu, Lila je skvělá pekařka a chystá se podnik se svou sestrou vést.. ale najednou musí vše opustit. V Anglii bydlí u své "tety" ve Winchesteru, kde pořád jenom prší a vlastně všechno je úplně jiné než v Miami. Vypadá to na tři měsíce nudy.. ovšem dokud Lila nepotká Oriona.

Na knížce se mi líbila ta spousta pečení a vaření, všudypřítomné pověry a pošmourná Anglie. Doporučuji k přečtení a také se můžeme brzy těšit na filmové zpracování.

PS: Dala bych si nějaký kubánský dezert!

10.09.2023 4 z 5

Solitaire Solitaire Alice Oseman

Přiznám se bez mučení, že jsem se k Solitairu dostala díky Nickovi a Charliemu. Solitaire je autorčina prvotina, kde se poprvé objevují Nick a Charlie. Hlavní hrdinkou je Tori, která tak trochu nenávidí sebe, svět a vlastně úplně všechno. Tahle kniha rozhodně není žádná love story, právě naopak je plná smutku, nenávisti a deprese. V knize se objevuje tajemná společnost Solitaire a i když rozuzlení mě lehce zklamalo, v průběhu jsem byla napnutá a zajímalo mě, co zase Solitaire vymyslí. Rozhodně je to zajímavá kniha, podobnou jsem asi nečetla. Moje hodnocení je trochu ovlivněno tím, že mám ráda svět Srdcerváčů, který Alice Oseman vytvořila a Tori do tohoto světa neodmyslitelně patří.. dávám tedy 4 hvězdičky. Jinak bych dala hvězdičky 3.

07.09.2023 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

Čteno v angličtině. Autorka potvrdila pokračování, dokonce se dočkáme ještě dvou knih!!! A díky Bohu za to! Zbožňuju příběh Nicka a Charlieho a odmítám se smířit s tím, že autorka nebude pokračovat. :D :)

13.08.2023 5 z 5

Letos v zimě Letos v zimě Alice Oseman

Čteno v angličtině. Letos v zimě je krátká doplňková novela ze série Srdcerváčů a zároveň předchází knize Solitaire. Nick a Charlie mi přirostli k srdci, takže se k těmto postavám ráda vracím. Tato novela obsahuje pár ilustrací, ale není to zrovna veselé čtení. Naopak jak je u autorky zvykem otevírá těžká témata, o kterých ale je třeba mluvit. Za to dostává palec nahoru.
Pokud se do knihy pustíte, čeká vás vyprávění ze všech pohledů sourozenců Springových o Vánocích.

13.08.2023 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Čteno v angličtině. Tenhle komiks miluju! I přes úplně jednoduchou kresbu a poměrně jednoduchý text, dokáže autorka oslovit tolik čtenářů. Nick a Charlie jsou prostě lásky a já se těším na pokračování. Fandím i seriálu, líbí se mi, že se díky autorce - scenáristce, hodně drží předlohy a některé scény jsou ikonické - jak v komiksu, tak v seriálu.

11.08.2023 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Těšila jsem na další detektivku s Josefem Bergmanem. Tentokrát zpátky u nás a navíc v mých milovaných Beskydech. Čtivá detektivka vás tentokrát vezme do Kotlové, vesnice v Beskydech, kde dojde k vraždě realitní makléřky. Tato vražda možná může souviset s podobným případem, kdy před nedávnem zemřela realitní makléřka v Praze. Do Kotlové proto přijíždí pátrat Bergman a Sedláková.
Doporučuji k přečtení. Paní Klevisová prostě umí. A také jsem potěšena, že je Bergman zase zpátky doma.

11.08.2023 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Čteno v angličtině. Nick a Charlie jsou lásky, naprosto jejich love story žeru. Miluji jak komiksy, tak seriálové zpracování. Doporučuji k přečtení, ať už hledáte téma LGBT+ nebo ne. Jejich love story za to stojí.

10.08.2023 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Čteno v angličtině. Ať už hledáte téma LGBT+ nebo ne, tak Srdcerváče doporučuji k přečtení. Tento černobílý komiks vás chytí za srdce. Je to nádherný, upřímný, něžný romantický příběh. Ilustrace jsou naprosto skvělé, vyjadřují tolik emocí.. tento příběh si zkrátka nejde nezamilovat. Doporučuji přečíst v originále.

09.08.2023 5 z 5

Nouzový výtah Nouzový výtah Daniel Handler

Pokračování Řady nešťastných příhod nás opět uvítá varováním před dalším čtením, které mě ovšem neodradí. ;-) Další díl plný absurdit, Olafa v převleku, hledání trojčat, vynalézání a odkrývání tajemné iniciály D.P.

30.07.2023 3 z 5

Strohá akademie Strohá akademie Daniel Handler

Řada nešťastných příhod byla jedna z prvních sérií, které jsem si kdy z knihovny půjčila. Bohužel jsem ji nikdy nedočetla, protože neměli všechny díly. A dnes se také nedají sehnat, takže těžko říct, jestli to vůbec někdy dočtu. Ale doufám, že ano.

Strohá akademie, již páté pokračování tentokrát v prostředí internátní školy s naprosto šílenými a absurdními nařízeními. Jako každý díl se děje v podstatě to samé - nový opatrovník, hrabě Olaf v převleku, vynálezy Violet, odhalení Olafa a jeho následný útěk před spravedlností. ALE i přesto, kdo tuto sérii miluje, tak ho právě tohle baví.

22.07.2023 4 z 5