edith79 edith79 komentáře u knih

Nebezpečná místa Nebezpečná místa Patricia Gibney

Průserářka Lottie, ultrakrátké kapitoly a tentokrát pro mě téměř od začátku knihy jasný motiv a potažmo i pachatel. Takže o překvapení se tady mluvit moc nedá. Každopádně tento díl mi připadal doslova nabitý událostmi, postavami, oběťmi a zvraty. A když si člověk myslí, že Lottie už na tom v osobním životě nemůže být hůř, autorka dokáže, že v Lotiině případě beznaděj asi nemá dno. LEHKÝ SPOILER: Opět se to neobešlo bez zatáhnutí člena rodiny do případu, jen tentokrát to byla rodina Boyda. Bohužel mi přišlo až směšné, jak Grace Boydovi tvrdí jakou má intuici a přitom se vzápětí zachová jako úplná hlupačka. Tato linka příběhu byla podle mě v podstatě zbytečná.

07.06.2023 4 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Mám pocit, že v tomto díle série Yrsa lehce ztratila dech. Ne moc, ale přece. Téma strašidelné panenky je skvělé a úvodní kapitola slibovala velmi napínavý děj. Jenže se to postupem času nějak moc kombinovalo, až se to lehce překombinovalo. Na můj vkus moc postav a často celkem zbytečné dějové kličky. V závěru jsem se musela hodně soustředit, abych pochytila, jak to vlastně všechno bylo, cítila jsem se trochu zklamaná a říkala si, že tentokrát to bude tak za tři hvězdy. Ale nebyla by to Yrsa, aby nechala konec jen tak. Takže úplný závěr mi toho spoustu vynahradil a zvedl moje hodnocení.

01.06.2023 4 z 5

Hranice zvrhlosti Hranice zvrhlosti Jan Urban

Tak já nevím. Úplný začátek byl velmi slibný pro čtenáře žánru krimi. Jenže potom do děje vstupuje ich forma a tam se to začalo bortit. Velice zvláštní myšlení, podivné slovní obraty, spíš jako mysl puberťáka. V polovině knížka začala ztrácet dech, aby ho ke konci zase trochu chytla. Bohužel to už moje tušení hraničilo s jistotou, že vím co mě na konci čeká. Tušení mě nezklamalo, ale co mě zklamalo byl úplný závěr. Čekala jsem, že Tereza aspoň na konci projeví nějakou inteligenci, když už při samotném pátrání kromě rozvážení notebooků nic nepředvedla.

26.05.2023 3 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Nedá se jinak. Zase plný počet hvězdiček. Další Josiin případ na velmi smutné téma pohřešování dítěte. Noční můra každého rodiče. Knížka je tentokrát napsaná tak trochu jinak, jakoby citlivěji a víc se věnuje pocitům všech aktérů příběhu. Přesto rukopis autorky zůstává a příběh je napínavý od začátku do konce. Navíc Josie mi víc a víc přirůstá k srdci, možná se stala mojí největší oblíbenkyní. Moc se těším na další knihy autorky. V originále má tato série již sedmnáct dílů, takže s Josií a jejím týmem ještě doufám strávím hodně času.

17.05.2023 5 z 5

Nezvěstná Nezvěstná Tina Frennstedt

Audiokniha parádně načtená Helenou Dvořákovou. A další série na obzoru, protože mě to velmi bavilo. Vyšetřovatelka Tess je další z řady těch sympatických žen zákona, u kterých se divím, že v nich ještě nemám totální chaos. Její kolegyni Marii jsem musela přijít na chuť, ale podařilo se. Příběh podle mého gusta, plný napětí, s návraty do minulosti a s pachatelem, kterého se mi povedlo odhalit předem, což mi nevadilo. Další díly si ráda poslechnu.

16.05.2023 4 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Já zírám. Tuto knihu jsem poslouchala jako audio a je pravda, že jsem to dlouho odkládala. Naštěstí ne do nekonečna. Protože první díl téhle série mě úplně nadchl. Od první kapitoly mě to až neskutečně bavilo. Hlavní hrdinka je vyšetřovatelka jak má být. Se všemi traumaty, s nezlomnou vůlí a vysokou inteligencí. Navíc s temným tajemstvím z minulosti. Příběh je hrozivý a velmi napínavý. Jediné mínus bylo, že pachatele jsem díky jedné větě v knize odhalila celkem brzy. I když možná to až takové mínus nebylo, protože bylo celkem zajímavé s dalším dějem pozorovat, že se nejspíš nemýlím.

05.05.2023 5 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Další napínavé čtení od autorky. Tentokrát se vyšetřování Josie opět dotýká osobně. Kromě toho, že se musí potýkat s případem vraždy matky svého přítele se i vztah s ním ocitá na tenkém ledě. Josie dělá všechno proto aby udržela křehkou rovnováhu, ale zároveň dopadla brutálního vraha. Kořeny zla sahají opět až do minulosti a na povrch vyplouvají další a další hrůzné skutečnosti. Opět to bylo velmi zajímavé, s originální zápletkou a sympatickým týmem vyšetřovatelů.

27.04.2023 4 z 5

Dokud dýchám Dokud dýchám Aleš Novotný

Opět jedním dechem. Pokračování knihy Pamatuj na smrt se odehrává několik měsíců po dramatických událostech v městečku Tišiny a znovu se setkáváme s bratry Rajnerovými. Mladší Martin se těžko dostává z prožité hrůzy a je znovu na starším Adamovi, aby se postavil dalším děsům, které se začnou ve městě dít. Atmosféra prvního dílu se mi krásně vrátila, moc mě bavilo být v Adamově hlavě a znovu jsem byla napjatá i dojatá. Konečné rozuzlení bylo překvapivé a druhá linka knížky taky velmi zajímavá. Dobře strávený čas s výbornou knížkou.

25.04.2023 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Závěrečný díl trilogie byl pro mě tak trochu autorčin krok zpátky. V detektivní práci bylo podle mého názoru dost pochybení. Nevyslechnutí svědci, neschopnost pořádně vyslechnout nejbližší osoby obětí a nechávat je tak nějak dozrát než se díky nim události zase posunou kupředu. Prohlédnout pouze dům oběti, ale už neřešit kancelář a počítač v práci. Nelogické mi také přišlo chování jisté osoby, která radši mlžila a chovala se arogantně než aby pomohla kriminalustům k dopadení vraha daleko dříve. Ale o čem by to potom bylo že? A o té největší chybě se ani zmiňovat nebudu, to se děje narozdíl od skutečnosti v každé druhé kriminálce. Tolik k tomuto. A teď chvála, protože ať je to jak chce, autorka píše poutavě, od knihy se nedalo odtrhnout a případ, motiv i rozuzlení, to všechno bylo skvěle vymyšleno. A závěr série je opravdu neotřelý. Rozhodně se těším co nám tato mladá, velmi nadějná autorka nabídne příště.

21.04.2023 4 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Tentokrát jsem si musela dát pauzu, než jsem se ke knížce vrátila. Vlastně jsem myslela, že ji ani nedočtu. To, že je tato série drsná vím, ale v tomhle díle toho na mě bylo nějak moc. Moc brutality, moc nemocí, moc neúcty k lidskému životu ze strany pachatelů. Opravdu se mi nechtělo číst dál. Nakonec jsem to ale dala a jsem ráda, protože závěrečné policejní akce byly super a moc mě to bavilo. Velké plus bylo, že se v tomto díle tolik neřeší vztah mezi Lucem a Avou, ale vzhledem k poslední kapitole si to v příštím díle asi vynahradíme.

14.04.2023 4 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Tak jsem si ji dala znovu jako audio a mé nadšení trvá. Prostě skvělá Young Adult krimi. Bratři Adam a Martin mají pevný a přitom zároveň křehký vztah. Starší Adam je na svůj věk daleko vyspělejší, protože život to tak prostě chtěl. Martin je naopak stále tak trochu dítě. Právě vztah obou bratrů je v knize stěžejní. Když potom dojde na zločiny spáchané v jejich nejbližším okolí, začnou se dít věci. Kdo v malém městě vraždí? Dokáže Adam rozluštit záhadu a bráchu ochránit? A má ho chránit před vrahem nebo před sebou samým? Tuhle super napínavou knížku prostě můžu zas a znovu doporučit. Mimochodem audiokniha skvěle načtená Petrem Neskusilem.

13.04.2023 5 z 5

Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Stanislav Rudolf

Výborné pokračování skvělého prvního dílu. Jitka dospívá a už tolik neřeší vzhled, ale důležitější věci. Lásku, přátelství, budoucnost, ale i výčitky svědomí. Knížka je krásně hořkosladká. Při popisu lekcí v tanečních jsem nemohla smíchy, jindy jsem zase slzela jak želva. Stanislav Rudolf byl v určité etapě mého života prostě můj nejlepší kamarád .
" Noc patří spánku, větru, který se tiše mazlí s holými větvemi a milencům, kteří se mají rádi. Noc patří nemocným, opilcům i těm, kteří jsou nešťastni. Proto se do ní několikrát probouzím. Hledím do tmy, jež není tmou, protože zaclona cedí do pokoje slabý odvar světla pouliční lampy. I ticho není tichem, protože budík rozsekává čas na malé štěpinky. Opřu lokty o kolena a do rukou zvolna pustím hlavu, která nemůže unést bolest jež patří srdci. Jako účetní odškrtávám v rubrikách Má dáti- Dal a zjišťuji, že v té druhé je zbytečně prázdného místa. Noc, která patří nešťastným je bezesná a nekonečně dlouhá."

12.03.2023 5 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Belle Gunessová. Toto jméno znám již delší dobu a je to jeden z nejděsivejších příběhů, které se opravdu staly. Žena, která zřejmě neznala soucit a za majetkem šla přes kupy mrtvol. Nešetřila ani svoji rodinu a pro uchování svého zrůdného tajemství se neštítila ničeho. Román nahlíží do její mysli a odhaluje myšlenkové pochody této vražedkyně, kterou svědomí rozhodně netrápilo. Kniha je skvělá a skvěle je tento příběh zpracován i v podcastu Pod lampou. Obojí doporučuji.

26.02.2023 5 z 5

Symetrie odplaty Symetrie odplaty Tim Weaver

Není to klasický Raker a ani si ho v této knížce moc neužijeme, ale zajímavé to bylo. Jak sám autor na začátku píše, bylo pro něj daleko težší napsat tuto krátkou novelu než román, jak jsme u něj zvyklí. Hlavní vyšetřovatel v této knize mi lehce připomínal Healyho, detektiva s také velmi pohnutým osudem, kterého cesta se tak nějak protla s Rakerovou. Takže ano, dobrá jednohubka, ale o to víc se těším na novou románovou knihu autora Nářek drozda.

24.02.2023 3 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

Jestli se někdo s postavami svých knih nepárá je to rozhodně Patricia Gibneyová. A nezáleží na tom, zda jde o oběti, podezřelé, svědky nebo vyšetřovatele samotné. Jinak řečeno, byl to opět mazec. Celkem zamotaný děj se spoustou postav a spoustou obětí, který se samozřejmě zase zajímavě rozmotá. Ze začátku mě Lottie opět trochu štvala, ale postupem času se moje pocity měnily a na konci byly emoce vůči ní opravdu velké, protože ten konec, to bylo něco.

23.02.2023 5 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Musím říci, že první kapitola byla jedna z nejbrutálnějších co jsem kdy četla. Dále se příběh ubíral také velmi děsivě. Zrůdných vražd přibývá a Lottie je opět po čtyřech měsících zpátky v centru děje. A bohužel opět nevidí co se jí děje přímo před očima. Já osobně nemám moc ráda zatahování rodiny vyšetřovatele do případu a zatím to tak v této sérii je. Připadá mi to trochu na sílu a zbytečné. Jinak příběh jsem hltala a kniha mě velmi bavila, až na tu nepoučitelnou Lottie...

18.02.2023 4 z 5

Zajímavě pojatá kniha o tomto známém vyšetřovateli. Jeho práci sleduji dlouho a opravdu si cením jeho profesionality a také jeho upřímnosti. Je to prostě Pan vyšetřovatel. Mimoto je samozřejmě spoluscénáristou mého velmi oblíbeného seriálu, jehož název nese i tato kniha. Spousta historek, které zde pan Mareš formou rozhovoru vypráví se objevila i v seriálu a o to víc mě kniha bavila.

13.02.2023 5 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Po delší době zase setkání s partou vraždářů. Děj se rozjíždí hned od začátku, kdy se zvláštním způsobem vyřeší vražda prostitutky Růženky a čtenář se nestačí divit. A potom to nabírá ještě větší obrátky při řešení případu postřelené Ivany. Celou dobu jsem namáhala hlavu, ale nepřišla jsem ani na motiv ani na pachatele. A to co mě v závěrečném rozpletení případu čekalo by mě absolutně nenapadlo a bylo to naprosto super. Parádní pokračování této skvělé série.

08.02.2023 5 z 5

Zlatovláska a jiné české pohádky Zlatovláska a jiné české pohádky Karel Jaromír Erben

Nádherná knížka pohádek, kterou jsem v dětství milovala. Pohádky byly nádherné a ty ilustrace snad ještě krásnější. Na tu nejde zapomenout.

27.01.2023 5 z 5

Já, Smrt Já, Smrt Aleš Novotný

Bála jsem se. Doopravdy jsem se bála při představě, že tohle všechno se opravdu může stát. Že lidská psychika je nesmírně křehká věc a že v člověku, kterému věříte se může skrývat zrůda. Na knížkách autora mám ráda jak dokáže popsat pouta mezi lidmi. Mezi rodiči a dětmi, mezi sourozenci, mezi přáteli....Proto mě vždycky jeho knížky dokáží nejen způsobit mrazení v zádech, ale i dojmout. Že se těším na další knihu je asi zbytečné psát...

23.01.2023 5 z 5