ecila13 ecila13 komentáře u knih

Krize duchovního vývoje - Když se osobní transformace promění v krizi Krize duchovního vývoje - Když se osobní transformace promění v krizi Stanislav Grof

Jednotlivé kapitoly 40% - 80%
Celkové hodnocení 60%

01.12.2022 3 z 5

Babička Babička Irena Obermannová

Paní Obermannová dozrála. Moc pěkné počtení. Těším se na další knížky.

Obecně se mi od ní vždycky líbily více částečně autobiografické věci než fikce.

23.04.2022 4 z 5

Čekala jsem více příběhů z leteckého prostředí, ale je to spíše cestopis.
Fajn oddechovka na víkend.

16.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Přivázat si na jízdní kolo z nouze tři prádelní koše na osobní věci byl geniální nápad. Musela jsem si vygooglit fotky :-)
Borec. Baví mě, jak si se vším vždycky nějak poradí.

11.04.2022 4 z 5

Měla jsem nějakou představu o Číně, ale pan Etzler mi hodně rozšířil obzory.
Netušila jsem třeba, jak obrovské území Číny tvoří Tibet. Neslyšela jsem o pašeráckých stezkách Severní Korea-Čína-Thajsko nebo Čína-Nepál-Indie. K tomu katastrofální situace s nakládáním s nebezpečnými odpady, se smogem a se znečištěním řek průmyslem; únosy dospělých i dětí na otrockou práci; násilné přesídlování obyvatel; nulové sociální a zdravotní zabezpečení a tak dále.
Kniha se čte jedním dechem a člověk si uvědomí že český/evropský pas je vlastně celkem velká životní výhra.

12.02.2022 5 z 5

Globalizovaná Indie Globalizovaná Indie Pavla Jazairiová

Fajn deník z putování po Indii, o místních lidech, o historii. Ale o globalizaci jen zmínka v epilogu.

01.02.2022 3 z 5

Laura Deanová mě už zase nechala Laura Deanová mě už zase nechala Mariko Tamaki

Grafika 100%
Děj 60%

01.11.2021 4 z 5

Láska na první streč! Láska na první streč! Tilly Walnes (p)

Fajn knížka pro začátečníky.

03.05.2021 3 z 5

Láska na první steh: Šití není žádná  věda Láska na první steh: Šití není žádná věda Tilly Walnes (p)

Šití je zaměřené hodně žensky - na šaty a sukně. (Neobsahuje např. dámské kalhoty a košile.)
Fajn knížka pro začátečníky na rozjezd :-)

25.03.2021 3 z 5

Zajímavý pohled do zákulisí policie.

Přijde mi jako paradox, že si Šlachta neohlídal takovou blbost - že jde z každého prodaného výtisku knihy částka fondu Nesvadbové, bývalé manželce a matce dítěte ministra ČSSD a pražského zastupitele Březiny.

(Je tu třeba Nadace policistů a hasičů, která pomáhá rodinám zemřelých nebo tělesně postižených při výkonu služby.)

24.01.2021 3 z 5

Čekala jsem knihu o tom, jak mít všechno u pr**le, ale většina příkladů byla nakonec opět o úspěšných lidech.

Tři hvězdy dávám za poslední kapitolu o konfrontaci se smrtí.

(Ať žije Google překladač. Angličtina umí být zrádná, mnoho vět se mi nezdálo - a opravdu měly v originále přesně opačný význam.)

07.10.2020 3 z 5

Obrana před Babišem Obrana před Babišem Johana Hovorková

Zavádějící titulka, ubírám hvězdičku, cítím se trochu podvedená. V internetovém knihkupectví si člověk knížku nemůže prolistovat a spoléhá na titulní stranu.

Kniha není primárně o Babišovi, ale o novináři/šéfredaktorovi Šafrovi. Nicméně souhlasím s Šafrovým komentářem, že bychom mohli Babiše zastavit - pokud by s ním žádná ze stran nešla do koalice a všichni novináři by opustili jeho redakci.

(k Babišovi doporučuji Kmentovu knihu Boss Babiš a Závodského Čas oligarchů)

21.06.2020 3 z 5

Hlas a jiné povídky Hlas a jiné povídky Petr Vydra

Povídka Hlas mě zaujala, ostatní průměr.

21.06.2020 3 z 5

Banánové dítě – Vietnamka v české džungli Banánové dítě – Vietnamka v české džungli Duong Nguyen Jirásková

Zajímal mě náhled do vietnamské komunity v ČR - a to se povedlo. Autorka mohla jít klidně více do hloubky a do větších detailů.

Pár kapitol téma zbytečně naředilo (Francie, bipolární porucha, příprava na svatbu). Ale ne, že by to nebyla zajímavá témata ... každé z nich by bylo na další knížku.

31.10.2019 3 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

S velitelkou musíš pružit.

Chtěla jsem nahlédnout do mužského světa - a povedlo se. V knížce je mnoho trefných postřehů z každodenního života.

31.10.2019 4 z 5

Geniální knížka.
Soubor povídek detektivních, hororových, filozofických i humorných.

E. A. Poe (a R. Dahl) jsou pro mě mistry povídky.

(citáty v cizích jazycích by zasloužily překlad pod čarou; googlení vyrušuje ze čtení)

27.10.2019 5 z 5

Děj tři hvězdičky, čtvrtou přidávám za vtipnost.
Několikrát jsem během čtení vyprskla smíchy.

05.10.2019 4 z 5

Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel Ondřej Závodský

Knížka je poutavou směsicí faktů, komentářů a osobních zkušeností autora s oligarchy. Pár střípků pro představu uvádím níže.

Existuje zásadní rozdíl mezi akvizicemi českých společností ze strany investora ze západu a z východu. Západoevropský manažer obvykle důkladně zanalyzuje fungování pořízené společnosti, problémy společnosti diskutuje s dosavadním managementem a snaží se pochopit příčinu problémů a důvod jeho dosavadního neúspěšného řešení a roli stávajícího managementu. Teprve poté přistoupí k promyšleným změnám personálního složení managementu. Často dochází i k tomu, že dosavadní vedení akvidované společnosti shledá jako kompetentní a ponechá ho. Naproti tomu východní cesta ve většině případů znamená rychlou změnu managementu a jeho nahrazení vlastními lidmi.
Andrej Babiš se zásadně řídí modelem východní akvizice, a to jak v podnikání, tak ve státní správě.

Kromě čistek na místech náměstků jednotlivých ministerstev či ozbrojených sborů a zpravodajství s přímým vlivem na bezpečný pohyb informací i trestní řízení v citlivých kauzách byla představiteli obou Babišových vlád vyměněna velká část vedení všech institucí a státních podniků a státem ovládaných firem. Jedná se o úřady a společnosti, které jsou přímým zadavatelem zakázek pro společnosti holdingu Agrofert.

Střet zájmů je stav, kde určitá osoba zastává dvě navzájem neslučitelné funkce, respektive vystupuje ve dvou rolích, kde každá z těchto rolí má směřovat k protichůdnému cíli.

Kromě domnělého vyřešení střetu zájmů bude mít toto opatření (převedení majetku do svěřenských fondů) rovněž zajímavý důsledek v hypotetickém případě, že by byl Babiš odsouzen a byl mu uložen trest propadnutí majetku. V takovém případě by bylo obtížné majetek zaparkovaný ve svěřenských fondech postihnout tímto výkonem rozhodnutí.

Pokud evropské orgány dojdou k názoru, že společnosti z Agrofertu čerpaly dotace neoprávněně a někdo uváděl příslušné úřady v omyl o tom, že z nich netyje osoba v zakázaném postavení, budou mít příslušní manažeři Agrofertu dost velký trestní problém. Obdobný problém mohou mít i příslušní úředníci, kteří neoprávněnou dotaci vypláceli. V  neposlední řadě může mít dost zásadní problém i Česká republika. Do vyřešení dané záležitosti jí mohou být uloženy dost citelné sankce, například v podobě dočasného zastavení čerpání evropských peněz.

Evropská komise v auditu pochopitelně neřešila nic jiného než evropské dotace, ale novela zákona o střetu zájmů, v důsledku níž Babiš, podle evropských úředníků, je ve střetu zájmů, řeší i další zakázaná jednání, například účast na veřejných zakázkách.

(o zdanění hazardu) Navrhovali jsme pro kurzové a číselné, živé hry a technické sazby 25, 30 a 35 %. Babiš po konzultaci se svým finančním expertem ze své společnosti Hartenberg Janovem přišel se sazbami 30, 35 a 40 %. Doprovodil to slovy: „Nechť sa Komárek s Dospivou poserou!“ Když jsme argumentovali tím, že půjde s těmito sazbami hazard do ilegality, podotkl: „Treba sa ještě zmení, budú žmúlať čepice.“ (doprošovat se)

Další zemí, kde se snaží Dr. Max usadit, je Itálie. To by ovšem
nebyla Penta a Dospiva s  Haščákem, kdyby se nepokusili vstoupit na čínský trh. Tamní trh s léčivy s obratem 140 miliard dolarů je mimořádným lákadlem. K předběhnutí společností ze západních zemí a USA však potřebují prezidenta, který pravidelně s čínskými komunisty posedí, nekritizuje stav lidských práv v Číně, ústavní činitele, kteří v reakci na návštěvu dalajlámy utvrdí čínské komunisty o nedělitelnosti Číny, i policii, která při návštěvě komunistického prezidenta sundá z dosahu jeho zorného pole tibetské vlajky.

Vypsání zakázky na sanaci kontaminovaných míst v areálu Aera a jeho okolí nebylo jednoduché od samého počátku. Andrej Babiš samotné zahrnutí do plánu na další období odmítl schválit s tím, že „prečo chcete platit neco kokotovi Dospivovi, ten má peněz dost“.

Od sametové revoluce se česká politická kultura vyznačuje mimořádně nízko posazenou laťkou v tom, za jaké prohřešky by se mělo z veřejné funkce odstupovat, a mám obavu, že je existujícím trendem neustálé snižování této laťky.

Podobný paradox nastal, když ke mně na ministerstvo na jednání, o něž sám požádal, měl přijít senátor Ivo Valenta. Varoval jsem celníky, kteří mají bezpečnost v budově na starosti, že ten pán je odsouzený lump a že za něj nijak neručím. Ptali se mě, proč ho sem teda tahám, a dlouho jim to pak v hlavách šrotovalo, když jsem jim vysvětlil, že kromě toho, že je to kriminálník, je taky senátor.

Za současné vlády jsme v  kultuře odcházení skrze premiéra
Andreje Babiše našli nové dno.

Zvláštní kulturní novinkou je neustálé posouvání akceptovatelnosti osoby ve veřejné funkci. Byly doby, kdy sociální demokraté prohlašovali, že by ve vládě nemohli sedět s obviněným.

Nicméně v současné době, kdy policie podala návrh na podání obžaloby na premiéra protikorupční vlády, socani posouvají svou podmínku přítomnosti ve vládě na moment, kdy bude Babiš odsouzený. Kdyby k odsouzení došlo, bude zajímavé sledovat citaci z trestního řádu, podle něhož je obviněný, respektive obžalovaný, odsouzeným až na základě pravomocného rozsudku.

Jednou si mě po zveřejnění nějakého článku o změnách v majetku státu zavolal Babiš a ječel na mě, že takové zprávy budu dávat dál prostřednictvím mluvčí ANO Lucie Kubovičové. Ta mi pak dávala tipy na novináře, kteří „píší pro nás“.

Prezident Zeman se rozhodl nejmenovat profesorem konkrétně docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta. Své protiprávní počínání odůvodnil částečně vymyšlenými a částečně překroucenými skutečnostmi ze života obou vědců. Směšné je, že v případě Ošťádala Zemanovi vadila údajná spolupráce s komunistickou
státní bezpečností, přičemž prokázaná spolupráce v případě jmenování Andreje Babiše předsedou vlády kupodivu nevadila.

04.08.2019 4 z 5

Faktor Merde Faktor Merde Stephen Clarke

Vtipná knížka. Kdyby to nebyla pravda :-)

Francie je super na dovolenou (moře, jídlo, památky ...), ale z delšího pobytu, z fr. byrokracie, řemeslníků a stávek by mě asi brzy kleplo :-)

30.06.2019 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Dobře napsané. Chvílemi jsem měla pocit, že žiji na australském předměstí uprostřed všeho toho mumraje, dětských oslav, vzájemného soutěžení, přetvařování, drbů a lží ...
Detektivní zápletka je třešinkou na dortu.

23.06.2019 4 z 5