E. Witerez - Příspěvky

Mistr a MarkétkaMistr a MarkétkaM. A. Bulgakov

Prectno asi 8x. Nejvic milovana. Mam vytetovaneho Knoura. Vlastnim v cestine, anglictine i v originale (ty ilustrace jsou nejvic!). Jsem jedna z tech fanousku "numero uno". Nemuzu zde napsat vse co bych o tomto dile chtela rict, je toho totiz tolik! Ale abych to priblizila tak jen reknu ze temer kazdy clovek s kterym jsme se o tom dlouze povidali mi ve finale sdelil ze moje nadseni hranici s posedlosti... Mozna ze maji pravdu, ale neni to ostuda byt zavisly na tak brilantnim dile.

01.02.2017

Egypťan Sinuhet - Patnáct knih ze života lékaře Sinuheta - II. dílEgypťan Sinuhet - Patnáct knih ze života lékaře Sinuheta - II. dílM. Waltari

Musím říct že jsem stravila s knihou (I&II) několík měsicu. Mám na čtení málo času. A ve chvili kdy jsem otočila poslední stránku, nevěděla jsem jaksi "co dál?"... Tak jsem se zvykla na proživaní Sinuhetová života, že se to stalo na těch pár měsicu nedilnou současti života vlastního... Jsem ráda že jsem stravila s knihou tak dlouhou dobu. Dalo mi to víc času na první objevovaní starého Egyptu a života Sinuhetová, víc času straveného s lidmi a místy které tento moudrý muž poznál a navštívil. Ten, jenž je osamělý, se stal mým důvěrným přítelem a musím říct ze po půlroce od přečtení knihy mi opravdu chybí. Určitě se ke knize vrátim, až na vzpominky o ní lehne písek zapomění v důsledku nelitostného běhu času. Moc se na to těším.

Tajná knihaTajná knihaG. Samak

Musím souhlasit s níže napsanými komentáři. Šlo to rozvinout víc. Propracovat jednotlivé životní příběhy hlouběji. Ano, kniha by mohla mít klidně i dva díly. Tajné schůzky Tomíka a Mariky. Jak přesně se Tomík ponořil do tajemství knihy? Kam se ještě dokázal odcestovat když to zkoušel? Proč Gustave najednou musel odejít do bouřky, své smrti vstříc? Moc mi neseděli událostí po cestování v čase. Tak například. Když Elias se setká s Gustavem tak vše naznačuje tomu, že se opravdu v minulostí setkali... Rozehraná šachová partie, kterou konečně dohrají, narážky Gustava na knihu osudu... Jenže. Tady se dostáváme do situace, že tedy osud starožitníka už by měl být změněný. Víte jak to myslím? Prostě jsem se nemohla zbavit pocitu že to nehraje. Ale i tak musím dát plný počet. Protože mě ten příběh nadchnul, a to já považují na knize za nejdůležitější.

22.04.2018

ZámekZámekF. Kafka

Takova vecna skoda ze to neni dokoncene. Moc by me zajimalo jak to planoval ukoncit. Prijde mi ze bez ty koncovky nejde s urcitosti rict co konkretne tim dilem sledoval. Tak jak to je to jde pojmout na spousty s spousty ruznych zpusobu. Ale i tak musim rict ze se mi toto dilo velice libilo. Take musim podetknout ze jsem to precetla az ve svych 27. Myslim si ze na to aby to cloveka bavilo, musi mit svuj vek. Takze chapu ty lidi co to tu psali ze je to v ramci skolniho programu nenadchlo.

08.07.2016

101 způsobů jak zabít svého šéfa101 způsobů jak zabít svého šéfaG. Roumieu

Moje sefove jsou opradu bajecne. Nicmene u par zpusobu jsem se paradne nasmala. Mozna proto ze lidi celkove nemam moc v lasce a ziva predstava situace s pruzinou a vytahem je vazne k popukani!

18.10.2016

Československé traktoryČeskoslovenské traktoryk. autorů

Musím říct že hodnotím celou tuto sérii pěti hvězdy. A to především za naprosto úžasné ilustrace. V dnešní době, když je spoustá věci dělana počitačově, stará dobrá "ruční" kresba rozhodně potěší. Zakoupila jsem všechny 4 knihy a všechny jsou krasné. Obzvlášť zaujme malé čtenaře a čtenařky, co se zajimají o auta a techniku "na kolech".

11.06.2017

Liška a vlkLiška a vlkneznámý

Simulace vyteklého mozku, urvaný ocas, krádež ryby a nemilosrdné bití klackem. Slušný hororový krimi příběh.. Příjemná změna po červené karkulce, na kterou je člověk už tak zvyklý že mu to "pohádkové" násilí nebije tolik do oči.

28.01.2018

MozartMozartO. Janetschek

Tuto knihu mam tak "trochu omylem" z antikvariatu. Vzhledem k tomu ze mam hudebni vzdelani, a kdysi davno do nasich hlavicek tloukly zivotopisy hudebnich skladatelu dob minulych pod tlakem. Tak jsem tu knihu vlastne ani nechtela koupit. Ale zaroven byla jsem velice zvedava, zdali me to bude po takovych letech aspon trochu bavit. Tak jsem ji proste pridala k hromadce dalsich knizek, a uz jsem ji neresila. Pak to prislo na knizi polici... Ta kniha vypada tak, ze ji v zivote neotevrete. I presto ze je skoro 100 let stara, vypada tak, ze ji nikdo nikdy necetl (a vite co se rika o vzhledu knizek. Cim vic opotrebovana, tim vic zajimava). Nejsem prvnim vlastnikem, tak nevim za jakych podminek se skladovala, ale lehce z ni tahlo takovou tou vlhkosti. A ten celkovy vzhled! Latkovy obal a tezke leskle stranky pusobili tak stroze a vubec se mi ji nechtelo otevrit. Rikala jsem si ze i presto, ze to neni muj styl, tak to bude asi jedina kniha v knihotece, ke ktere se asi vazne nedostanu... Vubec jsem to nemela v planu, ale kdyz jsem postavala pred knizni polici a vybirala jsem si novou knizku ke cteni, tak spis z hecu, jsem sahla prave na toto dilo. Prvni stranka. Druha... A pak se to spustilo. Pod tou osklivou slupkou se skryval opravdovy poklad! Je to velice ctive, a prvni cast, ktera pojednava o zivote Mozarta ve sluzbach arcibiskupovych, byla prectena na jeden zatah. Pak, kdyz kniha pojednava o napsani opery "Unos", se to muze zdat trochu nudne pro ty, kteri hudbe nerozumeji. Nicmene se to da zvladnout, pac dalsi vypraveni o napsani hudby uz nejde do takovych detailu. Co se tyce deje celkove, i presto, ze jsem dopredu vedela jak to vse dopadne, jsem tomu genialnimu skladateli pokazde fandila a cekala s napetim jak se to vsechno vyresi. A na konec zde chci uvest jeden naprosto dokonaly citat, [SPOILER ALERT!!] ktery pojednava o hudebnicich dob minulych, ale pres toto vsechno dokonale sedi i na hudebniky dnesni doby. Je proste videt, ze nektere veci se nemeneji:
"Arcibiskup prave o tom uvazoval: Co asi ti chlapici za jeho nepritomnosti provadeji! Je to beztoho jen takova "lehkomyslna holota", oddana obzerstvi, vymetajici kde jakou krcmu, a jiste vychlastali jiz vsechny zasoby v solnohradskych hospodach. A nelze z te bandy vyhnati lehkomyslnost ani sebe vetsi prisnosti. Jeste nedavno pred arcibiskupskym odjezdem svalil se pri msi varhanik Michal Haydn pod varhany jako zok. A clovek aby nad tim svinactvim zaviral obe oci"

03.08.2015

12 malých hororů12 malých hororů*. antologie

Pet hvezd za absurditu a napaditost. Pokud se ovsem dozvim ze se toto dilko vytvarelo pod vlivem drog, tak uberu z toho dve hvezdy, pac pod vlivem by se takove blbosti vymysleli jedna dve. Jinak rozhodne pobavilo.

21.07.2016

Robinson CrusoeRobinson CrusoeD. Defoe

Mam vydani r. 1975 od odeonu v prekladu Alberta Vyskocila (1.dil. Psano v "ich-forme".) Na strane 144 je tiskarska chyba a clovek ma pocit ze tam chybi cela veta. Ale po srovnani s novejsim vydanim jsem zjistia ze tam toho zas tolik nechybi.. Pro ty co toto vydani budou cist zde je cela ta veta: "Ale na potulce za zvěří přec jenom jsem se často poděšeně ohlédl, pomysliv, kdybych tak byl teď zaskočen a stál jim tváří v tvář beze zbraně, toliko s brokovnicí nabitou, na místě oné stopy spatřil pojednou celou tlupu divochů, kteří by se za mnou pustili a jichž rychlým nohám bych jistě neunikl." Tak doufam ze je to tisteny z nejakych originalu a je to tak jak ma bejt.
--------
Po přečtení musím dodát že to bylo místy náročné. Ovšem jako skoro všechno, co bylo napsané v této době. Musím zde uvést věci na pravou míru. Původní "život Robinsonův" byl napsán v ich-formě. Do češtiny přeložen v "originalním znění" v r. 1975. I když pozdější vydáni uváději stejneho překladatele, text byl hodně pozměněn. Vím jen o jednom dalším vydání, co zachováva stejný preklad jako to první, a to z r. 2016. Takže když zde hodně lídi uvadějí že přečetli knihu jako děti, ba dokonce že v dětském věku je to "to pravé", musím nesouhlasít pokud jde o text "puvodní". Převypravení, nebo upravený překlad se zdaji být víc vstřicné mladému nebo modernímu čtenáři, ale ja mám rádší když je tu možnost dostát se k překladu conejvíc blizkému originalu. A mám ráda starou "klasiku". Svým zpusobem jsem "knižní masochista" a ráda "trpím" u "starých věcí". A to se vztahuje i na Robinsona. Baví mě způsob, jakým se dřív mluvilo. Pořád si řikám že lidi tehdy měli spoustu času, pač co se v dnešní době dá vyjádřit pár slovy, tehdy se popisovalo několika věty se všemi okolky a zdvořilosti byli li na místě. Stejně tak cely 2 díly Robinsona by se v dnešni době vešli na 200 strán místo 500. Ale i přesto pravě v té zdouhavisti je krása. Dál se tam taky pojednáva hodně o náboženství a záležitostech s tím spojených. U čehož ja jakožto ateista tak trochu trpím, ale i přesto mě to baví, pač to přibližuje způsob jakým dřív lide uvažovali a samožřejmě chápu že tehdy bylo náboženství nedílnou současti ruzných společenských vrstev. Takže pokažde než začinám čist neco z té doby, jsem smířená s tím že na toto téma dojde. Obzvlášť druhý díl je na to bohatý. Celkově knihu hodnotím velice kladně. Přes to všechno ten příběh je nádherný a inspirujicí. Ze začatku jsem Robinsonovi záviděla tu samotu. Myslim si že každy "moderní člověk" z velkoměsta by potřeboval neco podobného na pár měsicu v ramci "relaxačni terapie". A nakonec dodám že se přiklánim k tomu, že nelze hodnotit stejně vydání, co zachovavají puvodní jazyk a pak vydání, kde je ten překlad hodne daleko od toho, co napsal samotný autor. Jsou to jaksi 2 (nebo více) odlišné knihy popisujicí stejný příběh.

09.04.2017

Udělala štěstíUdělala štěstíF. Čech

Krásná povídka. Jak se říka "ze života". Jde o sňatek dvou lidi. Žena disponuje nějakým majetkem. Muž zdanlivě taky, jenže... Nechci prozrazovat zápletku a rozuštění celého příběhu. Jen se podělim o pár osobních zážitku. Bylo přijemne se podívat na malou stranu a staré město počatku XX. století očima svědka té doby a poznát i místa co se vůbec nezměnila. Obětavost hlavní hrdinky a víra v milovaného jsou opravdu pozoruhodné. Strašně mě to štvalo a řikala jsem si že byt já na jejím míste tak nevím, nevím... Ale konec mě vskutku dojal. Nečekala jsem to, co se stalo. Po přečtení jsem cítila neco, co jsem cítila jako malá po přečtení krásné a dobré pohádky. Víru v dobro a možnost spravného chodu věci. Možnost zjiskaní zasloužené odměny, a neskutečnou sílu odpouštění a pochopení. Je to taková "pohádka pro dospělé". Vřele doporučuji. I když musím dodát, že to spíš ocení ženy.

KlikKlikM. Manara

Mno. Těšila jsem se na to opravdu hodně, ale teď nevím zda si to mam vůbec koupit... Opravdu se mi nelíbí ta "digitalizace" kresby. To teda Crew fakt pod#lalo. Teď vyšla Gulliveriana od Argo v původní verzí. Tak doufám že i na toto dílo jedou dojde. Jen škoda že kvůli špatnému překladu, nebo, v tomto konkretním případě, "vylepšením" kresby, spousta knih na databázi nedostane opravdu zasloužené hodnocení.

17.06.2017

Sob a velrybaSob a velrybaZ. Mlčoch

Baví mě folklor různých odlehlých častí světa. Vždy mě fascinuje jak se lidi formou pohádek snaží o vysvětlení zda se obyčejných věcí a jevů, které je obklopují. Opravdu nevím proč by někoho mělo zajímat proč velryba neplave u břehu a sob nežije u moře. Ale ne. I na takovou maličkost si tento národ vymyslel pohádku. Sice krátkou a bizarní, ale vymyslel. Nikdy mě to nepřestane udivovat a proto pohádky a báje podobného rázu si vždy přečtu s velkým potěšením.

19.09.2017

Jak se mají hlemýždiJak se mají hlemýždiJ. Brukner

Úsměvný náhled do fiktivního hlemýždího světa. Pokud na tuto maličkou knížku někde narazíte, rozhodně neváhejte o její koupí. Je to velice šikovně napsaný příběh na tak neobvyklé téma. Vizuální doprovod taky nezklame.

27.12.2017

ZvířátkaZvířátkaJ. I. Čarušin

Jsem odpůrce lovu a nečetlo se mi to nijak dobře... Místy mi to přišlo jako Hemingway pro děti. Krátké příběhy typu "byli na lovu, zastřelili medvěda, mláďata dali do zoo", nebo třeba "v zoo se narodili dva koloušci, ale jeden pak zemřel protože nějaký děcko mu dalo bonbon s obalem". Ale stejně jak mám rada Hemingwaye tak i zde připouštím že to má nějakou hodnotu s ohledem na to, že se jednalo o osobní zážitky a pozorování autora, a hlavně bylo napsáno před nějakou dobou, kdy podobné zacházení se zvířaty bylo bohužel normou.

30.01.2018

Kocour FelixKocour FelixP. P. Sullivan

Sullivan byl odsouzen za znásilnění 14-ti lety holky, byl rasista a ochlasta. Něco z toho se lehce promítá i do jeho komiksů. Bohužel se tato publikace prozatím nedočkala nového vydání. Moc by mě zajímalo jak by to mohlo pobouřit dnešní společnost, a jestli by některé stripy podlehly cenzuře.. Kocoura Felixe miluju, za mě je to jeden z nejvtipnějších komiksu vůbec. Právě proto že není politkorektní, je syrový, od rány a s ničím se moc nemazlí. Pět z pěti.

22.03.2018

O kočkách a KodaniO kočkách a KodaniJ. Joyce

Ta predmluva je otresna... Clovek, ktery nema prostudovany Joyceuv zivot, nema nejmensi sanci pochopit kdo je kdo a o cem se mluvi. Pani Anastasia Herbertova at si radsi zdrzi psani predmluv (a mozna radsi i cehokoliv). Jinak kniha dobra.

18.10.2016

Mosazná láhevMosazná láhevF. Anstey (pseudonym)

Kdyz jsem byla mala byla to jedna z mych nejmilejsich knizek. Pribeh sice cerpa inspiraci z jedne z povidek 1000 a 1 noci, ale je skvele adoptovan pro starsi deti a zasazen do prostredi Londyna konce 19. stoleti. Je rozhodne skoda ze v CR bylo dilo vydano jen jednou a nedocekalo se zatim dalsiho vydani, takze se s tim moc lidi do styku neprijde. Je to jedna z mala detskych knizek ke kterym se rada vracim i v dospelosti.

25.10.2016

Vlk a tmaVlk a tmaD. Rušar

Co se tyce pribehu tak je velice jednoduchy. Kdyz mi bylo 6-7 psala jsem neco podobneho. Tak bych nerekla ze je az tak zly. Kazdopadne se zajimam o ilustrace v knihach celkove. A to byl duvod zakoupeni tohoto kousku. Velice se mi libi prace p. Tocekove.

21.11.2016

Světlý je den, Tmavá je nocSvětlý je den, Tmavá je nocD. Hilarová

Musim rict ze moje hodnoceni patri spise starsimu vydani, ktere si to plne zaslouzi za tak krasne ilustrace.

23.01.2017

Vice Versa čili naučení otcůmVice Versa čili naučení otcůmF. Anstey (pseudonym)

Dalsi vec kterou od Ansteyho naprosto zboznuju. Jedna se o jeho prvni dilo a musim rict ze se povedlo. Dalsi jeho kniha do ktere jsem se zamilovala kdyz mi bylo tak 12 ale rada se k ni obcas vratim.

25.04.2017

Stůj! Pozor! Volno! - chodecStůj! Pozor! Volno! - chodecJ. Votruba

Nehledě na to že se pár věci, co se dopravních pravidel tyče, změnilo, neváhala bych to stále doporučovat jako vzdělavací literaturu pro malé čtenaře. Kniha je velice čtiva a má krásné názorné obrázky. Ani dospelé, kterých je v dnešní době potřeba pro vysvetlení změn u některých pravidel a zastaralých slov, se při čtení nebudou nudit.

11.06.2017

Můra noční, předvánočníMůra noční, předvánočníT. Burton

Musím s politovaním oznámit, že ten překlad je naprosto hrozný... ): Miluju verše od Burtona. Ale toto nebylo ono. Slabé, važení, velicé slabé. Samotnou knihu hodnotim 5/5, český text 0/5.

11.06.2017

Jak kocourek rybařilJak kocourek rybařilV. Sutějev

Jednoduchý hezký příběh. Musím řict že ty obrázky jsou nádherne! Zajimavá harmonická kombinace barevných a červenočerných ilustraci.

01.08.2017

Průvodce po Českém Švýcarsku / Führer durch die Böhmische SchweizPrůvodce po Českém Švýcarsku / Führer durch die Böhmische SchweizF. Náhlík

Díky teto útlé knize jsme se vydali na výlet do "myší díry", aby jsme se koukli po dvou knoflících z paleta jednoho vašnosty z Pruska. Ignoruje poznámku o "respektování změn, které od časů knížecích nastaly", a dalších poznámek, půlhodiny jsme googlovali polohu "Hadího smrku". A taky nám tato publikace vykouzlila pár úsměvu při dlouhém studeném večeru, stráveném v kempu v Českém Švýcarsku.

04.09.2017

Medový soudekMedový soudekJ. Navrátil

Samostatné básničky mě moc nenadchly. Možná je to tím překladem a v původním vydání jsou třeba velice povedené. Ale musím dat plný počet za překrásné ilustrace.

09.09.2017

Pán z KocourovaPán z KocourovaP. Voskovec

Překrásné obrázky vypadající jako dřevoryt. Uznávám že tato technika vyobrazení zaujme spíš dospělé ale zároveň musím napsat že ta pohádka je vážně srandovní a povedená, což určitě pobaví i děti.

19.09.2017

Co se může státCo se může státneznámý

Člověk si řekne "je to jen propagační materiál", a přitom je to takový malý skvost. Ráda bych řekla že jsem našla dalšího oblíbeného ilustrátora, ale bohužel ani nevím kdo se na teto publikaci podílel...

16.12.2017

Nervous treesNervous treesT. Pospiszyl

Nečekala jsem že by tato výstava mě oslovila víc, než výstava F. Skály ml. co probíhala stejný rok v jízdárně. Ale stalo se. Publikaci proto řadím do svého osobního seznamu "must have", což je o malinko víc, než jí zařadit jen do doporučených.

27.12.2017

Veselé příhody Frantíka Vovíska a Kozla BobešeVeselé příhody Frantíka Vovíska a Kozla BobešeJ. Brukner

Ten Bobeš je ale kozel...

28.01.2018

1 2