E_Lan E_Lan komentáře u knih

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Tak tohle je asi klasika. Obrovsky zábavná klasika. Válka viděná z druhé stránky, očima naivního účetního v pozici důstojníka, očima prostých vojáků, kteří holt musejí dělat to co se po nich chce a nikam se nehrnou. U všeho toho potkávání národů popsané velmi humornou formou, u které jsem se několikrát dokonce “řezal:-) Skvělá to kniha!

29.03.2024 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

I přes příšernou délku knihy, která se dá sotva držet v ruce a už vůbec ne někam přenášet, je to neskutečně napínavý thriller! Od začátku do konce. Konec snad ještě graduje a postavy jsou velmi dobře popsány a člověk prožívá jejich emoce. Co je pro mě děsivé je představa, že se toto vlastně může stát. Ale dílo je to úctyhodné!

29.03.2024 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Je to dost slabá detektivka s nadějnou zápletkou, která se ale ták tááááááhne a je neskutečně nudná. Navíc hlavní postavy se v průběhu knihy tak povahově pokroutí, že je to vlastně pořádný nesmysl.

20.03.2024 2 z 5

Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Alexandr Mitrofanov

Je to děsivě bezvýchodné a depresivní čtení o Rusku. Výborně sepsané vysvětlení proč je Rusko takové jaké je. Podle mě povinná četba pro všechny, kteří jen zvažují, že by náš slovanský polobratr mohl být nějakou inspirací. Nikdy více!

14.03.2024 5 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Je to taková hezká česká obyčejná kniha, která ve dvou hlavních rovinách sleduje útržek osudů tří dětí a později mladých lidí. Pro pražáka, který dlouho žije v Michli a Záběhlicích je to o to zajímavější, že popisovaná místa dobře znám. Jinak je ale chování postav trošku divné a závěr je doslova do ztracena. Takže trochu škoda.

06.03.2024 3 z 5

No tedy... smutná to kniha z tak skvělé série. Znovu poutavý příběh, zamotaný děj a zrada snad největší, která se doposud v sérii objevila. Výborné, byť znovu maličko delší. S dětmi jsme znovu nadšení.

25.02.2024 4 z 5

Pád nebes Pád nebes Reinhold Messner

Veskrze velmi zajímavé dílo. Hodně detailní a někdy se babrající ve zbytečných popisech událostí, které nebyly až tak důležité. Přesto ale celkové poselství z tohoto dobývání jedné neskutečně zajímavé a krásné hory je jasné. Sláva nemůže nikdy přebýt lidskost a zodpovědnost. Moc hezké poučení ze skutečné historie. To potěší! A že je někdy takhle krásná hora je další bonus, který se člověk dozví a naučí

19.02.2024 4 z 5

Babička drsňačka znovu v akci Babička drsňačka znovu v akci David Walliams

Posloucháno na dlouhé cestě do Rakouska. Skvělá interpretace Jiřího Lábuse, sem tam vtipná scénka a celkově pak roztomile ztřeštěné dílko pro odpočinkové dětské čtení. Takže ok.

13.02.2024 3 z 5

Invaze zlodějů těl Invaze zlodějů těl Jack Finney (p)

Určitě záslužné dílo, které pak nebo možná předtím člověk už tolikrát viděl v televizi nebo v kinech. V osmdesátkách bylo toto téma hodně populární. Kniha je napínavá a trpí podle mě hodně useknutým až nepovedený koncem. Ten mě vyloženě zklamal. Jinak ale krátká knížka má spád a docela sympatické hlavní postavy.

13.02.2024 3 z 5

Dům Páně Dům Páně Samuel Shem (p)

Nedivím se, že tato kniha vzbudila poprask. Je hodně cynická a plná sexu, humoru je zde opravdu hodně. Přesto je to vcelku hodně smutné čtení, které hodně reálně popisuje realitu života kdy část lidí umírá “nespravedlivě brzy a jiný pak ne a ne umřít. V obou případech je to moc smutné. Jak se s tímto srovnají postavy v této knize je pak to hlavní o co zde jde.

04.02.2024 4 z 5

Velká iluze? Esej o Evropě Velká iluze? Esej o Evropě Tony Judt

Velmi zajímavé pojednání o Evropě a její budoucnosti napsané v roce 1996. Autor píše, že je to dílo euroskeptické (což mě trochu odrazovalo), ale ve skutečnosti tomu tak není. První tři kapitoly jsou výborné a popisují ducha a vzájemné vnímání západní a východní Evropy. To mě opravdu chytlo a dost jsem se v tom jako východoevropan našel. Třetí kapitola o budoucnosti Evropy je dost mimo. Predikce se naštěstí nevyplnila, ale i zde jsou zajímavé signály, na které je třeba si dát v celé Evropě pozor. Prostě super esej

15.01.2024 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Zajímavá detektivka, mířená dost na ženskou čtenářskou populaci svou relativně častou lechtivostí. Přesto i pro mě byl příběh originální a rozuzlení docela dobré, byť hodně přitažené za vlasy. Takže celkově jednoduché napínavé čtení, nic víc, nic míň.

14.01.2024 3 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Velmi dobrá sci-fi, o tom žádná. Pár momentů v různých světech je přímo brilantních. Přesto jsem se sem tam ztrácel a grande finale je bohužel tak trochu zklamáním. Jinak ale úctyhodný počin!

11.01.2024 3 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Evžen Boček

Šel jsem na tuto knihu s vyloženou nedůvěrou. Po všech těch čtených a poslouchaných Denících aristokratky jsem čekal plytkou a prvoplánovitou taškařici, která mě bude znovu nudit. A ejhle! Ono se z toho vyklubalo působivé, napínavé a zábavné čtení! Škoda, že toto je podle všeho první z kastelánských knih a následná trasa pana Bočka se přehodila na příliš odlehčený aristokratický žánr. Tato kniha pak stojí za to.

01.01.2024 4 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Velmi zajímavá kniha o stromech, která mě neskutečně obohatila mnoha vědomostmi. Navíc kniha není psána čistě naučně, ale docela poutavě a tím pádem udrží po celou dobu pozornost. Hodnotný to počin!

16.12.2023 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Pořádně napínavá a dobře vymyšlená kniha plná střetu technologií a náboženství. Příjemné odpočinkové čtení, které člověka přinutí se i zamyslet.

05.12.2023 4 z 5

Chuchvalci Chuchvalci Jochem Myjer

Moc hezká a tak akorát dlouhá dětská kniha, která se výborně čte večer dětem před spaním. Chuchvalci a Brutálníci, zábavný to výlet do dětské fantazie.

30.11.2023 4 z 5

Neskutečně zajímavá a poučná kniha o naší zemi a jejích geopolitických strastí. Rozumně rozdělená do kapitol o kontinentech a oblastech. Žádná z kapitol nebyla slabší, prostě vynikající!

30.11.2023 5 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Taková jednoduchá odpočinková love story, která moc nenudí, sem tam pobaví a samozřejmě dobře skončí. Nic víc a nic míň.

19.11.2023 3 z 5

Hodinová věž Hodinová věž Natalja Ščerba

Třetí kniha z celé série Časodějů byla zatím jasně nejlepší. Po druhém díle jsem to chtěl vzdát, ale děti mě k večernímu čtení přesvědčily. A to naštěstí. Dobrý příběh, slušné vyprávění a dějový pokrok velmi významný. Takže jedeme dále ke čtvrtému dílu:-)

15.11.2023 4 z 5