e(l)a e(l)a komentáře u knih

Rozložíš paměť Rozložíš paměť Marek Torčík

U této knihy jsem se těžko rozhodovala mezi 3* a 4*. Myslím, že pro mě kniha hodně ztratila vyprávěním ve druhé osobě jednotného čísla. Možná to má více vtáhnout do děje, na mě to bohužel působilo přesně opačně. Hlavní hrdina se tím stával vzdáleným a já jsem se občas ztrácela v tom, kdo a o kom mluví. Pro některé situace použití druhé osoby byla vyloženě neřešitelná hádanka, autor si pak různě pomáhal první osobou a o to víc mě to při čtení rušilo. Také časové skoky ve vzpomínkách jsou občas poměrně nepřehledné. Na druhou stranu oceňuji odvahu, se kterou autor tento příběh napsal, bez přikrášlování a bez potřeby stavět hlavního hrdinu jako jediného dokonalého proti zlému světu. Jde o knihu, která rozhodně stojí za přečtení a za zamyšlení nad tím, jak komunikujme s dětmi, co jim stavíme před oči jako ideál, a taky jak je učíme respektovat rozdíly mezi lidmi.

04.01.2024 3 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

G-E-N-I-Á-L-N-Í !!!!!!! Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Kniha o sebezničující, a nakonec možná nejen SEBE-zničující, lásce. A o tom, že mezi láskou a nenávistí je hodně tenká hranice... A taky o tom, že pokud se někdo chová upřímně a naivně, je Idiot. Čte se snadno, snad jen těch postav je tam “jak na orloji”, což by ani tak nevadilo, kdyby každá z nich neměla v Rusku několik jmen. No, a když použijete pokaždé jiné, hned tam máte postav 3x víc ???? Ale i když jsem tuhle knihu četla už podruhé, přečetla jsem ji jedním dechem, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Dokonalá kniha dokonalého autora! Smekám!

14.04.2021 5 z 5

Poledne Poledne Natalia Gorbaněvská (p)

Naprosto jedinečná kniha! Chystala jsem se na ni už dlouho, ale pořád se mi do ní nějak nechtělo... Věděla jsem, že bude zajímavá, ale příliš jsem nevěřila v její čtivost. Kniha se však čte moc příjemně, jen při ní trochu mrazí... Cizí lidé protestovali proti násilnému uplatnění vlivu SSSR v Československu, přestože za to zaplatili velmi vysokou daň, a my teď po tomto hrdinství šlapeme, když opovrhujeme svobodou a obracíme se tam, kde už jsme byli, bez nějakých velkých omluv, zrazeni. Hluboký a k zamyšlení se nabízející pohled na svědomí, svobodu, přesvědčení. A taky je zde krásně vidět, proč totalitní režimy tolik nenávidí inteligentní a vzdělané lidi. Tuto knihu by si skutečně měl přečíst každý Čech a každý Slovák.

06.04.2020 5 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Z hlediska literárního určitě kvalitní dílo, nicméně nedokázalo mě upoutat. Netěšila jsem se celý den, jak doma přečtu další kapitolu, nebyla jsem natěšená, co s sebou další kapitola přinese. Vlastně mi bylo jedno, jak hloupě se Julián v další kapitole zachová. Nebýt toho, že autor Juliánovi silně straní, udělal by si na něj člověk z jeho jednání názor velice brzy. A ten názor by příliš pozitivní nebyl. Nicméně veškerá psychologie postav zůstává v této knize pouze na půli cesty, nic nejde do hloubky. O psychologii Juliána se autor snaží, nicméně nedovádí ji do konce. Jeho úvahy a motivy jsou stále povrchní, jeho zápasy se sebou samým vykreslené pouze napůl. Psychologii ostatních postav nahlížíme veskrze očima Juliánovýma, a tedy ani zde se nám nedostává příliš uspokojení v tomto směru. Když už už to vypadá, že se autor dostane hloub, ihned zase utíká k dalšímu sledu událostí, které tento okamžik rychle překryjí. Nicméně zajímavé jsou Juliánovy úvahy o druhých v kontrastu s tím, jak se střípkovitě o těchto lidech dozvídáme další informace, které nám dávají tušit, že situace bude o mnoho komplikovanější, než se na první pohled zdá. Juliánova „obojetnost“, tedy určitá charakternost v kontrastu s okolím, avšak na druhou stranu obrovská bezpáteřnost a využívání druhých jen k tomu, aby uspokojil svou domýšlivost a ctižádost, jsou příliš vedle sebe netečně stojící, probíhá mezi nimi jen minimální duševní boj, a nakonec toto všechno z Juliána dělá plochou postavu, kterou nemůžete ani milovat, ani nenávidět. Mám ráda spíše psychologické knihy a tato je pro mne příliš „obyčejně popisná“. Nicméně to neznamená, že si nenajde své příznivce. Jejími příznivci však budou spíše čtenáři, kteří od knihy očekávají jiný zážitek než já. Navzdory všemu však musím přiznat, že určitý trvající dojem na mě přece jen kniha udělala a donutila mě nad některými věcmi přemýšlet, což od dobré knihy očekávám. :-)

12.08.2017 3 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Krásně napsaná knížka, ze které čiší láska... Neříkám, že je to nejlepsí kniha, kterou jsem kdy četla, ale v tomto žánru se jedná o žádaný a naprostý nadprůměr! Krásně se zde prolíná minulost s (v podstatě) přítomností, pohled jedné postavy s pohledem postav jiných. Z téhle knížky úplně vystupují ty hluboké city, které budete prožívat s hlavními hrdiny - budete v srdci plakat, když budou plakat oni, ucítíte v srdci bolest, když ji ucítí oni, a zaplaví vás štěstí, když budou oni šťastni. Nejsou to černobílí hrdinové z románů, jsou to lidi z masa a kostí, kteří se do sebe hluboce a nezrušitelně zamilují, i když si uvědomují, že tak by to spráně být nemělo, a chtějí udělat maximum pro to, aby spolu byli šťastní a aby udělali šťastným toho druhého. Ano, nakonec v podstatě kniha končí tak, jak jsem od počátku předpokládala, ale to jí neubralo nic na napětí a očekávání. Ale hlavní plus téhle knihy není v příběhu, ale ve stylu psaní a vyprávění. Je strašně čtivá, když jednou začnete, nemůžete přestat. I při náznacích si dokážete danou situaci přesně představit, a co víc! - prožívat ji s hlavními hrdiny. V tomto žánru je to opravdu to nejlepší, co jsem v posledních letech četla. Určitě doporučuji.

04.01.2014 5 z 5

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Jedno z nejlepších děl, které jsem kdy četla! Dokonalé, dokonalé:-) Vnitřní úvahy, myšlenkové pochody, bolest vlastního JÁ... Pocit vlastní nedostatečnosti a odlišnosti, ale tím také jakési nadřazenosti, odpor k měšťanství a zároveň touha po něm, nenávist k životu a zároveň živelná chuť žít... Tohle je jedna z nejlepších knih vůbec :-)

10.02.2011 5 z 5

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

Krásná povídka plná úvah o smyslu existence opravdu stojící za přečtení:-)

10.02.2011 4 z 5