Ďumbierka Ďumbierka komentáře u knih

Povolené ztráty Povolené ztráty Nora Roberts

Výborná a vydarená knižka toto. Napínavé aj romantické.

Dej sa odohrával v priebehu cca trinástich rokov od incidentu, ku ktoré u došlo v nákupnom centre. Postavy boli reálne a uveriteľné a prežili sme s nimi naozaj roky. Bavilo ma to sledovať, bavilo ma vidieť ako sa menia, ako dospievajú a kam smerujú.

Áno, časť deja bola samozrejme predvídateľná, ale to mi nevadí a asíce som si tam našla nejaké tie mušky - pre mňa osobne niekedy už až moc úmrtí, ale vzhľadom na to, kto bol hlavnou negatívnou postavou to dávalo zmysel a dobre bolo aj to, že nešlo o nič do kosti nechutné a rozpísané, skôr sme sledovali tie hrozné myšlienky tejto negatívnej postavy a naozaj to bol niekto kto nevedel, čo je to láska, empatia či ľútosť. A druhá vec bol koniec, ten mi prišiel troška zrýchlený, ale aj tak bol super.
Kniha sa čítala celkovo veľmi dobre a nájde si podľa mňa široké publikum.

Bolo zaujímavé sledovať rôzne uhly pohľadov, či už išlo o zlých hrdinov, alebo tých dobrých.

Knižka bola dokonca aj vtipná a to oceňujem. Nora píše naozaj dobre a mňa jej knihy bavia. A samozrejme som si užila aj romantickú linku v knihe, úplne som ich videla pred očami a ešte tu bol aj psík.

Občas ma len zamrzí, že na SK trhu už nie je. V deväťdesiatych tokoch to bol hit aj na Slovensku a teraz jej knihy nik neprekladá ani nevydáva.
Mne osobne to nevadí, viac čítam v českom jazyku, ale rada by som ju, ako autorku priblížila aj iným čitateľom, no tí zase nechcú čítať v češtine, ale hľadajú presne takýto žáner - thriller/krimi/romantika.
Je to škoda, sme tak blízko a sme tak podobné národy a necháme sa rozdeľovať politikou a pomaly si nerozumieme. No nič, možno časom sa niečo zmení, kto vie.

Každopádne, táto česká obálka je krásna a ak chcete na chvíľu vypnúť, odísť na nádherný ostrov s farebným majákom, užívať si maľovanie a tvorenie postáv v knihe, zaľúbiť sa, prežívať rôzne priateľstvá aj rodinné záležitosti a zároveň si prečítať zaujímavý thriller s krimi zápletkou, keďže tu máme aj policajtov, tak toto všetko je v jednej knihe.
Spolu to všetko dáva zmysel, je to čtivé a postavy sú ako z reálneho života aj tie kladné aj tie záporné.

31.03.2023 4 z 5

Milovaný nevlastní bratr Milovaný nevlastní bratr Penelope Ward

Kniha sa čítala sama a príbeh ma milo prekvapil. Páčil sa mi. V niečom bol totožný s mnohými inými romantickými knihami a v niečom bol totálne originálny, aspoň pre mňa.

S postavami v knihe som si prežila všetky možné emócie od smiechu a radosti, po tú knižnú zamilovanosť a aj som sa nazlostila, či si poplakala.

Veľmi fajn knižná záležitosť, pri ktorej som si oddýchla a užila si príbeh.

26.02.2023 4 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Rada som sa vrátila do Green Valley. Stretla som starých známych - Lenu, Ryana, Izzy aj Willa a aj pár nových.

Láskavý, milý, romantický aj vtipný príbeh. Okorenený o trošku erotiky, ktorá však do ľúbostného vzťahu a aj toho knižného, či filmového príbehu, jednoducho patrí.

Knihu som zhltla takmer na jedno posedenie :)

26.02.2023 4 z 5

Právo krvi a železa Právo krvi a železa Zuzana Šulajová

Toto je naozaj epický román, epický príbeh a je to jedna z kníh, na ktorú už rozhodne nezabudnem.

Som uchvátená.

Nečítala som ešte žiadny takýto príbeh, ktorý by hovoril o Slovanoch, Avaroch, Frankoch … na našom územní (SR, ČR a blízke okolie) a mimo to aj príbeh z iných krajín, 6. - 7. storočie n.l..
Dokonale to dopĺňa celý príbeh a všetky jeho vetvy.

Milovala som príbeh Albsuindy a prežívala som s ňou všetko, čo si zažila.
Milovala som príbeh Zorany, Runy aj Kazi - prežívala som so sestrami každú chvíľku. Našla som sa v každej z nich, vždy nejakým svojím kúskom.
A asi by to tak malo viac žien, ktoré by knihu čítali. Nevedela som si vybrať jednu obľúbenkyňu, lebo každá mi bola, tým svojím spôsobom, veľmi blízka.

Smiala som sa na humorných momentoch, bála som sa o ne a plakala s nimi. Cítila som tú neprávosť, keď sa stali len figúrkami v hre politiky a moci, bolo mi to tak ľúto.

Mala som to takto takmer s každou postavou v knihe - a že ich bolo :D , a za to vďačím autorke, pretože, či už boli tie postavy skutočné, vymyslené, dobré, či zlé - autorka im vdýchla život, formu, charakter a stali sa tak skutočné, akoby som všetky poznala.

Fantázia autorky a to, aké skulinky si našla pre takýto dychberúci príbeh lásky, ale aj dobrodružstva a všetkého okolo toho…

…ach, veď mne sa s knihou a o príbehu aj snívalo!! :)

Bola to moja prvá kniha od autorky a rozhodne nie posledná.

Popri čítaní knihy som si akurát uvedomila, že je škoda, že historické romány sa vo veľkom venujú hlavne obdobiu 2. sv. vojny a na roky a stáročia predtým, ktoré ponúkajú hádam ešte viac priestoru pre epické príbehy plné lásky, dobrodružstva, akcie, atd… sa nejak zabúda.

Som rada, že autorka aspoň touto knihou tento priestor trošku vyplnila.
Miestami to bolo naozaj hrôzostrašné čítanie - tie zverstvá v mene Boha a cirkvi, alebo skutky násilných Avarov, ale aj Frankov a nikto nebol úplne bez viny…, uf! No mnohí chceli len pokojný život a zrazu sa do toho začala miešať politika, cirkev, túžba po moci a územiach a malo to hrozné následky.
Mala som čo robiť, aby som niektoré svény v knihe predýchala, no aj tieto pasáže mali akúsi pravú mieru a ja som to zvládla.

A ďakujem, napriek mnohým nie moc šťastným osudom, pri ktorých som si veru poplakala, ďakujem za koniec, ktorý kniha dostala.

Bolo to nezabudnuteľné čítanie.

19.02.2023 5 z 5

Twisted Love: Bezpodmienečná láska Twisted Love: Bezpodmienečná láska Ana Huang

“To, že v ľuďoch vidím dobro, neznamená, že som idot. Myslím si, že optimizmus je dobrá vlastnosť a je mi ľúto ľudí, ktorí prechádzajú životom v predvedčení, že v tých ostatných je len to najhoršie.”
Nikdy by som nepovedala, že ma táto knižka takto namotá.

Možno je to tým, že som bola ako taký rozvarený slíž, po celom akčnom decembri a potrebovala som vypnúť.
Prečítať si niečo pre radosť a zábavu a neočakávať od knihy a príbehu nič, len jednoduchý prísľub, že si oddýchnem a dostanem dobrý koniec.

A možno je táto kniha jednoducho len SKVELÁ a zaujme aj čitateľov, ktorý tento žáner nevyhľadávajú až tak veľa.

Či je to tak, alebo tak, bola to výborná voľba.

Mala som tu síce aj pár momentov, keď som nesúhlasila s konaním hrdinov - ehm, Alexa, ale to je môj subjektívny pohľad na vec.
Ja by som niečo “nedoťahovala” až do takého konca, ako sa to stalo tu, aj keď, čo sa stalo bolo šokojúce, zlé a neľudské!
No je vždy na nás, či budeme konať inak alebo práve rovnako ako niektoré “monštrá” medzi ľuďmi.

Ava, ako hlavná hrdinka tohto úvodného dielu série TWISTED si ma získala.
Bolo to také slniečko a v jej spoločnosti ste sa vždy cítili skvelo.
Prišla však aj búrka a temnejšie časy a vtedy ma veľmi mrzelo, čím si musela prejsť.

Alex, ten je naopak jeden búrkový mrak hneď od začiatku :D .
Áno, ano, opísaný ako fešák a lámač sŕdc a hotový mraziak, pokiaľ ide o prejav citov.
Máme však práve možnosť sledovať, čo dokáže LÁSKA.

Kniha ma tak milo prekvapila!
Čakala som niečo oddychové, nenáročné a dostala som k tomu plný balík bonusov.

Boli chvíle, kedy som čítala tak rýchlo, že som sa sama divila, ale potrebovala som vedieť, čo bude ďalej.
Mimo romantiky a štipky erotiky je knižka pretkaná aj inými zapletkami.
Vzťahy, rodina, tajomstvá, ktoré sú prekvapivé a nenudia.
Dokonca prišli chvíle, keď som si myslela, že čítam akčný thriller a nie romantickú beletriu.

A presne takéto knihy, ktoré prekvapia a dokážete sa pri nich zasmiať, rozcítiť aj sa báť o hrdinov, také knihy, sú dobré knihy - aspoň pre mňa.

Tým pádom je jasné, že už teraz čakám na slovenské vydanie druhého dielu série, s názvom Twisted Game.

12.01.2023 4 z 5

Hviezdna brána Hviezdna brána Ingvild Hedemann Rishøi

Smutno krásny príbeh, po ktorom stratíte reč.

Sama neviem ako k niečomu takému napísať svoje dojmy.
Buď by som sa nezastavila v myšlienkových pochodoch a úvahách alebo by som to zakončila len slovami - Prečítajte si túto knihu.

Je však možné, že jej čítanie vás bude bolieť. Mňa bolelo, ale moja zvedavosť chcela poznať príbeh do konca.

Koniec.
Koniec tohto príbehu je však vecou uhla pohľadu.

Duša, ktorá verí v šťastné konce ho tu uvidí, aj keď ju to po prijatí reality zabolí, vie, že sa dostavilo do určitej miery šťastie a vyslobodenie a sestry idú ďalej…
Duša, ktorá vidí veci aké sú a neočakáva zmeny a nemá v sebe nádej, že by tento príbeh vedel mať aj iný koniec, uvidí realitu, z ktorej mrazí a zostane vám smutno a nielen to…lenže viete, že tieto konce nie sú výmysel a nie sú ani unikát tohto či iných príbehov.

Sama stále neviem, ktorý koniec si vybrať, aj keď to vlastne viem, no stále si hovorím, čo ak. Neverím však v koniec ako taký, ale to by sa vysvetlovalo teraz ťažko.

Kniha, ktorá je počtom stránok možno úplne prehliadnuteľná, ale jej príbeh aj spôsob, akým je písaná sa vám usadí pod kožou.

Donúti vás premýšľať, cítiť a možno spomínať, koľko takých príbehov sa niekde odohráva a my to ani len netušíme.

Mala som rada Ronju aj Melissu. Ronja bola rojko, ktorý sníva, ale zároveň bez toho by to nebola ona. Melissa už bola staršia a vnímala všetko toto okolo nich už inak, preberala zodpovednosť za otca a aj keď bola ešte dieťa, musela riešiť jeho problémy, ktoré mali dopad aj na ne.

Je to príbeh, ktorý s vami zostane aj po dočítaní.

“Ibaže ja nedokážem nedúfať. Mám to tak nastavené v mozgu.
Preto som si priala, aby celú Hviezdnu bránu niekto zničil a zavrel všetky pivné kohútiky na svete, ale to sa nikdy nestane, vždy niekde potečie pivo, a vtom sa mi v hlave celkom zotmelo.”

“Melissa vraví, že priveľa fantazírujem, ale keď sa niečo naozaj stalo, keď to existuje, to predsa nie je fantázia…”

“Takto to skončilo.
Začalo to, potom to pokračovalo a nakoniec to skončilo. Veru tak.”

03.01.2023 4 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Prekvapivo krásna a oddychová knižka, z ktorej som si užívala stránku za stránkou a prežívala príbeh so všetkými postavami.

Lena ako hrdinka mi bola sympatická a postupne, ako sa zamilovávala do prírody, pokoja, ticha a toho sveta v malom horskom mestečku, tak to bolo ešte lepšie.

Ryan nebol pre mňa taký typický “bad boy”. Bol to zlomený mladý muž, ktorý na chvíľu stratil sám seba, lebo sa mu rozsypalo v živote všetko, čo vtedy považoval za dôležité a samozrejme to chvíľu trvá aj v živote, kým sa človek znova nejak postaví na svoje nohy a nájde svoju cestu, keď spadne.

Knihu som prečítala veľmi rýchlo a ešte stále si tak spomínam na tie dni, kedy som si večer zapla lampičku, urobila si čaj a zakutrala sa pod perinu a čítala si, kým som nešla spať.

To doťahovanie medzi Lenou a Ryanom ma veľmi bavilo a aj to iskrenie, ktoré medzi postavami bolo. Bola tam vášeň aj erotika aj láska.

Téma bola originálna (aspoň pre mňa) a to prostedie je úžasné. Colorado a v ňom malé mestečko, kde sa každý pozná a ľudia si pomáhajú navzájom. Milujú to tam a sú prispôsobení rôznym situáciám, hlavne vtedy, ak nečakane nasneží… a samozrejme milujú lyže a snowboard.

Táto kniha ma tak milo zabavila a moja romantická duša pri jej čítaní plesala a aj preto už mám doma jej pokračovanie a veru, som zvedavá na Izzy, Willa a ďalších.

Spokojnosť :)

01.01.2023 4 z 5

Pekár a vôňa príbehov Pekár a vôňa príbehov Carsten Henn

Vtipné, milé, smutné, zo života rôznych ľudí a ja som si užívala stránku za stránkou.

Knižku som už odporučila niekoľkým zákazníkom v kníhkupectve, ktorí nevedeli, čo chcú a pýtali sa na to, čo čítam ja a čo im poradím :) .
Toto bola aktuálne jasná voľba, minimálne v tomto čase, ale vlastne kedykoľvek.

Smiala som sa nahlas aj plakala.
Piekla chlieb a premýšľala o sebe, o živote a o tom aké výstižné sú Giacomove prirovnania .

“Možno by si sa mohla doňho ešte raz zaľúbiť. To je jediná možnosť, ako sa môže vydariť dlhý vzťah. Človek sa musí stále znova zamilovávať do toho druhého. Do človeka, ktorým sa stane. Každý deň sa trošku meníme. Preto by sme sa mali každý deň nanovo zamilovať. Ráno, keď vstaneme, je na to veľmi dobrý dobrý čas.”

“Vedel, že ak človek robí niečo, čo nemá rád, znamená to námahu. Ale ak to miluje, je to naplnenie. Túto lásku bolo možné čerpať len z jedného, celkom určitého zdroja, zo seba samého.”

“Vy viete, kto som?”
“Myslím, čím som bola predtým.”
“To nie je dôležité. Ste tým, kým ste teraz. V tom je celá vaša minulosť.”

“Ničnerobenie je umenie! Pretože je vždy toľko práce, mnohí ľudia si myslia, že by bolo zločinom nič nerobiť. Ale niekedy je ničnerobenie to najlepšie, čo môže človek robiť.”

A čo bolo najdôležitejšie? No predsa LÁSKA.
“Láska nebola logická. Práve to bol jej problém a jej mágia.”

26.12.2022 5 z 5

Lesná čarodejnica Lesná čarodejnica Skye McKenna

Úžasná kniha. Krásny príbeh, skvelé hrdinky a očarujúce prostredie. Som nadšená a pevne verím, že u nás vydajú aj druhý diel.

30.11.2022 5 z 5

Nový domov Nový domov Robyn Carr

Škoda, že tieto knižky a príbehy ľudí z mestečka Virgin River nevyšli v nejakej novej reedícii.
Myslím, že by si knižky opäť našli svoje čitateľky aj čitateľov.

Ja som sa ku knihe dostala vďaka Čarovnej poličke a podarilo sa mi tam za symbolickú cenu kúpiť aj knihu Bezpečné miesto, rovnako z tejto série.

Čo si budeme :| , slovenská obálka z roku 2012 vyzerá hrozne a teda hlavné postavy v knižke takto podľa opisu ani nevyzerajú. České obálky sú oveľa, oveľa krajšie, ale v dobe, keď som knižky hľadala, boli všade vypredané…teraz sa dajú nájsť.

Každopádne tu platí - Nesúď knihu podľa obalu ;)

Áno, je to ľahšie čítanie, miestami aj šteklivé - čo ma prekvapilo, ale nevadilo mi to.
Je to však aj kniha plná priateľstva, lásky, odvahy k zmenám…

“Prišla som sem, lebo som verila, že som stratila všetko, na čom mi záležalo. Napokon som tu našla všetko, po čom som kedy túžila.”

To miesto a mestečko v knihe, ale aj v seriáli je čarovné. Susedia, ktorí sú si priateľmi, pomôžu si, podporia sa. Nádherné prostredie, divoká príroda, akoro žiaden signál, či internet. Vtipné aj smutné momenty, ako aj v živote.

Ak ste videli seriál a knihu ste nečítali, nevadí to. Kniha je v tak veľa veciach iná!!
A to je dobre.

Niekedy je príbeh v knihe kus rýchlejší oproti seriálu, ale zase kniha má len cca 300 strán, takže je pochopiteľné, že sa sem nedá dať všetko + je to séria kníh a pripomeňme si aj to, že seriál je seriál - mnoho, mnoho zmien oproti knihe už od začiatku, ale páči sa mi aj ten.

Prioritne je toto však oddychové čítanie a tak je dobré ku knižke aj pristupovať.

Teším sa, keď časom siahnem po druhej a poslednej knihe zo série, ktorá u nás v slovenčine je. Tá bude o Paige a Kazateľovi, v hlavných úlohách.

11.11.2022 4 z 5

Dieťa noci Dieťa noci Karen McQuestion

Ja som veľmi spokojná.

Dostala som veľmi dobrý rodinný psychologický thriller / drámu, kde sa to nehrá na krv ani akčnosť s nesmrteľnými hrdinami.

Bolo tak príjemné byť len praobyčajným pozorovateľom príbehu. Užila som si to od prvej stránky po poslednú a na konvi som uronila aj pár sĺz.

Táto kniha vás nemá šokovať v tom zmysle, zme vám bude zle, ale zároveň vás šokovať má, ako úplne nenápadne sa tieto veci dejú.
Nemá vás pripraviť o spánok z pocitu strachu, ale zároveň viete po jej prečítaní premýšľať či sa vo vašom živote nestala práve nejaká “obyčajná” situácia, kde by možno pomohol váš zásah, vaša pomoc, váš úsmev a pokoj.

To len my sme zabudli v dnešnej zrýchlenen dobe, kde sa niekedy moc tlačí na pílu na to, že dobrý thriller nemusí byť len taký, hmm prvoplánový? Neviem momentálne nájsť lepšie slovo.

Pozorný čitateľ odhadne poitnu hneď od prvých kapitol aj ja som to tušila a vôbec ma nenudilo čítať knihu ďalej. Veľké plus. ;)

Bavili ma osudy každej jednej postavy. Bavilo ma spoznávať ich viac a viac a snažiť sa ich pochopiť.

Táto kniha jednoducho ukázala realitu, ktorá sa podlla mňa bežne môže stať, alebo sa pokojne aj deje, len možno práve nie u vášho suseda.
A verte mi, dejú sa aj horšie veci, len ľudia radi predtým zatvrajú oči a hrabkajú si a starajú sa o svoj piesoček. Niekedy je aj len uveriť naozaj ťažké.

Ja som si pri knihe oddýchla, ale zároveň ma drzmala v napätí takým dobrým spôsobom. Užívala som si čítanie s čajom a kávou a občas si aj schrumla nejakú sušienku či ovocie.
Nenáhlila som sa a aj tak mám pocit, že som knihu prečítala nejak rýchlo.

Ja ju viem len a len odporučiť. Pokiaľ vás moje písanie o knihe zaujalo a hľadáte niečo presne také, bude vás príbeh baviť.
Ak ste skôr na iné zaležitosti a hľadáte v thrilleroch opak (viete čo myslím), siahnite po inej knihe.

Toto je podľa mňa čítanie, ktoré by som odporučila pokojne aj ľuďom, ktorí sa so žánrom thriller len zoznamujú alebo k nemu pričuchnú len raz za čas a Carter či severské kriminálky nie sú práve podľa ich gusta.
Za mňa je kniha pokojne vhodná aj pre čitateľov vo veku od 13-14 rokov. Knižka im má čo ponúknuť aj pokiaľ ide o psychológiu príbehu ako takéto.

Za mňa teda spokojnosť a budem zvedavá, či sa k nám ešte niečo ďalšie od autorky dostane.

28.10.2022 5 z 5

Láska slečny Elliotovej Láska slečny Elliotovej Jane Austen

“Nevidíte to? Nechápete moju túžbu? Nečakal by som doteraz, keby som poznal Vaše city tak, ako ste Vy prenikli k mojim.”

Láska slečny Elliotovej bolo krásne, pohodové a pomalé čítanie.

Mala v sebe vtipné aj pravdivé narážky na spoločnosť aj na život.
Na to, že ľudia sa medzi sebou opäť porovnávali a to hlavne výškou majetku a moci.
Je to tá najmenej podstatná vec, ktorou by sa mal človek stavať nad iného človeka.

Bola však aj plná hĺbania, pozorovania a lásky.

Anne ako postava mi bola veľmi blízka a obľúbila som si aj mnohé ďalšie.
Keď mala odísť do Bathu, prežívala som s ňou tú nechuť ísť z Uppercrossu niekam do mesta, kde sa tlačí hlava na hlave a všetci sa náhlia.

Všetky postavy boli také realistické. Milé, uveriteľné, niektoré otravné, snobské, povrchné, utrápené, zaľúbené…vedela by som použiť ešte mnoho prídavných mien.

Užívala som si každú stránku.

Klasika je super, dá sa v tých príbehoch stále nájsť podobnosť aj s dnešou dobou.

No, mňa si klasika získala hlavne časom. Na škole som však celkom trpela a knižky sa mi na dlhý čas sprotivili.

Radšej čítať nenásilne a s radosťou, ako čítať len z povinnosti…

16.09.2022 4 z 5

Umění života po japonsku Umění života po japonsku Jo Peters

Veľmi pekná knižka. Nádherné fotky, pokojná a pomalá atmosféra. Určite stojí za prečítanie, či prelistovanie. Páčila sa mi a oddýchla som si pri nej.

01.09.2022 4 z 5

Dívka, která chtěla zachránit knížky Dívka, která chtěla zachránit knížky Klaus Hagerup

Ilustrácie od Lisy Aisato sú mojou srdcovou záležitosťou už pár rokov.

Táto kniha bola úplne vypredaná a ja som sa tak potešila, keď som ju uvidela v edičnom pláne Ikaru :) . Tešila som sa ako malá.

Toto nie sú možno knihy, ktoré vyhrajú nejakú prestížnu literárnu cenu, ale v konečnom dôsledku odovzdajú čitateľovi oveľa, oveľa viac a to pri každom čítaní.

Nádej, radosť, spomalenie…šťastie pri obracaní strán a pri sledovaní ďalšieho príbehu, ktorý nám rozprávajú samé ilustrácie.

Už len jej vôňa a obálka, ktorú dostala…
Ďalšia srdcová záležistosť.
Rozhodne stojí aspoň za vaše prelistovanie.

Už mám túto knižku odloženú na poličke v knižnici a vždy sa tak pousmejem a zahreje ma na duši, keď mi na ňu padne zrak.
Dokonca, keď som ju čítala, tak som nadšene ukazovala ilustrácie aj mojej polovičke a pokochal sa aj on ️.

Listovala by som ju pokojne znova a znova. Je krásna.

29.08.2022 5 z 5

Útes Útes Nora Roberts

Toto je už tretia kniha, ktorú som od Nory Roberts prečítala a som veľmi spokojná.

Sama som úplne nevedela, čo od nej čakať :) a vlastne som dostala všetko, čo som práve potrebovala.
Milujem, keď to tak skončí.

Príbeh bol romantický, letný, dobrodružný aj napínavý a ak milujete more, potápanie a kúsok tajomna, tak toto bude čerešnička na torte.

Matthew aj Tate sa mi ako postavy páčili a to iskrenie aj škriepenie sa do príbehu hodilo.
Dej rozdelený do troch častí príbeh skvelo doplnil a dodal mu určitú hĺbku. Predsalen, keby sa má všetko udiať za 2 mesiace na mori, asi to nemá ten správny šmrnc ;)

Takto som si ako čitateľ vychutnala minulosť, prítomnosť aj budúcnosť.

A k postavám, nie sú tu charakterovo zaujímaví len naši hlavní hrdinovia, ale aj všetky vedľajšie postavy majú čo to do seba - Buck, Ray, Marla, LaRue a dokonca aj Silas a ďalší… vykreslení boli senzačne a ja som si čítanie užívala a perfektne som si oddýchla.

Ak na knihu niekde narazíte - knižnica, antikvariát, bazár - ja ju môžem len odporučiť :) .
Super by bolo, keby dostala aj šancu v dotlači. Takéto príbehy mi na dnešnom knižnom trhu celkom chýbajú.

29.08.2022 5 z 5

Muž, ktorý sadil stromy Muž, ktorý sadil stromy Jean Giono

Nádherná kniha. Vedela by som ju odporučiť každému…pohladí po duši a možno by niektorým aj otvorila oči.

“Lenže tá úžasná premena, prebiehala tak pomaly, že nikoho neprekvapila, pretože sa stala zvykom.”

11.08.2022 5 z 5

Levanduľová záhrada Levanduľová záhrada Lucinda Riley

Veľmi pekný a dojemný príbeh.

Musím sa priznať, že som sa roky tešila na túto knihu a pôvodne som si ju chcela kupovať v češtine.
Ale potom, začali vydávať Lucindu u nás a ja som tak nejak tušila, že sa dočkám aj Levanduľovej záhrady - v tých našich obákach a rovnakej veľkosti a tak som si počkala a dočkala sa.

Pokiaľ ide o začiatok knihy, tak ten bol pre mňa trošku zvláštny, nevedela som sa stotožniť s hrdinkou Emilie.

Do toho prišiel Sebastian a ja som sa obávala, že knihu zatvorím a nedočítam, pretože úvodná romanca v knihe - to bolo trošku ako zlá a rýchla telenovela.
Fakt som sa na začiatku zľakla a pochybovala, či toto je tá Lucinda, ktorej knihy som čítala.

Neprispelo tomu ani úmrtie psíka, ktoré tam proste podľa mňa mohla autorka za týchto okolnosti vynechať, alebo teda to nejak zmeniť - pretože, naša hlavná hrdinka bola veterinárka a mne to proste rozum neberal, čo sa stalo a že len tak zabudla.To že sa stala nehoda je jedna vec, to, že sa nezaujímam a zabudnem na starého a slepého psíka je vec druhá.
To bol však môj subjektívny problém a ja som si nakoniec povedala, že možno v tom mal prsty aj niekto iný, tak sa mi kus lepšie spalo.

Ale teda inak vám poviem, toto bolo tak čtivé!!! Tak moc, že ani neviem ako, som za deň zhltla 200 strán a to sa radím k čitateľom slimákom.

Písala to Lucinda, už som si bola istá :) , chcelo to len vydržať a sledovať dej. Jednej aj druhej hrdinky.

Ako sa príbeh v knihe rozvíjal, našla som si puto aj k Emilie a veľmi sa mi páčilo sledovať ju, ako sa ako žena mení a ako dozrieva. Ako ju rôzne životné situácie stavajú do pozícií, v ktorých sa nie vždy cítila komfortne a súčasne bola nútená spoznať a vážiť si seba samú a prijať sa. Prijať minulosť a uvedomiť si, že ďalej je to všetko v jej réžii.

Minulá linka sa mi páčila ešte viac a Connie som si obľúbila hneď, vedela som pochopiť aj Sophiu, pretože láska, láska sa na nič nehrá… a všetko čo sa tam dialo, bolo pre mňa uveriteľné, dychberúce a naozaj som im držala palce do posledných strán.

Vymyslela to zase raz výborne a ja som rada, že som si knihu prečítala a som si istá, že som ju nečítala naposledy.

11.08.2022 4 z 5

Freed Freed E. L. James (p)

Priatelia, toto bola rozhodne najlepšia z kníh z pohľadu Christiana Greya.
Bola vtipná, bola podrobná, bola plná emócii a občas aj akcie…
Je v nej cítiť lásku, prerod bolevej duše do akéhosi svetlejšieho zajtrajška a mňa to tak veľmi bavilo!

Ja som beznádejná romantička, ktorá miluje lásku ako takú a pri čítaní tejto bichle som si užívala každú jej stránku.

Som rada, že táto knižka uzrela svetlo sveta aj keď po dlhšej odmlke.
Síce nie je v slovenskom preklade - naši sa na to opäť vyprdli, s prepáčením - dotiahnuť niečo do konca, keď už sa chopili toho vydávať sériu Päťdesiat odtieňov, čo je škoda.

Každopádne, mne čeština nevadí a po rozdýchaní ceny za túto knihu, som bola rada, že som si ju domov kúpila a viem, že sa k nej ešte niekedy určite vrátim.

Bolo to fajn, oddychové, nenáročné a aj láskavé čítanie šmrncnuté aj nejakou tou erotikou.

Pre mňa je táto séria plná lásky a hľadania seba samého, ale je aj o tej práci na vzťahoch, komunikácii, vypočutí sa a tá láska v tom hrá veľkú rolu.
Samozrejme je tu aj erotika, veď asi hlavne preto sa pred rokmi stala táto séria takou známou - nikdy predtým nič takéto nebolo a ak bolo, bolo toho málo - no je to v takej fajn medzi. Príbeh to okorení, no neznechutí a v tomto dieli sa čo to dozvieme aj z Chritianovej minulosti.

Nazrieme aj do doby, keď mal 15 rokov a ako to vlastne bolo s tou “pani Robinsonovou” a aj ako to spracováva neskôr, ako dospelý muž, ktorý ale vlastne neprežil vlastnú pubertu, keďže bol zatiahnutý do iných vecí…

A potom stretol Anastasiu, ktorá mu jeho život obrátila úplne naruby a zistil, že nie vždy dokáže mať veci pod 100% kontrolou.

Je to taká rozprávka pre dospelých a za mňa teda ÁNO :)

01.08.2022 5 z 5

Smrtící útes Smrtící útes Gregg Dunnett

Vynikajúca kniha!
Bavila od začiatku do konca a Gregg Dunnett sa stáva mojou srdcovou záležitosťou.

Jeho knihy ma bavia, sú originálne a postavy pri čítaní ožívajú. Sú uveriteľné a niektoré si obľúbite a iné nie a niektoré vám na konci vyrazia dych.

Pomalší rozbeh tejto knihe svedčal, pretože sme mali ako čitatelia možnosť spoznať hrdinov knihy, hlavne malého 11-ročného Billyho, ktorý nám väčšinu príbehu prerozpráva.

Je to zaujímavý malý chlapec a mňa to pozorovanie jeho očami nesmierne bavilo.

V deji sa samozrejme pátra po nezvestnej dievčine a keďže polícia nemá nič, ani len telo, tak vďaka popudu kamarátky sa púšťa Billy do svojho pátrania. A čo všeličo odhalí? No , budú to zaujímavé veci a samozjreme okrem tých prídu na rad aj inel odhalenia, tajnosti a výborné zvraty :)

Veľká spokojnosť a značka ku knihe?
Ideálne čítanie na leto!

24.07.2022 5 z 5

Off grid life - Život bez sítí Off grid life - Život bez sítí Foster Huntington

Krásna knižka. Obrázky, resp. fotografie príbytkov vás prenesú niekam úplne inam. Užívala som sk ich, kochala sa a bavil ma aj text.
Bolo to ibohacujúce a príbehy domov aj ľudí ma zaujímali. Som spokojná.
Ja som mala knihu požičanú.

30.06.2022 4 z 5