Dudu

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Kdysi dávno, jednoho jitra v tišině světa, v němž bylo méně hluku a více zeleně, kdy hobitové byli ještě početní a prospívali...

Pan Tolkien si po prožité válce více vážil života, a proto je z každého písmenka knihy cítit něco tak hezkého a uklidňujícího, že bychom ji měli číst nejméně dvakrát do roka. Hobit je taková malá-velká esence pro duši.

03.05.2014

Tři kamarádiTři kamarádiErich Maria Remarque

Člověk musí asi projít peklem, aby dokázal napsat něco tak krásného.

29.03.2014

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Poslech tohoto díla mě utvrdil v tom, že pokud si člověk vybere cestu v souznění s přírodou, tak si začne postupně uvědomovat, co je vlastně na světě důležité.
Pro mě nezapomenutelné bylo setkání "tvůrce lesů" s lesníkem, který ho začal hned poučovat- a dokonce tvrdit, že zázrakem v té sluncem a větrem vysušené zemi vznikl přírodní cestou les... A tak si řikám-kolik podobných "bambulů v zeleném" létá i po našich lesích, dává rozumy-ale nikdy nezasadilo ani jedinou sazenici...

25.04.2015

Povídky z jedné kapsyPovídky z jedné kapsyKarel Čapek

Štrádoval jsem si to jednou navečer po hlavní silnici domů. Byl jsem v dobré náladě, posilněn trochou toho dobrého červeného moku, který se dělá kvašením hroznů, a vzpomínal na pěkné příběhy. A zrovna když jsem odbočil na lehce zasněženou cestu vedoucí k naším vrátkům a uviděl stopy ve sněhu, vzpomněl jsem si na tu krásnou POVÍDKU a říkal jsem si, zda bych byl stejně všímavý mizících se šlépějí, jako knižní, tuším že z restaurace jdoucí hrdina. A zda bych tento nepochopitelný jev řešil podobným způsobem, či bych prostě pouze zakroutil hlavou a řekl bych si jen: "To se ale dějí na světě věci...".

01.02.2015

Čarodějův učeňČarodějův učeňOtfried Preussler

Knihu jsem četl před lety, a proto jsem si řekl, že bude dobré, když si toto krásné dílo opět připomenu. Rozhodl jsem se vydati tentokráte cestou audiopodoby. Když jsem se zaposlouchal do prvních vět od L. Hlavici, hned mi bylo jasné, že tento hlas je jako stvořený pro toto krásné-temné vyprávění. Postupně jsem se opět nořil do příběhu, jenž se odehrává na Lužici-území, které je i mým domovem. Hlavní děj knihy je hodně krutý-ale to okolo je prostě krásný odraz jakéhosi zamilování do života na tomto kusu země. Země, kde se prochází krásná kantorka, kde voní jarní les, kde se budeš těšit na konec zimy a kde možná něco dobře dopadne...

18.02.2015

Škola Malého stromuŠkola Malého stromuAsa Earl Carter

Krásná kniha, jež je protkána radostí ze života v horách, kde se dozvíš, co máš sbírat v lese k jídlu, jak se vaří dobrá whisky, koho mají rádi ptáci, proč potřebují ostružiny v dubnu pár dní zimy, kterej blbec vymyslel lov zvěře jen tak pro zábavu... a pochopíš, že příroda je schopná tě uživit, aniž bys ji musel rasovat. A po tom jsou v knize také smutné stránky, které život umí stejně dobře jako ty veselé.

02.03.2015

Černý obeliskČerný obeliskErich Maria Remarque

Smutné i veselé , okořeněné krásnými myšlenkami. Krize v Německu, kde to došlo tak daleko, že se výplata díky masakrální inflaci brala každý den. V této kruté době se Ludvík s Jiřím snaží proplout životem a urvat trochu toho hezkého, co na světě ještě zůstalo.
PS- Močit na obelisky se nemá, nikdo trestu neujde :-)

03.08.2013

Velice dlouhé schodyVelice dlouhé schodyJaroslav Velinský

Kdyby tento autor neprošel toliko povolání, tak asi by jeho knihy nebyly tak masakrálně čtivé. Vodsloň je soustružník, který dokáže v práci strhnout normu, pak hupsnout po práci na favouše a jet vyřešit zapeklitý případ. A vždycky ví, co je pro kriminalistu zhoubou...

05.12.2017

Jiskra životaJiskra životaErich Maria Remarque

Kam až může zajít lidská brutalita, tak to nám nacisté jasně předvedli. Odrovnat člověka tak, aby se již necítil člověkem, ale jen pouhým numerem. I v těch nejtěžších podmínkách se někteří rozhodli bojovat, protože věděli, že bez boje je to jistá smrt.

24.02.2014

Nebeští jezdciNebeští jezdciF. Jánský (pseudonym)

Cítil jsem z toho trochu Remarquea a moc se mi to líbilo.

21.01.2015

Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Věčný ohen, kde vystupuje postavička Vexlinga, považuji opravdu za majstrštyk. " Dali jste,“ pokračoval doppler, šklebě se drzým Marigoldovým úsměvem,„skromnou možnost asimilace trpaslíkům, půlčíkům, gnómům, dokonce i elfům. Tak proč bych já měl být horší? Proč mě nechcete dát to právo?Co mám udělat, abych mohl žít v tomto městě? Změnit se v elfku s laníma očima, hedvábnými vlasy a dlouhýma nohama? Ano? Proč je elfka lepší než já? Protože když uvidíte elfku, nevíte kam s očima, a když uvidíte mě, chce se vám zvracet? Běžte se vycpat s takovým argumentem. Já stejně přežiju. Vím jak na to."

13.02.2014

Nebe nezná vyvolenýchNebe nezná vyvolenýchErich Maria Remarque

"Člověk nedělá vždycky, co je správné, synu," řekl. "Dokonce ani když to ví. V tom někdy bývá kouzlo života. Chápeš?" To je přesně to, co se někdy udělat musí. Otočit kormidlem a nabrat úplně jiný směr, protože jinak se člověk stane cestujícm v jednosměrné čurgále, kde se špatně dýchá a dlouho umírá.

09.12.2014

NarrenturmNarrenturmAndrzej Sapkowski

Přestože tato část historie je velmi zlá, tak samotné vyprávění vás nenechá s koutky úst v základní poloze. Sapkowski to podal jako jeden veliký koláč, z něhož si postupně ukrajujeme kousky dobrodružství hlavních hrdinů, jenž je okořeněno i trochou fantasy a v neposlední řadě úsměvnými rozhovory, kterým kraluje vševědoucí Šarlej.

10.07.2014

BoroviceBoroviceJan Vrba

Tato kniha svou syrovostí bere vítr do plachet všem snílkům, kteří mají svou představu, jak to chodí v přírodě. Věčný boj o zrno a prostor. Ale i přes toto sobectví se autor snažil ukázat i druhou její tvář, kde se zrodí strom a člověk s ním prožívá radost ze života i strádání v nemoci.

04.11.2014

Komu zvoní hranaKomu zvoní hranaErnest Hemingway

Líbil se mi tok úvah, jenž Hemingway v tomto díle často nechal rozproudit. Knihu jsem četl před časem a vzpomínám si (sice ne úplně přesně) na konfrontaci Jordanových myšlenek : "Možná, že ani tato válka nemá cenu... stejně se nic nezmění... ale má, jistěže má, protože všechno má cenu. To jen anarchisti, když se dostanou trochu do úzkých, všechno házejí za hlavu a chtějí se věšet... ale my ne, my budeme bojovat a půjdeme dál. "

21.04.2014

Dlouhý, Široký a KrátkozrakýDlouhý, Široký a KrátkozrakýZdeněk Svěrák

Já ho znám, on tu byl, tady všude seděl... Kde sedíš ty, ty, ty a ty. Tady všude seděl.

31.08.2014

Vyšetřování ztráty třídní knihyVyšetřování ztráty třídní knihyZdeněk Svěrák

Dle této knihy soudím, že učitelé to neměli lehké ani za starého Procházky. Oblíbená hláška : Tříďas:Ostatní mají z chování trojku, pane inspektore. Inspektor: Trojka je přeci také dobrá známka. Chlapci, dokažte, že si ji zasloužíte.

04.09.2014

Prázdné křesloPrázdné křesloJeffery Deaver

Pozor spojler!!! Hmyzoun proti všem. Policisté a Lincoln versus Amélie a Hmyzoun. Banda zabijáků versus Hmyzoun, Amélie a policisté. Zkorumpovaní policisté versus Hmyzoun, Amélie, Lincoln a dobří policisté... Ke konci jsem si už tipoval, kolik zvratů mě asi ještě čeká :-)

09.10.2014

Mezi zlatokopyMezi zlatokopyJack London

Tato kniha nastartovala můj zájem ke čtení. Jako dítě jsem se nemohl dočkat toho, kdy přitáhnu ze školy domů, zahodím aktovku daleko pod postel a zalezu si s touto sněhem a dálkami provoněnou knihou pod peřinu. Vzpomínám si, že jsem se úplně vžil do postavy Smokea a prožíval všechna dobrodružství-od setkání s Omylem Stvořitele až po krásně komické spekulování s vajíčky.
Jestli mi některá kniha nikdy nezmizí z paměti, tak to bude jistě tato.

26.12.2014

Anglické listyAnglické listyKarel Čapek

Karel Čapek a Lukáš Hlavica-tomu se říká ukázková kombinace pro krásné audio, které svým ladným podáním dokáže zpříjemnit večer.

22.09.2015

Po nás potopaPo nás potopaJosef Toman

Herec Fabius, který ve svých představeních odhaluje pravou tvář římského lidu - i samotného Caliguly, je nezapomenutelnou postavou tohoto románu.

06.02.2014

Vzestup GuvernéraVzestup GuvernéraRobert Kirkman

Ono je dobré, když si člověk jednou za čas přečte apokalyptické dílo, jako je třeba toto. Alespon si uvědomí, že to, co ted bere jako přirozený a trvalý stav věcí, může jednou úplně vykolejit.

14.03.2014

Osud člověkaOsud člověkaMichail Alexandrovič Šolochov

Mně se vždy líbí, když člověk něčemu věří. Těžké úděly naházel život pod nohy tomuto člověku, ale on se vždy zvedl a šel dál. Osud člověka.

05.09.2014

Quo vadis?Quo vadis?Henryk Sienkiewicz

Je tomu už pár let, co jsem to četl-ale když někdo zmíní Quo vadis, tak si hlavně vybavím, jakým způsobem podal Sienkiewicz Petronia.

27.01.2015

Les mytágLes mytágRobert Holdstock

Takhle nějak jsem si to představoval - les, v kterém je možné potkat kohokoli. Nejdříve se braní, ale postupně tě pustí dál, ovšem musíš si dát pozor - jen zahneš za další prastarý dub a nevíš, co tě na pěšince pod ním překvapí...

18.07.2017

Němý Bobeš aneb Český TarzanNěmý Bobeš aneb Český TarzanZdeněk Svěrák

Je to dvanácterák :-)

09.10.2013

Žraloci a malé rybyŽraloci a malé rybyWolfgang Ott

Z počátečního kurzu, kde dostávají pořádně zabrat do těla, se Teichmann a spol dostávají do válečného pekla. V rachotu hlubinných náloží se odvíjí příběh, který má v sobě kamarádství a odvahu a jenž odhaluje krutost celé té mašinerie se jménem válka.

26.11.2013

Keltský soumrakKeltský soumrakWilliam Butler Yeats

Vykročme vpřed vyprávěči příběhů, chopme se jakékoli kořisti po které srdce touží a nemějme strach. Všechno existuje, všechno je pravda... a svět je jen hromada prachu pod našima nohama.

29.01.2014

UFOUFO* antologie

Jediná věc, která je pro mě záhadou, je ta, že nevím, komu jsem tuto knihu půjčil. Hodně jsem se pobavil tím, jak lidé umějí býti fikaní, když chtějí nafotit létající talíř a on zrovna žádný neletí...

05.02.2014

ChatrčChatrčW. P. Young (pseudonym)

Autor ukazuje cestu, kterou buduje od začátku, a nabízí možný směr, kudy se vydat, když se člověku stane něco strašného.

13.09.2014