druzickaster druzickaster komentáře u knih

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Líbí se mi dva světy po katastrofě. Líbí se mi rozdílné filozofie, každá jiná, ale přece jen stejná, autoritářská a drtící své lidi za každý drobný prohřešek. Nelíbí se mi hlavní hrdinové, obzvláště Sera. Na to, že má být elitní bojovník jedné ze stran, je ukňouraná, ubrečená a upřímně bylo mi úplně jedno co se s ní stane. Parker, na to jak byl zásadový, zase vyměkl nějak moc snadno a ochotně, ale budiž. Celkově je škoda nápadu, ten má velmi silný potenciál, ale charaktery hlavních postav ho sráží dolů. Uvidíme co přinese další díl.

17.07.2019 3 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Hynek Tas opět trošku jiný. Prolínání časové osy mě bavilo, umně to pan autor natahoval jako na skřipec a čtenář se jen dohaduje jak to vlastně všechno asi bylo. Každopádně velkolepý závěr s "výpraskem" potvor se mi líbil a teším se na další díl.

17.07.2019 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Pane Niedle, co mi to děláte? Vždy jsem fandil Husitům, Žižkovi a vy mě během jednoho dílu nalomíte a rázem fandím nějakému pánu Tasovi z Borku. Ale teď vážně, líbí se mi vyváženost a nestrannost autora v této pro nás dosti choulostivé etapě dějin. Nic není černobílé, ani náboženství, ani "politika". Autor výborně zachytil, že pokud se i dobré myšlenky chytí lumpové a darebáci je hodna zatracení. Závěr mě naštval, protože musím okamžitě číst pokračování, nemám oddechu stejně jako pan Hynek. Tak a ha ja jííííí, jde se na to.

12.07.2019 5 z 5

Den přizpůsobení Den přizpůsobení Chuck Palahniuk

Mé první setkání s Palahniukem. Mám rád dystopické romány a proto jsem začal právě knihou Den přizpůsobení. Z první čtvrtiny knihy jsem byl opravdu hodně vedle sebe. Sám sebe jsem se ptal: Mám pokračovat?, vždyť to nedává smysl, ale kdo vydrží pochopí a střípky zapadnou do sebe. Zajímavý pohled na budoucnost lidstva a ne zrovna nereálnou. Nádherně mrazivé, plíživé přizpůsobení. Všichni to dělají i když to není psáno, kdo to nedělá je odpadlík. Elity se skládají z tupohlavých jelit, někdy mám pocit, že Den přizpůsobení se blíží mílovými kroky. Zajímavé jsou i odkazy na knihy jiných amerických autorů. Prostě a jednoduše na Den přizpůsobení dlouho nezapomenu a určitě si od autora přečtu i další knihy.

11.07.2019 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Vláda neblaze proslulého Václava IV. opět z trošku jiného úhlu pohledu. Přiznám, že se mi verze pana Niedla líbí krapet víc, než pana Bauera. Nezdržujeme se jen v Praze a s nájemným strážcem Hynkem Tasem se potulujeme s králem i bez něj. O boje a zranění není nouze a smrt si vybírá svou krutou daň. Takto bych asi zhodnotil první díl této série. Určitě budu číst další pokračování.

10.07.2019 5 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Poslední díl Vřesovských s epickým koncem. Všech šest dílů mě bavilo, ale jak jsem psal už dříve, autor je dost shovívavý na své hlavní hrdiny a nechce se s nimi louočit. Někdy by mohla záchrana přijít i o pár chvil později a gradace děje by byla zase někde kousek dál. Každopádně poctivý historický román a třeba se zase někdy shledáme.

04.07.2019 5 z 5

Eskejp: Na útěku z kanceláře Eskejp: Na útěku z kanceláře Jiří Charvát

Začátek je takový vlažnější, ale pak se děj rozjede. Některé zápletky jsou krapet šablonovité a neoriginální, některé přemrštěné, ale jako celek mě kniha bavila. Nebudete se sice válet smíchy po podlaze, ale úsměv rozhodně vykouzlí. Poctivé 4.5*.

04.07.2019 4 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Za prozaickým názvém Laskavé bohyně je ukryta koncentrovaná hrůza a děs doby ne dlouho minulé. Doktor Aue, incestní bisexuál, v běžném životě nevýrázný a sečtělý inteligent, ovšem v SS pro svou houževnatost a pedantský přístup poměrně oceňovaný, stoupá po kariérním žebříčku, pomalu, ale jistě. Aue jako přeživší nudící se Francouzský podnikatel provede čtenáře válečným Polskem, Ukrajinou, Stalingradem, Maďarskem až do posledních dní Berlína. Nezaujatě popisuje likvidaci lidí, suše sděluje jejich počty, jako by se bavil o houskách na pultě. Čísla jsou obrovská a děsivá až nepředstavitelná.
Knihu nelze číst, na jeden zátah, musel jsem si dělat přestávky, ale nakonec jsem ji udolal. Nějak nevím, zda knihu doporučit, nebo ne. Platí ovšem to, že kdo knihu přečte, tomu v hlavě zůstane dlouho...

03.07.2019 5 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Další pohodovka, děj se přiklání jednou na tu druhdy na onu stranu. Autor je na některé postavy až moc "hodný" myslím, že v té době by tito superhrdinové už byli dávno v pánu, ale alespoň nemusíme truchlit. A jde se na prozatím poslední díl, škoda budou mi tihle Vřesovští chybět.

02.07.2019 5 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Opět nádherně odvyprávěný kousek naší historie. Celý příběh se mi líbil, naši hrdinové prožívají své obyčejné životy, bojují bitvy a tak nějak ten děj rychle utekl, že jsem se nestačil ani rozkoukat a už byl konec. Takže, už se těším na další pokračování Rytířů z Vřesova.

18.06.2019 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Asi se budu opakovat, ale za mě velmi dobré. Dějové linky v pohodě a srozumitelně oddělené kapitolami a díky tomu i snadno sleodvatelné. Hrdinové jsou pořád hrdinové, lumpové jsou lumpové a tak to i nadále zůstane. Hans Křivák nezklamal a Čeněk, Wolfram a i Beneš mě baví čím dál tím víc. Těším se na další díl.

13.06.2019 5 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Opět kvalitně a řemeslně zručně zpracovaný příběh rytířů z Vřesova a Olšové. Děj je přímočarý, žádné nudné odbočky nebo psaáže, vše do sebe zapadá jak má. Wolfram a Čeněk jsou mí favorité, ale to asi každého. V Benešovi jsem se v hodnocení první knihy asi zmýlil a taky mu držím palec, no uvidíme co nás čeká dál, samozřejme pokračovat budu....

12.06.2019 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Příjemný příběh z panských tvrzí Vřesova a jejich sousedů za doby počátku vlády Jana Lucemburského. Krátké kapitoly umožňují nerušené střídání děkových linek. Příběhy jsou přehledné a v postavách se čtenář v pohodě vyzná. Trošku mi vadilo zromatntizovaný nástup Beneše u Rožmberka, ale stát se může ledasco :)
Určitě budu v této povedené sérii pokračovat.

10.06.2019 5 z 5

P.R.A.C.H.T.E.L. aneb život na niti P.R.A.C.H.T.E.L. aneb život na niti Boris Hlaváček

Ač životopis, je kniha poutavě napsaná a doslova jsem ji zhltl za jedno odpoledne. Kdo má alespoň trošku rád hory a skály tak určitě nešlápne vedle. Kniha není jen o lezení, ale je to příběh člověka a lidí kolem něj, se kterými se život ale fakt nemazal a jak už bylo psáno, někomu by na to vše nestačilo ani pět životů. Prachtelovým vysekávám hlubokou poklonu a knihu vřele doporučuju.

07.06.2019 5 z 5

Hrrr na ně! Hrrr na ně! Terry Pratchett

Dávám pět, ale je to spíš čtyři a půl. Nějak moc politiky i když chápu o co autorovi šlo. Válka je absurdní a nesmyslná a stačí dva pitomci a je vymlováno - o tom není pochyb, ale přišlo mi to takové nějaké překombinované a zbytečně natažené. Musím uznat, že staří známí byli výborní i Jednasedmdesátihodinový Ahmed mě velmi zaujal, vtipy se nešetřilo atd., ale je tam prostě nějaké to ale. Dám si asi chvilku oraz od Zeměplochy a uvidíme co dál.

06.06.2019 5 z 5

Kanadské smreky Kanadské smreky Belo Kapolka

Prozatím poslední knha, která se mi od tohoto autora podařila sehnat. Povídky jsou, alespoň pro mně, kvalitativně dosti rozptýlené. Pravda je ta, že "z hore" jsou mnohem lepší než "z dole". Toho se měl autor asi držet, ale rozhodně nelituju toho, že jsem knihu četl.

06.06.2019 4 z 5

Mesiac nad Prostredným hrotom Mesiac nad Prostredným hrotom Belo Kapolka

Ano vím, je to literatura pro děti, ale v rámci seznámení s autorem a v rámci tréninku slovenštiny jsem tuto knihu přelouskal celkem rychle. Příběh je víceméně přímočarý avšak zajímavý začne být až ke konci knihy. Konec je, řekl bych, až násilně a uspěchaně ukončený, což je velká škoda. Nevím jestli by mě kniha jako dětského čtenáře vůbec bavila.

04.06.2019 4 z 5

Strecha Strecha Belo Kapolka

I tuto knihujsem dal za sobotu. Je to směs povídek z vysokohorské chaty a života v nížinách. Kapolka strávil velkou část svého života v Tatrách na chatách jako chatár, ale i jako nosič, takže se tato zkušenost odráží i v jeho tvorbě. Povídky, se mi většinou líbily, některé jsou pro mě ale tak nějak "divné", proto jen 4*

01.06.2019 4 z 5

Sivá hmla kryje sýteho sysľa Sivá hmla kryje sýteho sysľa Belo Kapolka

Jednohubka na sobotní odpoledne. Kratičká skica otce a syna ve Slovenských horách, trénink v podmínkách normalizace i když nutno podotknout, kniha není tendenční a je "politicky" velice čistá. Zajímavé jsou i problémy financování mládežnického sportu v 70. letech minulého století. Podobnost s dnešní dobou více než zarážející. Stejně tak i přehnané sportovní ambice některých rodičů přenášené na děti....

01.06.2019 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Útlá kniha, ale hluboké myšlenky. Paradox požárníků, rodinky hodiny tlachající o ničem - ne nepodobné sociálním sítím, TV přes celé zdi pokojů a v nich stejné nic. Vymití mozků a hloupnutí společnosti....jak atkuální. Vcelku podobné My a 1984 a mělo by se to číst a vůbec by se mělo číst, ať si něco zapamatujeme...

29.05.2019 5 z 5