druzickaster druzickaster komentáře u knih

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Rád jsem se opět vrátil za starými známými, je pravdou, že v tomto novém dílu bylo víc politikaření, než pořádných bojů, ale asi to bylo dáno společenským vývojem a dobou. Přece jen panu Uhtredovi je šedesát let, a od dob jeho zajetí a následných bojů uplynulo hodně vody. Autor nás asi pomalu připravuje na velké finále a tak i přes málo bitev nechal umřít kdekoho. Líbí se mi rozumný nadhled hlavního hrdiny na náboženství a hlavně křesťanství jako takové. Ať si každý věří v co chce a stejně by bylo možno žít vedle sebe v míru, opět se potvrzuje, že ortodoxní fanatici jsou na škodu v jakékoliv společnosti. Budu se těšit na další pokračování.

25.09.2019 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Toto volné pokračování ze života na Šumavě koncem 19. st. mě bavilo snad ještě více, než první díl: Ze světa lesních samot. Pokračování, je spíše místopisné, nežli založeno na lidských osudech, ale i tak je to moc krásný kus fortelné literární zábavy. Autor nádherně popisuje místní krajinu, přírodu, ale i lidi a jejich osudy. A že nebylo ani moc co závidět, pochopí každý, kdo kihu četl. Na jedné straně práce a za ní pěkné peníze, díky přírodní katastrofě nebývalých rozměrů. Na straně druhé nerozum a hýření, pýcha, zpupnost a k tomu všemu se přidají něštěstí a nehody vis maior a je z toho román nadmíru úspěšný.
Můžu jen doporučit.

19.09.2019 5 z 5

Půlnoční pacient Půlnoční pacient Egon Hostovský

Egon Hostovský, autor psychologických románů. Ano, tento žánr jde tomuto panu spisovateli velmi k duhu. Půlnoční pacient, na první pohled, román se špionážní zápletkou, Ale... mrkněte se na špiony z druhé strany, jaké to je žít v neustálém klamu, stresu, boji o holý život a nejen svůj, kdy jeden neví pro koho pracuje dnes druhý a třetí, že je už tuhý? Sám tento námět by vydal na nejednu knihu, ovšem držte si klobouky jedeme z kopce, autor do této knihy natěsnal ještě další témata, vzpoura proti konvenčnímu běhu dějin, řekněme na světové úrovni, ovšem poučení lze aplikovat i na lokální písečky, třeba i politické v různých kocourkovech. A co můžeme vyvodit, že i zarytí nepřátelé se mohou spojit, pokud jim někdo chce sáhnout na jejich prebendy....a ono poučení?, staré české, nelze čůrat proti větru, hlavou zeď neprorazíš a z mé vlastní zahrádky Pendolino ve stošedesáti rukama nezastavíš, jen to zamlaská... A to ještě pořád nejsme u konce... nebudu spoilovat, a tuto knihu můžu jen doporučit.

15.09.2019 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Kratičké ale poutavé čtení. Země - člověk - největší škůdce vesmíru. Povídky, které na sebe velmi volně navazují a popisují co kdyby..., co až... líbí se mi, jak autor popisuje kolonizaci planety. Lidi jako kobylky udolají planetu a původní obyvatele - celkem zřejmá paralela s osidlováním Ameriky. Střet kultur, jen my a naše, a oni ... nic. Velmi sugestivní. A přečtěte si to, obzvláště v dnešní době, kdy se chystají první rakety...

12.09.2019 5 z 5

Král Šumavy (román a literární reportáž) Král Šumavy (román a literární reportáž) Rudolf Kalčík

Díky krátké porevoluční předmluvě, se to dalo vydržet. Král Šumavy potom jako samostatný příběh, je prostě poplatný své době a zdavateli. Pronásledování pašeráků a život na hranici je popsán dobře, sic z celého příběhu prosakují na povrch soudruhoviny a komančoviny -- narušitelé, agenti, kopečkáři, ...byl u nich co se dá dělat..., jsi svazačka a podobné zhovadilosti. Každopádně jako detektivka dobré. Jsem zvědav na Návrat Krále Šumavy, to bude asi zajímavější čtení. Proto jsem četl i tuto knihu, abych mohl lépe porovnávat.

12.09.2019 4 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Hned od začátku jsem věděl, že komentář k této knize bude velmi nesnadný úkol. Na Mašíny jsem mlě jakýsi náhled už před přečtením knihy. Jsem rád, že jsem knihu přečetl a doplnil si vědomosti a znalosti. Na obálce se píše, že je jejich příbeh vytěsňován z českých dějin, což si nemyslím, spíš s ním prostě většina lidí nesouhlasí a neopěvuje jej.
Byli to mladí kluci chápu, nasekali pitomostí, které stály dost lidí žiovty, to už moc nechápu a argument o "válce" v době míru neberu. Celá jejich, promiňte mi ten výraz, zfušovaná eskapáda byla vlastně jen emigrace za kopečky. Nic víc, nic méně a na to bylo těch mrtcých fakt hodně a to na obou stranách. Když odhlédnu od policistů ať u nás nebo v Německu, tak i hrůzy ve vlastních řadách dlouholeté tresty, tresty smrti atd. a argument, že to nečekali a netušili.... Na druhou stranu se mi na Mašínech líbí, že celou cestu popsali, tak jak byla i se svými chybami, což byly místy excesy až neuvěřitelné, ale vypadá, že asi nic nepřikrášlovali.
Když budu hodnotit knihu jako takovou, je psaná poutavě a čte se jedním dechem. Jediné co se mi nelíbí je Novákovo kopání do Stalina(a a no byl to šmejd šmejdů, ale nepotřebuju autorovu radu jaký mám mít svůj názor) a Zátopků apod. naprosto rušivé zbytečné vsuvky ve stylu a milý čtenáři teď se dívej co bylo za komančů možné. Ponechal bych tyto soudy na čtenáři samotném.
Takže kdyby šlo dám 4.5* nejde tak dám 4.
Kniha ale rozhodně stojí za přečtení.

09.09.2019 4 z 5

Žhář Žhář Egon Hostovský

Do třetice pan Hostovský a dotřetice prima čtení. Krásná atmosféra malého města. Jeden vidí do talíře druhému. Šuškanda, hlavně aby nebyla o mě... Výborně popsaná psychologie rodiny hostinského Simona. Napětí, nevyjasněné vztahy rodičů a dětí a nakonec do toho všeho požáry. Deketivní zápletka je spíše okrajová a přesto je čtenář překvapen rozuzlením a nakonec může spíš tušit, než vědět.
Knihu můžu jen doporučit.

02.09.2019 5 z 5

Nikdo není ostrov Nikdo není ostrov Johannes Mario Simmel

Většinu svých zápisků zahajuji slovy: Hlavní hrdina... v tomto případě mám krapet problém. Phil Kaven rozhodně, tedy pro mne, hlavní hrinda není, nazvěme ho vypravěčem celého příběhu. Tak tedy, vypravěč je v tomto díle neskutečný šmejd, který se na konci chce polepšit a třeba i polepšil, ale kdo mu to uvěří, já rozhodně ne, protože vlk zústane vlkem. Nemám tyto typy moc v lásce a tudíž je mi naprosto fuk jak to s ním celé vlastně dopadne. Když už, tak mi byl mnohem milejší Bracken, to byl sice óbršmejd, ale alespoň si nehrál na nic co nebyl. O šéfovi SEVEN STARS raději ani nepíšu, megaóbršmejd mi za to nestojí.
Tak s padouchy, a že jich tedy bylo mnohem víc, v podstatě každý, kdo se mihl kolem SEVEN STARS, jsem se vypořádal. A teď vážnější nota. Kniha se věnuje velmi vážnému problému postižených dětí. Autor vynikajícím způsobem na pozadí megapříběhu slavné herečky a její "rodiny" vtáhne čtenáře do filozofických úvah na toto téma. Nenávist - tolerance, prospěšnost - zbytečnost, eutanázie, finance a to vše s kultivovanou, nevtíravou, nevnucucjící formou. V knize zazní názory i pro i proti a je jen na čtenáři jak se k problému sám postaví. Pokud se tedy mohu vrátit k tématu Hlavní hrdina potom je to pro mne samozřejmě Babs a doktorka Ruth. Jedna pro to co vytrpěla a jeěte v životě vytrpí, druhá pro svou obětavost, nadhled a velice silnou empatii.
I přes celkem přímočarý děj není kniha úplně snadné čtení a hlavně v druhé půlce je z ní dost úzko, každopádně doporučuju k přečtení s tím, že se jedná o nezapomenutelný příběh, stejně jako byla doporučena mi.

01.09.2019 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Opět jedna rozposlouchaná a posléze dočtená. Klostermann umí popsat nádherně přírodu, mimochodem tohle tehdejším lidem závidím, ty neproniknutelné stoleté lesy a pralesy. Pak už jim závidět není tak nějak co. Velice krušný život, pytláci, dřevorubci, hajní, fořti, vše v jednom nesmiřitelném ringu. Obrovský kontrast vzdělaných a nevzdělaných lidí, jejich segregace atd. Každopádně kniha je to výborná, psaná moc krásným jazykem a můžu jen doporučit. A super jsou i ilustrace v e-booku z Knihovny města Prahy. Je zdarma ke stažení, tuším že i tady na serveru.

30.08.2019 5 z 5

Dům bez pána Dům bez pána Egon Hostovský

Pěkný psychologický román. Na pozadí židovské rodiny, žijící ve stínu slávy svého otce vykresluje autor jednotlivé postavy. Nádherné vnitřní monology hlavního hrdiny, benjamínka, který rozmýšlí nad svým dosavadním životem, nad životem celé rodiny. Vše se točí kolem rodného domu, kolem vztahů. Kolem údajné bezohlendosti, která nemusí být vždy tím čím se zdá. Rozhovory jednotlivých sourozenců jsou jako by se bavili s "cizími", nepochopení a nevyřčené... Nakonec vše vyústí životním kotrmelcem nejmladšího a vše se tak nějak provětrá, urovná, nebo ne?
Můžu doporučit, pan Hostovský tento styl opravdu umí.

30.08.2019 5 z 5

Cizinec hledá byt Cizinec hledá byt Egon Hostovský

Kousek první kapitoly jsem slyšel jako čtení na pokračování na rádiu Vltava a kniha mě zaujala tak, že jsem si ji hned přečetl. Styl autora mi dost připomíná pana Fukse. Hlavní postava dr. Marek se po vyhazovu z podnájmu snaží nalézt bydlení a klidné místo pro dokončení své práce. Ovšem pokud odstraníme tuto primární vrstvu příběhu, nechá nás autor nahlédnout pod pokličku životů dalších lidí, se kterými se dr. Marek setká při své strastiplné pouti. Uvidíme osudy různých lidí, z různé společenské vrstvy, jejich trable, ať očividné, nebo hluboko ukryté a zjistíme, že někdy stačí skutečně jen málo, aby se člověku ulevilo, aby se ručička kompasu jeho života pootočila tím správným směrem, ale je potom jen na něm, jak s touto změnou naloží. Zjistíme také, že nic na světě není zadarmo. Že tato fatamorgána v samotném důsledku stojí mnohem víc, třeba svobodu, že je svazující a pokořující...
Dílko je to opravdu povedené a hodně mě bavilo. Jediné, co od knihy nečekejte, jsou světlé zítřky...

26.08.2019 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Krásná pohádka pro dospělé o Popelákovi Lukášovi, který svou statečností a chrabrostí ku štěstí došel. Pohodová odpočinková četba, která neurazí. Seznámíme se s různými řemesly a zvyky řemeslných cechů historické Prahy za dob vlády krále Václava IV. Určitě si přečtu i pokračování platnéře Lukáše...

20.08.2019 5 z 5

Pro každého kdo bude psát o smrti, smrtce, smrťákovi to bude po panu Pratchettovi mít moc těžké. A o tom to je, autor ztvárnil bezpohavní infantilní figuru se síťkou na motýly. Mno to vás fakt za srdce moc nechytne. Život v podobě hyperaktivní holčičky už vůbc ne. Ale abych nebyl úplně negativní, vlastnostmi mi byla smrt celkem sympatická. Trpělivá, jak jinak, krapet černého humoru, sebestředná. Tedy alespoň pro začátek, pak ji autor začal až moc polidšťovat a ohýbat a už to nebylo ono. A hlavní lidská postava? Nesympatický samaritán, který se samaritánem stal spíš pro své ego, než pro cokoliv jiného. Líbily se mi některé myšlenky smrti a taky jsem s nimi i dle svých životních zkušeností souhlasil, jinak je to kniha velmi průměrná ač nápad je originální a dalo by se s ním pracovat mnohem lépe.

18.08.2019 3 z 5

Všichni lžou Všichni lžou Seth Stephens-Davidowitz

Za prvé, tuto knihu jsem vyhrál v soutěži s iRozhlas.cz a tímto za ni díky.
Za druhé, bigdata, velká data jsou fascinující a ze začátku člověk sedí s otevřenými ústy i k dyž je krapet od fochu.
Za třetí, po řekněme půlce knihy už ta ústa zase zvíráte, protože je to zase a pořád dokola. Sex, vztahy, nemoce, výsledky blernsballu ... dopňte si co potřebujete ... zkrátka od čeho máte moc dat, to lze analyzovat, když víte co vás zajímá.
Za čtvrté, data od google, velká část knihy a analýz je postavená na jejich datech. Zajímavé, ale co když google ví o nějakém výzkumu a podstrčí záměrně "vadná" data, na jejich "věrohodnost" výpočetní výkon určitě má, děsí mě to...
Za páté, kniha je spíše vhled a stručné seznámení, chybí mi podrobnější popis algoritmů, způsobu zpracování, potřebný výpočetní výkon...zkrátka statistiky.
Za šesté, dám plný počet *, ale spíš je to na 4.21457897888888888888 *
***** Konec *****

Kočka na plotě Kočka na plotě Jarmila Pospíšilová

Tak jsem už umazal asi 15. začátek tohoto komentáře, no nějak začít musím. Moc krásný a teskný příběh, který jsem nemohl přestat číst. Je zřejmé, že paní autorka něco o životě ví a o to něco se s námi čtenáři bohatě podělí. Její postavy jsou nádherně plastické a postupně se s nimi seznamujeme. S jejich životy a jedním, řekněme nosným příběhem, který ovlivní spoustu lidí kolem sebe. Nelze říct, že by hlavní linka byla banální, ale není nejspíš ani ojedinělá. Co jí dělá zvláštní jsou všechny malé okolnosti a detaily, které se jako střipky skládanky odkrývají a vytvoří plastický obraz. Za sebe si myslím, že se v knize každý někde najde, nějaký svůj střípek a úlomek a toho si na této knize cením asi nejvíc. Za mě plný počet a rozhodně to není poslední kniha od této autorky.

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Iksiksiks hm zvláštní to země, nápadně podobná naší Austrálii. Lidi jsou tam svéráz sám, ale v naprostém klidu a pohodě. Jejich "klídek kámo" mi vyloženě přirostlo k srdci. Druhá časová linka s mágy, mno, ano pravda, nechápu pořádně tyhle časo-prostorové kontinua ani u nás v reálu, takže na plackozemi s tím mám stejný ne-li větší problém...setkání s bohy stvořiteli bylo fajn a zábavné. Už vím jak vznikl ptakopysk a pro začátek mi to asi stačí. U mágů se mi líbí i generační střet, mladého aktivního se starým vyklidněným a rozumným, který ví o čem to všechno je... Co dodat, pomalu se mrknu po dalším dílu.

15.08.2019 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Tak já nevím. Tyhle thrillery asi nejsou nic pro mě. Plusy, Mia je konečně krapet normánlní, Munch se taky dává do kupy. Hurá. Děj plyne tak nějak kontinuálně, místy nelogické dělení na kapitoly, kde v následující kapitole se jede dál, bez předělu. Oceňuju, že zde nejsou zbytečné linky, které nikam nevedou a nic nepřinesou. Na druhou stranu, samotný motiv je nuda a šeď a upřímně, aby tohle člověk všechno naplánoval a spáchal, tak to by nedal ani tým lidí a ne jeden člověk. Jak pravil klasik, co to muselo dát práce a přitom taková blbost, že? Vraždy jsou tak překombinované, že první, co mě napadlo je podobnost s milováním na 15m vysokém komínu, na kterém je na pivní lahvi deska a na tom.... ano naprostá blbost, ale hodně podobná provedení v knize. Další věc, již staré otřepané, všechno vím, ale nikomu to neřeknu, to zmáknu sám(a). Závěr Curyho dobrodružství jsem taky nepochopil. Takže se vrátím k české detektivkové klasice a snad někdy...

08.08.2019 3 z 5

Poslední pes na Zemi Poslední pes na Zemi Adrian J. Walker

Jsem na vážkách s počtem hvězdiček. Poslední dobou mi postapo knihy přijdou na jedno brdo. Něco se stane, hlavní hrdina vlivem okolností musí podstoupit strastiplnou cestu od někud někam. Na této cestě ho potkávají samá příkoří, jeden až dva noví přátelé a většinou to vše skončí srdceryvným happyendem. Toto dílo ze zajetých kolejí nevystoupí, ale... Autor miluje psy, autor je zná jako své boty a vcelku dobře je chápe. Hlavní hrdina, pes, je exot a ano myslím tím Linekera. Klasický ořech, co má rád smrady a pachy čeholiv, dále potom mouchy, pavouky a hovínka jo a zapomněl bych na psí zadky. A kdo chvíli pozoroval psa tak ví přesně o čem tenhle pes mluví. Jeho výrazivo mi osobně nevadí, přece jen to patří do našeho rodného jazyka, ale věřím, že s jeho vyjadřováním mohou mít někteří krapet problém. Člověčí hlavní hrdina, ten mi moc neseděl, ale nějak jsem ho nakonec vzal na milost. Ale jo, když se znovu ve vzpomínkách ke knize vracím dám jí těch 5*.

05.08.2019 5 z 5

Devět nocí Devět nocí Zuzana Strachotová

Kvalitativně vzrůstající tendence. Opět se budu opakovat, perfektní postapo námět, tentokrát i lépe popsaný svět, ale postavy? Sera, ach bože ta mě tak neskutečně Sera-la. Autorka si s ní tak nějak neví rady. Buď je tedy bojovnice, tvrdá a nekompromisní, nebo je ufňukaná rozmazlená holka. Obě varianty vytvoří jen paskvil, se kterým se toho nedá moc dělat. Seřino tisíc a jeden styl ronění slz, v tom tedy byla vskutku dobrá...a její neustálé urážení a odrážení mne dohnalo až ke stavu, kdy jsem si říkal, že by jí už někdo z Citadely měl opravdu odkrouhnout.... Ostatní postavy budiž, ale pokud další díl, tak víte bez koho :)

29.07.2019 3 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Život ty mé hrdiny zkoušel nemilosrdně, ale taková byla holt doba. Nerad se loučím s panem Tasem a Hynkem, Štěpánem, Kadrnožkou a vůbec celou skvadrou kolem pana Hynka. Snad to bude jen dočasně :) Děkuji za krásné dobrodružné příběhy z naší historie.

26.07.2019 5 z 5