druzickaster druzickaster komentáře u knih

Sharpovo Waterloo / povídka Sharpovo výkupné Sharpovo Waterloo / povídka Sharpovo výkupné Bernard Cornwell

Výborné, bitva u Waterloo je popsána neskutečně. Už to jen přečíst na jdeden zátah, taky to jinak ani nejde, byla dřina jako hrom a co ti chudáci na bojišti, déšť zima probděná noc a potom od rána do noci boj. Hrůza a děs, myslím, že ty masy lidí si nikdo nedovede ani představit. Zajímavé, že ač člověk ví jak to dopadne, je napnutý jako struna....jak to dopadne, pan Cornwell prostě umí. Povídka taky pěkná, za mě jedna z nejlepších knih série.

02.02.2018 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Evžen Boček

Dal bych asi 3.5*, ale jsem si vědom, že to nejde, takže 3. Nápad je dobrý a pobavil mě, ale... Nepostřehl jsem proč zrovna hlavní hrdina, krom toho, že je unavený životem, by měl být kastelánem. To jako visí na pracovním úřadu roky volná pozice kastelána a nikdo ji nechce? Dále, nejsem nijak přecitlivělý na vulgarismy, ale v díle, kde je devadesát procent textu psáno spisovnou češtinou mi prostě neseděly z ničeho nic vmeteny do textu a dál se jede zase spisovně. Myslím, že rozhořčení jde popsat i jinak. A to nemluvím o "pražském slangu", resp. jeho naroubování na pár náodných slov. To rušilo hodně a spíš mi to připomínalo chybu tisku než autorovu licenci. O onemocnění Evy se mi snad ani nechce psát.
Jsem rád za novodobé české autory a zkusím dát ještě šanci Aristokratce, ale toto dílo mě nijak zvlášť neoslovilo.

02.02.2018 3 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Uff, tak nějak nevím kde začít. Pokud budu moc tvrdý, tak kniha mohla mít třetinovou délku bráno odzadu a dojem by byl stejný, jen děj by tak nějak ubíhal rychleji. Chápu , že autor chtěl nosnou myšlenku obalit a podpořit řekněme obyčejným mírovým životem a vykreslit ten paradox až na dřeň, ale u mně to nemělo ten správný efekt. Sofiin problém a její "volba" je krutý, nelidský, ale je to zároveň i výborný filozofický a morální problém, to vše se autorovi nedá upřít ovšem zbytek knihy, alespoň pro mne, je jen vata kolem tohoto dilematu. Každopádně kniha stojí za přečtení.

01.02.2018 4 z 5

Sharpova pomsta a povídka Sharpovy Vánoce Sharpova pomsta a povídka Sharpovy Vánoce Bernard Cornwell

Až na klišé jako z červené knihovny uprostřed knihy jsem byl opět spokojen. Nesmrtelný smrtelník Richard Sharpe i se svými druhy Harperem a Frederiksonem mě opět pobavili. Je až k nevíře jak nepřátele až za hrob v době války mohou spolu vycházet v době míru, ale tak je to správné tak to má být. No nic je čas na Sharpovo Waterloo.

30.01.2018 5 z 5

Ročník jedenadvacet Ročník jedenadvacet Karel Ptáčník

Nevšední pohled na oběti války v podobě totálně nasazených mladých lidí v nacistickém Německu. Pan Ptáčník vykresluje na jednotlivých postavách různé lidské povahy a politické přesvědčení. Celkem jsem byl překvapený, že i přes násilné odvedení a práci pro nepřítele někteří s tímto režimem souhlasili. Každopádně je to další zajímavý střípek do mozaiky válečného období naší republiky. Navazující romány Město na hranici, Noc odchází ráno a Šestapadesátý se rozhodně chystám přečíst.

28.01.2018 5 z 5

Sharpovo obležení Sharpovo obležení Bernard Cornwell

Tak po předchozím úletu stará dobrá klasika. Na jedné straně bych řekl, že má Shrape až neuvěřitelné štěstí, ale za to napětí a strhující příběh jsem ochoten to panu Cornwellovi prominout. Ke konci mi oči po řádcích letěly jako o závod, to prostě autor umí a patří mu za to dík.

25.01.2018 5 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Takový slabší odvar knihy Všechny malé zázraky. V podstatě stejný styl, ale hlavní postavy měly celkem méně starostí. Tím nechci říct, že by Dash a Lily nebyli zábavní. Pravda je, že jejich seznámení a budování "vztahu" bylo vskutku originální a bavilo mně. Pěkný příklad toho, že když se něco má pos..kazit tak se to pokazí, ale nakonec se vše v dobré obrátilo.

21.01.2018 5 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Když jsem se díval na konci mých "chystám se číst" na tuto kníhu, připadal jsem si jako u nás v jídelně když přemýšlím na co jsme to měl chuť před čtrnácti dny. Podobné jsem měl pocity u této knihy, ale věřil jsem svému seznamu a dobře jsme udělal.
Příběh dvou adolescentů, příběh o jejich problémech, radostech a strastech chytne snad každého za srdce. Vyprávění jak z pohledu Thea tak Violet je příjemné ozvláštnění a bavilo mně. Na těch dvou a jejich okolí je krásně vidět rozpor v aboslutním nezájmu a přehnané opičí lásce. Oba extrémy jsou velmi názorné a evidentně škodlivé. Ač nelze než připustit, že být rodičem je spíš věcí loterie, než dlouhodobě plánovaná akce. Možná by stačilo na jdené straně krapet ubrat a na druhé zase přidat a všechno by bylo jak z pohádky.
Každopádně knihu doporučuju.

21.01.2018 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Příjemná fantasy z české dílny. Prorpacovaný svět i postavy, konec mi přišel krapet uspěchaný, ale teď se dívám, že je v oběhu pokračování, pak mi to celé dává smysl. Takže se budu těšit na další díl.

20.01.2018 5 z 5

Sharpův regiment Sharpův regiment Bernard Cornwell

Nevím, ale tento díl nebyl vyloženě můj šálek čaje. Ten konec je vyloženě překombinovaný a když jsem četl začátek dalšího dílu musel jsem si myslet, že je Sharpe dle svých požadavků na konci, s odpuštěním pitomec, ale tak ne každý den je posvícení. Snad bude další díl lepší.

20.01.2018 4 z 5

Sharpova čest Sharpova čest Bernard Cornwell

Je to zvláštní v dnešní době číst o tom, že někdo bojoval za svou čest a nehodlal se jí vzdát, nebo ne zvláštní, ale velmi ojedinělý jev. Každopádně jsem rád, že se náš Sharpe opět zhostil své úlohy dobrodruha, hrdiny a bouřliváka a došel zase kousek dál v nepoškozeném stavu.

17.01.2018 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Když jsem zahlédl v TV kousek filmu tak jsem hned mrkl na Databázi knih zda existuje kniha. Kniha existovala a dokonce byla i v mé oblíbené knihovně a tak jsem měl hned postaráno o pár dní pěkných zážitků.
Noah Gordon se historického díla zhostil výborně a poutavě popsal život malého sirotka, který uměl o svůj život a kousek místa na slunci bojovat velmi statečně a nutno podotknout, že život v 11. století nebyl žádná procházka růžovou zahradou.
O to víc se mi líbila i filozofická rovina, autor nám naprosto jasně a věrohodně nastínil, že náboženský fanatismus ať v jednom, druhém nebo třetím směru je velmi škodlivý a kontraproduktivní. Na druhou stranu jsem se setkali s lidmi ač bohabojnými tak neustále s dobrým srdcem a zdravým selským rozumem.
Na závěr snad jen, ten kousek filmu co jsem viděl byl pěkně ošizená a hodně upravená verze této báječné knihy, takže můžu doporučit hlavně knihu.

16.01.2018 5 z 5

Vzkříšení modřínu; Črty ze zločineckého podsvětí Vzkříšení modřínu; Črty ze zločineckého podsvětí Varlam Šalamov

První část Vzkříšení modřínu je v duchu Šalamovových povídek přibližujícím těžký a krutý život v Gulagu na Kolymském poloostrově. Poslední povídky jsou už dost náročné na pozornost, ale nic neubírá na jejich zajímavosti. Druhá část Črty ze zločineckého podsvětí jsou spíš dokumentární svědectví a výpověď o zvycích a praktikách "kriminálníků" nepolitických vězňů. kteří s posvěcením vedení tábora šikanovalo politcké vězně. Druhá část je stylem podobná Solženicinovu vyprávění o Gulazích.

12.01.2018 5 z 5

Sharpův nepřítel a povídka Sharpova šarvátka Sharpův nepřítel a povídka Sharpova šarvátka Bernard Cornwell

Výborný díl, musím velmi pochválit autora. Jeden z nejzábavnějších dílů této série, samozřejmě přečtených. Konec je sice tvrdý, ale takový je život. Každopádně mi Sharpe dělá neustále radost a to nemluvím o Harperovi a Fredericsonovi o těch myslím ještě uslyšíme.

12.01.2018 5 z 5

Sharpův meč Sharpův meč Bernard Cornwell

Konečně jsem měl dobrý odhad, byl by ze mně dobrý špión. Opět dobrý a napínavý díl. Kvalita trvalá. Jdeme na další.

09.01.2018 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Neskutečný osud. Nespravedlnost a bezpráví ani neumím vypsat své rozhořčení. Snad existuje peklo na druhou kde se všichni tihle šmejdi, stalinem počínaje a dozorci gulagů konče, pečou ve vlastní šáťvě. 19 let života v háji bez odškodnění, omluvy, prostě nic. Je mi z toho velmi smutno.

07.01.2018 5 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Moc pěkná kniha. Pan profesor Feynman byl skutečný génius, ale také "normální" člověk se selským rozumem a sociální inteligencí, což není zcela obvyklé u některých géniů. Jeho názory a úvahy mne zaujaly natoli, že jsem knihu přečetl jedním dechem. Doporučuji.

06.01.2018 5 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Hm, jak začít? Je toho tolik, co bych chtěl po přečtení Plechového bubínku ze sebe vypsat, vykřičet vybubnovat...Každopádně toto dílo vás buď pohltí a nebo jej zavrhnete po bratru první stovce stran. Mě pohltilo a letěl jsme jako o závod historii příhraničnío Polska předválečných let až na konec druhé světové války. Autor velmi sugestivně popisuje vjemy, scény dokonce i vůně a pachy a rval mně na kusy. Tolik různých a protichůdných pocitů jsem prozatím u žádné knihy nezažil. Jak jsem psal, kniha nebude prokaždého, ale i přes to ji musím doporučit. Zkuste ji, nahlédněte prostřednictvím Oskara do svého nitra a třeba se vám to zalíbí.

06.01.2018 5 z 5

Sharpova rota Sharpova rota Bernard Cornwell

Trošičku šablonovité, ale válka je prostě taková, jen místa a lidé se mění, ale jinak je to pořád stejné. Mrtví, ranění, vítězové, poražení. Kapitán Sharpe si zakusil svoje. Setkal se se starým známým a až na ten, řekl bych překombinovaný konec, jsem byl nadmíru spokojen.

04.01.2018 5 z 5

Sharpova bitva Sharpova bitva Bernard Cornwell

Napínavé od začátku do konce, zaujala promyšlená propaganda a špionáž na plné obrátky. Tak uvidíme jaké další bitvy bude pan Sharpe absolvovat.

03.01.2018 5 z 5