Driftersoul Driftersoul komentáře u knih

Připraven sloužit Připraven sloužit Renata Kalenská

Velmi poutavý a svižný (převážně) rozhovor s noblesním člověkem. Tento, přes své plusy i drobné mínusy, které otevřeně přiznává, si zaslouží úctu všech slušných lidí v této zemi. Za to, co pro ni udělal a obětoval. Přesto, že v minulosti se k jeho rodině předchozí režim zachoval velice krutě. Doporučuji rozhodně k přečtení všem, kteří se zajímají o politiku a historické dědictví Česka. Uvádím názor pana Tomáše Halíka z jedné ze závěrečných kapitol knihy: Pokud bychom mu bývali dali před několika lety tu možnost, cituji : "... nebyl by ´mluvčím dolních deseti milionů´ a netlačil by společnost dolů, do bahna morální nízkosti, nýbrž povzbuzoval by ji směrem nahoru".

18.01.2022 5 z 5

Děvče se zelenýma očima Děvče se zelenýma očima Edna O'Brien

Příběh navazuje na první díl trilogie "The Country Girls", který jsem nedávno přečetl. A protože prostředí Irska a pohled na svět (v "Ich formě") očima venkovské dívky Caithleen mne opravdu zaujal, dopídil jsem k jeho pokračování (s poněkud pozměněným názvem) "The Lonely Girl". Děj se odehrává v Dublinu a líčí peripetie jejího vztahu s partnerem o 15 let starším. S ohledem na rozdílnost povah, vzdělání a odlišnost sociálních prostředí, ze kterých oba pocházeli, vše končí a Caithleen/Kate se svou kamarádkou odplouvají do Londýna, hledat nový život, v tehdy modernější a méně konzervativní Anglii. A protože mne tenhle fascinující a i zřejmě místy reálný příběh opravdu oslovil, čeká na mne už i třetí díl z celé trilogie. Těžko podrobněji popsat, proč se mi děj knihy a poutavý vypravěčský styl Edny O’Brien tolik líbil. Myslím ale, že postačí ocitovat hodnocení autorky podle knižní recenze otištěné v New York Times: " Jedna z velkých spisovatelek/spisovatelů anglicky mluvícího světa".

A dodatek, po přečtení třetího dílu trilogie - "Girls in their Married Bliss / Dívky v blaženosti manželství", který u nás nebyl vydán. Ve srovnání s oběma předchozími částmi trochu zklamání. Nejen kvůli dosti skličujícímu ději (odehrávajícímu se v Londýně), ale i změně stylu vyprávění. Osudy Kate psány nyní jen ve 3.osobě, anebo opět v "Ich formě", zde z pohledu její světem protřelé kamarádky Baby, která věci popisuje svým kapku drsným, vulgárním a dosti cynickým jazykem, často prokládaným množstvím irské slangové angličtiny, někdy obtížně identifikovatelné :-(. Přesto i tento díl je parádní četbou.

10.12.2021 5 z 5

Velice zajímavé povídání ve stylu "on the road". Vtipné a velmi lidské. S inteligentními filosofickými postřehy. Cítím velký obdiv nad takovým fyzickým výkonem; a samozřejmě velkou odvahou pustit se na takovou pěší tůru. Jako malou výhradu mám pouze občasnou autorovu sebestřednost.

25.08.2021 4 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Smutný příběh. Psaný hutným textem, plným asociací, obrazů, propojených časových rovin. Náročná četba. O ubohosti části lidské společnosti. Zaslepenosti. O primitivech mezi námi, kteří se bohužel nikdy nezmění a vždy zde budou. Bez ohledu na ideologii a systém. Drsná četba, nutící k zamyšlení, zda není zcela zcestné dělit lidi podle toho jakým jazykem mluví a k jaké národnosti se hlásí. Existují totiž daleko důležitější kriteria.....

21.07.2021 4 z 5

Mezi světy Mezi světy Lucie Výborná

Zrovna jsem dočetl tuhle skvostnou knihu - o skutečném smyslu bytí a vztahu k jedinečné přírodě na (naší) planetě Zemi. Napsaná výjimečnou, velice inteligentní, odvážnou a fyzicky zdatnou ženou a dámou. A tak po tuctech rozhlasových interviews, které vedla vždy s noblesou, znalostí věci, taktně a s elegancí, jsem si ji díky knize mohl zhmotnit z té méně oficiální, intimnější stránky. Uprostřed extrémně drsných, divokých a nádherných krajin .... které my, žádní horolezci, ale jen běžní turisté a nadšení cestovatelé, asi kdy těžko poznáme :-).

30.06.2021 5 z 5

Psí park Psí park Sofi Oksanen

Oproti předchozí "Očistě" a "Času..holubic" zklamání. Ač napsáno (jak jinak), opět velmi inteligentně, s citem pro detaily a strhujícím stylem, který vás chytí a nepustí.... Vadilo ovšem chaotické prolínání časových rovin a ono postupné odlupování dějových vrstev, znesnadňující orientaci v souvislostech a linii příběhu. Osud jedince je do velké míry determinován místem, kde se narodil. Ale člověk přece nemůže za to - kde se narodil. To je asi nejsilnější poselství knihy. A přesně tohle bychom měli mít všichni na paměti....každý den.

14.06.2021 3 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Neobvykle laskavá povídání o různých tématech všedního života, plná moudrých, inteligentních postřehů a humoru. Zkrátka Marek Eben ve své ryzí podobě a noblese.

24.04.2021 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Nádherně dojemné, plné citu a křehkosti.... Laskavý, citlivý styl textu, zaměřený na drobné detaily popisu věcí, krajiny, osob, mne zcela uchvátil. Ze všeho nejsilněji na mne zapůsobily pasáže, kdy Tóru W. (vypravěč) vzpomíná na své rozervané bloudění po tom, co odešla jím milovaná osoba.

17.04.2021 5 z 5

Bratři Lautensackové Bratři Lautensackové Lion Feuchtwanger

Psáno česky, z dnešního pohledu archaickým jazykem; děj je ale nadčasový. Není to totiž jen tragický pohled do dějin Evropy, či do myšlení člověka, který je díky svým jistým ("nadpřirozeným") schopnostem, přesvědčen o své genialitě a pohrdá okolím. Především jde o hmatatelné zobrazení postupného přerodu společnosti v diktaturu, ze kterého až mrazí. Neboť lidské typy se od těch předválečných dob nijak nezměnily a stále fungují podle stejných vzorců. Viz například zrovna tenhle (velmi současný) úryvek z počátečních stran knihy : " Nezáleželo na tom, zda větná konstrukce byla mluvnicky správná a zda to, co člověk říkal, dávalo smysl. Je nutno si získat srdce lidí, ne jejich ubohé mozky. Nerozhoduje obsah věty, nýbrž tón, gesta, s nimiž je pronášena, spád a chvění hlasu." Co dodat víc...

26.03.2021 3 z 5

Olomoučtí Němci 1918–1938 Olomoučtí Němci 1918–1938 Martin Hájek

Kniha plná faktů, vlastně "suše" odborný text; vědecká univerzitní práce. Přesto velmi zajímavě informující o víceméně přijatelné koexistenci dvou národů, žijících vedle sebe, a spolu, v jednom městě, po velmi dlouhou dobu. Kniha vyvolávající historické představy. A s nimi i jistý smutek, otázky a úvahy. Kdyby nedošlo k tomu..., pak by nenastalo tohle a toto...atd. Ale taková je vždy historie. Nepředvídatelná. Často "úspěšně" zneužívaná nacionalisty, psychopaty jakékoliv barvy. V konečném důsledku trpí a tratí všichni. Především však vždy všichni slušní, nevinní, co byli proti své vůli jakoukoliv nenávistnou ideologií zasaženi.

01.02.2021 4 z 5

Svatý Hostýn Svatý Hostýn Josef Pala

Josef Pala: Svatý Hostýn v proměnách času - vydala Matice Svatohostýnská r. 2020 : (a) zřejmě navazuje na výše uvedený knižní titul; (b) zajímavá publikace s mnoha fakty a obrazovým materiálem, chronologicky popisující dějiny moravského poutního místa od pravěku po současnost; (c) zaměřená na stavební vývoj, umělecké a technické památky, osobnosti spjaté z Hostýnem - samozřejmě s důrazem na církevní historii areálu během staletí a dokládající zejména dobu po WWII a speciálně po ’89 do 2019; (d) zajímavé údaje o objektech - např. bazilika, rozhledna, větrná elektrárna; (e) info pro turisty a hlubší zájemce o historii místa i dané oblasti Moravy.

20.01.2021 4 z 5

Čas ztracených holubic Čas ztracených holubic Sofi Oksanen

Po "Očistě" má druhá kniha od Sofi Oksanen z prostředí Estonska, jehož moderní dějinné osudy jsou velmi podobné těm našim. Díky geografické poloze Pobaltí, ovšem mnohem, mnohem drsnější. Jde o nemilosrdnou sondu do mysli bezcharakterního jedince, chorobně toužícího po uznání, kariéře, kterému k dosažení jeho cílů, nedělá problém udělat cokoliv (chovat se podle, dokonce vraždit, ublížit svým blízkým, zradit svou zemi). To vše v podmínkách nacistické a následně ruské komunistické diktatury, které mu k tomu poskytují příhodnou živnou půdu. Kolik takových čile fungovalo a stále žije i v naší zemi (?) Kniha má strhující děj, čte se jedním dechem, nicméně již zmíněná "Očista", na mne zapůsobila ještě silněji.

06.11.2020 4 z 5

Čechy, země zaslíbená Čechy, země zaslíbená Petra Hůlová

Po "Stanici Tajga" druhá kniha PH, kterou jsem četl. A opět výborná. Text tak trochu v "hrabalovském stylu" dlouhých vět je psán v "ich-formě". Často je předkládán anachronicky v různých časových rovinách. Toto však není rozhodně na překážku srozumitelnosti. Ocenil jsem řadu vtipných postřehů souvisejících s životem v Čechách i na Ukrajině. Děj má poutavý spád a proto je tahle útlá knížka opravdu (kvůli obtížné přeložitelnosti jen cituji) "page-turningly tempting".

16.08.2020 4 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

KLADY: Poutave psane a napinave. Autor ma smysl pro podrobny detail a schopnost zajimave popisovat realie Japonska. NEGATIVA: Absurdni prolinani skutecnosti s neexistujicim a jen tezce uchopitelnym nerealnym svetem. Tyto fantaskni useky zaujimaji v textu znacny prostor a jsou nesnadno akceptovatelne. ZAVER: Knihu jsem cetl v ang. vydani (A Wild Sheep Chase) a to jedine mne primelo ji docist az do konce.

11.08.2020 2 z 5

Fahrenheitova dvojčata Fahrenheitova dvojčata Michel Faber

M.F. je úžasný spisovatel s velkou fantazií a schopností barvitého popisu i nejmenších detailů. Intenzivně mne oslovil oběma předešlými knihami, které jsem od něj četl ("Kvítek karmínový...." & "199..."). Velmi ho obdivuji. Rovněž tak i V. Janiše, za brilantní překlady tak náročných textů.
K velké lítosti zde musím bohužel konstatovat, že "Fahrenheitova dvojčata" jsou pro mne (přes opět výborný styl i ostatní ditto viz.shora) velkým zklamáním. Důvod? Bizarnost, ponurost námětů a depresivnost většiny příběhů. Ze všech 17 povídek bych mohl uvést snad pouhé 3, které potěšily - Oči duše; Víc než bolest; (ale zejména) Plavání pro pokročilé.

02.07.2020 2 z 5

Sto devětadevadesát schodů Sto devětadevadesát schodů Michel Faber

Styl M.F. mne fascinuje a obdivuji jej. Vždy dokonalý popis hmatatelných detailů, nálad, myšlenek, psychologie, spojených s určitým prostředím či situací. Snad jen škoda, že obě povídky obsažené v knize (jedna z prostředí anglického Yorkshire propojující středověk se současnými kulisami historického městečka Whitby; druhá z dnešní Belgie, vnořená do neobvyklého světa hudebníků), jsou příliš krátké a mají jakoby nedořečenou pointu. Jakmile se čtenář vžije do příběhu, přiblíží se k postavám a některé si oblíbí, děj končí; ač by se chtělo tolik vytrvat a pokračovat v četbě dál.
Všem, kterým se autorův způsob psaní líbí, vřele doporučuji jeho "Kvítek karmínový a bílý", rozsáhlou knihu z viktoriánské Anglie. To je skutečný skvost.

23.05.2020 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Velmi čtivé, strhující, dokonalé. Osudy nádherného lidského příbytku, plného ladných linií, odvážných vizí a světla, v kontrastu ke spletitým, prchavým lidským osudům, ovlivněným individuální morálkou a tolik podřízeným neúprosnému diktátu dějin.

20.05.2020 5 z 5

Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy Martin C. Putna

Výjimečná kniha, náročná a zároveň velmi obohacující. Ač nemá čitatel zrovna hlubší kulturně/literární znalosti, dozví se hodně o dějinách všech oblastí Střední Evropy - od Čech přes Rakousko po Bosnu, od Ukrajiny přes Maďarsko po Severní Itálii. Tyto dějiny autor stručně nastiňuje daleko lépe, než jakákoliv školní učebnici dějepisu. A to s nadhledem a ve vzájemných souvislostech - pozitivních i negativních. Tato společná historie středoevropských národů byla silně ovlivněna Rakousko-Uherskou Monarchií, v níž po staletí žily. A jak autor uzavírá, Střední Evropa se tím stala, (volně citováno): "civilisačním mostem, po němž - se střídavými úspěchy a nezdary - kráčela ze Západu na Východ moderní civilizace, nesoucí myšlenky tolerance a svobody, individuální zodpovědnosti a občanské společnosti".

24.04.2020 4 z 5

Očista Očista Sofi Oksanen

Výborný, hutný, ale i hodně naturalisticky psaný text. Kniha rozhodně nenavozuje radost a potěšení, přesto se čte jedním dechem. Zrcadlo života v jakékoliv (!) dříve kvetoucí zemi, brutálně zasažené bolševickou diktaturou a pokřivené fyzicky/morálně jejími poskoky. Ale také drsný pohled na praktiky obchodníků s "bílým masem" v době dnešní.

03.04.2020 4 z 5

Volně padat jako ve snu Volně padat jako ve snu Leif G. W. Persson

Poslední z Perssonovy trilogie. Stejně dobrá jako díl první. Napínavé, inteligentní a občas i humorné. Přes občasně popisné pasáže (např. na téma "food & drinks") se těch 600 stran čte velmi dobře a člověk se na knihu vždy vyloženě těší.

02.03.2020 4 z 5