Dragon Dragon komentáře u knih

Obřad Obřad Carmen Mola

Žeby som mal nového obľúbeného autora? :-)
Najskôr som sa náhodou dostal k Purpurovej sieti, čo je druhá kniha v sérii a príjemne ma prekvapila. Príbehom, zápletkou, napätím, štýlom...a tak som si povedal, musím skúsiť aj prvý diel.
A rozhodne som nebol sklamaný, práve naopak.
Opäť veľmi zaujímavý príbeh o temnej rituálnej vražde, ktorá sa už v minulosti stala - mladá žena tesne pred svadbou, dierky v hlave, červíky vložené do mozgu, ktoré ženu zaživa požierajú...

Výborne spracovaný triler, pohltí vás, zaujme, drží v napätí. Je tam dostatok tajomna, pochmúrnosti, zvráteností...ale aj civilného života. Stále neviem, či je inšpektorka Elena Blancová skôr obľúbenou postavou, ale určite je zaujímavou. Dobre vykreslenou, nie tuctovou.
Niečo ako Kim Stonová, či Helen Graceová, len v Španielsku:-)

Taký je aj príbeh a samotný štýl autora (či skôr autorov) - je trošku iný, ako sme zvyknutí, svojský a miestami som uvažoval, ako dokázali traja muži napísať takýto komplexný prípad. Krátke svižné kapitoly, flashbacky do minulosti, ktoré vám bližšie ku koncu dávajú zmysel a všetko do seba zapadá. Uveriteľné a realistické.

11.04.2024 4 z 5

Cesta vzkriesenia Cesta vzkriesenia Michael Connelly

Keby som mohol, dám aj viac hviezdičiek:-)
7.diel v sérii Mickey Haller a Michael Connelly dokazuje, že patrí k najlepším autorom detektívok na svete. Bez preháňania.
Jeho Cesta vzkriesenia je perfektná kombinácia policajného vyšetrovania a súdneho procesu (najmä v druhej časti sa vyrovná najlepším rokov majstra právnických trilerov Johna Grishama).
Connelly dokáže podať pátranie, zháňanie dôkazov, postupné skladanie mozaiky prípadu tak dokonale, že sa ani na chvíľu nenudíte. Detailne premyslená zápletka, ktorá baví; skvelé dialógy; neustále napätie...
Páči sa mi, že využíva aj novinky, ako je umelá inteligencia v rekonštrukcii zločinu, či geofencing (služba zameriavajúca polohu mobilu a tým aj človeka cez GPS alebo RFID).

V príbehu sú všetky obľúbené postavy, nielen Harry Bosch a Mick Haller, ale aj René Ballaradová, Cisco a Lorna, tiež Harryho dcéra Maddie a Mickova dcéra Hayley. Dokonca Mickova exmanželka Maggie McPhersonová, alias Maggie McPrísna, ktorá sa ukáže v nie práve lichotivom svetle a pripraví jeden menší podraz...

Po nejakom čase som opäť obetoval čas na spanie, aby som dočítal knihu...a to sa mi veru už dlho nestalo. Už mám načítané tisíce kníh, som už v inej pozícii ako kedysi, viem sa "kontrolovať"...ale Cestu vzkriesenia som musel dočítať, hoci rodinka už išla spať, mal som ísť aj ja, keďže som ráno skoro vstával...ale nedalo sa:-)

A prečo práve názov Cesta vzkriesenia? „Vnímam to tak, že ak vás po uznaní neviny prepustia z väzenia, získate späť svoj život. Vstanete a znova sa pridávate medzi živých,“ povedal Connelly v rozhovore.

11.04.2024 5 z 5

V strede kruhu V strede kruhu Arne Dahl (p)

Arne Dahl má novú severskú sériu...a úvod sa veľmi vydaril. Spoznávame vyšetrovateľku Evu Nymanovú, jej nový tím, flashbacky do minulosti, premyslenú a napínavú zápletku a mimoriadne aktuálnu tému.

Najskôr vyletí do vzduchu auto riaditeľa pobočky oceliarskej spoločnosti, ktorú považujú za najväčšieho klimatického zloducha vo Švédsku.
Potom rozmetá výbuch chlapíka z reklamnej agentúry Luspank AB, ktorá práve dokončila celoštátnu reklamnú kampaň pre ropný priemysel, v ktorej sa stranícki lídri usmievajú pri benzínových pumpách.

Už z týchto prvých vrážd je zrejmé, že nejde o náhodu a vidno tam spoločného menovateľa. Veľa napovedia aj listy od neznámeho zločinca a začínajú sa preteky s časom. Je to nejaký divoch podobného typu ako Unabomber v USA, ktorý nenávidí civilizáciu?
Alebo dokonca extrémistická skupina klimatických aktivistov?

Skvele spracovaný príbeh. Dobre vymyslené detaily. Napríklad technicky zdatný a inteligentný zločinec, ktorý vyhadzoval do vzduchu očakávané balíky, nie neočakávané. Čiže adresát nemal žiadne podozrenie, žiadne pochybnosti... Nejakým spôsobom rozpoznával prichádzajúce balíky, kradol ich a nahrádzal ich obsah bez toho, aby si to niekto všimol.

Arne Dahl je šikovný a zručný autor, ktorý vie vystavať príbeh, ktorý má hlavu a pätu, ma prekvapivé momenty, je napínavý a dokáže vás udržiavať prilepených na stránkach jeho knihy.
tešme sa na ďalší diel.

11.03.2024 5 z 5

Frankie Frankie Jochen Gutsch

Ako milovník mačiek a kocúrov som bol zvedavý na túto knihu...a nesklamala. Samozrejme, treba sa nastaviť na rozprávača, ktorým je kocúr Frankie, nie niektorá z postáv, alebo "rozprávač". No práve Frankieho komentovanie života a diania je svieže, vtipné, neskôr aj dojímavé a inšpiratívne. Samozrejme, postupne zistíte, čo bolo zámerom autorov - ukázať nám svet trošku z nadhľadu, z inej perspektívy, aby sme si uvedomili, čo je naozajstným zmyslom života. Aké cenné je mať dobrých a verných priateľov. A že nikdy neviete, kedy vám do cesty vojde niekto, kto vám ovplyvní život...

Od úvodných strán som sa bavil, ako Frankie pozoruje cez okno Richarda Golda, ktorý sa ide obesiť. Zomrela mu totiž manželka a on už to bez nej ďalej nezvláda... A Frankie uvažuje, čo to s tým motúzom robí...aj on sa rád hrá s motúzikom, na konci môže byť aj látková myš, ale tento motúz je akýsi hrubý...a dáva si ho okolo krku...
Gold "preruší" svoju činnosť, ide za kocúrom a tým sa všetko začína.

„Ty máš ženu?“
„Mal som,“ odvetil. „Už nemám.“
„A kde je? Našla si nový revír?“
„Aj tak by sa to dalo povedať. Je v nebi,“ povedal a ukázal hore.
„V nebi? Tam, kde vtáky?“

Nasledujú zábavné príhody a situácie, napríklad s veterinárkou, jedlom a teplou posteľou, návšteva Hollywoodu, či nakupovanie v obchode.
Je to úsmevné čítanie, miestami poriadne dojímavé a pravdivé. Každopádne vie zlepšiť náladu, pobavíte sa na láskavom a naivnom rozprávanie Frankieho - a to ani nemusíte mať doma mačku či kocúra. Obľúbite si ho.
Frankie (a Gold či veterinárka Anna) sa dotknú viacerých tém a donútia vás zamyslieť sa, zastaviť a možno pozrieť na daný problém aj z iného pohľadu.

"Život je jednoduchý, každý somár vie žiť.“
„Veď ja sa snažím, Frankie.“
„Tak sa musíš viac snažiť.“

13.02.2024 5 z 5

Ostrov Ostrov Adrian McKinty

Od Adriana McKintyho som dávnejšie čítal Reťaz a dodnes si pamätám, že ma to bavilo. Skvele vyskladaný príbeh, napínavý, číta sa takmer sám...a tak som bez váhania siahol aj po Ostrove. A neľutujem, práve naopak. Príbeh prečítaný za dva večeri, pekne nadupaný, dynamický, akčný a dobrodružný.

Nepotreboval som ani slogan Stephena Kinga na obálke - "Neuveriteľne napínavé". Také to bolo, stále sa čosi dialo a áno, Heather vyzerá neohrozene, nezničiteľne, až nadpozemsky...ale je to len oddychovka, pri ktorej sa chcete zabaviť, zrelaxovať a zažiť niečo ako survival triler. U mňa to všetko splnilo.

Miestami poriadne divoká jazda, adrenalínové a šialené, keď si uvedomíte, že by ste sa ocitli na tom ostrove aj vy. Na milosť a nemilosť akejsi rodiny, ktorá to tam ovláda, má svoje zákony a neštíti sa ničoho...

05.02.2024 5 z 5

Útek na vidiek Útek na vidiek Julie Caplin

Klasická romantická Caplinová, pohladenie po duši, ktorému síce chýba ten cestovateľský aspekt ako pri ostatných jej knihách. No v tejto sa sústredí na iné veci - najmä zmena života z mestského na vidiecky, ktorý by sa hodil väčšine z nás, aby sme začali vnímať veci inak, z nadhľadu, s čistejším srdcom a nezakaleným zrakom. Aby sme začali rozmýšľať nad naozaj dôležitými vecami a hľadali v ľuďoch tie podstatné vlastnosti a črty.
Som si istý, že okrem Elly si zamilujete aj energickú a stále veselú, úprimnú Beth, či čierneho labradora Tess. Krásny prerod z "toto je pes; čo mám s ním robiť" na "bez Tess je môj život prázdny a ponurý". Táto linka rozhodne poteší všetkých milovníkov havkáčov, aj s pasážami ako keď zje čokoládu, zvracia ap., ktoré k tomu patria.

Útek na vidiek je jednoducho tá správna oddychovka na vyčistenie hlavy. Postupná premena Elly, zbližovanie s Devonom, pohľad do zákulisia veteriny, úžasná Tess...sympatické postavy, aj nepríjemný záporáci. Hoci viete, kam to všetko smeruje, ako to asi skončí, možno aj v niektorých pasážach ako sa vyvinú...napriek tomu je to príjemné čítanie o správne nastavených hodnotách, na ktoré občas zabúdame. Vieme o nich, oháňame sa nimi, no často ich zabúdame aplikovať do bežného života. Táto kniha to možno pripomenie a trošku nakopne...

01.02.2024 4 z 5

Botanik Botanik M.W. Craven

Fantázia! Mike Craven je od knihy ku knihe čoraz lepší...a už teraz sa teším na ďalšiu.
Perfektne premyslená zápletka, tajomný vrah, ktorý zabíja naozaj sofistikovane a už len prísť na to, akým spôsobom, dá detektívom zabrať. Má to švih, žiadne hluché miesta, vynikajúce dialógy, ktoré posúvajú dej, vysvetľujú a ešte aj pobavia.

Tentoraz rieši Poe s Tilly dva prípady - jeden s Botanikom, ktorý vopred varuje svoje obete, pošle im básničku s vylisovaným kvetom...a následne zomierajú na nejaký jed. Hoci ich chránila ochranka, hoci boli v nemocnici na izolačke, kde nemal prístup takmer nikto, aj tak sa k nim dostal.
Druhý prípad sa týka priamo priateľky a spolupracovníčky našej dvojice, patologičky Estelle, ktorú obvinia z vraždy svojho otca...
A vám vŕta v hlave - nebudú tieto dva prípady nejako súvisieť? A ak áno, ako preboha?!
Nuž, nechajte sa prekvapiť:-)

-----"Botanik si vyberá za obete ľudí, ktorých nikomu nie je ľúto. jeden bol odporný mizogýn a druhý skorumpovaný poslanec. K jeho ďalšej obeti sme sa dostali včas, ale z celej tej partičky je pravdepodobne najhoršia. Zarába na rasizme...“-----

Dvojica Washington Poe-Tilly Bradshawová je proste geniálna. Neskutočne si ich užívam, tie ich diskusie. Poe je vynikajúci detektív, skúsený, má inštinkt, drive, ale je to aj frfľoš, mrzút, technologický analfabet.
Zato Tilly je neprekonateľná, pokiaľ ide o internet, technológie, no pokrivkáva v sociálnych interakciách. Trénuje sa však v konverzáciách a z toho vzniká množstvo zábavných momentov.
Perfektne funguje priateľská/ochranárska chémia medzi Pooom a Tilly. On ju chráni, dáva na ňu pozor, ona je mu stále po ruke a tiež stráži, aby nejedol nezdravé veci...

-----"Čakám, že sa Tilly čochvíľa objaví.“
Poe: „Skús otvoriť vrecko čipsov. Stačí zašuchotať a Tilly tu bude ako na koni.“
„Ha-ha-ha,“ ozvalo sa za ním. „Len dávam pozor na tvoje srdce.“-----

Toto je jedna z najlepších sérií, aké momentálne čítam a mrzí ma, že ju ešte vo veľkom neobjavili slovenskí čitatelia. Je majstrovsky napísaná, napínavá, Craven vymyslel a vykreslil skvelé postavy. Stále prichádza s niečím novým, dáva si záležať na pozadí a faktoch. Keď som mu písal, že jedna z jeho najlepších kníh, že som si ju nesmierne užíval - Mike mi odpísal: "A to si ešte nečítal Mercy Chair":-)
Takže teším sa už na šiesty diel!

-----Keď dobrí ľudia nič nerobia, zlo prekvitá a víťazia otrepané banality. Ľudia ako ja pripomínajú ostatným, čo sme stratili.-----

29.01.2024 5 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Nová séria od obľúbeného Larsa Keplera, alias manželov Ahndorilovcov, teraz teda pod pseudonymom Alex Ahndoril. Treba uznať, že to má spád, dobré dialógy, kniha nie je hrubá, číta sa ľahko. Je v duchu Agathy Christie – uzavretý okruh podozrivých, dokonca všetci z jednej rodiny. Aj záverečné rozuzlenie Julie Starkovej v knižnici ich domu je a la Agatha.
Ale žiaľ, na sériu Joona Linna to ani zďaleka nedosahuje. Vnímam to ako takú malú odbočku manželov, malú zábavku, ktorá by mala mať nakoniec tri diely. Taká oddychovka, ktorej chýba viac napätia. Je to vyšetrovanie v pokojných vodách, hoci fotka so zakrvaveným neznámym mŕtvym sľubovala oveľa viac.

Nechytila ma ani Julie Starková, ktorá má za sebou traumatický zážitok, aj rozvod s manželom (ktorého si teraz ako policajta prizvala k prípadu a postranným úmyslom je získať ho nielen do svojej súkromnej detektívnej kancelárie, ale aj späť do svojho života), no nezískala si moje sympatie. Jej správanie ma občas vytáčalo, nesedelo mi, nestotožnil som sa s ňou...a to treba na naozaj dobrých knihách. Lebo už tam nebol nikto iný, žiadna iná postava, ktorá by mi sadla (ani jej manžel policajt, ktorý bol teda na tom lepšie, no na policajta sa správal dosť pasívne, poddajne a niekedy nechápavo).

10.01.2024 2 z 5

Magie duchovního života Magie duchovního života Jan Menděl

Pár Honzových kníh som už čítal, vrátane Afirmací a Uprdelizmu. Táto ide viac do duchovna, viac sa sústredí na Boha, čo pre mňa ako ateistu by nemuselo byť také zaujímavé...ale bolo.
Je to taká tá kniha, ktorá vás priamočiarym a jednoduchých spôsobom navedie na správnu cestu a ušetrí vám veľa trápenia. Ukáže vám, ako veriť v seba samého a narábať s mysľou, ktorá je vlastne akýmsi čarovným prsteňom: keď ho pochopíte a začnete s ním pracovať, váš život sa zmení na rozprávkovú dobrodružnú cestu za tým najväčším šťastím...

Mágia duchovného života je akoby nadstavba Uprdelizmu, možno trošku viac ezoterická, no rozhodne povzbudivá. Honzo opäť upozorňuje na materializmus, do ktorého sme spadli; ako neustále riešime rôzne technológie, sociálne siete, mať a vlastniť... pritom zabúdame na to, ako byť a žiť v tomto svete. „Som presvedčený, že čím duchovnejšími sa stávame, tým ľahšie a prirodzenejšie dosahujeme zdravý uprdelizmus. Úplne sa totiž mení náš rebríček hodnôt a veľmi sa nám rozširuje perspektíva,“ vysvetľuje.

Táto kniha pomáha to, čo je v nás využiť pre lepší, krajší a šťastnejší život. Ako sa naozaj posunúť ďalej a nielen prešľapovať na mieste.
Možno aj vďaka tejto knihe zistíte, že v našich životoch existuje mágia. Každodenné kúzla, ktoré sa udejú, keď sa ponoríte do seba, meditujete, oslobodíte sa od prílišného materializmu a začnete sa na seba i svet dívať inak.

----- V náročných chvíľach je veľmi ťažké uveriť, že všetko sa deje z nejakého dôvodu a pre naše dobro, avšak vždy to tak je. Je veľmi dôležité pestovať a posilňovať svoju dôveru v Boha, hlavne počas pokojnejších a menej náročných období, aby sme túto dôveru cítili rovnako silno aj vtedy, keď prídu ťažké rany a zlé časy. To najdôležitejšie je zachovať si za každú cenu vnútorný pokoj a vedomie, že Boh vie, čo robí, a nikdy nás neopustí. Ak sa nám to podarí, zvládneme v živote čokoľvek, a každú skúšku úspešne zvládneme.-----

Jednoducho máme radi knihy, ktoré nám nejakým spôsobom uľahčujú život a ukazujú, čo je správne a kadiaľ sa vybrať, aby sme našli naozaj to dobré. To, čo potrebujeme a čo nás naozaj upokojí a urobí šťastnými. Už keď sa pozriete na obálku knihy, pripomenie vám antistresové vymaľovánky. A presne to je zámer – už obálka vás má upokojiť, spomaliť a naladiť. Pretože až potom dokážete všetko lepšie navnímať a zaviesť do každodenného života.

10.01.2024 5 z 5

Dvojník Dvojník Brian Freeman

Milujem Freemana a jeho sériu s Frostom Eastonom - Nočný vták, Vnútorný hlas a Kľukatá cesta.
Len kvôli tomu som siahol po tejto knihe...ale žiaľ, tá kúpa nevyšla, boli to vyhodené peniaze.
Ok, štýl písania fajn, aj téma je zaujímavá...ale bolo to veľké sklamanie. Ani na 70.strane som nenaskočil do príbehu, autor si ma nezískal atmosférou, ani postavami. K hlavnej postave Dylanovi som necítil nič a minimálne ma zaujímalo, čo bude ďalej, ako to bude s jeho "druhým ja".
Nápad na paralelné svety super, ale pre mňa veľmi zle zvládnutý, nezáživný, škoda ho.
Každopádne na Briana Freemana nezanevriem, určite siahnem po ďalšej knihe. Občas to proste nevyjde, Dvojník bol u mňa prepadák, viac takých verím nebude:-)

03.01.2024 2 z 5

Anatómia lži Anatómia lži Freida McFadden

Veľmi príjemné prekvapenie - triler, pri ktorom to odsýpalo (nejakých 300 strán zhltnete za pár hodín), má to švih, dynamiku, výbornú atmosféru, dobre vykreslené postavy, záhady a postupné odkrývanie tajomstiev. Pri niektorých pasážach ste si istí, predpokladáte, podozrievate...no o pár desiatok strán vás autorka spochybní. Neviete, komu veriť, kto je na správnej strane, odkiaľ príde ďalší úder... výborne vystavaný triler. Bez zbytočných hluchých pasáží.

Niekoľko dobrých postrehov, myšlienok...napríklad odveká pravda, že každý človek je schopný hrozných vecí, ak naňho vyviniete dostatočne silný tlak.
A áno, nevychádzajte z domu v topánkach, v ktorých nemôžete prejsť ani kilometer...

Neraz šokujúce zvraty a prekvapenia. Nečakané posuny a pohľady do psychiky postáv. Nevypočítateľnosť a napokon veľké prekvapivé finále. Rozuzlenie, ktoré ma absolútne uspokojilo...

03.01.2024 5 z 5

Vianočné kníhkupectvo Vianočné kníhkupectvo Jenny Colgan

Dlho som nečítal knihu z prostredia a sveta kníh, akosi som dostal chuť a tak som siahol po Vianočnom kníhkupectve. Myslím, že veľmi vydarená obálka, ktorá naláka, presne vystihuje to, čo čakáte, na čo sa tešíte. Podľa anotácie vás čaká pekný oddychový príbeh. Veľmi dobrý námet...
Ale žiaľ, táto kniha mne osobne nesadla.
Od začiatku mi nebola sympatická hlavná postava Carmen, nevyrovnaná, rozmaznaná, ufňukaná, egoistická, ublížená. Ja chápem, že autorka chce vzbudiť emócie a postupne sa postava zmení, vyvíja sa...ale tu veľmi nie. Nestotožnil som sa s ňou, nebola mi sympatická a preto som ani nemal pôžitok z čítania, ako prichádza do Edinburgu, do kníhkupectva, jej prvé kvázi kroky na záchranu obchodíka (ktoré vyzerali dosť vlažne, nesúrodo).
Viac som si sľuboval od opisov Edinburgu, ktorý som kedysi navštívil, no sklamanie (asi som bol príliš rozmaznaný Julie Caplinovou:-))
Tiež viaceré situácie vyznievali bizarne, neautenticky, až hlúpo. Dialógy tiež, niekedy som nechápavo pozeral, čo to čítam...navyše mi vôbec nesadol štýl autorky. Neviem, či to je naozaj štýlom, alebo skôr prekladom: dlhé komplikované vety, ktoré strácali dynamiku, zrozumiteľnosť a flow. Krkolomné, bez šťavy.
Chýbala mi tam atmosféra, nejaká tá chémia medzi postavami, autentickosť, uveriteľnosť...

31.12.2023 2 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Niekedy potrebujem vypnúť, zabudnúť, striasť sa všetkých tých povinností...a tak občas siahnem aj po nenáročnej, sviežej a zaujímavej romantike. A Julie Caplin je v tomto smere istota - vždy dobrý príbeh, spletité vzťahy, romantika, ale najmä krajiny a mestá, ktoré opisuje veľmi verne, autenticky. Aj pri Chorvátsku, jeho ostrovoch a mestečkách som doslova cítil tamojšiu atmosféru, vône a chute, ktoré som už aj ja veľakrát zažil... bol to taký jesenný návrat do leta, plavil som sa po chorvátskych ostrovoch, vychutnával si jedlo s hlavnými hrdinami, užíval si oddych.
Presne to človek potrebuje, keď je zavalený povinnosťami a nevie, kam skôr skočiť: zvoľniť, spomaliť, vypnúť, zrelaxovať. Pláž v Chorvátsku mi to všetko splnila:-)

05.12.2023 5 z 5

Vlak v 6:20: Cesta, která vede do pekla... Vlak v 6:20: Cesta, která vede do pekla... David Baldacci

Po dlhšom čase som sa opäť dostal k Baldaccimu a opäť nesklamal. Vynikajúci triler, napínavý, akčný, dynamický. Skvele napísané, čítanie odsýpalo - bolo tam všetko, vraždy, intrigy, zákulisné boje, technológie, romantika, sprisahanie...jednoducho, výborná oddychovka pre všetkých milovníkov trilerov.

05.12.2023

Einstein: člověk, génius a teorie relativity Einstein: člověk, génius a teorie relativity Walter Isaacson

Einstein je komplexný portrét slávneho vedca doplnený o vzácne dokumenty z jeho archívu. Odkrýva jeho osobný i pracovný život – dospievanie a prvé experimenty v Nemecku, prácu vo švajčiarskom patentovom úrade, dve manželstvá a deti, jeho úlohu pri vývoji atómovej bomby či ponuku stať sa prezidentom Izraelského štátu.

-----Keď sa Einstein v New York Times dočítal o tom, že ho možno nominujú na prezidenta, spočiatku si myslel, že je to len vtip, ktorý rýchlo odznie. Spolu so sekretárkou Helen Dukasovou a s jeho sestrou a nevlastnou dcérou si uťahovali z toho, aké právomoci by mal ako prezident a koho by zvolil za svojich zástupcov. Vážne to začal brať až vtedy, keď správy neutíchali a zrazu dostal telegram od izraelského veľvyslanca vo Washingtone Abbu Ebana so žiadosťou o stretnutie. Einstein pred ním zabedákal, že ho to stavia do zvláštnej pozície.-----

Komplexný portrét, ktorý z výnimočného výskumu a Einsteinových osobných dokumentov a informácií z rodinného archívu odhaľuje oveľa viac než len prelomové teórie.
Walter Isaacson je absolútne špičkový autor, majster životopisných príbehov.
Aj pri Einsteinovi vidíme, čo všetko si musel naštudovať, pozisťovať a s koľkými ľuďmi sa musel rozprávať. Napokon z toho vznikol takmer napínavý príbeh o človeku, ktorý dodnes fascinuje. Príbeh, ktorý nezaťažuje okrajovými faktami, nudnými číslami, či nepodstatnými udalosťami. Isaacson vás vie vtiahnuť, nadchnúť a zaujať. Má úžasný štýl, vie vydestilovať to dôležité a zaujímavé.

Nehas, čo ťa nepáli Nehas, čo ťa nepáli M. J. Arlidge

Napínavé trilery s výstižnými názvami ako Kto sa bojí, nech nejde do lesa, Kto druhému jamu kope, Hra na mačku a myš, Na koho to slovo padne, či Jeden musí z kola von. Všetky spája vyšetrovateľka Helen Grace a pekne tam zapadá aj novinka Nehas, čo ťa nepáli.

„Keď zdvihol to prekliate kladivo, zakaždým som ho prosil, aby prestal, zmiloval sa nado mnou, ale nepočul ma, lebo som mal zapchaté ústa. Alebo ma nechcel počuť“
„Stihli ste si ho pri útoku poriadne prezrieť?“
„Nie. Ležal som na bruchu a on ma pritláčal k zemi, celý čas som cítil na chrbte jeho ťažkú ruku.“

Nehas, čo ťa nepáli je typický M.J.Arlidge, ktorý už takmer 20 rokov pôsobí v televízii a pri filme, takže aj jeho knihy majú filmový strih, dynamiku, skvele sa čítajú, sú napínavé a premyslené. Výborne nám servíruje podozrivých, aby nás zmiatol. Aj falošné stopy, takže miestami naozaj tápeme. Sledujeme vyšetrovanie Helen Graceovej, ktorej to navyše komplikuje istá záležitosť z minulosti a bude to mať sakramentsky ťažké.

Autor perfektne vykresľuje postavy a ich vzťahy, a to v polícii aj v súkromnom živote. Rád sa hrá so slovami, s nami čitateľmi, o čom svedčia aj názvy kníh. A jeho silnou zbraňou sú najmä nečakané zvraty a prekvapenia, ktoré umne vkladá do svojich príbehov.

Elon Musk Elon Musk Walter Isaacson

Nech máte na Elona Muska akýkoľvek názor – neznášate ho, milujete, obdivujete – toto je biografia, ktorá vás zaujme. Fascinujúci portrét kontroverzného podnikateľa, s ktorým sa spájajú také svetoznáme pojmy ako Tesla, Space X, Neuralink, či Twitter alias sociálna sieť X.

„Každému, koho som urazil, chcem len povedať, že som prišiel s novou verziou elektromobilov a mám v pláne poslať ľudí na Mars vo vesmírnej lodi. Mysleli ste si, že zároveň budem pohodový, normálny chlapík?“ povedal Elon Musk v šou Saturday Night Live v roku 2021.

Táto kniha má všetko, čo čakáte od dobrého životopisunapokon, má vyše 700 strán. Sú tam osobné tragédie, intímne záležitosti, ale najmä úspechy, výhry a pády geniálneho podnikateľa. Isaacson zozbieral množstvo faktov a zaujímavostí od Muskových obdivovateľov, rodiny a spolupracovníkov, ale aj od jeho kritikov. Fascinujúca kniha o veľkom americkom inovátorovi.

„Elon Musk mi umožnil, aby som ho dva roky sledoval, pozval ma na svoje stretnutia, doprial mi desiatky rozhovorov a neskorých konverzácií, poskytol mi e-maily a textové správy a povzbudil svojich priateľov, kolegov, rodinných príslušníkov, nepriateľov a bývalé manželky, aby sa so mnou porozprávali. Nepožiadal ma o prečítanie tejto knihy pred jej vydaním ani ju nečítal či nijako ju neriadil,“ tvrdí autor Walter Isaacson.

Oplatí sa kniha prečítať?
Isaacsonov vyše 700-stranový životopis ide riadne do hĺbky, cítiť v nej autorovo majstrovstvo, vie vystihnúť podstatu, vytiahnuť zaujímavé momenty, dokáže ich podaťno možno až pričasto necháva priestor Muskovi, aby „predal“ svoju vlastnú predstavu. Svoje videnie a chápanie sveta.
Napriek tomu stojí táto biografia za prečítanie, či už máte radi Elona Muska, neznášate ho alebo je vám ukradnutý. Pretože je to príbeh neobyčajného muža so všetkým dobrý a zlým, čo v sebe ukrýva. Geniálneho chlapíka, ktorý veľa dokázal a ešte o ňom budeme počuť.
Napokon, Walter Isaacson tak trochu nastavil vzor písania životopisov. Najmä v neopakovateľných biografiách Leonarda da Vinci, Benjamina Franklina, Einsteina, či Steva Jobsa.

Prirodzene, knihu Elon Musk treba brať trošku s rezervou, nadhľadom a ak treba, overiť si to. Napriek množstvo zdrojov a poznámok, ktoré autor uvádza na posledných skoro 30 stranách. Je jasné, že samotný Musk, ale aj jeho najbližší, či spolupracovníci chcú, aby vyšiel z tohto obrazu dobre, pracovito, tvrdoaby sa podčiarkol jeho obraz v spoločnosti. Niektoré pasáže už pri zbežnom čítaní laikom, ako je autor tohto článku, nie sú celkom presné, či už ide o dotácie na Teslu (v knihe sa uvádza, že Tesla bola raz kritizovaná, že ju dotovala vládano tých kritík bolo oveľa viac a podľa istých odhadov získala Tesla v priebehu rokov asi 3 miliardy dolárov v pôžičkách a dotáciách od štátnych a miestnych vlád)...

05.12.2023 4 z 5

Výzbroj svetla Výzbroj svetla Ken Follett

Úctyhodná hrúbka, vyše 600 strán, ale pri Follettovi by som pokojne prijal aj viac. Výzbroj svetla mi priniesla všetko, čo som od neho čakal a na čo som sa tešil.
Mimoriadne pútavý príbeh, viacvrstevný, ktorý sa však rýchlo prepojil, jednotlivé línie sa zlievali a užíval som si historické rozprávanie par excellence.

Fantasticky vykreslené postavy, bohatí aj chudobní, dobrí aj zlí, tkáči, súkenníci, konšeli, biskup, duchovenstvo...veľmi rozmanitá a pestrá vzorka ľudí a následne aj osudov. Follett je úžasný rozprávač, takže situácie a osudové okamihy, ktoré pripravil svojim postavám, si vychutnávate v každej kapitole. Niektoré prekvapia, šokujú, rozosmutnia...no verne to odráža život na prelome 18. a 19.storočia. Neraz krutý, drsný a súčasný čitateľ si uvedomuje, v akom blahobyte dnes žijeme a čo všetko máme k dispozícii. A nielen to, nejde len o majetok, peniaze či schopnosť zadovážiť si obživu. Ide aj o právo a spravodlivosť. Aj tie najmenšie prečiny sa trestali neuveriteľne kruto, ako napríklad pri chlapcovi, ktorý ukradol niť, pretože nemali s mamou čo jesť, chceli ju predať...ale chytilo a ten trest...uf, neuveriteľné.

Follett si pritom dáva záležať na historickom pozadí, ktoré vykresľuje autenticky, hodnoverne, všetko si zisťuje, študuje a snaží sa držať skutočných reálií. V tom je jeho príbeh o to silnejší.
Veľmi zaujímavé sú osudy jednotlivých postáv, ako Amos, Spade, Sal...ale pútavé je aj pozadie: začínajúca sa priemyselná revolúcia, nové stroje, pokrok a na pozadí toho vojna. Dobyvateľské chúťky Napoleona, jeho postup Európou, ohrozenie samotného Anglicka a napokon aj vplyv na každodenný život: utlmenie obchodu, chudoba ap.

Na Výzbroj svetla som sa nesmierne tešil a kniha nesklamala. Ako som sa blížil k posledným desiatkam strán, hovoril som si – prečo to nemá 700, 800 strán Teraz človek bude musieť dlho čakať na ďalšiu takúto chuťovku-follettovku.

05.12.2023 5 z 5

Atramentovo čierne srdce Atramentovo čierne srdce Robert Galbraith (p)

Poriadna buchla, takmer 1100 strán, takže sa pripravte na pár večerov...a dobrú podložku, aby vás neboleli ruky:-)
Rowlingovej nemožno uprieť talent na písanie, jej predstavivosť a schopnosť prepojiť rôzne linky.
Po prvé - nebojte sa tej hrúbky, veľkú časť knihy tvoria prepisy diskusií medzi fanúšikmi hry Atramentovočierne srdce a seriálu.
Po druhé - dostanete celú paletu tém, aj kontroverzných, ako je sex, hejtovanie, násilie voči ženám, obťažovanie, znásilnenie, ale aj lásku. Nechýba rasizmus, online agresia a stalkovanie. Čoraz väčší vplyv krajnej pravice, zvrátené online prostredie...

Mierne sa posunula aj dvojica Strike - Robin, na začiatku sa medzi nimi čosi udeje a potom sa to trošku ťahá. Visí to vo vzduchu...veď uvidíte.
Kniha a príbeh dobrý, prepracovaný, originálny. Ale po dočítaní sa neubránim pocitu, že sa to dalo napísať aj o niekoľko stovák strán kratšie...

10.10.2023 4 z 5

Slepý tiger Slepý tiger Sandra Brown

Mám prečítaných možno do 10 kníh od Sandry Brown, ale takmer všetky sú súčasné romantické trilery. Priznávam keď som si prečítal anotáciu, že ide takpovediac o historický triler, Texas v roku 1920, prohibícia, rančer, obchodovanie s whisky...nuž, chvíľku som zaváhal a pár dní som knihu odkladal.

Napokon som sa do nej pustil a bol som nadšený. Sandra Brown je úžasná autorka, perfektná rozprávačka a príbeh som si vychutnával od prvých strán, preniesol som sa do Texasu pred sto rokmi, prežíval som ťažké chvíle s bývalým rančerom Thatcherom, ale najmä s mladou vdovou a mamičkou Laurel. Úžasne vykreslené postavy nielen ich dvoch, ale aj ďalších obyvateľov mestečka, šerif Bill, samotár Ernie, mladučká Corrine, Laurelin svokor Irv, starosta... kniha má 500 strán, ale pokojne by som prijal aj viac.

Bolo to iné, ako bežne píše a o to lepšie. Evidentne si naštudovala vtedajšiu dobu, prohibíciu a paličov whisky, ako to vlastne prebiehalo a aké boli s tým spojené problémy a celé to výborne podala. Príbehu nechýba dobrodružstvo, napätie, prekvapenia, stále sa niečo deje, odsýpa to a je to veľmi živé, svieže. V štvrtine príde veľký šok, veľmi smutná a dojímavá pasáž.
V polovici zasa vyjde na povrch jedno veľké tajomstvo, ale len pre čitateľa a všeličo zapadne do seba. Je to smutné, nečakané až zvrátené.

Nesmierne sa mi páči, ako vie Sandra vystavať príbeh, pohráva sa s postavami, ale aj s čitateľmi. Dokonale opíše ľudské osudy, boj o holé prežitie, podvody, intrigy...nenudil som sa ani na chvíľu.
Čítavosti pridávajú dialógy, ktoré sú svižné, dynamické, majú šťavu a to hlavne medzi Thatcherom a Laurel. Neraz sa aj zasmejete a sú vám čoraz sympatickejší.

Sandra Brown odviedla parádnu robotu pútavé, šikovne napísané, autentické, funguje to a najmä vďaka postavám si knihu zamilujete. Nie sú čierno-biele, každý má niečo za ušami, ale v tom je to také ľudské.

10.10.2023 5 z 5