Dragell Dragell komentáře u knih

Včelí medvídci Včelí medvídci Jiří Kahoun

Krásné příběhy dlouhé na 1,5-2 A4 strany, tak akorát dlouhé pro malá miminka na čtení před spaní a udržení jejich pozornosti. Líbí se mi inspirace naší přírodou a se špetkou poučení. Půvabné ilustrace!

23.07.2022 5 z 5

V Krvavém pásu V Krvavém pásu Jakub Mařík

Pokračování vesmírné série, kde se lidstvo setkává s Korzáry, mimozemskou civilizací, která to s nimi nemyslí zrovna dvakrát dobře. Tentokrát je čas hledat spojence proti těmto děsivým nepřátelům.

Jako vždy parádní počtení (vlastně poslech), nejprve pomalejší rozjezd, ale pak vás čeká jen akce na stanici či ve vesmíru. A hlavně to pátrání, kde se zase všechno pokazilo, kdo za to může a jak to vyřešit... tedy vlastně přežít.

Celkově prostředím zaujalo méně než třeba předchozí díl V ledovém sevření, ale stále je to perfektní příběh postupně rozšiřující naše povědomí o daném světě. Právě to je hlavním hnacím motorem této série a nikoliv zanedbatelné postavy, které ačkoliv rozbíhají své drobné příběhy, mnohé z nich jsou násilně utnuty. Vždyť poklidně by to v tomto akčním sci-fi ani nešlo. Už se nemůžu dočkat pokračování.

Audioknižně se opět setkáte s Lubošem Ondráčkem, kterého mě u této série baví poslouchat a předčítání mu opravdu sedí.

21.07.2022 4 z 5

Inkoust a pečeť Inkoust a pečeť Kevin Hearne

Pokud byste ve skotském městečku potkali tohohle starého pána, který pracuje v tiskárně a ve volném čase rád chodí do knihovny, nejspíše byste nečekali, že jeho život je jedno velké dobrodružství. Al je totiž pečetník a dohlíží na pořádek mezi naším a tím druhým světem. Kvůli svému věku se hlavně také snaží vytrénovat svoji náhradu, což ovšem nejde tak lehce, když vám každý učedník tak nějak nešťastnou náhodou umře. Jenže když se vydá do bytu toho posledního, který to zrovna nedobrovolně zabalil, zjistí, že měl celou dobu přímo pod nosem pašeráka magických stvoření. Takže ačkoliv je měl jeho učedník chránit a udržovat pořádek, on je naopak prodával na černém trhu. Právě teď má před sebou Al spoustu práce, aby pouklízel a napravil všechen ten nepořádek.

Pátráte po něčemu na letní dovolenou? Pak si dovolím doporučit právě tuto knihu, která vás dostane svojí atmosférou a prostředím, vtípky, ale i vypjatými situacemi a souboji. Postavy prokreslené se všemi svými klady i zápory. Nakouknete také do minulosti pro větší vykreslení samotného Ala.

Nejvíce pozornosti si ovšem zaslouží zdejším systém magie, který funguje skrze pečetě. Ty mají totiž konkrétní moc a určitý druh pečetě může vykonat určitý požadavek. Třeba jedna vás posílí, další vyléčí a třetí... vám uškodí. Problém je ovšem v tom, že každá pečeť má svůj konkrétní tvar a pro její nakreslení je potřeba také konkrétní směs inkoustu. Není je tak možné vytvářet kdykoliv a kdekoliv se vám zlíbí bez předchozí přípravy, takže je vlastně dopředu potřeba počítat s kroky druhé strany a patřičně se připravit.

20.07.2022 5 z 5

Virus omega Virus omega Mark E. Pocha (p)

V historii se to stále opakuje - virus, který decimuje lidstvo. To se z toho ovšem vždy oklepalo. Jenže právě nyní udeřil virus omega, jehož smrtelnost je nad lidské schopnosti. Přeživší se tak snaží skrýt sobě navzájem, nepřicházet s jinými zbytečně do styku, ačkoliv už jich moc nezbývá. Jedněmi z těch, co se rozhodli vyrazit do bezpečí v odlehlé chatě, je také banda přátel, kteří na své cestě narazí na mnohé a jejichž osudy právě sledujeme.

Postavám možná chybí hlubší charaktery a ty zajímavější jsou spíše upozaděny, jedno je však jisté. Všichni pomalu ale jistě propadají šílenství, když už ne viru omega. Autor postavy konfrontuje s nepříjemnými situacemi, čtenáři předsouvá šokující výjevy a neváhá ani zobrazit dětská úmrtí. Kniha tak vsází na tyto nervy drásající situace místo postupné budování mrazivé atmosféry postapokalyptického Slovenska. Virus Omega se stává svižnou jednohubkou rozehranou na poměrně malém počtu stran.

07.07.2022 2 z 5

Tři jezdci apokalypsy Tři jezdci apokalypsy Theodora Stonewall

Pokračování humorného fantasy dobrodružství je tady. Tentokrát se nesourodá trojice trpaslíka, hraničáře a zlodějky vydává do města vybrat odměnu za zachráněnou dceru purkrabího. Že tohle nemůže být motiv hodný celé jedné knihy? To byste se ovšem divili, co všechno je kvůli takové obyčejné věci čeká.

Opět pobaví samozvaný elf s vizáží a nezaměnitelným charakterem trpaslíka, který dokáže druhé dostat mrknutí oka do potíží a tentokrát nebude jediný. Možná že je počátek trochu rozjímavý, to ale knize velmi brzy odpustíte, jakmile se rozjede a nasadí své tempo. Vždyť tři hrdinové, které drží pohromadě jen nutnost vybrat a rozdělit si odměnu, si nebudou zrovna dvakrát zachraňovat vlastní krky a kdo by se chtěl dělit? Potěšil brněnský hantec jakožto zlodějská hantýrka.

22.06.2022 4 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Temná sci-fi nás přenáší do neblahé budoucnosti a jednoho města, které se utápí ve své špinavosti. Jen ti nejbohatší totiž mohou žít tam nahoře na čerstvém vzduchu, zatímco střední třída si musí vystačit s umělým osvětlením v hlubinách tohoto do nebes rostoucího kolosu. Chtělo by to nejspíše superhrdinu, který by prosté lidi zbavil kriminality a vyvedl je opět na světlo.

Příběh především dvou hlavních hrdinů, Jonase, který žije v Attiona city a přeje si vše změnit, tak jako jeho otec, a také Luca, který je pro změnu nabrán organizací pro výcvik vojáků. Oba žijí své životy jinak, než by si představovali a příběh se začíná splétat. Kromě nich ovšem sledujeme události očima také jiných vedlejších postav, abychom měli komplexnější pohled.

Ponurou budoucnost také protne příslib akce, krve a mrazivých okamžiků. Nikdo se totiž s ničím nemazlí, v čemž vás vlastně hned otestuje první scéna, která předá trochu své morbidnosti. Žádnou prostou střílečku ovšem nečekejte, Projekt Kronos je promyšlené dílo, u kterého je potřeba sledovat bedlivě děj a to i z důvodu příběhových linek vracejících se také do minulosti. Především pak v jeho audioknižní podobě. Tam mne sice Ondřej Novák jako interpret oslovil, na druhou stranu mi chybělo důslednější a přehlednější oddělování scén rozdílných charakterů.

02.06.2022 5 z 5

Skandar a zloděj jednorožců Skandar a zloděj jednorožců Annabel Steadman

Představte si, že někde na světě existuje Ostrov, kde žijí jednorožci. No nezní to fantasticky? Zdejší obyvatelé by vám řekli, že rozhodně ne, protože ti divocí jsou pěkná zombie monstra, která neváhají napadat vesnice. Jo, přesně tak, tohle počtení o jednorožcích není úplně pro křehké dívenky a vsadím se, že školáci (rozuměj kluci) jej rádi přivítají.

Jenže Skandar, který v tomto světě žije, vidí spíše tu kladnou stránku věci a to jsou jednorožčí závody. Každoročně třináctileté děti skládají zkoušku a pokud uspějí, mohou získat svého vlastního jednorožce, ovládnout živelnou magii a se vší parádou společně závodit o první místo. A tenhle rok patří Skandarovi. Kdyby se mu ovšem všechno nestavělo do cesty.

Tohle fantasy dobrodružství s cílením na mladší čtenáře mi připomnělo tak trochu Harryho Pottera. Procházíte tady výcvikem jednorožců a živlů, utužujete přátelství a pátráte po plíživém zlu hezky kousek po kousku a bezpečné to rozhodně není.

Jedná se o takový ten typický příběh o vyvoleném hrdinovi, který má všechny zachránit, ale i přes stokrát opsané téma jsem si Skandara opravdu užila. Velmi mne také zaujaly rozmanité charaktery nejen dětí, ale také jednorožců. Nechyběla také otázka neúplné rodiny, psychických problémů či šikany.

14.05.2022 4 z 5

Perunův hněv Perunův hněv Arnošt Vašíček

Beskydy hřmí a protestují proti lidské chtivosti, která podkopává jejich vnitřnosti. Země se hýbe, chodby se uzavírají a nové zase vznikají. Jenže lačníci těžaři uhlí si nedají pokoj. Navíc o sobě opět dá vědět tradovaný zlatý poklad v nitru hory Radhošť.

Knihu jsem dostala k Vánocům a zvědavě ji otevřela. Přeci jen nedaleko Beskyd třetinu svého života žiju, a tak je mi tohle téma blízké. Zalíbilo se mi, jak autor si vyhrál nejen s reáliemi, ale také s tradovanými legendami a mýty v tomto kraji včetně nevysvětlitelných jevů. Možná škoda, že místy zabředával do legend světových.

Perunův hněv obsahuje několik dějových linií, které se postupně sbíhají a to překvapivě i přesto, že hrdinové mají jiné cíle. Postav je opravdu vícero a vzhledem k malému počtu stran nemáme zrovna prostor je hlouběji poznat. Také škoda, že po celém tom propracovaném několikavrstvém vyprávění přijde useknutý konec.

11.05.2022 1 z 5

Krtkova dobrodružství Krtkova dobrodružství Eduard Petiška

Tři krtkovské pohádky, o něco větší písmo a krásné obrázky na každé dvoustránce. Příběhy nenápadně poučují malé čtenáře o tom, jak některé věci fungují nebo jak nehezky se člověk dokáže chovat k přírodě a věcem a nastavují tedy jeho smýšlení správným směrem.

07.04.2022 5 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Co když se na dobrodružnou výpravu vydá trošku nesourodá dvojka - stydlivý, avšak odvážný bojovník Cuchenan a bard Minangar, který nenechá jedinou sukni bez povšimnutí? Kromě akce a napětí je pro vás připravena spousta humoru v oddychovém, dobrodružném fantasy, které je autorčiným knižním debutem.

Má to své mouchy, ale pokud jste si oblíbili ze Zaklínače dvojici Geralt-Marigold, mohla by vám i tahle povedená dvojka sednout. Čeká na vás spousta tajemných bytostí, monster, ale také prostých lidských nepřátel a nějakých těch dam v nesnázích. Píseň oceli vypráví hned několik příběhů a dobrodružství.

Ačkoliv se jedná o knihu ze série, je uzavřená a dá se tedy číst samostatně.

Kniha byla zpracována vydavatelstvím Audiotéka také do formy audioknihy. Namluvena Janem Medunou, který se do toho opravdu parádně opřel, intonací a rychlostí mluvy výborně vykreslil nastalé situace. Samotnou tečkou celého díla jsou pak audio předěly podtrhující charakter barda a bojovníka.

01.04.2022 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Psychohistorie je věda, která odhaluje věci budoucí na základě lidského chování. Není divu, že se tak Hari Seldon dohmátnul toho, že Galaktická říše spěje ke svému úpadku a rozhodne se proti tomu po svém bojovat.

Kniha členěná do pěti povídek, které nás provázejí postupnými krizovými situacemi v historii Nadace, což je soubor vědců, kteří původně byli zaúkolování pro sepsání encyklopedie lidského vědění.

Počtení stavějící na manipulaci, kličkách a intrikách. Stěžejním prvkem se stávají rozhovory ústředních postav. Ty se v každé povídce mění, neboť jsou mezi nimi desítky let rozdílu. Díky tomu sledujeme vývoj Nadace, ale chybí zde nějaké větší přilnutí čtenáře k postavám.

Nadace vyšla audioknižně ve zpracování vydavatelství OneHotBook. Jako interpret byl zvolen Martin Myšička, který příběh namluvil poklidným hlasem vhodným pro počtení na dobrou noc. Zde bych ovšem volila jiný tón, který udrží pozornost posluchače vzhledem k charakteru knihy.

01.04.2022 3 z 5

Rok čarodějnic Rok čarodějnic Alexis Henderson

Rok čarodějnic ukrývá příběh uzavřené komunity, ve které žije Immanuelle, dívka jiné barvy kůže, která je spíše vyvrhelem a to ještě netuší, že to může být jejím nejmenším problémem. Když se jí jednoho dne do zakázaného lesa zaběhne zvíře odváděné domů z trhu, spustí tím proud událostí, kterým není úniku. Rok čarodějnic započal.

Temná fantasy šmrncnutá prvky hororu točící se kolem čarodějnictví a zdejší církve. Vybudovává zajímavý svět, především s důrazem na náboženství, jeho historii a pověry, kde žena je symbolem zla. Hlavní hrdinka je mladá, má svoji hlavu a její jednání i schopnosti nejsou v poslední fázi knihy tím nejpromyšlenějším.

Kniha hraje na notu strachu, vykresluje hrůzné scenérie a situace, ale přesto mi zde chyběl nějaký ten pocit bezmoci, protože hrdinka vždy má jak situaci vyřešit, ač ne zcela ke vlastnímu potěšení.

01.04.2022 3 z 5

Madlenka a jednorožec Madlenka a jednorožec Briony May Smith

Madlenka a jednorožec je krásný příběh o novém začátku, kouzelném přátelství a nezapomenutelném půlroku. Malá Madlenka se totiž s rodiči stěhuje na venkov, kde to všechno působí chladně a smutně, ale jen do té doby, než najde malé jednorožče, kterého se s rodinou ujme.

Madlenka a jednorožec nabízí důležité poselství, že zvířata nejsou věci, které můžeme vlastnit či že silná přátelství k sobě svedou (nejen) lidi zase zpátky.

Kniha nabízí menší i celostránkové ilustrace, které si spisovatelka nakreslila pro titul sama. Jsou detailní, propracované, nechají vás se zasnít a ponořit do nádherné krajiny. Pracují se světlem a stínem, a tak mohou působit trochu tmavším dojmem.

14.01.2022 4 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Spasitel Duny navazuje na události slavné Duny, ovšem o dlouhých 12 let později. Předem upozorňuji, že po knize nesahejte v případě, že jste viděli poslední filmovou Dunu (2021), jelikož ta zobrazuje pouze část předchozího dílu. V takovém případě prvně sáhněte nejprve po samotné knize Duna.

Spasitel Duny není až tak dobrodružství, jakožto tentokrát doslova intrikaření, které žene celý příběh kupředu. Jednotlivé postavy a společenství se chtějí dostat k moci a nikdo to neřekne napřímo. Vždyť je potřeba respektovat imperátora a podstrojovat mu dvojsečnými dárky.

Kniha je taková poklidnější, spíše na úrovni filozofování a hloubání. Světu se dostává nových prvků, které jej obohacují a dokáží příběh patřičně ozvláštnit, protože nic se neděje náhodně.

Zpracováno také jako audiokniha, na které se podíleli interpreti Marek Holý a Jan Vlasák. Druhý jmenovaný se věnoval úryvkům a citacím postav, které uvozují jednotlivé kapitoly a doplňují děj. Marek Holý si pak příjemně vyhrál s kompletním odvyprávěním celého příběhu, který už jen podtrhávají především mezikapitolové hudební předěly.

14.01.2022 3 z 5

V ledovém sevření V ledovém sevření Jakub Mařík

Parádní česká sci-fi s ještě úžasnějším pokračováním. Oproti předchozímu dílu, kdy se jednalo o komornější dobrodružství na palubě kosmické lodi, se tentokrát vydáme na průzkum nové planety, jejích obyvatel a také tajemné lodi, která může přinést spoustu odpovědí. Opět nás čeká várka rozmanité akce, která nás nenechá vydechnout. Přehršel postav, v kterých je místy obtížné se díky počtu orientovat, znamená opět prostor pro rozsévání smrti, ale také rozvoj některých osobnějších příběhů.

O tajemných Korzárech se opět dozvídáme několik střípků, které vznášejí další nové otazníky a já se už velmi těším na pokračování.

Poslechnuto v audioknižním zpracování, které namluvil Luboš Ondráček. Ten si dokáže s interpretací velmi dobře pohrát, přidat tam, kde je akce a naopak nasadit poklidnější tempo a tón v klidnějších situacích.

11.01.2022 5 z 5

Jak se u nás žilo ve středověku Jak se u nás žilo ve středověku Kateřina Hrbková

Krásná kniha pro zvídavé školáky, které zajímá naše historie. Členěná do jednotlivých vrstev společnosti, kdy ke každé přidává den ze života tří lidí pro lepší představu, jak se tenkrát žilo a jaké byly povinnosti. Také krásně malované průřezy třeba takovým klášterem nebo hradem. Ostatně ilustrace od Jana Hory na každé straně potěší oko nejednoho čtenáře.

09.12.2021 5 z 5

Město králů Město králů * antologie

Sbírka těch nejlepších povídek z literární soutěže Zpívající věže, která se zaměřuje na jedno konkrétní místo - Skalní město, kolem kterého se soutěžní fantasy povídky točí.

Díky předem daným reáliím vytvářejí povídky čtenářovi představu o tomto městě, působí uceleně a velmi dobře se čtou. Editorky si také daly záležet na rozmístění povídek ve sborníku a je to opravdu příjemně znát.

Povídky se čtou jedna báseň, každá z nich dokáže něco nabídnout, ať již hlubší zamyšlení, jako třeba co je tím pokladem, co každý člověk hledá, ale prostupují ke čtenáři také skrze akci a napětí nebo emotivní a láskyplné chvíle. Ačkoliv bych k pár povídkám měla drobné výtky, i přesto bych zde nenašla nějakou výrazně slabší. Všechny jsou opravdu výborně psané a naprosto mi učarovaly.

25.11.2021 5 z 5

Karbonové město: Sanguis Carbo Karbonové město: Sanguis Carbo * antologie

Kniha obsahující celkem 5 povídek od ostravských spisovatelů vinoucích se napříč několika žánry v kouzelných ostravských kulisách. Zažijete tak Ostravu nebo-li Karbonové město za dob rozkvětu, kdy zde pobíhali třeba tací trpaslíci nebo steampunkovou s hrozivou vraždou.

Povídky jsou spíše detektivního ražení, některé se nebojí sáhnout i po morbidnějších výjevech, takže tohle rozhodně není počtení pro mladé čtenáře a citlivé povahy. Každopádně parádní atmosféra vás pohltí a závěr svým poselstvím překvapí.

03.11.2021 4 z 5

Nejlepší den pro umírání: (Thompsonův rok) Nejlepší den pro umírání: (Thompsonův rok) Vladimír Šlechta

Ačkoliv byste si pod pojmem půlelf představili vznešeného tvora, možná díky té špetce elfské krve, opak je ale pravdou. V tomto světě plném předsudků a rasismu nemůže být z Thompsona nic jiného než vyvrhel, který se živý jako žoldák. Na své živobytí si vydělává mečem a je mu jedno, kdo před ním stojí, hlavně když za to dostane dobře zaplaceno. A tak kráčí zemí a nechává za sebou krvavou spoušť.

Drsné, akční fantasy plné nejen soubojů, ale také intrik a msty. Nenechá vás na pochybách, že tenhle fantasy svět je opravdu nelítostný. Kniha nemá pevnou dějovou linii, ale spíše se člení do několika povídek, které propojuje právě postava Thompsona a jeho družiny. Možná díky tomu nemá nějakou postupnou a plynulou gradaci. Nejvykreslenější je právě hlavní postava a ostatní jsou spíše upozaděny. Thompsona jsem si nikterak nedokázala oblíbit, jeho charakter byl prohnilý a dokázal doslova kázat vodu a pít víno. Cítil se být ublížený a přitom sám tolik ubližoval. Povídky jsou proloženy menšími informativními kapitolami, které vás příjemně seznamují se světem, rasami nebo třeba zdejší magií a náboženstvím.

Poslechnuto v audioknižní verzi namluvené Jiřím Wittekem, který se ujal úkolu s vervou. Nezalekl se ani intonace dle pohlaví charakterů či řečové vady jedné z postavy.

15.10.2021 2 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Někdy si ani nevšimnete, že se tak nějak plíží konec světa kolem vás, když se zrovna dostáváte z největší bryndy svého života a můžete odstartovat nanovo díky lidem, co vám dají šanci. Jenže oprátka se pomalu utahuje nad každým.

Jaké by to bylo, kdyby lidé postupně šíleli a přes Zemi se začal valit podivný kult, který pronikal do srdcí celé společnosti? No celkem dobře, pokud takové lidi nenecháte sáhnout na stupínek moci.

Akční jízda, která se s ničím nemaže. Kolikrát budete na hlavního hrdinu křičet, ať to proboha nedělá, ačkoliv zrovna moc možností, jak vyplout ze situace a zachránit si zadek není. Na tak malém rozsahu stran se spisovatel opravdu vyřádil a připravil si pro vás spoustu atmosferických momentů.

Jestliže bych měla srovnat s předchozí Říší, tak ta na mě působila ještě mrazivěji a tísnivěji, ale s atmosférou to autor opravdu umí. Možná to bude tím, že tahle kniha byla na odlehčenou prošpikována černým humorem.

05.10.2021 4 z 5