Dragell Dragell komentáře u knih

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Povídka napsaná G.R.R. Martinem a ilustrovaná Luisem Royem vypráví o holčičce políbené zimou, která se každý rok těší nejen na sníh. Kouzelný příběh nejen o přátelství, ale také o krutostech války. Už z toho důvodu, ačkoliv se tahle útlá knížečka prvními kapitolami zdá jako pohádka pro děti, není tomu tak! Ale jinak zajímavá dračí jednohubka.

04.04.2023 4 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Princezna Redarys nikdy nebyla určena usednout na trůn vedle nějakého krále. Naopak, její role byla ustanovena při jejím narození. Ona je totiž tou, která má přijít jako dávno smluvená oběť Divému lesu a jeho Vlku. Jen tak udrží království vše zle za hranicemi lesa. Otázkou je, jak se tohle může líbit Redě.

Další z řady retellingů, který se rozhodl převyprávět hned dva příběhy - Krásku a zvíře a Červenou Karkulku. Celý příběh umístil do děsivých, temných kulis, aby v nich následně rozehrál spíše románek.

Kniha celkově trpí na pomalejší tempo. Děj posouvají mezikapitoly, které nás zavedou zpátky na královský dvůr, kde se intrikaří v boji o moc. To se ale Redy až do konce knihy netýká, neboť objevuje tajemství Divého lesa. Právě tyto události v království jsou nakonec stěžejní pro závěrečné vyvrcholení knihy a je škoda, že jim nebylo dáno více prostoru, protože byly na knize to nejzajímavější.

Autorka má problém s opakováním věcí, ať již na prvních stranách nadužívání jména hlavní hrdinky nebo posléze následujících snad 200 stran čteme o zjizvených rukou Vlka snad skoro na každém listu - to asi abych nezapomněli, že je má.

19.03.2023 2 z 5

Mravenci se nedají Mravenci se nedají Ondřej Sekora

Taková trochu jiná kniha o Ferdovi, kterou nechám, až bude dcerka trochu větší. Přeci jen první knihy jsou trochu více hravější. Tato sdílí jeden ucelený příběh o společné práci při boji proti nepříteli, ale zpracovává také témata jako je otroctví, krádež dětí apod. Příběh byl rozhodně pěkný, ale oproti takové první knize o Ferdovi chce o kapku starší posluchače.

06.02.2023 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Představte si, že se najednou probudíte ve zvláštní místnosti upoután na lůžku a netušíte kdo jste, natož co se stalo. Že by nějaká nehoda, po které jste skončili v nemocnici?

Tak přesně takhle se v prvotních chvílích cítí Grace, kdy společně s ním drobnými krůčky a postupným obnovováním vzpomínek se dozvídáme, copak se stalo.

Oproti Marťanovi se tentokrát spisovatel pouští do mnohem větších spekulací ohledně nových prvků či mimozemského života. Vše opět parádně do sebe zapadá po vědecké stránce knihy (tedy alespoň pro mne jako laika) a navíc tyto objasňující pasáže působí přehledněji a stravitelněji než v samotném Marťanovi. Za mě tedy parádní návrat ke kořenům, který vlastně autorovu prvotinu ještě předčil.

01.02.2023 5 z 5

Srdce čarodějky Srdce čarodějky Genevieve Gornichec

Retelling severských mýtů, kdy se tak trochu jiným pohledem podíváme na známé události, tentokrát očima čarodějky Angrbody. Ta se totiž zamiluje do Lokiho a jak to bude dál, to někteří z nás již vědí, pokud mají načtenu předlohu.

Právě v tom je kámen úrazu, protože Srdce čarodějky je takové nemastné, neslané. Autorka neumí pracovat s postavami, s tempem (vztahy i děj jsou nejčastěji posouvány pomocí rozhovorů), vykreslený vztah je toxický a nevnímám mezi hlavními postavami alespoň nějakou jiskřičku citu. Opravdu zajímavou se kniha stala až v její poslední části, kdy vtáhla do událostí, které se ale zákonitě musely stát a nejsou z hlavy autorky.

31.01.2023 1 z 5

Sněhová královna Sněhová královna Hans Christian Andersen

Klasická pohádka vhodná pro nalazení do sváteční nálady před Vánoci. Plná sněhu, ztráty, ale také odvahy a lásky, protože přesně to je její poselství - láska přemůže veškeré zlo. Celkem členěna na sedm částí, příběhů, které vytváří vyprávění o putování Gerdy při hledání Kaye.

Pohádka byla zpracována nesčetněkrát jako audiokniha a já si ji poslechla ve verzi od Audiotéky, kde se role vypravěče ujala Iva Janžurová. Zajímavý poslech, jako by vám vyprávěla babička. Mně se hlas interpretky líbil, ale je poměrně jedinečný a ne každému její tón může sednout - doporučuji tedy poslechnout ukázku. Celkově se na audioknize podílelo 16 známých interpretů pro bohatější prožitek.

18.12.2022 4 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Krásně ilustrovaná kniha pro děti na motivy severské mytologie zpracovává téma hendikepovaného chlapce, kterému nechybí odvaha a dobré srdce. Kniha o tom, že nic vás neomezuje překonat všechny překážky světa, protože svými limity jste pouze vy ve vaší mysli.

18.12.2022 5 z 5

BRSRKR: Kniha první BRSRKR: Kniha první Matt Kindt

Akční záležitost, pořádná řezničina, které propůjčil Keanu Reeves nejen svou tvář, ale také spolupracoval na scénáři. Zápletka je poměrně jednoduchá, ústřední postava je zase o něco víc božská než hercovy další role. Na druhou stranu nedotknutelná rozhodně ne, protože zraněními se to tady jenom hemží. Kolem létají nejen končetiny, ale také oční bulvy, na které asi kreslíř měl trochu ujetost.

Líbí se mi práce na kresbě, která je přehledná a to i v akčních scénách, které zabírají většinu svazku. Barevnost je promyšlená a většinou plyne od modrých tónů, kdy je hlavní hrdina zraněn a v lékařském/vědeckém centru, po ty krvavě rudé, kdy je v ráži uprostřed boje ve své posedlosti.

Knihu prolínají dvě dějové linie a to přítomnost a první roky hlavního hrdiny na tomto světě. V kontrastu jsou tak způsob boje a nové technologie.

18.12.2022 3 z 5

Já, Finis Já, Finis Václav Dvořák

Ze světa začali mizet chlapci ve věku osmi let, jen nyní dvanáctiletému Petrovi se to vyhlo, protože je světloplachý. Ale to neznamená, že je ze všeho venku, protože právě teď má mít jeho bráška osm let.

Velkolepé sci-fi dobrodružství pro děti Petrova věku plné akčních soubojů, odhalování tajemství, boji za svobodu a hlavně za záchranu vlastního brášky. Zjistíte, že přátelství lze nalézt kdekoliv a nejdůležitější je mít se o koho opřít a komu věřit. Poněkud temnější, takže nemusí sednout všem, ale vzhledem k tomu, že hlavními hrdiny jsou kluci, to bude spíše klučičí počtení. Vyprávění v ich-formě perfektně vtáhne do příběhu.

Pokud hledáte něco pro své děti po knihách jako je Dobrodružství Toma Sawyera nebo Foglarovkách, pak tohle může být parádní volba. Kniha byla mimochodem oceněna cenou čtenářů Magnesia litera 2021.

25.11.2022 5 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Temný upírský příběh o zvláštním dítěti, které zůstalo opuštěno v jednom z přeplněných sirotčinců. Právě tady ho nalézá doktorka Kate, která se rozhodne jej adoptovat a pomoci mu. Vypadá to totiž, že chlapci můžou pomoci pouze infuze krve. To ještě netuší, na jaký problém si zadělala.

Příběh nejprve působí jako horor, má velmi hutnou atmosféru s výjevy, které mnohdy můj žaludek nezvládal. To vše se postupně přelévá do akčního thrilleru a závěr je jako z pravého amerického filmu. A nesmím zapomenout také zmínit erotickou scénu důkladně popsanou na pár stran. Nekonzistence žánru knize spíše škodí.

Postavy ne vždy jednají logicky, kolikrát bezhlavě, místy mohou mít i nadlidské schopnosti, ačkoliv to lidé prokazatelně jsou.

Knihou se prolínají zajímavé minikapitoly o krvi a železe, kde jsou zachyceny vzpomínky hraběte Draculy na doby jeho panování.

25.11.2022 1 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Poslední přání je kniha o několika povídkách ze zaklínačského světa především o Geraltovi, jeho setkání s Yennefer, Nivellenem nebo třeba Renfri. Povídky na mě působí jako takové drsnější retellingy známých příběhů, kdy v sobě ukrývá např. Krásku a zvíře, Lociku a jiné. I přes povídkový charakter se zde na pozadí vykresluje bohatý svět se zaklínači, čaroději, náboženstvím a nestvůrami.

Vydání s pevnou vazbou má nádherné ilustrace od Jany Komárkové.

25.11.2022 4 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Parádní pokračování prvního dílu Píseň oceli, tentokrát už je mezi hlavními hrdiny cítit ta pravá chemie, kdy za vším tím škádlením jsou to prostě přátelé. Bard a rytíř, každý povahou naprosto jiný, opět zažívají rozmanité dobrodružství, které ne vždy může vyřešit jen meč. Ozve se také magie a zlá i roztomilá kouzelná stvoření.

Má to akci, má to humor, má to lehkost a rychle vám to uteče. Škoda jen, že kniha nevyšla v pevné vazbě, kterou by si zasloužila. Vyšlo také v audioknižní podobě, které se na výbornou ujal jako interpret Jan Meduna.

25.11.2022 5 z 5

Nezemě: Zde jsou příšery! Nezemě: Zde jsou příšery! Jonathan Green

Potápějící se Titanic. Rozbouřené moře. Blížící se země. To jsou první dojmy Wendy, když se zachrání z velké námořní katastrofy společně se svojí fenkou Nanou a jejím nejhlavnějším úkolem je teď vlastně najít lidi a do té doby nějak přežít.
Gamebook Nezemě: Zde jsou příšery! Přináší celkem čtyři příběhy, protože hned na počátku si můžete vybrat ze čtyř postav a jejich speciálních dovedností. Dějové linky se překrývají a při opakovaném hraní za jiné postavy máte pocit déjà vu, ale vždy se dá vydat jinými cestami a neopakovat úplně totožný průchod.
Nejvíce jsem se těšila na kapitána Hooka, který bohužel neměl několik herních mechanik pro mě potřebně objasněných, takže jsem jej hrála bez soubojového systému (automaticky vítězství). Díky tomu mohu říct, že i tak je hra hratelná, stále je zde spousta jiných smrtelných nebezpečí, ale přesto tomu boj dodává jisté kouzlo.
Celá kniha je umně zpracovaný retelling, který v sobě snoubí celou řadu jiných děl jako je Petr Pan, Ztracený svět, Stroj času a mnohé další. Vše společně funguje, navazuje na sebe a vytváří zajímavé dobrodružství. Ovšem vzhledem k tomu, že se o něj dělí čtyři postavy, je poněkud kratší (zato opakovaně hratelné).
Kromě soubojového systému, který je velmi jednoduše proveden a vyhodnocován a kostky lze nahradit i třeba balíčkem karet, tady na vás čeká ověřování schopností, správná volba, ale i prostá náhoda hodem kostkou, která vám může jednoduše podrazit nohy. Projít tak celý příběhem a nepřizabít se není nic jednoduchého.

06.11.2022 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

(SPOILER) Ponořte se do světa, kde vlivem zákeřného viru neexistují zvířata. Ochutnejte realitu, kde se lidé nechtějí vzdát masa, a tak jatka začnou přijímat trochu jiné produkty.
Tohle je totiž zásadní věc. Pokud změníte rétoriku a lidi dovážené na porážku budete nazývat jako maso, produkt, kusy, jestliže jim přestanete dávat jméno a celkově vymažete ze světa slovo kanibalismus, jak moc velký problém pro vás bude to, co dostanete na talíři?
Kniha má velmi rozporuplná hodnocení a je to nejspíše uzpůsobeno faktem, že především v e své první polovině vypráví popisem. Nesledujeme ani tak příběh hlavního hrdiny, ten totiž funguje spíše jako průvodce, který nás vodí po místech děsivých, ale zcela znormalizovaných událostí každodenního života potravinového průmyslu.
Jeho linka přeci jen dostane prostor v druhé polovině, kdy postupně odkrýváme spoustu tajemství jeho života. Autorka záměrně také hrdinu v textu nenazývá jménem, je to prostě on, aby čtenáři mohli uvažovat, nakolik je on člověk více než to maso. Bravurně si vyhrává s rétorikou a nechává na čtenáře působit již dříve nastolená pravidla řeči a odosobnění. O to více tak kniha působí jako nastavené zrcadlo našeho chování vůči zvířatům dnes.
Pouze pokud máte silný žaludek.

06.11.2022 5 z 5

Pláč zavržených předků Pláč zavržených předků Angela Slatter

O'Malleyovi byli prosperující rodinou, jenže kde je jejich sláva a bohatství dnes? Je pryč, tak jako Mirenina matka. Slavná obchodní flotila skončila na dně moří a celou rodinu tak pevně drží pohromadě jen Mirenina babička. Jenže pak se věci dají do pohybu nečekaným směrem a stačí k tomu opravdu málo.

Gotický román ukrývající v sobě temnou atmosféru, prokreslené kulisy a kouzelná stvoření. Při čtení doslova cítíte oceán, jehož vůně nasákla do trámů sídla čnícího se na skále nad ním. Postavy si na nic nehrají, mají své cíle a je potřeba si přiznat, že dokáží být i bezohledné v některých směrech, což se k celému vyznění příběhu hodí. Ačkoliv hlavní hrdinkou je mladá dívka řešící nějaké ty otázky dospívání v tehdejší době, přeci jen k nim přistupuje notně svérázným způsobem, tak žádnou romanťárnu pro náctileté tady opravdu nehledejte. Knihu prolínají pohádkové minipříběhy, které ještě více podporují kouzelné a podmanivé vyprávění.

23.09.2022 5 z 5

Spy x Family 1 Spy x Family 1 Tacuja Endó

Přečten 1.-5. svazek.
Akční, humorná manga o pokusu soužití špiona, telepatky a nájemné vražedkyně, kteří své tajné identity navzájem neznají a využívají se k přetvářce před společností.
Manga přináší nejen spoustu překvapivých momentů, ale malá dívenka Anya se postará o nekonečnou zábavu vtipných chvilek, kdežto její adoptivní rodiče to rozjedou na poli pronásledování, bitek a případných zabíjení. Takže krev a mrtvoly se i přes pozitivní a vtipnou atmosféru díla přeci jen objeví.
Spousta věcí je nadnesených a je nutno brát s nadsázkou, jenže vše to koresponduje s celkovou myšlenkou příběhu a tak se Spy x Family stává příjemnou oddychovkou, u které se příjemně pobavíte.

10.09.2022 5 z 5

Nářek čarodějnice Nářek čarodějnice Bartosz Sztybor

Když vzplane hranice, jeden by čekal, že tady práce pro zaklínače končí. Jenže zakázky se občas sypou jedna za druhou.

Další z řady zaklínačských komiksů, který v sobě nese jeden jediný samostatný příběh bez návaznosti na předchozí z řady. Spisovatel rozepsal scénář nejen o boji proti nestvůrám, ale také proti svým vlastním vnitřním monstrům. Je zpracované poměrně silné téma, které se dokáže čtenáře dotknout, možná ale trochu dějově natahované.

Co to kazí, je samotné komiksové zpracování. Ilustrátorka jako by to celé odbyla. Kresba je chaotická, spíše náčrtová, hodně černá. Geralta tam nepoznáte. Do toho ještě můžete připočítat texty, kde je každé slovo nahodile upraveno kurzívou či tučně.

19.08.2022 2 z 5

Truhla času Truhla času Andri Snær Magnason

Pohádka pro dospívající, která dokáže promlouvat i k jejich rodičům. Vypráví o princezně, které chtěl její otec přinést celý svět a přitom ztrácel to nejdůležitější - čas se svojí dcerou.
Překvapivě příběh nabízí dvě dějové linky, jednu spíše pohádkovou o princezně a kouzelném světě, kde existují třeba i takoví trpaslíci. Druhá je pro změnu z pokřivené budoucnosti, kde svět usnul v čekání na lepší časy, naštěstí děti se postupně probouzí. Tato dystopická linie je ovšem spíše doplňují, ale má svůj smysl.
Kniha přináší hned několik důležitých poselství a hlavně promlouvá k dospívajícím, aby jim sdělila velmi podstatnou věc - jejich budoucnost je totiž pouze v jejich rukou. Pokud nezaskočí stylizace vyprávění, rozhodně mohu doporučit. Bylo načteno také Terezou Hofovou jako audiokniha.

11.08.2022 5 z 5

Aincrad 1 Aincrad 1 Reki Kawahara

Když jsou tisíce hráčů uvěznění ve virtuální realitě, kde jedinou šancí na únik je dohrání tohohle MMO RPG, Kirito je jeden z těch, kteří se v prvních řadách probojovávají k vrcholu. Tohle je především jeho příběh.

Kniha má spoustu fanoušků, vysoká hodnocení, na základě kterých jsem se rozhodla si ji pořídit. Bohužel mne čekalo zklamání. Ve zkratce hlavní hrdinové jsou Mary Sue a Gary Stue, sledujete jejich románek, ve kterém není cítit žádná chemie a do toho všeho je autor citelně nevypsaný a na textu je to poznat. Doprovodné ilustrace (ne ty na prvních stranách) jsou navíc temné a nepřehledné, takže místo nějakého podpoření textu to táhnou ještě níž.

Těch nezdařených věcí je tam více, ale ať tu je i nějaké plus, líbilo se mi, že autor myslel na to, co se děje s lidmi venku a že ve hře nebudou pouze lidé s mečem, ale také ti, co se zašijí někam do ústraní.

27.07.2022 odpad!

Maxipes Fík doma i na cestách Maxipes Fík doma i na cestách Rudolf Čechura

Bohaté na ilustrace, které moje miminko zatím neocení. Příběhy jsou pro ni na udržení pozornosti moc dlouhé. Sáhneme po knize pro čtení před spaním někdy později. Ale i tak líbivá dobrodružná klasika pro děti.

23.07.2022 4 z 5