Doubravka1975 Doubravka1975 komentáře u knih

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

KLDR
Korejská lidově demokratická republika
Nejuzavřenější země tohoto světa
Autorka Nina Špitálníková nahrála sedm rozhovorů s uprchlíky, kterým se podařilo utéct ze Severní Koree. Představuje v nich lidi různého věku, pohlaví, společenského postavení, vyznání a s různým vztahem k režimu v KLDR. Dokonce ani všichni zpovídaní nechtěli z KLDR uprchnout. Sama autorka přiznává, že pro ni bylo těžké zpovídané lidi nesoudit.
Kniha je psána formou rozhovorů a dole pod čarou jsou podrobně vysvětlivky k termínům, které nemusí být pro čtenáře srozumitelné.
Velký dík a obdiv patří autorce i všem zúčastněným, kteří poskytli svědectví o svém životě v Severní Korei
Doporučuji úplně všem....fakt síla ...

...zapomínáme na reálné hrůzy minulého režimu a mnohým se opět stýská po falešných jistotách a pohodlné neodpovědnosti. Zapomínáme na ubíjející šeď života v němž nechybělo nic kromě svobody!

27.08.2023 5 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Malý Bobeš, kniha mého dětství a navíc povinná četba. Teď objevena v knihobudce, ale doma u rodičů určitě někde je ( nic se nevyhodí:):)
V dětství jsem četla několikrát, ale asi ne úplně celé. Teď čtu postupně po částech asi víc jak půl roku a děj si vybavují jen po odstěhování do města. Od cihelny si to vůbec nepamatuji a ten politický konec také ne. Kapitola František nejsmutnější ze všech. Docela by mě zajímal ten původní konec knihy....
PS: uživatel Jarior zmiňuje ve svém komentáři původní konec knihy. Díky

24.08.2023 5 z 5

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Čtivý příběh mladé herečky Lucie, svobodné matky, která se snaží po mateřské vrátit se ke své herecké kariéře.
Trochu mi pořád vadí to oslovování lu.... a pr.... a šišláni Kiky, ale Šedivka mě tentokrát bavila. Těším se na třetí díl Koloušek. Druhý díl Coura jsem četla loni ( a ze začátku jsem s ní hodně bojovala:) než jsem si asi zvykla :):) takový styl bych prostě od autorky nečekala:):)

22.08.2023 5 z 5

Ženy, které čtou, jsou nebezpečné Ženy, které čtou, jsou nebezpečné Stefan Bollmann

Skvělá, velká ( formát A4 ) obrazová knížka s perfektním názvem :):)
Člověk si vůbec neuvědomuje, že dřív ženám nebylo umožněno, aby vůbec uměly číst anebo si mohly kdykoli a kdekoli číst ...
Když čteme, promítají nám slova do hlavy obrazy. Tereza Brdečková - autorka vynikající předmluvy.

19.08.2023 5 z 5

Skladatelka voňavého prádla Skladatelka voňavého prádla Martina Formanová

Hodně otevřená a upřímná autobiografie Martiny Formanové, o které jsem věděla jen to, že si vzala v Americe režiséra Miloše Formana a má s ním dva kluky, dvojčata.
Kniha je rozdělená na dvě části. První začíná v Brně, v jejím rodném městě, na gymplu a je hlavně o stykování s Karlem Gottem, ( což je pro mě úplná novinka:), ale tak 10 let je hold 10 let a druhá část už v Americe, mě bavila trochu víc. Kniha končí narozením dvojčat.
Určitě vyhledám její volné pokračování Snědla dětem sladkosti
Dodatek : akorát čtu Má cesta za štěstím - Karel Gott a na obálce je Martina Formanová - jako jeho múza, namalovaná Karlem Gottem v roce 1991

18.08.2023 3 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Je těžké být rozumný, když se jedná o smrt. Je těžké nechat své milované odejít...
Nakonec úplně SUPER, ale byl to tentokrát boj. Těžké čtení, celé pomotané. Začátek, no až hodně za půlku úplně nesmyslný, nemohla jsem se vůbec začíst, ztrácela se v ději a v té říši pohádek a fantazie. Ale nakonec to do sebe všechno zapadlo a vyklubal se z toho úžasný pohádkově - reálný nebo možná reálně - pohádkový příběh ze života sedmileté skoro osmileté Elsy a její babičky a ostatních.
Doporučuji!!!
Protože každý sedmiletý dítě si zaslouží superhrdiny. A komu se to nelíbí, ten musí bejt padlej na hlavu:):):)
PS: akorát ten Přítel, tam mi to pořád drhne ( žil v bytě sám ? a pak jak to dával, ve sklepě v kóji, v kufru auta, jídlo atd...

13.08.2023 5 z 5

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

Moc pěkný vlastenecký příběh.
Ať někdo povídá o krásách světa, naše Čechy, to je ta krajina mlékem a strdím oplývající, bohatá lesy i rybami. To je krásná země. Země Česká Domov Můj !!!

11.08.2023 5 z 5

Tři muži na toulkách Tři muži na toulkách Jerome Klapka Jerome

Pohodové, volné pokračování tří kamarádů Harrise, George a Jerome, které už známe z jejích cesty po Temži, kteří tentokrát vyrazí na kole do Německa a odskočí si na rychlou návštěvu Prahy a Karlových Varů.
Dobrý článek časopisu Reflex a rozebrání JKJ v Praze vložený ke svému komentáři uživatelem huhuhu
PS: Milí čundráci, je super, že vám chutná naše plzeňské pivo, hlavně Georgovi, ale plzeňské pivo není německé pivo, ale naše České !!! str. 89
Knížku mám z nakladatelství evergreen, přeložil J.Z. Novák 1972 a má hezčí obálku než je zde

11.08.2023 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Takové pohodové čtení. Jsou to autorovy pocity a rady svému dvouletému synovi, jak funguje svět. A předem se mu omlouvá za všechno co udělá špatně, co nepochopí, atd.... Některé se mi líbily víc, některé míň. Raději mám od autora celý příběh, než tyhle jeho myšlenky

06.08.2023 4 z 5

Jak se zamilovat do muže, který žije v křoví Jak se zamilovat do muže, který žije v křoví Emmy Abrahamson

Tahle kniha je románová verze autorčina údajně skutečného příběhu. Autorka potkala svého manžela, když žil na ulici. Ve Švédsku má kniha prý velký úspěch, takže se připravuje i film.
No,....za mě nic moc, taková pohádka pro dospělé, ale je to rychle přečtené, má to jen 230 stran

05.08.2023 3 z 5

Neobyčejné přemýšlení o obyčejných věcech. Krátké, pohodové příběhy a zamyšlení z autorova života. Některé mě bavily víc, některé míň. A souhlasím s autorem a cituji: Čtěte to po malých kouskách - není žádný spěch a na konci vás stejně nečeká žádné rozuzlení zápletky :):)

04.08.2023 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Opět dokonalé, vtipné, smutné, ze života o životě, o přátelství, stárnutí a chuti žít.
Ove i když je šílený mrzout, tak mě byl sympatický od samého začátku, což u Britt-Marie říct nemůžu, ta mi byla dlouho nesympatická. Pod tvrdou slupkou se skrývá velké a dobré srdce. Ove mi připomíná Evžena Humla ze seriálu Chalupáři.
Jen mini výtka, Ove mohl být starší, 59 let není zas až takové stáří.
Život je podivuhodná věc
...v telce dneska nic nedávali :):):)

31.07.2023 5 z 5

Štatl za Husáka Štatl za Husáka Jana Soukupová

Bydlím kousek od Štatlu a jsem jedno z Husákových dětí.... Zajímavá vzpomínková kniha na život ve Štatlu v období 1975 - 1989. Jsem překvapená kolik věcí mělo Brno dřív než Praha. Ale určitě knížku víc ocení a užijí praví Brňáci a starší ročníky než jsem já

30.07.2023 4 z 5

Milé, pohodové čtení. Stylem mi trochu připomíná Saturnina.
Vyhoď přítěž člověče! Hleď ať je tvůj člun života lehký, opatřený jen tím, co potřebuješ

30.07.2023 5 z 5

S kým mě bavil svět S kým mě bavil svět Marie Poledňáková

Vynikající autobiografie. Svůj vlastní životní příběh sepsala původně pro svého vnoučka Vašíka ( aby věděl co a jak bylo ....) naše vynikající režisérka Marie Poledňáková, autorka vynikajících filmů, které zná snad úplně každý.
Doporučuji
Někdy i se slzami v očích, lze najít příběh, kterému se lidi můžou smát.
Dramata a maléry začnou být s odstupem času zábavné, což je koneckonců podstata komedie.
Každý, kdo chce, ten umí psát. Umí napsat alespoň jednu knihu - a to příběh svého života, tvrdí Saroyan americký prozaik

28.07.2023 5 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Úžasný příběh zachycující tři generace cirkusáků a cirkusu. Při čtení se mi vybavovaly scény ze seriálu, který jsem viděla jen 1x, hned jak ho poprvé dávali v TV a že už je to let ...:):):)

19.07.2023 5 z 5

Balkán – Ráj svobodného cestování Balkán – Ráj svobodného cestování Marek Audy

Nedávno jsem byla na vynikající přednášce sympaťáka dobrodruha a jeskyňáře Marka Audyho, který bydlí v nedalekých Jedovnicích. Na přednášce probral a ukázal fotky z cesty celým Balkánem. Zde v knize je podrobněji popsaná cesta a objevování jeskyní Srbskem, Bulharskem, Černou Horou, Bosnou a Hercegovinou. A v plánu je Albánie, Kosovo a Makedonie, ale zatím prý nenapsal ani řádek....:):)
Luxusní fotografie

19.07.2023 4 z 5

Péct, milovat a žít Péct, milovat a žít Josef Maršálek

Josefa Maršálka obdivuji a znám z Tv od první řady Peče celá země a teď, po přečtení téhle ÚŽASNÉ autobiografie ho obdivuji ještě víc !
Super

17.07.2023 5 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Silný, čtivý příběh z Karvinska 50. a 60. léta 20. století, který není rozebrán nějak do hloubky. Dvory, kde se příběh odehrává je vymyšlená obec, ale zároveň velmi reálná. Reprezentuje osud všech vesnic a městských částí v Karvinsko uhelném revíru, které lidé museli nuceně opustit kvůli těžbě uhlí. Všechna ostatní vesnice a města, která se v románu objevují, skutečně existují. Postavy a události jsou fiktivní, avšak historické a politické události jsou podle skutečnosti.
Doporučuji !!!
Krásná obálka
PS: manželův děda byl také zavřený v 50.. letech jako politický, na Borech. Také dral peří a prý když viděli letět vrabce, tak už jim prsty jely. Říkával :):) pak byl ještě přeřazen do Jáchymova do uranových dolů. A jinak to byl velký frajer, Muž s velkým M. Jsem ráda, že jsem mohla poznat ....

14.07.2023 5 z 5

Kdo o tom ví? Kdo o tom ví? Lesley Kara

Čtivý příběh plný démonů minulosti, závislosti, ale i nové naděje a lásky.
Astrid mi moc ze začátku sympatická nebyla, ale fandila jsem ji a držela palce, aby odolala a vydržela nepít.
Příběh se odehrává v městečku Flinstead, stejně jako autorčina prvotina Fáma, která je zde i zmíněná a líbila se mi o trošku víc. Ale i tak plný počet

10.07.2023 5 z 5