Doubravka1975 Online Doubravka1975 komentáře u knih

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Celá série přečtená a řadím ji mezi moje srdcovky, ale tento 13. díl čtený po docela dlouhé době a moc mi to ze začátku nešlo :):) . Začátek docela pomalý, rozvleklý, Harry se zase rozhodl upít se k smrti ( to už tu bylo i když chápu, že tentokrát má k tomu největší důvod, ale víme svoje, kdo četl předešlý díl....) Ale pak mu do cesty vstupuje určitá situace, která ho donutí svoji naplánovanou sebevraždu přerušit a začít jednat. A od sestavení týmu odpadlíků, děj nabírá na obrátkách a konec je opět napínavá jízda. A úplně nakonec se dozvíme,že se můžeme těšit na další díl.
Takže nakonec opět skvělé, napínavé, seversky temné a trochu nechutné počtení.
Doporučuji, ale je lepší číst sérii postupně, obsahuje totiž spoilery z předchozích dílů.
....vysvětlila jsem mu, že každý z nás musí pro něco žít a občas i pro něco zemřít

20.12.2023 5 z 5

Protančit se životem Protančit se životem Viola Kučerová

Moc fajn rozhovor se Zdeňkem Chlopčíkem. Jedním z porotců mého oblíbeného pořadu Stardance.
Balvan x dřevo, skvělé přirovnání
Recept ofocený :)
Kdo umí chodit, naučí se i tančit.
Na tanci je nádherné, že se pořád můžete zlepšovat

15.12.2023 5 z 5

Koloušek Koloušek Jana Bernášková

Už třetí pokračování příběhu mladé herečky Lucie a její party kamarádek. Šedivka a Coura v tohle díle jsou jakž takž v klidu.
Denisa, smutný, ale líbilo se mi jak se k situaci postavila, Zuzana, ty její ezokecy, to mě vůbec nebere, Alena a její spol. radši bez komentáře:):) a samotná Lucie, trochu éro a všichni ji chtějí, jen si správně vybrat:) A Karel, ten má doslova svatozář.
Ale je to čtivé, oddechové a bláznivé čtení

14.12.2023 4 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

O britskou královskou rodinu se nijak nezajímám, samozdřejmě okrajově vím kdo je kdo :):):)
Bulvár nečtu a ani mě nezajímá, ale moc ráda čtu biografie.
Svůj životní příběh vypráví ze svého pohledu princ Harry, náhradník následníka. Kniha má tři části a začíná smrti jeho matky, princezny Diany. Kniha je velmi obsáhlá, ale je kupodivu čtivě a zajímavě napsaná. Zatím je to jediná biografie, kterou jsem četla, kde nejsou žádné fotografie ( teda kromě tří mini fotek)
Při čtení jsem docela hodně na netu hledala určité informace a nestačila se divit. Musím uznat, že novináři jsou opravdu banda bezcitných příšer, ale bohužel svůj podíl viny na tom všem mají i čtenáři. Špatné zprávy a skandály prodávají, bohužel, tak to asi je ....
Rodinu si bohužel nevybíráme a jestli je pravda co je zde v knize popsané, to záleží na každém z nás čemu chceme věřit. Je to stejné jako s bulvárem. Ale určitě by s ním nikdo neměnil.
Princ Harry mi byl vždycky trochu víc sympatičtější než všichni ostatní členové královské rodiny a po přečtení ho i chápu a přeji mu zdraví, klid a pohodu
PS: trochu divné to oslovení zlatíčko brr

12.12.2023 5 z 5

Ten sen Ten sen Martina Formanová

Čtivá jednohubka od Martiny Formanové. Hlavní hrdinka Daniela mi nebyla vůbec sympatická. Myslím, že dobře je tu popsaná doba v Československu před rokem 89 a pak začátek nového života v Americe.
Zajímavý konec

12.12.2023 4 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Smutný příběh podle skutečné události. Od začátku je jasné, že na konci nebude happy end. Juraje Hordubala mi bylo líto. Trochu sranda, jak je Polana na začátku popsaná jako mladá a hezká a na konci stará a ošklivá ( je ji pořád stejně, 31 let :):)

05.12.2023 5 z 5

Kosí bratři Kosí bratři Ludvík Středa

Kosí bratři, Josef a Václav, jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet a jeden bez druhého ani ránu:):)
Nechybí v naší domácí knihovničce, oblíbená moje i mých dnes už dospělých synátorů. Také takoví kosí bratři:):)

05.12.2023 5 z 5

Ve vlastním srdci Ve vlastním srdci Alan Marshall

Volné pokračování skutečného příběhu australského autora Alana Marshalla, kdy je mu už 20 let a touží se stát spisovatelem.
Už zase skáču přes kaluže se mi líbilo o trošku víc.
Musíte být spokojení se svým životem, jaký je. Sny vás nikdy, nikam nepřivedou....

04.12.2023 4 z 5

Už zase skáču přes kaluže Už zase skáču přes kaluže Alan Marshall

Silný, motivační autobiografický příběh australského autora Alana Marshalla, který v šesti letech onemocněl obrnou. Ale nikdy se necítil jako mrzák ani jako statečný, jak mu často všichni oběma výrazy říkali, ale snažil se žít a dělat vše jako ostatní. Velkou podporu měl v úžasných rodičích a kamarádech.
Doporučuji
Děti si vůbec neuvědomují, že jsou jiné, tyto pocity v nich vzbuzují dospělí

04.12.2023 5 z 5

Opět silné a drsné čtení.
Další zápisky chirurga Tomáše Šebka, který byl s Lékaři bez hranic tentokrát 60 dní v Jižním Sudánu, nejmladším státě světa. Stát ve státě - Země nikoho...
Válka zde ofiko není, ale ozbrojené konflikty na denním pořádku, kolem dokola mimo osady a tábory miny, do toho různé choroby, malárie, tuberkulóza, žloutenka, AIDS, svrab, ale i obyčejný slepák, žlučník,...nedostatek jídla, špatná hygiena, zvířata ( moskyti, divocí psi a kočky, hadi) neskutečně vedro, prach....chybí voda a hlavně vzdělání...no hrůza.
Navíc tamní obyvatelstvo moc nevěří moderní medicíně, ale raději se svěří do rukou místním šamanům.
Opět klobouk dolů a velký respekt všem z organizace Lékaři bez hranic.
Prevence jakékoliv nemoci. Opláchnout ruce v chlorované vodě....jak prosté....
Kovádža, báj, báj...
Doporučuji !

29.11.2023 5 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Zde v diskuzi se dozvídám, že hospoda Jamaica doopravdy existuje a můžete se i ubytovat.... a autorka do hospody Jamaica a jejího okolí zasadila tenhle čtivý, ponurý příběh z konce 19.stoleti. Hlavní hrdinka Mary je statečná a akční, kolem dokola lupiči a loupežníci, bažiny a vřesoviště, ale nechybí samozdřejmě ani láska....

28.11.2023 4 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Příběh hodně zajímavý, čtivý, ale zbytečně rozsáhlý a překombinovaný ( hlavně příběh Irene a Gabriela )
Viollette sympatická i její povolání a prostředí hřbitova mě hodně zaujalo a líbilo se mi.
Čemu se musím smát je překlad některých jmen a hlavně některých příjmení:):)
Na konci překvapení

24.11.2023 4 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Skvělé a silné čtení. Chirurg Tomáš Šebek a jeho zápisky z mise, s Lékaři bez hranic, tentokrát z válečného Jemenu.
Velký respekt a obdiv úplně všem z organizace Lékaři bez hranic ( sleduji i na Fb).
Lékaři bez hranic je mezinárodní profesionální organizace, která poskytuje zdravotní a humanitární pomoc v oblastech zasažené válkou, přírodními katastrofami nebo epideiemi.
Měla jsem možnost zúčastnit se osobně besedy a panem Šebkem
(máme spolu i foto :):) Úžasný, moc příjemný člověk, vtipný, s nadhledem a velký sympaťák k tomu. Prostě Borec nakonec !!!
Jdu na jeho další knihy. Doma už čeká Africká zima, mise z Jižního Sudánu a ať vím co se stalo se Standovými rajčaty :):)

22.11.2023 5 z 5

Dynastie mozků Dynastie mozků Vladimír Beneš

3x stejné jméno Vladimír Beneš
děda, otec a vnuk
3 generace neurochirurgů
3x SUPER !!!

20.11.2023 5 z 5

Nevěra po americku Nevěra po americku Martina Formanová

Téma zajímavé, čtivě a jednoduše napsané. Dva manželské páry, čtyřicítka na krku a k tomu fenomén doby internet :):)
Autorka, jelikož žije v Americe, tak se příběh odehrává i je Amerika v názvu, ale takovýchto příběhů se odehrává plno po celém světě.
Fajn oddechovka

20.11.2023 4 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Skvělé románové zpracování skutečného příběhu o první trans ženě, z roku 1929.
Téma pro mě těžké a silné a smutné. Nedokážu si vůbec představit, že bych tohle měla prožívat jak z pohledu Einara, tak z pohledu Grety a to máme rok 2023.
I když místo těch dlouhých odboček do minulosti, by si tohle téma zasloužilo rozebrat víc emočně do hloubky, protože mi vůbec hlava nebere, že oblečení silonek, spustí tohle všechno. A chování Grety, to maximální pochopení a tolerance a ještě v té době, před 100 lety....
Jinak přeji úplně všem ať se cítí ve svých tělech maximálně spokojeně a šťastně a k takovým omylům přírody nedochází, nebo zcela výjimečně.
Na tohle téma si určitě ještě něco vyhledám a přečtu

17.11.2023 5 z 5

Padesátka: Čím žijí ženy v období přechodu Padesátka: Čím žijí ženy v období přechodu Lenka Kapsová

Půjčeno od trochu starší kamarádky. Prý: Ať víš co tě čeká a nemine:):):)
Zajímavé čtení
Je to mozaika příběhů poskládaná ze střípků důvěrných ženských rozhovorů, od žen různého postavení od 45 do 55 let a jsou uspořádány do deseti tematických kapitol

15.11.2023 5 z 5

Povídky na tělo Povídky na tělo Martina Formanová

Oddechové, krátké povídky, ale za mě nic moc

13.11.2023 3 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Super oddechový, čtivý příběh tří 45-letých kamarádek Heleny, Karolíny a Šárky. Spolužaček Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla, kteří se tu taky letmo mihnou. A pěkně prosím, moc by se mi líbily Gazely zfilmované
A - NA - NAS :):):)

11.11.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Některá zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější....
A to vystihuje úplně vše. To platilo, stále platí a platit bude pořád....
Autor knihu napsal v roce 1944 jako kritiku na život v Sovětském svazu a stalinismus, ale povedlo se mu úplně skvěle popsat v bajce nebo co to přesně je ani nevím, to kam vedou všechny revoluce a ke korytům se dostanou nová prasata...
Moc děkuji Mandlevest za komentář plný naděje. Díky moc ( i když doma to vlastně taky vidím....

07.11.2023 5 z 5