Don Don komentáře u knih

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Po Barvě kouzel a Mortovi moje třetí (a poslední?) návštěva Úžasné Zeměplochy.

Ke zmíněným knihám mám řadu výhrad (viz můj hypotetický komentář k nim - stay tuned!), některé přetvávájí i zde, některé ne a objevily se jiné.
Nejvíc mě potěšila skutečnost, že kniha má, narozdíl od Barvy kouzel, silnou dějovou linku, kterou je zábavné sledovat a četba je tak mnohem plynulejší a příjemnější. Úplně fajn už není to, že sem se v průběhu čtení moc nepobavil (ve smyslu humoru), chyběly mi ty úžasně absurdní momenty, které v mých očích zachraňovaly předešlé zeměplošské knihy. Neříkám, že se takové nenajdou i tady, třeba Knihovník je perfektní, ale zdá se mi, že je jich prostě málo. Taky nechci tvrdit, že kniha není vtipná, to bych kecal, ale očekával jsem mnohem větší celkovou ujetost. Vždyť celá Zeměplocha k tomu přímo vybízí!
Takhle to bylo ,,jen" příjemně uvolněné čtení z Úžasného prostředí.

Možná Zeměplocha jednoduše není pro mě, třeba se do ní nedokážu správně ponořit.
Tímhle dílem jsem chtěl tuhle neznámou rozseknout a konečně říct jednoznačné ano nebo ne, ale pořád jsem na vahách. Stráže! Stráže! se mi líbily o něco víc než ty předešlé ale pořád nejsem přesvěčen.

Takže za půl roku třeba zase nashle u dobrodružtví ze Zeměplochy! :)

05.02.2012 3 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Tak to dopadá když se nechám zlákat vysokým hodnocením a šáhnu po knize žánru, kterému obvykle neholduju.
Četlo se to sice dobře a v žádném případě to není stupidní generická fantasy rubačka, ale celkově jsem se moc nebavil, proto další díly číst nehodlám a hodnocení je takové jaké je. Fanoušci žánru si klidně přimyslete 1-2* navíc.

08.11.2011

Terror Terror Dan Simmons

Znepokojivý, čtivý, mrazivý .. takový je Terror.

Dan Simmons je zručný vypravěč. Jeho styl vyprávění, kdy je příběh podáván očima různých postav, mi výborně sedl a dovolil mi ponořit se do dění až po mrznoucí nos.
Tísnivá atmosféra Bohem zapomenutého kusu země čiší z každé stránky. Všudypřítomný lezavý chlad cítíme i když se s některou z postav odebereme ve vzpomínkách do minulosti kdy člověk nepřemýšlel nad tím jestli zítra bude ještě žít. Touha přežít je to co táhne celý příběh kupředu, co nutí námořníky odhazovat zmrzlý sníh z paluby, opravovat poničený trupy lodí, hledat potravu a starat se o zraněné, přestože se zdá, že všechno kolem nich se proti nim spiklo, všechny pokusy o záchranu budou marné a smrt je jediná jistota.

Co mě trochu zklamalo (zklamalo je asi silné slovo, řekněme překvapilo) je závěr. Nejde ani tak o to co se stalo, ale jak to bylo podáno. Přislo mi, že fantastická dějová linka (a s ní celá kniha) vyvrcholila příliš rychle, uspěchaně, kdy jsem měl pocit, že ne vše bylo adekvátně vysvětleno a popsáno. To se může zdát u knihy o 650 stranách jako odvážné tvrzení, ale v porovnání s pečlivě budouvanými a opatrně dávkovanými prvními třemi čtvrtinami jsem ze závěru měl tento pocit.

To ale nemění nic na skutečnosti, že Terror je výborná kniha a věřím, že jsem ji neměl v rukách naposled.

01.10.2011 5 z 5