Domca1

Quo vadisQuo vadisHenryk Sienkiewicz

Keď som Quo vadis začínala čítať , na prvých stránkach som občas mala chuť knihu odložiť. Dôvodom bolo obrovské množstvo rímskej terminológie, kvôli čomu som mala pocit, že čítam viac poznámky vzadu ako samotný príbeh. To ale bolo našťastie skutočne len na začiatku, (hoci poznámky činia spolu vyše 20 strán) a potom tento veľkolepý román začal naberať na obrátkach.
Ako kresťanka som vnímala nielen literárne, ale aj duchovné kvality, ktorých je v knihe neúrekom. Čítať o živote prvých kresťanov aj z inej knihy ako z Biblie a navyše z tak výbornej, silnej a presvedčivej knihy bolo pre mňa nesmiernym povzbudením a zážitkom. Tým ale nechcem povedať, že je to kniha len pre veriacich, práve naopak, hodnoty, o ktorých sa v nej píše a spôsob, akým sú podané ... jednoducho myslím, že tento príbeh má potenciál chytiť za srdce každého. Tak ako kresťanstvo zmenilo jednu z hlavných postáv, Vinicia.
Neviem vyjadriť, čo všetko som pri čítaní cítila, ale bolo toho veľa a každá jedna postava vo mne niečo vyvolala. Obdiv, posilnenie vo viere, pokoj, ale aj zhnusenie a údiv.
A stále si kladiem otázku, ako by sme sa zachovali my, keby sa v našich časoch dialo to, o čom nám rozpráva Sienkiewiczov román.

17.09.2017

Majster šarkanovMajster šarkanovKhaled Hosseini

Klobúk dole pred Khaledom Hosseinim!
Hneď vo svojom debute dokázal, že je ozajstným majstrom rozprávačského umenia. Nemilosrdne nastavuje zrkadlo ľudskému svedomiu, skúma jeho pohnútky, nebojí sa ukázať slabosť, strach a zbabelosť.
Spája tradičnú živú afgánsku kultúru, to čo z nej ostalo po brutálnej vojne a píše príbeh plný ľudskosti, citu, sugescie a priateľstva.
Ako sa kniha blížila k záveru, prichádzal postupne jeden emočný nával za druhým, priam ohňostroj smútku, humanizmu, slzavých úsmevov a horkosladkej nádeje.
Neskutočne strhujúci román, svietiaci žiarivo na mojej čitateľskej oblohe.

" Existuje spôsob, ako sa stať zasa dobrým."

18.07.2018

Dieťa 44Dieťa 44Tom Rob Smith

Takýto zvrat v knihe som nečakala. Výborný štýl písania, krutosť strieda krutosť, ale vy proste musíte čítať ďalej. Dokonalo vystihnutá atmosféra.
Jedna z najlepších kníh, aké som kedy prečítala.

30.08.2016

Vlk a dýkaVlk a dýkaJuraj Červenák

Knihu by som prirovnala k zákusku po hlavnom chode predchádzajúcich dielov.
Kompozične veľmi dobre zvládnutá, začína sa humorne, pokračuje záhadou, ústi do akčného vyvrcholenia a končí sa Jarošom. A, samozrejme, pomedzi to všetko sa preplieta Barbaričovo nové ľúbostné vzplanutie.
Najviac v popredí je detektívna zápletka, ktorá má pomerne nečakané rozuzlenie. Tradične Červenák veľmi dobre vystihol dobu, vtedajšie boje s Turkmi či život na hrade.
Inak, nejde si nevšimnúť, ako sa od prvej knihy vyvinul Barbarič :-) Síce ešte občas vytiahne voňavú vreckovku, ale zopár krát sa aj riadne pochlapí.
Čo dodať, škoda, že na pokračovanie si budeme musieť ešte nejakú tu dobu počkať.

07.06.2017

Muž, který se smějeMuž, který se smějeVictor Hugo

Muža, ktorý sa smeje som čítala takmer dva mesiace, pričom som mala obdobia, kedy som na túto knihu jednoducho nemala energiu a chuť. Je to náročná literatúra, vyžaduje si plnú sústredenosť pri čítaní, ale rozhodne stojí za to.
Ten kto si dá tú námahu a prelúska všetky úvahy, zamyslenia, komplikované vetné skladby, často odborné termíny a dokumentárnosť vnesenú do nádherného jazykového štýlu, nesklame sa.
Muž, ktorý sa smeje je literárna delikatesa, krásna a tragická, patetická a drsná, výkvet romantizmu v podaní jedinečného Hugovho rozprávačského umenia.

27.06.2018

Peter a LuciaPeter a LuciaRomain Rolland

Jedna z tých kníh, ktorá dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Dej sa dá zhrnúť jednou vetou , o hrúbke ani nehovoriac. Napriek tomu ma očarila, pretože práve vďaka jej prostote vynikajú mnohé krásne myšlienky. A bez toho, aby ste museli rozmýšľať o zložitom príbehu, si uvedomíte, že láska je vlastne to jediné, na čom záleží.
Jednoduché, však?

26.09.2017

Vládca vlkovVládca vlkovJuraj Červenák

Pri Červenákovi som začínala so Steinom a Barbaričom a kap. Báthorym, takže na určitú dávku krvi a vnútorností som bola zvyknutá. Ale toto ma dostalo. V živote by som si nepomyslela, že príbeh z dávneho obdobia pred Veľkou Moravou ma dokáže takto upútať. Strach z nezáživnosti pri Červenákovi ale musí ísť úplne bokom. Takúto dravú, akčnú a násilnú jazdu som už dávno nezažila. Dynamika knihy vám nedovolí sa od nej odtrhnúť, od prvej až po poslednú stranu nie je jediné nudné miesto, akcia sa začína v prvej kapitole a konči až v poslednej.
Ďalšie veľké plus je jazyková zložka knihy, bohato použité archaizmy, kliatby a nadávky na storaký spôsob. Historické reálie samozrejme zvládnuté na sto percent . Rovnako vypracované postavy, hlavne Mirena, jej prekáračky s Velemírom stoja za všetky drobné.
Klobúk dole!

04.02.2017

Bratia KaramazovovciBratia KaramazovovciFjodor Michajlovič Dostojevskij

Bratia Karamazovovci sú kolosálnou literárnou kataklizmou, ktorá sa valí na čitateľa zo všetkých strán, pohlcuje ho, uchvacuje a míňa všetky jeho očakávania a predsudky. V udalostiach jediného týždňa a jediného súdneho procesu Dostojevskij zachytáva bezmedznú a integrálnu ľudskú skúsenosť, nesmiernosť a večnú tragédiu ľudského ducha. Na piedestál kladie človeka ako ľudstvo a ľudstvo ako človeka, človeka par excellence. Stavia sa proti všetkým pravidlám literárnej logiky a v tom najintenzívnejšom a najneutíšiteľnejšom ruskom pátose zobrazuje najobyčajnejšiu ľudskú prirodzenosť a prostoduchosť. Vnáša symetriu do nezlučiteľného, skĺbil v sebe vášeň, biedu, zúfalstvo, čistú lásku, zmysel v nezmyselnosti, nehoráznosť a nevyhnutnosť, večitosť a smrť. V postavách bratoch Karamazovovcov sa simuntálme zračí celá šírka bytostného boja človeka. Najhlbšia ľudská úbohosť plynúca z neschopnosti premôcť vlastný pud, neskonalá bolesť duše, ktorá odmieta svojho Stvoriteľa a opravdivý altruizmus vydaný napospas svetu. Napriek všetkému však Dostojevskij verí vo víťazstvo oného altruizmu, keď vraví - milujte človeka aj v jeho hriešnosti...

Necháva nás na pochybách? Iste. Rozorváva nás? Nepochybne. Ponúka jasné odpovede? Pre toho, kto uhádne otázky.

Zopár poznámok z osobnej čitateľskej skúsenosti na záver. Napriek odstrašujúcemu rozsahu sa mi Bratia K. čítali prekvapivo veľmi príjemne, ľahšie ako o cca 300 strán tenší Idiot. Nenechajte sa preto, prosím, odstrašiť. Osobne ich považujem za autorov vrchol, prevýšili u mňa Idiota aj Zločin a trest, hoci tieto diela ďaleko nezaostávajú. Kapitoly zo života starca Zosimu sú pre mňa novým reflexívnym a literárnym klenotom, neskutočne nádherná pasáž knihy, ktorá by pre mňa sama osebe stačila ako zhrnutie Dostojevského filozofie. Naopak, najťažším sústom bol Veľký inkvizítor, úprimne sa priznávam, že toto bol moment, kedy som zvažovala knihu odložiť (ako dobre, že som odolala).

- A vôbec, načo rátať dni, keď človeku stačí aj jediný na to, aby spoznal všetko šťastie. -

29.06.2020

Biela ruža, Čierny lesBiela ruža, Čierny lesEoin Dempsey

V porovnaní s inými románmi tematicky načierajúcimi do obdobia 2. svetovej vojny mi kniha Biela ruža, Čierny les prišla mierne nevýrazná. Dej sa posúval pomaly, mnohé pasáže a motívy boli predvídateľné, postavy šablónovité, medzi hlavnou dvojicou mi chýbala povestná iskra. Ako píše lenik284, Franka pôsobila ako ženská verzia supermana, ktorá vyriešila všetky podstatné problémy a úlohy a havarovaný letec bol oproti nej pasívny a v úzadí. Diskutovať by sa podľa mňa dalo aj o morálnom rozmere niektorých činov a postojov hlavných postáv, ktoré boli len narýchlo "odbité" niekoľkými vetami. Konkrétne podľa môjho názoru obe hlavné postavy (najmä letec) až zarážajúco ľahko akceptovali dôsledky svojej misie, čo ma, popravde, znepokojilo. Viem, že ide o beletriu, ale predsa by som očakávala trochu viac hĺbky. Kniha ako taká nebola zlá, čítala sa príjemne, no na základe hodnotení čitateľskej verejnosti som od nej očakávala viac. Viac údernosti, emócie a originálnosti. Každý však má iný vkus, a preto románu určite dajte šancu.

10.12.2020

Tri gaštanové koneTri gaštanové koneMargita Figuli

Ak by som mala spomedzi všetkých diel slovenských klasikov vybrať jedno, ktoré na mňa zapôsobilo najviac, boli by to práve Tri gaštanové kone.
Peter a Magdaléna sú pre mňa osobne najkrajšie postavy, s akými som sa v dielach povinnej literatúry stretla. Sála z nich morálna sila, nevinnosť a čistota, prostredníctvom ktorých sa aj v najťažších situáciach rozhodujú podľa svojho svedomia a Božích prikázaní. Výrazná kresťanská symbolika a biblický akcent povyšujú túto útlu knihu na novú úroveň a prinášajú silné posolstvo. Posolstvo manželskej vernosti, obety a úplného odovzdania sa do vôle Najvyššieho. Pretože ak všetky svoje starosti zveríme Jemu, naše utrpenie nebude márne.
Som vďačná Margite Figuli za klenot, ktorý priniesla do pokladnice našej národnej literatúry a ktorý sprostredkúva aj nám - ľuďom informačného veku - hodnotu tradície, kresťanskej kultúry, pôdy otcov a rodnej hrudy, ktorá nás všetkých živí!

16.02.2019

Krajina mlčaniaKrajina mlčaniaTessa Afshar

Knihy od Tessy Afsharovej sú jednoduché, nenáročné a oddychové, no pritom v sebe skrývajú hlboké posolstvo pevnej viery, odpustenia, nádeje a všetko prekonávajúcej lásky. Sú to knihy, ktoré pohladia ženské srdce po dlhom náročnom dni a upokoja myseľ po vyčerpávajúcom každodennom zhone. Keď sa ponáram do riadkov Tessiných príbehov, neočakávam žiadne zložité zápletky, originálnosť či premúdrelosť, neočakávam ani dokonalý štýl či výnimočnú jazykovú zložku knihy. Očakávam slová a vety pretkané jednoduchosťou, no pritom múdrosťou, očakávam príbeh, ktorý mi vleje do srdca pokoj, prečistí mi myseľ, upokojí ma. Očakávam príbeh, ktorý zhltnem za jeden večer, no na jeho hrdinky len tak skoro nezabudnem. Očakávam úprimnú lásku k Pánovi a úplnú odovzdanosť Jeho Milosrdenstvu, ktorými sú Tessine knihy presiaknuté. Očakávam, že jej slová predovšetkým oslávia Pána a popritom potešia aj čitateľku svojou láskavosťou, jemným humorom, postavami, ktoré prirastú k srdcu, nevinnosťou a hravosťou vykreslenej atmosféry. Tessa sa pritom nevyhýba ťažkým témam (chudoba, choroba, neprijatie, problémy v rodine), no vždy ich vykreslí vo svetle Božieho chápania.

Krajina mlčania v tomto smere nie je výnimkou. Je to presne taký typ knihy, aký od Tessy očakávam. Kniha plná nádeje a dôvery v Božiu prozreteľnosť.

16.08.2019

Kto chytá v žiteKto chytá v žiteJ. D. Salinger (pseudonym)

Prečítaná v rámci povinného čítania, ale je to asi prvá povinná kniha, pri ktorej som reálne zvažovala, že ju nedočítam.
Nevidím nič pozitívne, čo by mohol tento román vštepiť do života stredoškolákom, aký priklad by sme si my - 18-roční mali zobrať z Holdena. Zaradiť knihu do povinnej literatúry len preto, lebo je kultová v USA , je dosť chabý prístup. Jazyk bol pre mňa absolútne nemiestny od hrubých slov a hlúpeho slangu až po nespočetné spomínania Božieho mena nadarmo (s ohľadom na to, že je to na Slovensku štandardizované dielo v stredoškolských vyučovacích osnovách, je jazyk maximálne nevhodný) a správanie Holdena bola jedna veľká katastrofa (nehovorím, že v knihách musia byť všetci hrdinovia super slušní, vzoroví, to ani zďaleka nie - ale z tejto knihy bolo jasné, že Holden má byť čosi ako idol pre mladých čitateľov, čo sa napokon prejavilo v kultovosti knihy). Reálny problém znie - čo keby sme sa všetci začali správať ako Holden? K čomu by to viedlo? Knihy totižto formujú, ovplyvňujú, menia myslenie. Preto by mala byť povinná literatúra výberom najväčších tých skvostov, kníh so silným morálnym posolstvom, kníh, ktoré vedú ku kráse, pravde a hodnotám. A k čomu konkrétne vedie Kto chytá v žite? K zanedbávaniu školy, hýreniu, klamstvám, pijatike, fajčeniu, úchylným rečiam atď. Naozaj je rebélia to, k čomu má byť stredoškolská mládež na hodinách literatúry motivovaná? Nemôžem pochopiť zaradenie diela do povinných osnov, byť ministrom školstva, kniha by bez okolkov zmizla zo zoznamu a nahradili by ju diela, ktorým táto zlátanina nesiaha ani po päty. Dodám azda, že som v triede nebola jediná s týmto názorom.

10.01.2020

Rain ManRain ManLeonore Fleischer

Kniha i film úchvatné, jedno lepšie ako druhé :)

Traja kamarátiTraja kamarátiErich Maria Remarque

Jedným slovom.
Dokonalé.

30.08.2016

Na veky vekovNa veky vekovKen Follett

Od Folleta som uz nejake tie knihy precitala, pacil sa mi jeho styl pisania - rychle plynutie deja, zaujimave zapletky atd. Pravdaze, mal aj svoje muchy, ale tie som az doteraz uspesne ignorovala. Vravim az doteraz, lebo po precitani, respektive nedocitani Na veky vekov som bola dost nemilo prekvapena.Akoby v tejto knihe odhodil Follett vsetok svoj zmysel pre originalitu (na ktory rozhodne ma potencial) a pisal to len preto, aby nieco napisal. V prvom rade neskutocne iritujuce opisy typu ako kto komu siahal na prsia a kto sa ako chlipne s kym miloval. Samozrejme, toto si Ken zatial neodpustil asi v ziadnej knihe, ale mala som pocit ze tu to uz prehnal a pomaly na kazdej piatej strane 1000stranovej knihy nam vnucuje tieto dost nechutne sceny. Na to ze hovorime o mravne prisnom stredoveku by sa za niektore vyrazy, co pouzil, nemusel hanbit ani autor erotickeho romanu. Dalsia vec ,hoci sa uz budem opakovat, musim podotknut ,ze toto bolo charaktermi a dejom tak podobne pilierom zeme, az som mala miestami pocit ,ze autor jednoducho zmenil mena a napisal parodiu sam na seba. Rozvlacne a utahane. Oproti Kavkam ci Ostrovu burok je toto velmi slaby odvar. Precitala som prvych cca130 stran a mala som dost. Keby bola tensia, mozno sa prinutim to nejako dotiahnut do konca, ale predstava ze mam marnit cas pri 900 stranach tejto telenovely..,asi nie. No uvidime, hadam mi este nejaka follettovka napravi naladu.

28.02.2017

Erebos – Hra, která zabíjí!Erebos – Hra, která zabíjí!Ursula Poznanski

Kniha, ktorá predčila všetky moje očakávania.
Popravde, téma počítačových hier ma odradzovala a tým viac som po prečítaní tohto úžasného kúsku nadšená.
Napínavá, dobrodružná, prekvapivá,nápaditá ... áno, pokojne si dosaďte ďalšie superlatívy. Proces hrania Erebosu bol prerozprávaný tak presvedčivo, až som si vôbec neuvedomovala, že ide o hru, skôr som mala pocit, akoby som čítala kvalitné fantasy.
Ako celok pôsobí kniha veľmi kompaktne, prvky fantasy, trileru, drámy a psychológie dokonale ladia a všetko do seba nakoniec zapadne.
Už teraz sa teším na ďalšie autorkine knihy.

04.10.2017

Tajomstvo zlatého pokladuTajomstvo zlatého pokladuTina Van der Holland

Knihu som si vybrala takpovediac "naslepo" v knižnici, ale neľutujem to. Hneď na začiatku ma príjemne prekvapil prehľadný zoznam postáv a priložená mapa. Postavy sú zväčša sympatické, príbehu nechýba a humor a dozvieme sa aj veľa o histórií Košíc. Navyše nechýba pekná dávka archaizmov. Pravdou je však, že histórie neznalý čitateľ môže byť miestami zmätený . Dej bol pomerne predvídateľný a detektívna zápletka bola slabšia, čo môže niekomu prekážať, ale keďže pre mňa, (detektívky nečítam) je podstatnejšia historická zložka, som s knihou spokojná.

11.11.2017

Habermannův mlýnHabermannův mlýnJosef Urban

V mnohom sa stotožňujem s kometármi nižšie. Štylisticky a slohovo je kniha podpriemerná, obsahuje neskutočné kvantum zbytočných opisov, plno metaforických klišé a neoriginálnych vetných omáčok na úrovni priemerného stredoškoláka. Aj tých sotva dvesto strán, ktoré kniha ponúka by som s pokojom v srdci skresala na polovicu. Dej je v prvých cca troch štvrtinách v podstate o ničom, vskutku len opis na opis. Koniec je už o niečo lepší, hoci literárne tiež žiadna sláva.
Ak by som ale mala hodnotiť námet a pozadie skutočných udalostí, na ktorých je dielo založené, znela by moja recenzia už pozitívnejšie. Isteže je zamysleniahodný spôsob, akým si autor pravdepodobne pozmenil fakty, ale pravda je, že nikto z nás nepozná tú skutočnú pravdu a zrejme sa ju ani nikdy nedozvieme. Oceňujem však poukázanie na problematiku Nemcov v ranej staronovej republike, ako aj predstavenie Habermana a jeho života, nech za jeho vraždou stojí ktokoľvek.

Ako sa vyjadril samotný Urban: zločiny nepáchajú Česi ani Nemci, ale konkrétni zločinci.

06.06.2018

Romeo, Julie a tmaRomeo, Julie a tmaJan Otčenášek

K prečítaniu novely ma motivoval rovnomenný brilantný československý film z roku 1959 (I. Mistrík, D. Smutná). Musím však konštatovať, že v tomto prípade sa (podľa môjho názoru) uplatňuje výnimka, kedy kinematografia prevyšuje literatúru.
V knihe oproti filmu absentuje zopár výrazných postáv a niekoľko menších (ale nemenej podstatných) scén. Nemôžem ani povedať, že by ma obzvlášť uchvátil štýl autora, pohyboval sa niekde medzi opismi a reflexiami, ktoré ma ale v tomto prípade nijako mimoriadne nezaujali. Keďže ide o novelu, dej je pochopiteľne slabý, čím kniha stráca aj v tomto ohľade.
Nepochybne sa ale zaoberá dôležitou témou, ktorú je potrebné si neustále pripomínať. Kniha mala aj silnejšie pasáže, úseky vedúce k zamysleniu a plne rozumiem, prečo patrí ku českej klasike.
Čisto z osobného hľadiska sa však vrátim zrejme už len k sfilmovanej podobe.

28.06.2018

Terapia láskouTerapia láskouMatthew Quick

Jednoduchá milá, predvídateľná a naivná oddychovka, ktorú prečítate za dva dlhé večery. Poteší, neurazí, poskytne relax.
Hoci musím priznať, že o americkom futbale nechcem v najbližšej dobe ani počuť...:)

02.07.2018

Rubínová žatvaRubínová žatvaTessa Afshar

Rubínová žatva je knihou, ktorá mi pripomína čarovnú rozprávku z dôb dávnej Perzie. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Prostredie kráľovského dvora, luxusné paláce, krásne šaty, vyberané jedlá, exotické kvety, kone, poľovačky, kráľ a kráľovná, zlý správca, boj dobra a zla. A uprostred tohto humbuku Sára, vzdelaná pisárka a sesternica biblického Nehemiáša, ktorá okrem úradných rukopisov lúšti aj záhady svojho srdca a nekalé sprisahania. Ďalšia príjemná oddychovka z pera majsterky biblických príbehov Tessy Afsharovej. Osobne by som možno máličko z onej rozprávkovosti ubrala, ale to je vec vkusu. Oddýchnete si pri nej na výbornú.

10.06.2020

Sofiin svetSofiin svetJostein Gaarder

Sofiin svet je unikátny román napísaný podmanivým štýlom a originálnym spôsobom. Je zároveň veselý aj vážny, podnetný, hĺbavý a kritický. Ako to už z jeho podtitulu vyplýva, núti filozofovať, a to nie suchopárnou akademickou metódou, ale zanieteným sprístupnením dejín ľudského myslenia a uvažovania. Kiežby sa podobne komponovali aj školské učebnice!
Gaarden preukázal svoje rozsiahle vedomosti skĺbené s citom pre jazyk a rozprávačským umením. Vytvoril nádhernú fresku filozofie, poznania a vývinu (nielen) európskej civilizácie od jej prvopočiatku.
Súhlasím, že Sofiin príbeh mimo samostatného filozofického kurzu bol miestami až príliš absurdný a, ... hm... prekombinovaný, no ako celok knihu hodnotím rozhodne pozitívne.

31.12.2018

Muž bez menaMuž bez menaRoseanna M. White

Mimoriadne príjemné čítanie, ako to už býva pri vydavateľstve i527.net dobrým zvykom. Na knihu som sa veľmi tešila, keďže mám ťažké srdce na romány, ktorých dej sa odohráva v prvej polovici 20. storočia a keď sa k nim navyše pritrafí krestanský námet, moje čitateľské srdce plesá. A tentokrát plesalo naozaj právom. Roseanna White odštartovala svoju sériu Tiene nad Anglickom veľmi vydarene.
Ústrednú dvojicu si nemožno nezaľúbiť už od prvých stránok - nesmelý intelektuál Peter, ktorému tvorí protiváhu ostrieľaná a temperamentná Rosemary spoločne čelia nástrahám blížiaceho sa vojnového konfliktu a nedajú Vám šancu nezamilovať si ich príbeh. Vysoko oceňujem aj reálie, ktoré si autorka naštudovala, zakomponovala do deja a v záverečnej poznámke vysvetlila. Pre mňa ako milovníčku histórie veľké plus.
Laťka je nastavená vysoko a už teraz netrpezlivo čakám na ďalšie diely. Zatiaľ podľa anotácii anglických originálov to vyzerá, že sa skutočne máme na čo tešiť .

22.11.2019

Sněhová sestřičkaSněhová sestřičkaMaja Lunde

Ak by som z akéhokoľvek dôvodu mohla na tejto knihe pochváliť len jedinú vec, bez rozmýšľania by som začala ospevovať prenádherné ilustrácie Lisy Aisato. Bez preháňania vyhlasujem, že Snehová sestra je pravdepodobne najkrajšie ilustrovaná kniha, do akej som sa vo svojom čitateľskom živote mohla ponoriť. Obrázky sú doslova ako živé, magické, úchvatné, čarovné, hrejivé, vianočné, plné emócií, ... ak vás už nezaujme samotný príbeh (čo je málo pravdepodobné), ilustrácie vás istotne prinútia prelistovať si knihu až do konca.
Čo sa týka príbehu Juliána a Hedvigy, ani ten svojou čarovnosťou a nevšednosťou nezaostáva za vizuálom. Mám rada originálne rozprávania, ktoré vedia nevtieravo a citlivo prepojiť aj zdanlivo vzdialené a nesúvisiace témy, Vianoce a depresiu, životaplnosť a smrť, samotu a priateľstvo. Snehová sestra určite nie je sladká gyčová vianočná rozprávka, no motívy duševného temna predsa okorenila horúcou čokoládou so šľahačkou, žiarivými vianočnými pohľadnicami a opravdivým zvonivým smiechom. Na druhej strane priznávam, že detičkám by som možno tento príbeh na Vianoce predsa len neprečítala vzhľadom na citlivé témy smrti a depresie. No pre staršie deti a dospelých každého veku je to čítanie ako lusk.

27.12.2020

Knihovna dušíKnihovna dušíRansom Riggs

Mne osobne sa kniha páčila, akcie bolo dostatok, pribudlo zopár zaujímavých postáv, dej ma neustále držal v napätí. Obdivujem autorovu fantáziu, ako dokázal vymyslieť ku každej fotografii originálnu zápletku. Akurát mi chýbali ostatní podivní od Peregrinovej, ktorí boli až príliš v úzadí.
Každopádne koniec bol krásny, možno trochu rozprávkový, ale krásny.

28.08.2016

Anglický pacientAnglický pacientMichael Ondaatje

Jedna z kníh, čo som nedočítala. Vzdala som to v tretej kapitole, keď som už nevedela čo je opis, čo spomienka a o čom vlastne čítam.

30.08.2016

Hlbšie v podzemíHlbšie v podzemíRoderick Gordon

Najprv pozitíva... áno, boli aj akčnejšie časti, dokonca zopár zvratov a trochu napätia. Ale polovicu knihy (!) tvorili opisy jaskýň. Aj keď treba uznať, že na trojstranový opis každej jaskynnej diery, do ktorej sa Will a spol. dostali (a nebolo ich málo) je potrebné mať veľkú predstavivosť. Dej bol v podstate o ničom, jednoducho utekali, občas na nich niekto postrieľal a potom objavili novú jaskyňu. Kniha má takmer 500 strán, ale dej by sa dal zhrnúť do pár riadkov.
Ďalšia vec je postava Chestera, ktorá ma neuveriteľne iritovala. Nebudem spoilerovať, ale mala som chuť ho riadne vyfliaskať, nech sa už chlapec konečne spamätá. Kapitoly s dr. Burrowsom boli rozvláčne a mala som chuť ich preskočiť.
Drake a Elliotová boli v pohode, aspoň kvôli nim dám 2 hviezdičky.
Po tomto nemám ani najmenšiu chuť na trojku, žiaľ.

24.10.2016

Slepý inštinktSlepý inštinktAndreas Winkelmann

Veľmi ľahko čitateľná kniha, vyvážene skombinované vyšetrovanie s osobným životom hlavných predstaviteľov. Striedajú sa pohľady zvráteného páchateľa, vyšetrovateľov a obete, takže dej ubieha svižne. Na konci nechýba napätie a menšie prekvapenie.
Možno by som uvítala trochu hlbšie vykreslenie charakterov, viac ísť do psychiky. Napríklad len ťažko som sa vedela vžiť do komisárky Franzisky , taktiež aj perverzák mohol byť o niečo viac popísaný. Naopak Maxa vykreslil autor výborne, ten sa mu "podaril". Ostanem však pri piatich hviezdičkách, kniha si ich zaslúži.:)

06.03.2017

Príhody Olivera TwistaPríhody Olivera TwistaCharles Dickens

Hlavnú myšlienku knihy - rozprávanie o sociálnej biede a z toho vyplývajúcich zločinoch- sa autorovi podarilo vykresliť slušne. Hoci Je Oliver titulnou postavou, povedala by som, že v deji je skôr takým orientačným bodom, všetko sa točí okolo neho, ale dôraz sa kladie na vystupovanie a činy iných postáv, cez ktoré sú vykreslené ľudské vlastnosti a správanie v náročných životných situáciach. Silno je to cítiť najmä pri postave Nancy, ktorá na mňa zapôsobila.
Dej má isté nedostatky, autor si viackrát pomohol zhlukom náhod, za čo strhujem body. Stretla som sa s kritikou ohľadom štýlu písania, ale keď to porovnám napr. s Dumasom či Hugom, nevidím veľa rozdielov, navyše vzadu sú k dispozícii poznámky k cudzím výrazom, takže žiadny problém.
Ak čakáte dejom nabitý román na zimné večery, asi sa sklamete, ale za prečítanie rozhodne stojí.

09.01.2017

V pavilóne šeliemV pavilóne šeliemErik Larson

Na obálke sa síce píše, že je to autorov najpútavejší historický román, úderný, pútavý atď. ale predsa by som skôr označila ako literatúru faktu. Obsahovo neponúka nič prevratné, skôr sa sústreďuje na spoločenský a politický kontext z čias nacistickej expanzie - tentokrát z pohľadu Američanov. Autor poukazuje na ľahostajnosť okolitého sveta voči vzrastajúcej nemeckej agresii , na politiku appeasement. Kniha zahŕňa množstvo faktov, citáty z denníkov, veľa mien rôznych diplomatov a nacistických pohlavárov, dej však absentuje. Preto by som ju odporúčala tým, ktorý už o danej dobe čo-to vedia a chcú si ešte rozšíriť obzor, rozhodne to však nie je (aspoň podľa môjho názoru) " dychberúci napínavý historický román".

11.02.2017