dia.riedl dia.riedl komentáře u knih

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Tahle kniha pro mě byla zklamáním. Lovec draků od stejného autora byla nádherná kniha plná emocí, které mě drtily každou kapitolu. Tady je nám slibován příběh Abdulláha a Parí, sourozenců, které rozdělil osud. Ale přitom o nich to vůbec není, je to o lidech, kteří do jejich života nějak zasáhli. Hodně mě nadchl začátek knihy, kde se vypráví krásný kouzelný příběh. Ale zbytek knihy byl pro mě hrozně zmatený, bylo tam příliš mnoho postav a ztrácela jsem se v ději. Do čtení jsem se hodně nutila a vlastně jsem četla o lidech, kteří mi do příběhu vůbec nezapadali, nepamatovala jsem si souvislosti...Kniha se sice četla hezky, ale vůbec nic mě na ní neupoutalo.

09.03.2021 3 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Nádherná kniha. Miluju tyhle staré pomalé pozvolné romány, kde mají postavy duši, jsou tak skutečné. Kam se hrabou dnešní romantické knihy, tady jsou na pět seti stranách pouhé tři polibky, na které ale do smrti nezapomenu.
Moc jsem prožívala osudy všech postav, hlavně Meggie a Danea. Naopak Justinu jsem neměla moc ráda, ale byl to asi její úděl.
Krásná a hutná knížka.

23.02.2021 4 z 5

Zamkni poslední dveře Zamkni poslední dveře Riley Sager (p)

Byla jsem naprosto překvapená tím, kam se příběh ubral. Skvělá kniha, rozuzlení nebylo vůbec přehnané, naopak pro mě příjemné zakončení.
Moc by mě teď po dočtení zajímal příběh Jane. Samostatná kniha o ní by mi určitě přišla vhod.

31.01.2021 4 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Začátek byl pro mě učiněný chaos, příběh mi připadal ulítlý a beze smyslu. Asi v půlce jsem se buď do příběhu začetla nebo se trochu ustálil a už se mi to líbilo.
Ve finále mě to sice, oproti jiným čtenářům, tolik neoslovilo, ale určitě se ještě vrhnu na další příběhy že Zeměplochy. Těch dobrých momentů to pro mě i přesto mělo dost a ke konci mi protagonisté i trochu přirostli k srdci.

23.01.2021

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Pro mě oddechové čtení, mám ráda spisovatelčin styl.

28.12.2020 3 z 5

Krev ve stopách Krev ve stopách Jan Hartman

Moje druhá kniha od Jana Hartmana a opět se mi moc líbila. Byla úžasně čtivá, stránky mi ubíhaly pod rukama. Příběh byl napínavý a zajímavý, ač se jedná o fikci. Možná bych ocenila větší propracovanost, mrzel mě docela nevyužitý potencionál jedné postavy - profesora, mohl se rukou autora víc projevit a bombardovat nás informacemi. Také jsem se trochu ztrácela ve vedlejších postavách, ale na druhé počtení už se doufám zorientuju.

25.11.2020 4 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Čekala jsem od knihy žánrově spíš detektivku, tady šlo spíše o odkrývání vztahů, ale i tak jsem si knihu moc užila. Všechny postavy byly dobře vykreslené, překvapení na konci jsem přešla trochu rozladěná, za mě by to mohlo mít jiné rozuzlení. Také, a to hlavně v druhé půlce knihy, mi některé scény nebo detaily v zápletce připomínaly Muži, kteří nenávidí ženy (u jedné scény fakt nešlo jinak)
Za mě ale super čtivá a celkem napínavá kniha.

30.10.2020 4 z 5

Vítr z hor Vítr z hor Andy Wildwood

V prvé řadě děkuji autorovi za to, že se mi jeho kniha dostala do rukou.
Líbil se mi kontrast dobra a zla, ať už v samotném ději, tak ve střídání romantiky a brutálních scén. Libil se mi svět, ve kterém se příběh odehrává, nápad s chortoji. Jen mi to přišlo takové povrchní - postavy jako podle šablony, Jon mi nepřipadal vůbec přitažlivý se všemi těmi jizvami, chyběl mi nějaký motiv pro Ságy..také mi moc nesedla mluva - na prostředí a na tu dobu a vůbec v určitých situacích mluvily postavy příliš spisovně (především jsem se vzdycky zasekla u slova "zde").
Dlouhé popisy krajiny se mi líbily, nevadí mi metafory a poetické líčení, jen jich tam bylo dost a knihu tak hodně natahovaly. Necítila jsem z knihy také žádné napětí, ale to je dáno tím stylem.

Knihu ale hodnotím jako dobrou a určitě skvele propracovanou, pro mě jen trochu nudnou.
Asi chápu, že to všechno tak mělo být, takhle hrdinské fantasy asi vypadá, ale není to pro mě bohužel ten pravý šálek čaje.

29.10.2020 3 z 5

Tokyo Story Tokyo Story Tereza Macková

Lehká, svižná a milá knížka.

20.07.2020 3 z 5

Byly tady, a už nejsou Byly tady, a už nejsou Haylen Beck (p)

Čekala jsem od knihy něco jiného. Myslela jsem, že se pouštím do napínavého psychologického thrilleru, jenomže od úplného začátku známe celou pravdu, tím pádem se žádné napětí nekoná. Celkově mě kniha vůbec nebavilo, připadala mi oproti jiným dost jednoduše napsaná. Vážně, co mě tam mělo překvapit, když od začátku známe pachatele, známe motiv, víme, co se děje s dětmi, až na pár výslechů na začátku nikdo nic nevyšetřuje...a Audřin problém s manželem vyšuměl doztracena, akorát se tím zaplácla polovina knihy...

08.07.2020 2 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Za mě to takový boom teda není. Do příběhu jsem se vůbec nedokázala ponořit.
Svět byl vykreslený moc dobře a v knize byla spousta malých detailů, které ho krásně dotvářely. Bohužel příběhová linka mi nepřišla ničím originální. Ze začátku jsem měla pocit, že čtu Hunger games a později se mi vybavil seriál The 100..viz. třeba hodně zmiňovaná romantická linka. Ta se mi ale musím říct z prvu líbila, ale potom to začalo být zbytečně přeslazené ("..má jediná naděje na šťastný život").
Chování dívek v táboře mi přišlo přehnané a naprosto nelogické, chyběl třeba nějaký historický nástřel, proč to tak v tom světě je, to bych si řekla 'je to děsné, ale je to fantasy kniha, takže super', místo toho, že nám to bylo celou dobu tajeno s tím, že "o prokletém roce se NEMLUVÍ"
Obzvlášť chování princezny manipulatorky mě celou knihu rozčilovalo.
Závěr byl i v celku překvapivý a držel mě v napětí, jen jsem se těšila na ten proslov. Takhle nevěřím, že by se stala nějaká změna

05.06.2020 4 z 5

Vlk Vlk Mo Hayder

Příběh je našlápnutý od první stránky, celá kniha je skvěle napínavá a překvapivá. Při čtení mi kolikrát bylo docela úzko, když jsem nevěděla, co od postav mohu čekat. Příběh je dost dobře zamotaný, nicméně konec mě musím říct trochu zklamal. Přišlo mi to až moc překombinivané, když k tomu nevedly žádné stopy v průběhu děje. Ale celkově jsem si knihu fakt užila, Caffrery je úžasný, když si vzpomenu, jak jsem trpěla u Pečovatele...tady jsem ho žrala. I ostatní postavy včetně Honeyho a Moliny - byli skvělí tahouni příběhu.

30.05.2020 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Pro mě nejlepší Murakamiho kniha, co jsem četla. Příběh si mě hned po pár stránkách získal a ani jedinou stránku jsem se nepřestala bavit. Ač pro mne byly některé symboly opět nepochopitelné, viz. flétna. Všechny postavy mi přirostly k srdci, hlavně Kafka a pan Óšima. Příběh byl hezky ucelený, což se mi stalo u Murakamiho poprvé, že bych knížku nezavírala totálně zmatená.

20.04.2020 5 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Trochu jsem čekala, že to bude víc odlehčené. První dvě části mě ale vůbec nebavily, poslední část se mi nevím proč četla nejlépe, ale pořád jsem narážela na něco, co mě rozčilovalo. Asi je to tím, že k těmto věcem ohledně duchovního rozvoje jsem docela skeptická. Čekala jsem, že se u knížky víc pobavím.

29.03.2020 2 z 5

Císař Nihon-džinu Císař Nihon-džinu John Flanagan

Dějově trochu jednodušší a pomalejší, ale nové prostředí bylo celkem zajímavé. Horáce mám díl od dílu radši, Will mi na druhou stranu připadá občas ještě takový nedospělý. Co se týče romantiky, úplně mi to do příběhu nesedí, ani do celé série, nevím..I když jedna dvojice se k sobě podle mě hezky hodí, s druhým párem je to rozpačité, hlavně proto, že Alyss mi je děsně protivná..

22.03.2020 4 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Při čtení kniha může působit dost chaoticky, přeskakujeme nejen mezi postavami a místy, ale často i v čase (jednu scénu vidíme z více pohledů, některé si předcházejí nebo na sebe scény navazují, ale sledujeme postavy na jiném místě, apod.). Bylo pro mě také těžké orientovat se v cechách asasínů a Spárů a vůbec, kdo je na čí straně, kdo co tajně plánuje a s kým. Do toho všeho ještě vstupovali bohové... A tak i když ke konci už jsem vnímala příběh víc jako celek a některé věci zapadly do sebe, nepamatovala jsem si například informace ze začátku knihy a u některých postav jsem ztrácela nit (když se objevili dejme tomu ve třetině knihy, pak dlouho dlouho nic, už jsem si je jen špatně zařazovala - takový Lamač kruhů, Toc).
Protože se chystám v sérii pokračovat, přečetla jsem Měsíční zahrady vzápětí podruhé a díky tomu to byl dokonalý zážitek, od prvních kapitol mi všechno dávalo smysl, wow momenty musím říct stojí opravdu za to (některé chvíle - např co se děje okolo Pačesa, Rychlýho Bena...co dokázal Paran..i všechny intriky ve městě) no jsem nadšená!
U této knihy je prostě potřeba trpělivost a hodně pozornosti a také to ze začátku bráttak, jak to je. Vykašlala bych se na listování ke "slovníčkům" vepředu i vzadu, autor vám většinou v textu připomíná kdo daná postava je, ke komu patří nebo co dělá pomocí oslovení.

17.03.2020 5 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

Z pokračování jsem nadšená, za mě bylo Půl světa i dokonce lepší než první díl. Nové postavy jsou sympatické, mají hloubku a s příběhem se vyvíjí. Staré postavy si pak zamilujete ještě víc. Jarvi s Rulfem jsou neskuteční :-D.
Jediné, co bych vytkla, je možná lehce natahovaný konec.

14.01.2020 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Ilustrace v téhle knize jsou dechberoucí, na pohled je prostě nádherná, velký plus za mapu putování! Obsahem mi ale přišla nejslabší, na to, jak je obsáhlá, mi přišlo, že jsme jednotlivými zeměmi jen proletěli a až na pár míst, které Ládík vyzdvihl, jsem si téměř nic nezapamatovala. Skoro každé setkání také proběhlo krátce a vtipných hlášek a situací bylo asi nejvíce v Polsku, jinak pomálu.
Přesto se knížka četla skvěle, svižně, člověk z ní vyloženě cítí tu bezstarostnost "ono se to vždycky nějak vyřeší". Poznala jsem spoustu míst, která bych chtěla navštívit a vůbec, jako i u předešlých knih, mě při čtení chytla neskutečná touha vydat se taky za dobrodružstvím!
Moc mě také potěšilo napsané poděkování čtenářům od autora vložené do knížky, myslím, že žádný spisovatel nemá ke svým čtenářům takhle blízko :)

13.01.2020 4 z 5

Tvůj perfektní rok Tvůj perfektní rok Charlotte Lucas

Nebylo to špatné, postavy byly dost zajímavé a osobité. Jak Hannah tak Jonathanovi jsem fandila, Leo byl velmi milý.. Nicméně někdy se prostě objevilo otravné klišé, jako náhodné souhry okolností, kterých bylo na můj vkus až příliš. Jinak hlavní zápletka byla super, některé nápady z diáře se mi moc líbily, že jsem dokonce uvažujovala o tom, že je vyzkouším.

28.11.2019 3 z 5

Královský rubín Královský rubín Agatha Christie

Záhada španělské truhly a Outsider byly vynikající. Slečna Marplová v poslední povídce mě moc nezaujala. Poirot je prostě klasa!

19.11.2019 4 z 5