Di... Di... komentáře u knih

Závoj smutku Závoj smutku Tommy Donbavand

Já vám nevím - ano, jsem fanoušek seriálu, ano, nečekala jsem díru na poli literatury, ale i přesto jsem dost zklamaná. Dokud jsem se nutila za všemi těmi slovy vidět, jak by to vypadalo natočená, docela to ušlo. Ale potom se vždycky vyskytly takové podivné, neživé formulace, přes které jsem se nedokázala tak lehce přenést. Nevím, jak zní seriál v oficiálním českém dabingu, ale ta hovorová čestina mi míst dost trhala oči.
Ale četlo se to dobře, to se musí nechat, zvlášť s tou velikostí písmen. ;)

06.11.2014 3 z 5

Žena roku 1900 Žena roku 1900 Helena Šmahelová

Asi nikdy jsem ještě nečetla knihu, která by byla tak "skutečná". Která by tak dýchala živostí, až bych měla dojem, že hlavní postava sedí vedlě mě a vypráví svůj osud přímo mně. Přiznám se, že mi po každé stránce ukápla slza. Ač měla Růžena přetěžký život, její příběh je pro mě nejlepší knihou, kterou jsem kdy četla.

23.10.2014 5 z 5

Lily a zářiví draci Lily a zářiví draci Holly Webb

Čte se jedním dechem. Oproti předchozí knize postrádá výrazně hluchá místa a celý příběh je jedna báječná jízda. Změna prostředí ději jen prospěla a návrat do míst, kde se odehrával část příběhu o Rose, je příjemným propojením obou sérií. I přesto, jaké věci se ve Fell Hall odehrávaly. A draci na závěr? Ty asi jen tak něco nepřekoná.
PS. Zmínění Rose a ostatních se přímo nabízelo, vzhledem k místu děje, o to smutnější bylo objevení jedné z postav.

23.10.2014 4 z 5

Lily Lily Holly Webb

Po Rose jsem neodolala a musela se pustit o do téhle série. Skvěle rozehraný děj plný osudovosti postupně trochu ztrácí, ale pořád mě nutil číst dál. Trochu mě zklamalo, že se děj nijak výrazně neuzavřel a budeme si na to muset počkat do dalších knih.
PS. Psík je sice fajn, ale na Guse nemá.

23.10.2014 3 z 5

Eliška Přemyslovna Eliška Přemyslovna Hana Parkánová-Whitton

První kniha, kterou jsem od této autorky četla, a taky poslední. Po přečtení zdejších komentářů jsem se těšila na hezký historický román, a o to horší bylo potom zklamání hned po prvních několika stránkách. Vydržela jsem až do konce, ale bylo to pro mě jedno z nejútrpnějších čtění. Ploché postavy mě neměly čím zaujmout. Nijaký příběh na pozadí historických událostí mi místy připadal až nepatřičný, ale nejvíc jsem se nedokázala srovnat se stylem psaní. Prostě ne. Neustálé opakování vět, frází i myšlenek, seriálovité rozkouskování vyprávění. Vážně si stačilo přečíst jen doslov, který doslovně zopakuje všechno podstatné z knihy a ještě nás ujistí o tom, že se téměř vše zakládá na pravdě. Možná jo, ale pro mě to jako historický román naprosto nefungovalo.

22.07.2014 1 z 5

Básně Básně François Villon

Tuto knihu jsem našla ve vlaku - nějaká dobrá duše ji zde nechala jako "putovní knihu". Takže bych chtěla této dobré duši poděkovat, sama bych se k Villonovi asi nedostala, přestože byl v povinné literatuře. Básně se četly jedním dechem, zvláště díky živoucímu překladu od Fišera. Neznám sice jiné překlady, ale tento mě naprosto uchvátil. Byla jsem až překvapená, že takovéto básně jsou skutečně z 15. století.
P.S.: Knihu jsem v kupé nechala pro další cestující, doufám, že budou potěšeni stejně jako já :)

05.06.2014 5 z 5

Rose a stříbrný duch Rose a stříbrný duch Holly Webb

Po euforii z předchozích dílů jsem prostě neodolala a musela si okamžitě pořídit i závěrečný díl, i když byl v angličtině. Čtění mi sice zabralo poněkud více času, ale vůbec toho nelituji. Poslední díl série je o mnoho vyzrálejší, osudovější a temnější. I veškerá magie, kterou Rose a ostatní kouzelníci prováděli, byla úžasně vynalézavá a propracovaná. Škoda jen toho závěru. Konečné vypořádání s invazí mi přišlo moc urychlené na to, že se k němu schylovalo už od druhého dílu. I když je pravda, že o nějaké válce poslední díl Rose vůbec nebyl.

17.12.2013 4 z 5

Jižní louka Jižní louka Astrid Lindgren

Já jsem brečela. Čtyři příběhy, jeden silnější než druhý. Už jen začátek první věty, který je všechny spojuje "Za dávných časů, v dobách chudoby", dává tušit, že příběhy nebudou žádným lehkým dětským čtením. Ale i přesto, že se všichni hrdinové setkávají se smrtí - ať už jako vysvobozením z krutého světa nebo překonáním nemoci - , jsou příběhy plné naděje. Není v nich strach, ale touha po jiném lepším světě, touha po kráse a spravedlnosti. Krutý svět chudoby, ve kterém se příběhy odehrávají, mě přímo nutil přát si, aby z něj mohli hrdinové uprchnout. Je potom otázka, jestli ty konce byly šťastné nebo ne.

15.11.2013 5 z 5

Živel Lustig - Jak se píše kniha Živel Lustig - Jak se píše kniha Dana Emingerová

Knihu mi doporučil přednášející na tvůrčím psaní. Nic jsem od Lustiga nečetla, proto jsem váhala, jestli se do knihy pustit, ale hned po prvních stranách jsem jí byla naprosto uchvácena. Rady spisovatelům podepřené citáty z Aristotela, odkazy na Hemingwaye, vzpomínky na Otu Pavla, dílka účastníků kurzu tvůrčího psaní i s reflexí - to všechno jsem od knihy o psaní knih chtěla. Ale tady je vše navíc promícháno s neslušnými vtipy, které vždycky působily jako facka po mrazivých příbězích z koncentráku, které se táhnou přes celou knihu. Není to jen o tvůrčím psaní, je to o válce, o životě a úžasné osobnosti Lustiga. Teď se jdu vrhnout na jeho knihy.

14.11.2013 5 z 5

Rose a kouzelníkova maska Rose a kouzelníkova maska Holly Webb

Třetí díl dostal nádech určité osudovosti. Nejen, že se Rose konečně přehoupla z role služebné na skutečnou kouzelnickou učednici, ale díky svým schopnostem dokáže vidět a pochopit mnohem víc, než většina ostatních postav. Navíc se hlavní nepřítel rozhodl pomstít na ní, takže se vážený kouzelník vydává s bandou děcek na výlet do nádherně tajemných Benátek, kde se konečně dostáváme na stopu té největší hádance celé série - Rosiných rodičů. Snad se objasnění dočkám posledním díle.

04.11.2013 4 z 5

Rose a ztracená princezna Rose a ztracená princezna Holly Webb

Neskutečně mrazivé na pohádkovou knížku. Není to jen kvůli sněhovým přeháňkám, ale hlavně za to může pečlivě budovaná atmosféra, která v druhém díle série skvěle graduje. Rose místo toho, aby ji po jejím prvním vítězství oslavovali jako hrdinku, většina dříve blízkých lidí nenávidí a bojí se jí. Díky tomu kniha získává přesah z dětského, kouzelného vyprávění k závažnějším, dospělejším otázkám.
Samotná Rose jako hlavní postava je úžasná - její postoj k tomu, že se z životem zkoušeného sirotka změnila v životem zkoušenou kouzelnici, je osvěžující - cítí zároveň strach z vlastních schopností i radost z objevování kouzelného světa.

03.11.2013 4 z 5

Rose Rose Holly Webb

Rose jsem přečetla jedním dechem. Její svět byl vskutku kouzelný, až pohádkový. Příběh, přímočaře postupující kupředu, nezapře, že byl napsán pro menší děti. I když závěrečná konfrontace se smrtí a rozhodování se, jestli mají hlavního nepřítele zabít v zájmu spravedlnosti tomu dodala poněkud vážnější ráz. Je jenom škoda, že postavy byly takové, jenom proto, že tak byly napsané, chybělo jim víc živosti a uvěřitelnosti.
Už se těším na další díl. Z prvního dílu zůstalo přece jen pár věcí, které přímo vybízejí k rozvinutí.

28.10.2013 4 z 5

Tanec s draky 1 Tanec s draky 1 George R. R. Martin

Karty jsou pořádně zamíchány a znovu rozdány. Rychle na druhou část.

Zpočátku pro mě kniha trpěla stejným nedostatkem jako čtvrtý díl, nepřítomností některých z postav. Avšak oproti čtvrtému dílu, kde nám autor představil řadu nových vypravěčů, se zde vrací staří známí a děj se žene tak kupředu, že jsem po každé kapitole litovala, že musím jejího vpravěče opustit. Čtení této série je jako droga.

21.07.2012 5 z 5

Jeho štěstí Jeho štěstí Marie Kyzlinková

Takovýto druh literatury jsem nikdy příliš nevyhledávala, ale pro ukrácení dlouhých a nudných přednášek to nebylo vůbec špatné čtení. Kniha mě zaujala zvláště ze začátku, kdy autorka nechala zemřít značné množství postav. Pozdější až pohádkový vývoj událostí už zřejmě patří k danému žánru. Kladné body si u mě kniha získala zasazením příběhu do období první republiky a nástinem tehdejší společnosti a uvažování lidí. Několik myšlenek mě donutilok zamyšlení. Naopak až zarážející byla neochvějitelnost morálních zásad hlavní hrdinky, která mezi ostatními postavami čněla skoro nepřirozeným způsobem.

13.07.2012 3 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Napoprvé jsem knihu přečetla jedním dechem, napodruhé jsem ji zvládla přelousklat už za dva dny. Teď na potřetí mi měla dělat společnost při cestě vlakem. Po tolika letech a po silném ovlivnění filmy bylo pro mě čtení opět strhujícím zážitkem, ve který jsem ani nedoufala. Jako bych knihu četla poprvé. Fantasie i vypravečská schopnost Rowling je přímo strhující. Přesto, že se jedná o nejobjemnější svazek celé ságy, mohl být příběh klidně ještě delší - při čtění jsem se nikdy nenudila, vychutnávala jsem si pečlivě servírované dávky humoru, napětí a v tomto případě i pořádné dávky psychologie. A přesně jako při prvním čtení jsem se ani nezastavila, abych nechala zapůsobit smrt jedné postavy, protože jsem prostě nemohla přestat číst.
Občasnou nelogičnost děje i nevěrohodné chování některých postav pro mě vyvažuje způsob, jakým autorka celý příběh vypráví i jaké poselství do něj vkládá. Jsem ráda, že jsem mohla s Harrym Pottrem vyrůstat, čekat před knihkupectvím na další díl a po přečtení vést bouřlivé diskuze, co se stalo a co se bude dít dál.

31.01.2012 5 z 5

Lenka a Nelka neboli AHA Lenka a Nelka neboli AHA Daniela Fischerová

Moje zřejmě nejoblíbenější dětská kniha. Pamatuji si, že jsem ji četla stále znovu a nikdy mě neomrzela. Hlavní hrdinka, pro kterou je život jedna velká nespravedlnost, tvoreček vypadající jako stoletá sušená švestka - to byly vždycky mé oblíbené postavy. Navíc snad na každé straně příběh doprovází kouzelné ilustrace.

11.01.2012 5 z 5

Hostina pro vrány 1 Hostina pro vrány 1 George R. R. Martin

Překlad tvoří polovinu knihy a v tomto případě knihu neuvěřitelně potápí.

30.11.2011 4 z 5

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

S novými postavami jsou nám představena i nová prostředí, kde se příběh odehrává. Z počátku mi rozjezdy některých dějových linií připadaly pomalejší a vyprávění některých postav bylo klidněšjí, aby se o pár stránek dál opět všechno zvrhlo. Bylo zajímavé sledovat jednu událost očima dvou různých lidí stejně tak i pozorovat různé reakce a jednu událost. Často jsem uvažovala, jestli si autor nehodil nad některými osudy kostkou, aby byl děj natolik nepředvídatelný.

Bouře mečů 2 Bouře mečů 2 George R. R. Martin

V třetí knize nám autor nemilosrdně servíruje polévku, kterou vařil v předchozích dílech a dával nám z ní zatím pouze ochutnat. Postavy prochází životní změnou, dělají životní rozhodnutí a mnozí z nich o život přijdou. Neměla jsem ani čas vzpamatovat se z jednoho zvratu a už se odehrával další neméně důležitý. Autor pořádně zamíchal osudy svých hrdinů a zdárně se vyhnul všemu, co jsem se při čtení snažila předvídat. Umí udržet čtenáře v neustálém napětí i strachu o budoucnost svých oblíbenců. Litovala jsem pokaždé, když byla kapitola u konce a začínala další za jinou postavu. Jako by mi nabízel hračku, a když si na ni sáhnu, tak ji bez lítosti zahodil pryč a začal mi nabízet další, neméně zajímavou.

Hra o trůny 2 Hra o trůny 2 George R. R. Martin

Tak jako mnozí jsem se k této sérii dostala až na základě seriálu (a naléhání kamarádky, abych si to přečetla).

Ačkoliv jsem děj znala, nedokázala jsem se od knihy odtrhnout a příběh mi ubíhal před očima neuvěřitelnou rychlostí. Všechny postavy jsou jedinečné, s vlastní minulostí, motivací, cílem a někdy i koncem. Vše je postupně odkrýváno a důmyslně servírováno. Kapitoly, vyprávěné z pohledu různých postav, snadno navozují atmosféru a jednotlivý vypravěči jsou odlišeni i stylem psaní. Pokud kapitolu vypráví například Bran, měla jsem pocit, že se jedná o skutečné dítě oproti stylu vyprávění jiných postav.

Uchvátily mě autorovy popisy - vzhledu postav, historie království a jednotlivých rodů, soubojů, davových scén a hostin s mnoha chody jídla. Děj tím ale není nijak zpomalen. Naopak prostřídáním s údernými a rychlými dialogy se stává kniha velice čtivou.
Autor má můj obdiv - za ukočírování tolika různorodých postav i bohaté historie, které tvoří vydatné podloží pro vlastní příběh.