Dexter94 Dexter94 komentáře u knih

Mnichovský komplex Mnichovský komplex Jan Tesař

Velice nezvyklý pohled na Mnichovský diktát. Knihu jsem si přečetl po zhlédnutí filmu Ztraceni v Mnichově. Respektuji autorův pohled na věc a v mnohém v s ním souhlasím. Češi neustále opakují že něco nejde, že jsme takoví a makoví kvůli Mnichovu. Na druhou stranu nemohu souhlasit s názorem, že to že se nebojovalo bylo jednoznačně dobře. Bylo to dobře z materiálního hlediska a z pohledu vyhnání Němců, které zajistilo český prostor do budoucna. Avšak pro národní hrdost, sounáležitost, sebevědomí Čechů a Slováků a zejména pro Československou národnost (jak ji prezentovali Masaryk, Beneš a Štefánik) byl tento krok a potažmo později politické vítězství pohromou. To že si za to v určitém směru můžeme sami je pravda ale chtě nechtě (i kdyby se nám to nelíbilo) musíme uznat že většina národů se utvářela skrze válečné konflikty a tohle je prostě něco co nám jako národu chybí.

03.12.2018 4 z 5

Viděl jsem ukřižování Viděl jsem ukřižování Sydney Morrell

Kniha se mi líbila. Člověk až téměř nevěří, kolik toho tento britský novinář mohl zažít. Stejně jako dnes člověk musí brát s rezervou všechna jeho vyprávění ale určitě je to zajímavý pohled. Většinu toho co člověk o tomto tématu čte jsou historické publikace. Toto je opravdu vyprávění z místa činu. Za to dávám plný počet.

03.12.2018

Země krví zbrocená Země krví zbrocená Jiří Hutečka

Skvela kniha. :)

09.08.2018 5 z 5

V úloze mouřenína V úloze mouřenína Emanuel Moravec

Dlouho jsem tuhle knihu sháněl a nakonec jsem ji do rukou dostal. Abych řekl pravdu doufal jsem že se bude více věnovat aktérům Mnichova a celé té situaci při rozhodování jestli ano či ne a méně evropské šachovnici a vojenskému umění. Toho se bohužel moc nedočkáte. Nicméně je to velmi dobrá kniha. Samozřejmě je zavádějící, jelikož většinu dopsal již za okupace ale i tak si myslím, že mnoho myšlenek je zajímavých a není zdaleka tak propagandistická jak jsem čekal. Plukovník Moravec byl pro mě vždy velice záhadná osobnost a snažím se na něj nahlížet co možná nejobjektivněji. Nikdy jsem od něj nic nečetl ale po této knize musím uznat že to byl velmi inteligentní člověk znalý svého řemesla a velmi dobrý spisovatel. Je škoda, že není rozumě dostupných více jeho knih.

20.07.2018 5 z 5

Jak vystoupit z EU Jak vystoupit z EU Petr Mach

Nejsem priznivcem tohoto u nas vdecneho tematu ale knihu jsem si chtel precist. Jedna se ciste o jednostranne dilo napsane kratce po financni krizi. Kdyz clovek dnes cte tuto knihu musi si povzdechnout. Jsou urcite veci se kterymi s autorem souhlasim nicmene kniha neprinasi nic noveho a nic svetoborneho. Musim rict ze me fascinuje predstava autora o nenahraditelnosti naseho statu a jeho sily. Britanie spustila brexit a presto ze to byla jedna z nejvetsich a nejvyspelejsich statu EU nezda se mi ze by byla schopna vyjednat lepsi podminky. Bude rada kdyz nevyjedna o moc horsi nez mela. Dopad na Libru a ekonomiku komentovat nebudu. Predstava ze se zastupci EU budou bavit stejnym zpusobem s CR je absolutne naivni.

06.02.2018 2 z 5

Sametová revoluce Sametová revoluce Oskar Krejčí

Urcite je zajimave precist si nazor z druhe strany. Nicmene stejne jako pan Krejci kritizuje glorifikaci sametove revoluce zaver knihy naopak dehonestuje soucasne/porevolucni pomery. Ja osobne bych rekl ze skutecnost je nekde mezi. Clovek to tak proste musi brat. Neni to nezavisly nazor. Kazdopadne je kniha dobre napsana a urcite ji muzu doporucit.

25.01.2018 4 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Kniha na svou dobu velmi zajimava, nicmene reprezentujici pouze svou dobu a jeji zakonitosti. Mam dojem ze politici prvni svetove valky se nekterymi temito zasadami ridili ke sve vlastni zahube a zahube mnoha milionu. Jsem rad ze jsem si ji precetl jelikoz tato kniha byva hodne zminovana.

19.01.2018 5 z 5

Nová Evropa Nová Evropa Tomáš Garrigue Masaryk

Asi to uz clovek nedokaze dost ocenit. Je to hodne jednostranne cteni a je to jen dukaz toho ze i propaganda muze slouzit dobremu ucelu. Propaganda to totiz je v kazdem smeru. Doporucuji precist. Je to soucast nasi historie.

19.01.2018 4 z 5

Deformace demokracie? Deformace demokracie? Lubomír Kopeček

No nebylo to jako Era Nevinnosti ale rozhodne mi to vneslo trochu svetla do te demonicke legendy o opozicni smlouve. Diky pane Kopecku. Dobra kniha.

19.01.2018 4 z 5

Teorie a praxe totalitních a autoritativních režimů Teorie a praxe totalitních a autoritativních režimů Michal Kubát

Doporucuji. Myslim ze malo lidi chape rozdil mezi typy techto rezimu. Dobre napsano.

07.01.2018 5 z 5

Osmašedesátý Osmašedesátý Petr Pithart

Velmi dobra kniha. Doporucuji precist kazdemu ktereho toto obdobi zajima. Nepise se zde jen o 68 roce ale je obecne o povaze naroda a jeho vnimani historie budoucnosti a predstave o statu. Musim rict ze mi tato kniha pomohla pochopit proc nase politicka scena v dnesni dobe vypada tak jak vypada.

05.01.2018 5 z 5

Systémy politických stran Systémy politických stran Miroslav Novák

Velmi poučná kniha pro toho, kdo je trochu zmaten v tom, jak politické strany fungují, jak se dělí, jakým způsobem vynikají koalice, jaké jsou volební systémy apod. Nicméně se kniha příliš dobře nečte a často je čtenář zahlcen přemírou řekněme zbytečných termínů. Možná jen nejsem tak ostřílený, ale myslím, že běžného čtenáře po pár kapitolách odradí. Nicméně pokud se tím prokousáte jedná se o velmi užitečný přehled.

02.01.2018 4 z 5

Éra nevinnosti: Česká politika 1989-1997 Éra nevinnosti: Česká politika 1989-1997 Lubomír Kopeček

Zaprve musim rict ze pan Kopecek umi opravdu dobre psat. Na to, ze se tohle tema da podat neuveritelne nudne cetl jsem knihu jednim dechem. Byl jsem dite kdyz se tohle vsechno delo a opravdu si to moc nepamatuju a tahle knizka mi krasne osvetlila dobu. Urcite si od pana Kopecka neco dalsiho prectu. Vsem koho tohle tema zajima vrele doporucuji.

15.12.2017 5 z 5

Husajn kontra Chomejní: Irácko-íránská válka 1980-1988 Husajn kontra Chomejní: Irácko-íránská válka 1980-1988 Ivan Brož

Zajimave ale nsmirne dlouhe. Tento konflikt byl tak staticky ze polovina stran by zcela stacila. Cetl jsem Hvezdy proti Hvezdam od stejneho autora a musim rict libilo se mi to vic.

08.12.2017 4 z 5

Válka Válka Oskar Krejčí

Kniha se mi líbila. Musím říct, že první půlka byla trochu utahanější ale druhý půlka se četla velmi dobře. Většinu informací jsem znal ale určité věci se mi podařilo díky knize dát do souvislostí. Zajímavá knížka pro širokou veřejnost.

05.12.2017 4 z 5