DennisMoore DennisMoore komentáře u knih

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Když se pouštím do knih s takovou pověstí, bývám obezřetný. Co kdyby své pověsti nedostály, co když od nich na základě toho haló čekám víc? Naštěstí to není případ Problému tří těles, což je kniha v mnoha ohledech bez přehánění výjimečná. Tak originální zápletka, tolik podnětů k zamyšlení, tolik škodolibých hrátek se čtenářským očekáváním, tolik bezútěšna, ale zároveň i tolik zábavy. Rozumíte-li fyzice, pravděpodobně si v tom všem najdete ještě něco navíc. Paráda.

26.03.2024 5 z 5

Dávno Dávno Petr Janda

Upřímné a pokorné vzpomínky člověka, který toho v životě hodně dokázal, hodně měl, ztratil i našel. Jeden z mála případů, kdy bych si vážně rád poslechl i audioverzi.

17.03.2024

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

Skvělá atmosféra, skvělé postavy, skvělý příběh. Čili skvělá kniha. Moje první setkání s G. R. R. Martinem mimo Píseň ledu a ohně, a hned takový zážitek. Tak nějak tuším, že to nebude náhoda. Kam se nechám zavést příště?

17.03.2024 5 z 5

Octobriana Octobriana Ondřej Kavalír

Pánové Berger a Kavalír na to jdou dost, dost, dost dobře. Pomocí pěkně promyšlené mytologie vlastně rehabilitují původní, tedy ještě neukradenou Octobrianu, a zároveň vyprávějí příběh, jenž by mohla prožít už ta ukradená diva, které přibyla rudá hvězda na čele. Jestli tak úplně nevíte, o čem píšu, zagooglete - historie Octobriany - komiksu je vážně nesmírně zajímavá, a v této knize ji shrnuje i skvělý doslov. Líbí se mi, že Octobriana je vážně pojatý, leč stále brakový komiks, a hezky kontrastuje s odlehčeným, leč stejně brakovým Pérákem od Macka a Kopla. Svižný scénář hezky splétá různé motivy, na první pohled možná jednoduchá kresba je s každou další stránkou zajímavější a komplexnější. Mrzí mě jen to, že sovětský a americký lídr se jmenují Brežnin a Dixon. Proč jim nedat jména těch opravdových, když jejich tváře takřka mají, a neukotvit Octobrianu v alternativní minulosti ve stylu Moorových Strážců?

07.03.2024 5 z 5

Fakta a výmysly o dracích Fakta a výmysly o dracích Nikola Kucharska

Jedna z nejlepších, nejkrásnějších, nejnápaditějších, nejkouzelnějších knih, jaké jsem nejen v poslední době viděl. Máte děti? Kupte jim ji. Nemáte děti? Kupte ji sobě. Limit "od čtyř let" naštěstí ještě pořád splňuji a po prvním prolistování je mi jasné, že těmi desítkami, ne-li stovkami vtipných detailů se budu rád probírat při každé příležitosti. A při tom probírání budu nejspíš shánět další knihy Nikoly Kucharské.

07.03.2024 5 z 5

Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Andrzej Sapkowski

Mám sice raději, když se komiksový Geralt pouští do původních dobrodružství, ale pokud to musí být a scenáristé sáhnou po osvědčených Sapkowského kouscích, ať to prosím dopadne vždycky takhle skvěle.

17.02.2024 5 z 5

Cosmoknights 1 Cosmoknights 1 Hannah Templer

V poslední době často narážím na to, že komiksy s girl-power, respektive s LGBTQ tematikou, jsou tak nějak nejlepší. Přemýšlel jsem, proč mě tak baví, čím mě dokážou strhnout a jak je možné, že z konkurence tak vyčnívají, a asi jsem na to přišel. Ony totiž právě tyhle příběhy nezapomínají na to nejdůležitější - na sílu obyčejného lidství, na důležitost přátelství, lásky, ať je jakákoliv, na to, aby se lidé nebáli být sami sebou, bojovali proti předsudkům, pomáhali si... Ano, já vím, že to nejsou hodnoty, které by si LGBTQ komunita nějak uzurpovala sama pro sebe, a že se objevují i v jiných příbězích. Jenže v těch, které mám na mysli (Záleskautky, Nimona, Paper Girls, Ms. Marvel, Harley Quinn, Catwoman a mnoho dalších), jsou zkrátka nejlépe podané, nemůžu si pomoct. A Cosmoknights, které/kteří se objevily/i jako blesk z čistého nebe, jsou další taková pecka. Krásná kresba, skvělý příběh, živé postavy... A srdíčko na správném místě.

21.01.2024 5 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Skvělý návrat do Západozemí, zatím tedy alespoň takhle. Martinovo spisovatelské mistrovství je nezaměnitelné, a stejně jako v mnohasetstránkových knihách se mu i v relativně krátkých povídkách (které navíc, pokud tomu dobře rozumím, nebyly původně zamýšlené jako jedna kniha) daří na minimu prostoru neskutečně dobře vykreslit hlavní i vedlejší postavy, a pokud se rozhodne, že vám někdo bude sympatický, tak prostě nemáte na výběr a musíte tu postavu milovat. V tomto případě ty postavy, protože Dunk a Egg jsou zkrátka bezva. Na to, co prožijí, asi nezapomenete, a na konci knihy vám bude docela líto, že se s nimi musíte rozloučit.

21.01.2024 5 z 5

Hellboy: Ztracená armáda Hellboy: Ztracená armáda Christopher Golden

Hellboy, jak ho máme rádi. Christopher Golden přesně trefil tu potřebnou brakovou atmosféru, a pokud zůstanu u jeho příspěvků do již zavedených světů, dostal lepší - vděčnější příležitost než při Uncharted. Je to sólo dobrodružství, které na nic nenavazuje a na které nic nenavazuje, je to skvělá zábava a kvůli spoustě chyb v textu i krásným Mignolovým ilustracím by si to zasloužilo nové vydání.

17.01.2024 5 z 5

Obři, bacha! Obři, bacha! Jorge Aguirre

Přesně takový ten příběh, který dospělí napíší/nakreslí zároveň pro mladší čtenářstvo i sami pro sebe. Vždyť koho by neokouzlila kurážná, respektive hyperaktivní Claudette? Skvělá zábava, a moc děkuji za dárek! :)

17.01.2024 5 z 5

Cyberpunk 2077: Máš moje slovo Cyberpunk 2077: Máš moje slovo Bartosz Sztybor

Předchozí příběh ze světa Cyberpunku 2077 byl skvělý (aby ne, podívejte se, kdo ho dělal), tenhle je snad ještě o něco lepší. Bartosz Sztybor. To jméno budu, doufám, vídat na obálkách v tuzemsku vydávaných komiksů co nejčastěji, protože on fakt, fakt, fakt umí. Máš moje slovo je jako historka ze Sin City, drsná, akční, zábavná i překvapivá, a rozhodně ji lze s klidným svědomím doporučit i těm, kteří hru nehráli a nikdy nebudou. Je to poctivý uzavřený příběh, který se nijak nepřiživuje na cizí slávě. Paráda!

08.12.2023 5 z 5

Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Alex Nikolavitch

Letem světem Lovecraftem. Nijak zvlášť zajímavě zpracovaný Lovecraftův životopis, kniha mi ze všeho nejvíce připomínala takové ty komiksy, které dětem školou povinným přibližují osudy slavných osobností od Isaaca Newtona přes Marii Curie po Václava Havla. Zkrátka hezky podaná sbírka různých faktů, ale nic navíc raději nechtějte.

01.12.2023 3 z 5

Balada o dvou vlcích Balada o dvou vlcích Bartosz Sztybor

Bartosz Sztybor mě už nadchl dvěma úžasně ponurými příběhy ze světa Zaklínače, a tak jsem byl vážně zvědav, jak dopadne jeho špásování s Karkulkou, obzvlášť když i nádherná kresba Mikiho Montlló naznačuje, že tentokrát to bude více legranda a méně horor. Podle hodnocení vidíte, že jsem zase nadšený. Sztybor a Montlló totiž stvořili kompromis, v němž rozhodně není nouze o situační humor (příznivci a příznivkyně všemožných způsobů, jimiž může Marigold vytočit Geralta, jste tady správně), ale ani o napětí. Díky tomu, co parafrázuje, je děj povědomý, ale protože Sztybor je prostě skvělý scenárista, má čím překvapovat. A pak je tady konec. Ošklivý, ale jediný logický konec, který dokáže, že i když to tak někdy vypadá, Zaklínač zkrátka není pohádka, ve které se žije šťastně až do smrti.

26.11.2023 5 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Tenká, ale hutná připomínka toho, co se Stephenu Kingovi honilo hlavou než začal abstinovat :) Sice bych mohl mít výhrady například k uspěchanému konci a pár dalším věcem, jenže ta atmosféra... Ta atmosféra prostě všechny výtky hravě rozžvýká a spolkne. Úžasné je, jak krátká kapitola Kingovi stačí k tomu, aby dosáhl svého. Stačí třeba jedna věta, tu a tam i pěkně zlomyslná, a je to. K tomu si přidejte až poetické popisy měnících se ročních období, krásné ilustrace... Místy jako bych četl spíš báseň v próze, ovšem od opravdového mistra hororu.

21.11.2023 5 z 5

Star Wars: Věk Republiky - Padouchové Star Wars: Věk Republiky - Padouchové Jody Houser

Nějak nám ty v tuzemsku vydávané Star Wars komiksy přešlapují na místě. Ty poslední knihy z Vrcholné republiky mě bůhvíjak neoslovily, ačkoliv líčily nové osudy nových postav, no a v případě Padouchů (ale také Hrdinů, kteří vyšli současně) zase dobré a známé postavy doplatily na nezajímavé a krátké příběhy, které se drží v bezpečných mezích "oficiální fanfikce" a nemají moc co nabídnout. Navíc se mi úplně nelíbí, že obě knihy jsou opět poměrně útlé a bývaly by mohly vyjít v jedné... Jenže to by se tolik nevydělalo. Tak snad to příště už bude zase stát za to.

21.11.2023

Star Wars: Věk Republiky - Hrdinové Star Wars: Věk Republiky - Hrdinové Jody Houser

Nějak nám ty v tuzemsku vydávané Star Wars komiksy přešlapují na místě. Ty poslední knihy z Vrcholné republiky mě bůhvíjak neoslovily, ačkoliv líčily nové osudy nových postav, no a v případě Hrdinů (ale také Padouchů, kteří vyšli současně) zase dobré a známé postavy doplatily na nezajímavé a krátké příběhy, které se drží v bezpečných mezích "oficiální fanfikce" a nemají moc co nabídnout. Navíc se mi úplně nelíbí, že obě knihy jsou opět poměrně útlé a bývaly by mohly vyjít v jedné... Jenže to by se tolik nevydělalo. Tak snad to příště už bude zase stát za to.

21.11.2023 3 z 5

Já, Jára Cimrman Já, Jára Cimrman Jiří Šebánek

Asi nikdo nemůže Jiřího Šebánka nařknout z nedostatku nápadů. Naopak je to jejich přemíra, co zapomenutému géniovi v jeho podání trochu škodí. Šebánkovi jako by bylo líto nepoužít jakýkoliv vtip, ačkoliv je třeba zrovna slabší nebo vyloženě zavání trapností, a podle toho to pak vypadá. Jeho Cimrman je v porovnání s tím Svěrákovým a Smoljakovým mnohem dadaističtější a méně "uvěřitelně fiktivní", humor je nezřídka černý, různé slovní hříčky prakticky všudypřítomné... Člověk pochopí, proč se tehdy představy zakladatelů DJC neshodovaly, protože Šebánkův badatelský směr je zkrátka v lecčems jiný. Ne nutně horší, ale jiný. A Šebánek by býval potřeboval dalšího člověka - autora, který by jeho ohňostroj nápadů trochu zkrotil, respektive od kterého by si ho zkrotit nechal.

13.11.2023 4 z 5

Pickenský děs a další příběhy Pickenský děs a další příběhy Mike Mignola

První povídka je lovecraftovská hororová paráda, druhá je vlastně zpola taková anekdota s Hellboyem ve vedlejší roli, navíc skvěle nakreslená, a třetí výlet do minulosti má asi největší potenciál využití v Mignolově velevesmíru. Že v hlavních rolích nejsou známé postavy, mi nevadí, naopak díky tomu můžou povídky (a ty postavy) dopadnout všelijak. A také dopadají.

07.11.2023 5 z 5

Den nula Den nula C. Robert Cargill

Super návrat do světa, který na robotickou apokalypsu (několik prvních desítek stran) teprve ještě čeká a v němž si lidstvo teprve začne/začíná balit kufry. Odminula víme, jak to bylo, ale nevíme, jaké to bylo. A protože je C. Robert Cargill fakt dobrý vypravěč, jsem rád, že nás vzal, ať se na to podíváme. Provází nás opět skvělá hlavní postava, která je plná zajímavých dilemat na téma program versus svobodná vůle, ovšem příběh je poněkud béčkovější a krátký, takže mi trochu vadilo, že se v něm všechno muselo stát hned a někdy byl akční tak nějak za každou cenu. Moře rzi se mi tedy líbilo víc, ale nedá se říct, že by mě Den nula zklamal. Pokud bude další díl, počítejte se mnou.

07.11.2023 4 z 5

Smrtihrad Smrtihrad Mike Mignola

Jediný komiksový hrdina, který trumfne Hellboye, je malý Hellboy. Je totiž navíc roztomilý! A jak! Kdyby celá kniha byla jen o tom, jak ten puberťák dovádí na nové základně Ú.P.V.O., byl bych šťastný jako blecha... Jenomže Mike Mignola by se s tím nespokojil, a tak i tohle klukovské fantazírování opentlil patřičnou dávkou mytologie a napětí. Příběh plynule navazuje na předchozí knihu a já mám pocit, že je to pořád "jen" rozjezd něčeho většího, na co se dost těším.

26.10.2023 5 z 5