denjis2957 denjis2957 komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pani Mornstajnovou, jako vetsina lidi, co se kdy k jejim dilum dostala, naprosto zboznuju. Jeji neuveritelna, ctivost, hloubka, s kterou umi vykreslit osudy postav tak, aniz by to nepusobilo monotonne ci prehnane a take primereny pocet stran, ktere mi knihu vzdy dovoli do max jednoho dne docist je neco, co se u autoru dnesni doby vidi malokdy. Ackoliv take miluji jeji styl, kdy si za tema vybira osudy rodiny, ktery je nasledne vylicen v prubehu staleti a ruznych politickych obdobi nasich dejin, je treba poznamenat, ze toto stejne tema uz pomalu zacina nudit, a to i presto, ze autorka vzdy prijde s trochu jinym napadem a lidmi v nem. Slepa mapa je za mne jeji nejlepsi knihou. Kazdopadne si myslim, ze do budoucna by se autorka mohla zamerit na soudobejsi dejiny a starosti lidi dnesni doby. Kdovi, treba aktualni pandemie zazehne v jeji mysli napad na novy tragicky namet :))

30.03.2020 5 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

O knize jsem jiz od dob jejiho vydani slysela spoustu pozitivnich ohlasu, a proto jsem nevahala a sama se do cteni pustila. Je presne takova, jakou byste od byvale prvni damy USA, navic cernosky, vyrustajici v dobe genderove nerovnosti ocekavali. A ja jsem za to rada. Je mi jasne, ze jeji neustale upozornovani na jinou barvu pleti, ktera ji vede po cely zivot a mnoho jejich rozhodnuti take ovlivnila, se muze nam cechum zdat az prehnana. Je treba si ale uvedomit, ze Amerika ma naprosto odlisnou kulturu nez my, a spousta veci je treba brat jinak. Libi se mi na ni jeji optimismus a inteligence, ktera knihou proplouva od zacatku do konce. Taktez jeji potreba upozornit na problemy dnesni doby, zejmena obezita deti a celosvetova potreba vzdelavani je neco, co je mi sympaticke. Smutne vtipna je i cast, kdy naprosto bez zabran sebevedome komentuje svuj vztah k nastupci jejiho muze na post prezidenta, Trumpa. Jako negativum musim rict, ze je kniha mnohdy zbytecne zdlouhava, urcite bych si dokazala predstavit ji zkratit o dobrych 100 stran, coz prispeje k lepsi ctivosti. Je pekne, ze nezapomina na sve koreny, rodne mesto, pratele, bratra s maminkou a celkovou minulost pred poznanim Baracka, a uvedomuje si, jak to prispelo k jejimu celkovemu pohledu na pritomnost. Za mne pekne 4 hvezdicky.

30.03.2020 4 z 5

Knihy od Ládíka mám nesmírně ráda - možná i proto, že máme podobný smysl pro humor a sdílím jeho životní postoje. Pokora, umění se odprostit od zbytečných předsudků a přizpůsobení se místní kultuře jsou totiž bohužel vlastnosti, které u mnoha Čechů stále postrádám.
Humor při bádání turisticky ne příliš frekventovanými zákoutími naší planety knize opravdu nechybí (s čímž má bránice nepochybně souhlasí). Zároveň je příběh psán velmi poutavě a je nám přiblížen život místních. Díky vzniklým, mnohdy i ne zrovna příjemným situacím jsem měla po přečtení pocit, jako bych tyto dobrodružství zažila já sama (zde zase zaplesala má cestovatelská duše). Je mi sympatický i fakt, že se vždy dozvím něco, co mně donutí si poté o daném tématu zjistit více, jako je v tomto případě tamní napjatá situace v Arcachu nebo arménská genocida. O inspiraci pro mé další plány na cestování nemluvě.
Bez povšimnutí není ani Ziburův spisovatelský vývoj, kdy je dle mého názoru kniha v porovnání s předešlými díly více poutavější a humor příjemně/nenásilně doplňuje celý příběh (než aby tomu bylo naopak).
Budu se se zvědavostí těšit, kam nás Ládík při svých putováních zavede příště..

Malý tip na závěr: oblíbila jsem si také autorovu facebookovou stránku, kde se vždy po přečtení knihy ráda vracím hledat album fotografií věnované právě té konkrétní cestě. Tak si můžu lépe přiblížit děj, nebo porovnat vyprávění o lidech a přírodě s obrazovým doprovodem. Třešničkou už pak jsou jen jejich popisky, které obsahují více humoru než politické debaty před volbami.

30.12.2017 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Do přečtení této knihy jsem se pustila s velkou zvědavostí, protože na romány Jane Austenové jsem slyšela hodně pozitivních ohlasů. Musím ale přiznat, že mně kniha zklamala. Přijde mi poněkud přeceňována. U dobrých knih mám neustálé nutkání přečíst je celé najednou, nemohu se od nich odtrhnout. Tady to takhle ale nebylo. Prvních cca 150 stránek mi přišlo velmi nudných. Někde byly zbytečně složité zápletky a myslím, že humoru se dalo vytěžit také více. Kdyby k sobě byly hlavní postavy více upřímné, mohli bychom si odpustit minimálně takových 100 stránek postupného přechodu od nenávisti až k zamilovanosti. Nicméně konec knihy se mi už líbil. Tato kniha nenadchne ale ani neurazí. Jsem ráda že jsem ji přečetla, protože jsem si chtěla udělat svůj vlastní úsudek o tvorbě této spisovatelky. Možná se v budoucnu vrátím k nějaké jiné knize, nicméně teď musím udělit pouhé 3 hvězdičky.

01.07.2015 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tahle kniha mně velmi zasáhla. Je neuvěřitelně čtivě a realisticky napsaná, zároveň ale také ohromně poučná a překvapující. V první řadě, vůbec bych nečekala, že tento příběh může vyprávět tak mladá dívka, navíc velmi inteligentní, zdá se. Je velmi zajímavé přemýšlet o celé situaci z jejich úhlu pohledu. To, že je droga stmeluje, pomáhá jim překonat těžkou dobu a problémy všedních dnů, ale také je paradoxně drží při životě. Ani na okamžik jsem nepřemýšlela nad tím, že si za svou závislost mohou sami, naopak. Christiane víc než o sobě a o její závislosti ukazuje pohled na dobu, ukazuje, že závislost je situací nejen špatné výchovy, ale také prostředí a vlastně i celé společnosti. Varuje a nabádá, aby se lidé vyvarovali podobných úskalí, dobře ale víme, že cesta pryč je v jejich situaci velmi složitá. Kniha v sobě nese spoustu poselství, které není třeba rozebírat, každý si v něm najde to své a možná si pak více budeme vážit svého života se všemi úskalími, které zažíváme.

17.06.2015 5 z 5

Dědictví Dědictví Eva Tvrdá

Spisovatelka velmi zaujatě a s citem vypráví o ne zrovna tak pradávné minulosti místa mně ne až tak cizího. Jsem ráda, že se někdo konečně rozhodl psát o oblasti Hlučínska, myslím, že je to region velmi zajímavý.
Nicméně z pohledu literárního musím přiznat, že 'Třešňovou alejí' je pro mně stále favoritem. Toto dílo se mi také líbilo, ale především příběh Agnes. Je mi jasné, že v ostatních částech se autorka chtěla podělit o skutečné osudy a vyprávění lidí, kteří válku ve Slezsku skutečně zažili a po dlouhé době se pokusili 'vrátit do minulosti', ale nějak mi prostě nepřirostli k srdci tak, jako s hrdinkou na začátku knihy.
Nicméně doufám, že toto není poslední autorčin román odehrávající se v malebné krajině Hlučínska. A pokud jí bude docházet inspirace, nebude mi vadit, pokud se zaměří na mou rodnou, nedaleko se nacházející Opavu, bývalé hlavní město Slezska s mnoha památkami a kulturním vyžitím, místu mému srdci tak blízkému. :)

04.06.2015 4 z 5

Deník Deník Anne Frank

Kniha mně překvapila, ale zřejmě z jiného úhlu pohledu než ostatní. O statečnosti mladé dívky a její rodiny ani nemluvě. Spíše tím, jak dokazuje, že dívky podobného věku jsou bez ohledu na dobu a okolnosti v mnoha ohledech stále stejné. Bavilo mně to, že Anna řešila stejné problémy jako dnešní dívky, byla upřímná, snad občas trochu rozmazlená a stále hledající svou identitu. Také je zajímavé, jak s postupem času dospívala a vytříbila své názory. Její často až velmi optimistická a energická povaha mně často při čtení nutila k myšlenkám na svůj život, na to, kolik smělých plánů a odvahy v sobě měla, na to, jaké možnosti máme dnes a nedokážeme toho využít. I přes její mladý věk si jí velmi vážím.

05.04.2015 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Tato kniha mně velmi zklamala. Jde vidět, že autor sice má postavu nastudovanou, ovšem na jednotlivé detaily se zřejmě soustředil více než na děj samotný. Nemastné, neslané.. Občas jsem se sice pousmála, ale to jen velmi zřídka. Naprosté mrhání originálním námětem, obálka knihy zaujala, více než dvě hvězdičky si ode mně však nezaslouží.

04.04.2015 2 z 5

Perfektní kniha, která je zároveň velmi aktuální. Znám bohužel mnoho osob, které se povahou panu Broučkovi v mnohém podobají. Krásné satirické provedení lidské hlouposti a omezenosti a zároveň také jedna z mála knih školní povinné četby, která mě opravdu bavila!

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Miluji knihy, které jsou nadčasové!! Zábavné, satirické, k zamyšlení.. Je to až k neuvěření, jak se mohla malá vesnice z 19. století tak podobat mnohým českých městům ze století dvacátého prvního. Mimochodem za velmi povedené považuji také filmové zpracování pana Friče z roku 1933. Netřeba více dodávat, je opravdu málo knih, které by tak jednoduše dokázali vystihnout dnešní dobu :D

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Pro mně ukázka toho, jak mají vypadat učebnice dějepisu. Strhující příběh dokáže naprosto zaujmout. Je zde bez zbytečných přikrášlování vylíčen osud naší malé, ale zároveň statečné a historií bohaté země. Vřele doporučuji všem, kterým není historie cizí a jsou ochotni strávit nějaký čas ponořením se do příběhu, který se sice zdá být zapsán tak dávno, ale jehož následky si neseme dodnes. Myslím, že každý, kdo má aspoň kus vlasteneckého cítění, bude nad otázkami zde položenými přemýšlet a snažit se přijít na odpověď, co vedlo lidstvo k takovýmto činům. Nezapomínejme, že dějiny jsou tu od toho, abychom se snažili poučit se z chyb svých předků!
Pokud se zajímáte o historii naší země a události v knize popisované jsou vám již dobře předem známy, nezapomeňte na skutečnost, že sama autorka v úvodu určenému pro české čtenáře vysvětluje skutečnost, že kniha je originálně vydánav USA a tudíž psána pro američany, kterým nejsou naše dějiny až tak známy. I tak si ale myslím, že není na škodu zopakovat si a souvisle v myšlenkách projít jednotlivé souvislosti a okolnosti české dějinné mozaiky, která do sebe zapadá jakožto puzzle naší minulosti.
Excelentní kniha, madam Albright!

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Na tuto knihu jsem se upřímně těšila, ale přiznám se, že jsem od ní čekala mnohem více. Je možné, že roli zde hraje můj věk. Až budu starší, zřejmě více porozumím problémům hlavních postav. . Nevím, mám radši knihy, které jsou více k zamyšlení, tohle prostě asi nebyl můj šálek. Každopádně, kniha je to dobrá, na pobavení a odpočinek ideální, lehce ze života, velmi pravděpodobně se v budoucnu stane námětem dalšího z českých celovečerních filmů (možná jakýsi nástupce Vieweghových děl).
SPOILER!!!: hlavně závěrečná část s nečekaným úmrtím jedné z postav mi přijde zbytečně nadnesená, jako by autor měl pocit, že dílu ke konci chybí nějaký zásadní zlom (zřejmě zde autor poukazuje na to, že ne všechno může skončit happy endem, a tak se snaží úspěch ostatních hrdinů vykompenzovat právě smrtí Šampóna)

09.03.2015 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Jednoduše: až mrazivě aktuální a nadčasové. U knihy potřebuju přemýšlet, hledat, co je psáno mezi řádky, co tím autor vlastně myslel, ne jenom hloupě pročítat odshora dolů a zase rychle na další stranu. U tohoto díla mám pocit, že je dotáhnuté do maximálního detailu. Důkaz, že málo znamená více. Kéž by v dnešní době bylo více autorů, jako je pan Čapek..

Třešňovou alejí Třešňovou alejí Eva Tvrdá

Kniha je báječná, prostředí Hlučínska je kouzelné, zvláště, pokud je vám toto prostředí dobře známo (pro mě, která bydlí v knize taktéž zmíněném městě Opava, zároveň srdcová záležitost). Perfektně vyjádřený popis krajiny (můžu potvrdit, že se zakládá na skutečnosti) a také lidí. Teď už alespoň chápu chování místních, tzv. Prajzáků, kterým život nikdy nedal nic zadarmo a kteří za ta léta ani pořádně neví, za jakou národnost se mají považovat.