DendousSKS DendousSKS komentáře u knih

Válka nemá ženskou tvář Válka nemá ženskou tvář Světlana Alexandrovna Alexijevič

„Zavírali všechny, kdo byli v zajetí, přežili v německém lágru - zkrátka všechny, kteří viděli Evropu. A mohli vyprávět, jak žijou lidé tam. Bez komunistů. Po Vítězství všichni zmlkli. Byli zase zticha a báli se jako před válkou."

25.02.2024 5 z 5

Nezvěstný Nezvěstný Egon Hostovský

„Bůh ví, proč se za přátelství a lásku lidé stydí, kdežto nepřátelství a nenávist vyjadřují manifestačně."

07.01.2024 4 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

"Tolerance je v podstatě povýšenecký postoj jednoho člověka vůči druhému."

17.09.2023 4 z 5

Fámy Fámy Hugo Claus

Pochybování je zdravé. Pochybnosti dokazují, jak málo reality zvládáme."

16.09.2023 1 z 5

Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti Karel Veselý

"Přitom nuda byla ještě v 60. letech hybatelem společenských změn, protože prázdný čas volal po naplnění, kdežto nyní je naopak zcela naplněn nezastavitelným proudem neurostimulací z našich mobilů." (Franco Berardi)

09.07.2023 5 z 5

Deníček psychiatričky Deníček psychiatričky Anna Moricová

"Je o.k. cítit se debilně, pod psa, nanic, někdy i na chcípnutí. A stejně tak je o.k. nechtít tomu sem tam čelit. Ale utíkat k něčemu, co stejně nic nevyřeší a jen vás to na chvilku utlumí a odřízne od všeho, už o.k. není."

18.06.2023 4 z 5

Zinkoví chlapci Zinkoví chlapci Světlana Alexandrovna Alexijevič

"Dávali nám vyznamenání, která nenosíme. Vyznamenání, která jsme získali čestně v nečestné válce. Zvou nás, abychom přišli promluvit do škol. Ale o čem mám vyprávět? O tom, jak jsem poprvé zabil. O tom, jak se doteď bojím tmy, a když něco spadne, že sebou trhnu. O tom, jak jsme brali zajatce, ale k pluku jsme je nedovedli. Ne vždycky..."

14.06.2023 5 z 5

Na Zemi jsme na okamžik nádherní Na Zemi jsme na okamžik nádherní Ocean Vuong (p)

"Možná, že při pohledu do zrcadla nehledáme jenom obraz krásy, ať už je jakkoliv klamný, ale třeba se také ujišťujeme, že jsme, navzdory skutečnosti, stále naživu."

10.04.2023 3 z 5

Příběh české rekordwoman: Zákulisí největšího sportovního skandálu první republiky Příběh české rekordwoman: Zákulisí největšího sportovního skandálu první republiky Pavel Kovář

"Často mě večer při ulehání ke spánku přepadá pocit, že když se mi v průběhu dne nic zlého nestalo, měla bych to považovat za velký dar od života a snad i jakousi milost. Nebo náhradu za vlny klepů, tajemných šepotů a narážek, které mají nevyzpytatelné přílivy i odlivy."

10.03.2023 4 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

„Tvá matka umřela samotou." opakovala vždy babička. "Já si myslím, že ji zabilo zoufalství. Dělala jen věci, ve které nevěřila, tak se musela uvnitř cítit mrtvá léta předtím, než to nakonec vzdalo i její tělo."

25.02.2023 5 z 5

Atomové návyky Atomové návyky James Clear

"Profesionálové dodržují harmonogram, amatérům do toho vždycky něco přijde. Profesionálové vědí, co je pro ně důležité, a jdou si cílevědomě za svým. Amatéři se nechají svést na scestí naléhavostmi života."

16.01.2023 4 z 5

Sex a lži Sex a lži Leïla Slimani

„Lidé se sem chodívají dívat na Španělsko v dálce. Někteří sní o odjezdu. Já neodjedu nikdy. To, co by mělo zmizet nebo se změnit, nejsem já."

21.12.2022 4 z 5

Venezuela: Rozklad ráje Venezuela: Rozklad ráje Eduard Freisler

Mottem Venezuelské ústřední univerzity je citát "Dům, který poráží temnotu". Temnotou jsou myšleny ignorance, fanatismus, oprese a diktatura. „Chavistas záměrně vychovávají generaci ignorantů. Je pak jednoduché s takovou masou lidí manipulovat a následně ji ovládat." (Carlos Molina)

19.11.2022 5 z 5

Život na míru Život na míru Marek Rabij

"Dříve či později mizí i nadšení, nebo spíš zoufalství, které člověka přiměje trávit u stroje deset dvanáct hodin denně v naději, že si jeho obětavosti někdo všimne a ocení ji, zvýší mzdu a povýší ho. Dokud existuje naděje, není ještě nejhůř. Když naděje zmizí, nezbývá než uchýlit se k ironii."

10.10.2022 4 z 5

Deník bláznivého starce Deník bláznivého starce Džuničiró Tanizaki

"Už teď se mi zdá, že slyším hlas, který říká: „Tak tohle jsi provedl a tamhleto spáchal, a teď máš tu drzost, že chceš v klidu umřít? Co tě vede! Trpět si zasloužíš, tak trp!""

04.07.2022 2 z 5

"Když natočím o Číně reportáž, která pro diváky vyzní pozitivně, dostávám anonymní vzkazy, že jsem čínský komunistický agent. Pokud se reportáž týká nějakého tématu vnímaného negativně, jsem zase agentem židovsko-havlovské mafie. Člověk se prostě v Čechách nezavděčí."

06.05.2022 4 z 5

Domov na konci světa Domov na konci světa Michael Cunningham

"Mrtvým toho dlužíme ještě míň než živým a že naše jediná šance, jak dosáhnout štěstí - a to dost malá šance - spočívá v tom, jsme-li schopni a ochotni přijímat změny, které nám život přináší."

26.01.2022 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

"Uvědomuje si, že domov je výsadou i pastí."

28.12.2021 4 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

"Má zvědavost byla zkrátka mnohem silnější než snaha řídit se nároky etikety a zdravého rozumu."

24.11.2021 2 z 5

Putinovi trollové Putinovi trollové Jessikka Aro

„Každý, na koho zaútočí nějaká pomlouvačná kampaň, by měl chápat, že rozumní lidé, kteří fenomén znají, dokážou rozlišit, co je házení špíny a co jsou fakta." (Martin Kragh)

28.09.2021 4 z 5