Denaille Denaille komentáře u knih

Štvanice na ďábla Štvanice na ďábla André Wiesler

Druhý díl mě nebavil tak jako první, ale trochu jsem to čekala. Většinou se stává, že v trilogiích bývají ty středové knihy spíše jakýmsi průměrem celé trilogie a nesou takovou vysvětlovací funkci. Více se toho dozvídáme o Georgovi a nastává tady stěžejní zlom děje, kdy se Hagenova povaha stává tou zlou, což už ale víme od začátku. Člověk se u toho nenudí, protože i přesto, že se dozvíme další část Hagenova života, pořád toho nevíme dost...

26.12.2011 4 z 5

Demonata Demonata Darren Shan (p)

Zatím se mi to hodně líbí. Číst to v deseti, tak jsem posr*** strachy.
Autorova minulá sága ovšem začínala taky tak. První díly byly velmi dobré, ale jak knih přibývalo, přišlo mi, že se kvalita snižuje. Doufám tedy, že atmosféra prvního dílu bude stejná i v těch dalších... :)

20.12.2011 5 z 5

Pán čarodějnic Pán čarodějnic André Wiesler

Vůbec jsem netušila o co v téhle knize půjde. Začátek vypadal slibně, ale pak se děj najednou odebral do úplně jiných končin a místy to zavánělo nudou. Přestože se mi už do čtení nechtělo, prostě jsem musela číst dál. A někde uprostřed knihy jsem si uvědomila, že se mi nechce přestat číst.
Velmi mě zaujalo prostředí a postavy. Nejenže si nedokážete vybrat stranu, ke které se přikloníte, ale ani nevíte, která postava si zaslouží, abyste ji postavili nad tu či onu. Z hodin dějepisu jsem vždycky přikláněla spravedlnost na stranu husitů. Ale kde je ta spravedlnost teď? Osudy lidí v té době a jejich předurčenost jejich dědictvím zobrazuje život. A Bůh nejspíš není na ničí straně...
Po dočtení všech tří dílů je mi nezbývá než uznat, že první díl je z nich nejlepší. Konec to zabil, něco takového nejspíš nikdo netušil a přiznám se, že já brečela.

18.12.2011 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Troufám si říct, že je to Bible budoucnosti... Sice se autor netrefil tak jako Orwell (troufnu si to přirovnat právě k němu. Orwell popsal totalismus ještě před tím, než nastal. Nakonec třeba Bradbury popsal režim, který teprve nastane), ale jisté náznaky dnešní společnosti v tom jsou. Například masa lidí ovlivňující ostatní. To, co se dneska považuje za out není výplodem jedince, ale nějaké skupiny lidí. Stejně tak to může dopadnout s knihami. Copak už dneska neexstují čtečky? Možná bude stačit pár desítek let, technologie se posune dál a klasické knihy v pevných deskách už nebude zapotřebí... Pak už stačí jenom několik málo pošklebků nebo urážek typu: "Ty nečteš přes čtečku?" nebo "Kdo by se dneska tahal s tak těžkou knížkou?" Z čehož bude mít jedinec pocit nesounáležitosti, bude se cítit vyřazen společností a místo toho, aby byl outsider, raději odloží knihy. Autor v tohle sice zachází dál, ale nevím, proč by taková budoucnost nemohla být možná.
Ale nejde tady jen o to, zda je taková budoucnost možná. Je to především varování právě před takovou budoucností. Existuje stále hodně lidí, kteří knihy bezmezně milují. Ale síla masové většiny by se neměla podceňovat. Dřív nebo později se slabší jedinci nechají ovlivnit a pak to půjde do kytek.
Člověk si musí stát za svým, zvlášť když ví, na které straně je pravda... To chápu jako hlavní myšlenku knihy.

15.12.2011 5 z 5

Zkřížené hnáty Zkřížené hnáty Patricia Briggs

Čas, který uběhl od přečtení třetího dílu, se mi snažil namluvit, že jde jen o průměrné fantasy knížky. Dokonce jsem se zastyděla, že mě něco takového vůbec napadlo.
Kam se na tohle hrabe Hugner Games nebo Smečku...
Opravdu si myslím, že se autorce podařilo stvořit něco nového, neokoukaného a opravdu smysluplného. Po těch šílených love story a neuvěřitelně spletitých trojúhlenících jsem si konečně mohla pošmáknout nad dějem, kde hlavní hrdinka neřeší, koho si sakra vybrat, ale má v tom jasno. Postavy a jejich charaktery jsou přesně dané, víte, kde je v příběhu jejich místo. A především je vám jasné, proč a co dělají.
Jediný nedostatek už tady někdo vzpomenul a to neustálé opakování. Ale už je to dost dlouho, co jsem četla poslední díl a byla jsem ráda, že věci byly znovu průběžně vzpomínány, protože jsem si je opravdu nepamatovala a takhle jsem se snáze dostala do obrazu.

28.11.2011 5 z 5

Smrtí život začíná Smrtí život začíná Gabriela (Gauri) Chrastilová

Myslím, že je to přesně ten t yp knížky, která potěší nezadané třicátnice, které ještě v patnácti šíleně žraly fantasy. Čili pro někoho jako já akorát za deset let. :D
Děj není vůbec špatný, hodně jednoduchý. Jen jsem místy měla pocit, že čtu nějakou porno povídku. Asi bych v tomhle bodě trochu ubrala a přidala na zápletce.

16.11.2011 3 z 5

Meluzína, dívka jménem Ema Meluzína, dívka jménem Ema Ondřej Netík

Přiznávám, že jsem knihu četla hodně dávno, ale stále si pamatuji, jak mě dostala. Přesně takový druh fantasy prostě miluju.
I přesto, že jsem neznala první díl jsem se nakonec odhodlala číst a nešlo toho litovat. Spolu s knihou Daň Peklu je tohle moje srdcovka a doufám, že seženu i další knihy.
Tenhle český autor je pro mě v naší zemi prostě jednička...

15.11.2011 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Garp rozhodně není můj šálek čaje. Mám raději jiný žánr, ale ohlasy na dílo mě přiměly, abych si ji přečetla. Nemůžu říct, že bych se u ní zvlášť bavila, autorův humor asi nepochopím (možná až za pár let). Kniha ve mě nezanechala žádné pocity. Když jsem ji dočetla, řekla jsem si: "Hurá, mám to z krku!"
Ale četla se mi dobře, to musím nechat. Střídaly se chvíle, kdy to byla nuda a kdy se naopak něco dělo. Jako takového čtení do podzimního počasí, k čaji se to dá...

14.11.2011 3 z 5

Médeia Médeia Eurípidés ze Salamíny

Jediný záblesk jakéhosi zamyšlení ve mě vyvolal osud Medei pouze na základě seriálu Lovci duchů. Chlapci se potýkali s duchem ženy, která po cestě stopovala muže a který byl někdy nevěrný, toho zamordovala. Postupně zjistili, že její manžel jí byl nevěrný a tak zavraždila svoje dvě děti. Když si uvědomila, co udělala, spáchala sebevraždu. Padla tam věta, že se to u některých žen stává běžně. Nevím, nakolik je to pravdivé, ale když jsem četla, nemohla jsem si tyhle dvě věci nespojit.
Nějaký feminismus jsem v tom ani tak necítila. Spíše jako takové psychologické drama... Ať už je to z kteréhokoliv století, je to současné dílo. Hledat v tom vinu muže nebo ženy je zbytečné, protože většinou nesou vinu oba.

12.11.2011 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Když jsem tady v databázi viděla hodnocení, řekla jsem si: "Sakra, to může být dobré!" Na internetu jsem prohledala seznam knih v městské knihovně a vida, byla tam...
Čekala jsem, že to bude trochu delší... a co se váhy týče trochu objemnější. Přečetla jsem se to pár minut po tom, co jsem vyšla z knihovny, když jsem čekala na autobus.
Je to pěkná povídka, mám ráda stromy - jsou takovým symbolem života.
Člověk opravdu dokáže zázraky, když se mu chce.

10.11.2011 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

O téhle sérii jsem slyšela už delší dobu a když jsem si konečně řekla, že je načase si ji pořídit. Spletla jsem se a místo prvního dílu si koupila třetí. Ale alespoň mě to přimělo mít doma celou sérii a ne jen první díl.
Věděla jsem, že ohlasy jsou pozitivní, takže jsem byla zvědavá, co na tom všichni vidí a jestli to nebude něco podobného sáze Stmívání, protože to u mě bylo, jakoby se historie opakovala.
Musím říct, že tentokrát se to nejspíš nezvrhne v něco tak oslavovaného a zavrhovaného zároveň, ale i tak si získá hodně fanoušků.
Děj je možná jednoduchý a hned na začátku se dalo říct, kdo nakonec vyhraje. Ale je v tom i dávka nepředvídatelnosti a to se mi líbí. Navíc po přečtení Smečky, kde je šílené zaláskované story mi tentorkát tenhle trojúhelník přišel jako reálnější a rozhodně příjemnější.
Hlavní hrdinka místy působí celkem normálně. Autorka ji nechvává dělat i to, co se nám nemusí líbit. Udržuje činy postav přiměřené jejich povaze a nedá se říct, že jsou jejich činy z hlediska reality nepochopitelné.
Trochu mi vadil použitý přítomný čas, podle by byl mnohem lepší klasický minulý. Ale s tím se už asi nic neudělá.
Když to srovnám s dalšími YA kousky z poslední doby. Jednoznačně je překonává...

02.11.2011

Most do země Terabithia Most do země Terabithia Katherine Paterson

Podle obálky jsem nejdřív čekala něco úplně jiného, takže mě to ze začátku mírně zklamalo. Ale i tak mě to chytlo a četla jsem dál. A bulela jsem jak želva, takový zvrat jsem ani v nejmenším nečekala.
Tenkrát mi bylo možná okolo třinácti, ale šíleně to na mě zapůsobilo. Když jsem zjistila, že existuje i film, bála jsem se, že ho zkazí jako Eragona, ale zkusila jsem to. A můžu říct, že je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů.

30.10.2011 5 z 5

Sanditon Sanditon Jane Austen

Sice jsem už pár knih od Austenové přečetla, ale nemůžu se považovat za takového odborníka, abych v tomhle díle hledala nějakou rapidní změnu ve stylu nebo volbě slov. Kdybych to nevěděla, nikdy bych neřekla, že to dopsal někdo jiný.
Možná se mi líbí ještě mnohem víc než Rozum a cit nebo Pýcha a předsudek. Stalo, že jsem se v některých místech dost nasmála. Hlavně při Edwardově nezdařilém únosu. Možná, že trocha toho vtipu je právě příčinou Marie Dobbsové a vůbec to nezkazilo výsledný dojem.
Co se týče děje. Ze začátku se to opravdu trochu táhlo. Prvním padesát stránek mě to nijak neoslovilo, ale pak jsem se zažrala a během pár hodin jsem to měla v sobě.
Zápletka tentokrát měla spád. Nešlo jen o pouhé převyprávění vztahu dvou lidí, ale stalo se tam cosi, co vás nesmírně zajímá, ale během celé té doby vás autorka nechá v nevědomosti a rozuzlení je až na konci.

30.10.2011 5 z 5

Vzpoura Vzpoura Andrea R. Cremer

Druhý díl je oproti prvnímu opravdu o něco slabší. Tady jsem si hodně uvědomovala tu nesmyslnost toho love story, kdy se Calla nedokáže rozhodnout, zda chce být s Shayem nebo Renem. Přišlo mi to dost laciné a konec tomu všemu nasadil korunu.
Pozitivní jsou určitě nové zvraty v ději a sblížení se se světem Hledačů a objasnění některých záhad ohledně Strážců...
A i přes nedostatky, kterých tam bylo dost jsem ochotna koupit si další díl, jelikož v porovníní se Stmíváním nebo Školou noci je to na úplně jiné úrovni.

24.10.2011 4 z 5

Smečka Smečka Andrea R. Cremer

Popravdě jsem čekala něco podobného Škole noci. Nebo přinejmenším něco na způsob úžasně krásných vlkodlaků a dalších bytostí a samozřejmě nějakou zápletku, kde hlavní hrdina či hrdinka musí zachránit svět.
Příběh mě hned od začátku zaujal, určitě je originální.
Co mě však zrovna nenadchlo je vztah hrdinky k Renovi a Shayovi. Jasně... musí tam být vždycky nějaké love story, ale v tomhle případě se to mohlo brát trochu vážněji. Shay mi přišel jako chudák chlapeček, co se musí držet maminky za ručičku. Oproti Renovi by u mě neměl šanci. A vůbec... nemám ráda milostné trojúhelníky. Je to takové ohrané.
Jelikož už mám rozečtený druhý díl, vím, že se to poněkud změní, ale i tak pro mě nepředstavuje žádného mužského knižního idola. To už i Edward byl lepší (a to ho nemám ráda).
Každopádně, jak už jsem řekla. Oceňuji originalitu, spád a taky dobře propracované detaily nového pojetí "vlkodlaků" a jejich světa, ve kterém se musí prosadit. Strážci a Hledači jsou přínosná novinka do bytostí fantasy světa. Místy mi to trochu zavání náboženskou tématikou, ale to mi rozhodně nevadí.
Rozhodně ji doporučuji. Je to po dlouhé době kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout a přitom to není žádný škvár, ale kvalitní příběh.

23.10.2011 5 z 5

Psychologie v otázkách Psychologie v otázkách Petr Bakalář

Oceňuji jednoduchost a praktičnost téhle knihy. Dokáže ji pochopit každý (dokonce i já).

22.10.2011 3 z 5

Tao Te Ťing Tao Te Ťing Lao-c´

Kdo si stále netroufá na bibli, tak tohle ji nahradí...
Bez některých autorových poznámek bych se sice obešla ale některé byly naopek výstižnější než samotný text.

16.10.2011 5 z 5

Milión Milión Marco Polo

Na tu dobu, ve které byla napsaná, se dá možná považovat za bestseller, ale dnes už asi zaujme jen menšinu.
Alespoň pro mě bylo hotové utrpení ji vůbec dočíst. Několikrát jsem to chtěla vzdát, ale jak už to u mě bývá, snažím se vždycky všechno dočíst. Někdy jsem jen automaticky četla text a netušila, o čem to vůbec je. Ve většině případech byla struktura úplně stejná a nudila... Co je to za lidi, co jedí, co dělají, co se tam pěstuje... u některých částí se člověk musel smát.

16.10.2011 1 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Nevím, jaké budou ty další díly, ale tohle je zatím to nejlepší, co jsem od Kinga četla v rámci téhle série. Novými postavami autor udělal to nejlepší, co mohl. Nabylo to na akčnosti a děj rychleji odsípal.
Doufám, že ty další budou stejně dobré...

13.10.2011 5 z 5

Goya Goya Lion Feuchtwanger

Těžko říci, jaký mám z téhle knihy pocit. Nevím, nakolik hvězdiček ji ohodnotit. Trvalo mi měsíc, než jsem ji konečně dočetla a přitom to nebylo kvůli tomu, že by se mi nelíbila.
Navíc jsem ji otevřela hlavně proto, že jsem viděla Goyovy přízraky od Formana a film jako takový mi přišel lepší kvůli celkovému obrazu tehdejší doby.
Tyhle rozsáhlé romány pro mě mají takové zvláštní kouzlo něčeho minulého. Dneska už se něco takového nevidí, je to prostě jenom ta "nenáviděná" povinná četba. Při představě, že by si autor vybral osobnost z našeho století a snažil se zároveň nějak skombinovat celkové společenské zásady a tuhle budoucí historii, mám pocit, že by to byla nuda. A taky... kdo je dneska takovou osobností, jakou byl Goya?
Strašně mě bavilo sledovat, jak každého dokázal odhadnout, jak porovnával skutečnou osobnost s obrazem. V době jeho ohluchnutí to bylo ještě patrnější...
Jediné, co mě možná vadí je, že obrazy a jeho malířský um nebyl popsán tak, jak šel za sebou.

06.10.2011 4 z 5